Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP’li Özel: Binali Yıldırım siyaseti kendi iradesi ile yapmıyor

CHP'li Özgür Özel, TBMM Başkanı ve AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın, siyaseti kendi iradesi ile yapmadığını ileri sürdü.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP )İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı Binali Yıldırım’ın siyaseti kendi iradesi ile yapmadığını iddia sürdü. Özel, Yıldırım’ın 18 gün daha anayasayı ihlal etmesine göz yummayacaklarını söyledi.

BOLD- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım’ın istifa kararını değerlendirdi.

Özel, “Binali Yıldırım enteresan bir siyasetçi. Siyaseti kendi iradesiyle yapmıyor. Siyasi geleceğini, bir kişinin kararına bırakmış durumda. İstifa edip etmeyeceği tartışılıyordu, ‘Konu benim dışımda’ dedi. Oysa ki istifa kişisel bir müessesedir.” ifadesini kullandı.

ERDOĞAN, YILDIRIM’I 1994’E IŞINLIYOR

Yıldırım ile aynı tartışmayı aylardır yaptıklarını kaydeden Özel, “Meclis başkanlığı tarafsız bir koltuk ve bu tarafsızlığın anayasal güvencesi var. Binali Yıldırım görev yaptığı sürece bu kurala uydu, AKP’nin meclis grup toplantılarına katılmadı. Meclis başkanlığı görevi sırasında İstanbul adaylığı için ismi geçti. Biz kendisinin gönüllü olmadığını biliyorduk. Recep Tayyip Erdoğan, kendisinin 1994’te yaptığı göreve Binali Yıldırım’ı ışınlıyor.” dedi.

EN BİLİNEN KİŞİ OLDUĞU İÇİN SEÇİLDİ

AKP anketlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kaybedildiğinin görüldüğünü dile getiren Özel şunları söyledi:

“En bilinen kişi Binali Yıldırım olduğu için kendisine ‘aday olacaksın’ dediler. Binali Yıldırım, buna nazlandı çünkü kaybedeceğini biliyor. ‘Ben kaybedersem ne olacak? Meclis başkanlığından da olacağım’ deyince, istifa etme demişler kendisine.”

SEÇİLİRSE YERİNE BAŞKASI GEÇECEK İDDİASI

Binali Yıldırım’ın, 26 Aralık  2018’de sarf ettiği, “O konu kapandı.” sözüne işaret eden Özel, “Binali Yıldırım’a anayasayı hatırlatmaya devam ettik. Binali Yıldırım 7 Ocak’ta ‘Hukukun olduğu yerde etik konuşulmaz’ dedi ve tepkiler daha da büyüdü. Binali Yıldırım’ın istifa etmemesinin iki temel gerekçesi olduğunu her yerde anlattık. Biri kazanacağına olan inançsızlığı, diğeri de yerine başka biri geçecek iddiasıydı.” ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU YOL ALIYOR, YILDIRIM PATİNAJ YAPIYOR

Özel şöyle devam etti: “10 Ocak’ta Binali Yıldırım, ‘Seçim bir siyasi faaliyet değildir’ diyerek bütün dünyayı kendine güldürdü ve ciddiye alınmamaya başlandı. Ekrem İmamoğlu yol alıyor, Yıldırım patinaj yapıyor deniyordu. Anketlere baktılar. Odak grup çalışmaları yapılmış. Anayasaya uymayan İhale Kanunu’na nasıl uyacak diyordu İstanbullu? Seçmenlerin bu konularda endişeli olduğu anlaşıldı. Bu sefer ‘istifa edeceksin’ dediler Yıldırım’a.”

ONUN TEMSİL ETTİĞİ SARAYDA HER ŞEY TIKIRINDA

Yıldırım’ın şimdi de “18 Şubat’ta istifa edeceğim.” dediğini belirten Özel, “Anayasayı çiğnetmeyiz, seni o koltukta oturtmayız dedik, milletin aklıyla alay etmeye, yalan söylemeye, çamura yatmaya değer miydi? 18 gün daha anayasayı ihlal suçuna göz yummayız.” dedi.

Özel, “Binali Bey’in keyfi tıkırında. Çünkü onun temsil ettiği, talimat aldığı Saray’da her şey yolunda. Ama 81 milyonun garip gurebasının, işsizinin, işçisinin anası ağlıyor.” diyerek tepkisini dile getirdi.

ÖZEL: BEN NE HALE DÜŞTÜM DİYECEĞİ GÜNÜ İPLE ÇEKİYORUZ

Özel sözlerini şu ifadelerle noktaladı:

“Binali Bey bana şaka yapıyor. Binali Bey ile benim şakalaşabilmemiz için herkesin çocuğunun Binali Bey’in çocuklarının refah seviyesine erişmesi lazım. Bana istediğini söylesin, biz ona doğruları söylemeye, anayasaya hatırlatmaya, durmadan, duraksamadan karşısında olmaya devam edeceğiz. 18 Şubat gününe kadar yıpranmaya devam etsin. Binali Bey’in İstanbul’dan eli boş dönmesini ve Meclis’e dönüp ‘Ben ne hale düştüm’ diyeceği günü de iple çekiyoruz.”

Meclis Başkanlığı için 6 isim gündemde

Politika

CHP ile AKP arasında afiş savaşı: 128 milyar dolar nerede?

Bursa Mudanya’nın ardından Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçelerinde asılan “128 milyar dolar nerede” afişleri “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle toplatıldı. Durumu tepki gösteren CHP’li Süleyman Bülbül, “Biz sormaya devam edeceğiz: 128 milyar dolar nerede” dedi.

BOLD – CHP Aydın milletvekili Süleyman Bülbül, CHP Aydın İlçe Başkanlığı’nın billboardlara astırdığı “128 Milyar Dolar Nerede” afişlerinin Söke ve Kuşadası’ndan kaldırıldığını açıkladı. CHP’li Bülbül, 128 milyar doların takipçisi olacaklarını kaydetti.

HALKIN GERÇEKLERİ ÖĞRENMESİNİ ENGELLEYEMEZSİNİZ

CHP Aydın İlçe Başkanlığı’nın billboardlara astırdığı “128 Milyar Dolar Nerede” afişleri Kuşadası ve Söke’de kaldırıldı. Yaşanan bu durumu sosyal medya hesabından paylaşan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “CHP Aydın İl Başkanlığımızın 128 Milyar Dolar Nerede? afişleri Kuşadası ve Söke’de “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle toplatılıyor! Vatandaşın gerçekleri öğrenmesini engelleyemezsiniz 128 milyar doların hesabını vereceksiniz! Biz sormaya devam edeceğiz 128 Milyar Dolar Nerede?” ifadelerini kullandı.

MUDANYA’DA DA AFİŞLER TOPLANMIŞTI

Geçen hafta Bursa Mudanya’da CHP ilçe teşkilatının astırdığı Damat Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde Merkez Bankası’ndan buharlaşan 128 milyar doların akıbetini soran afişler de toplatılmıştı. “128 milyar dolar nerede?” yazılı afişler hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması başlatılmıştı.

Vatandaşa soğan patates, Erdoğan’a 5 milyonluk 2. Mercedes

 

Okumaya devam et

Politika

Feyzioğlu’ndan Erdoğan’a övgü: Tayyip bey plastik değil gerçekten gülümsüyor

Çoklu baro yasasıyla koltuğunu garantiye alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı öve öve bitiremedi. Danıştay töreninde kendisine “Yalan söylüyorsun edepsizlik yapıyorsun” tepkisi veren Erdoğan’la ilgili, “Tayyip bey gerçek bir insan. Plastik değil. Gerçekten öfkeleniyor, gerçekten gülümsüyor” dedi.

BOLD – TBB Başkanı Feyzioğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sevgisinin sınırları her geçen gün genişliyor. Erdoğan’ın açıkladığı ve kamuoyu tarafından eleştirilen hukuk reformunu “Yıldızlara çıkacağız” sözleriyle destekleyen Feyzioğlu, katıldığı bir programda Erdoğan’a “Tayyip bey gerçek bir insan” dedi.

Feyzioğlu, “Tayyip bey gerçek bir insan. Plastik değil. Bir siyasetçi tipi vardır. Öfkesi sevgisi duygulanması hep rol icabıdır. Tayyip bey gerçekten öfkeleniyor, gerçekten gözleri doluyor. Gerçekten gülüyor gülümsüyor. Bence çok önemli bir özellik bu siyasetçi için” ifadelerini kullandı. Feyzioğlu’nun sözleri üzerine sosyal medyada “Burhan Kuzu’nun veliahtı” yorumu yapıldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL SAKİNLEŞTİREMEMİŞTİ

11 Mayıs 2014 tarihinde Danıştay’ın kuruluş yıldönümünde konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun sözlerine sinirlenen Erdoğan, “Yalan söylüyorsun edepsizlik yapıyorsun” diyerek koltuğundan kalktı. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kolundan tutup sakinleştirme çabalarına rağmen salonu terk etmişti. O günden sonra Feyzioğlu, Erdoğan’ın politikalarını desteklemeye başladı.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Analiz

Davutoğlu’nun danışmanlığına getirilen ‘balıkçı’ İlhami Işık kimdir?

Geçmiş dönemlerde devletle PKK arasında arabuluculuk yapan gazeteci İlhami Işık, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı oldu. Suriye’de PKK’nın uzantısı PYD’yi yakından takip eden İlhami Işık kimdir?

BOLD ANALİZ – ‘Balıkçı’ kod adıyla devletle 1990’larda görüşmeler yapan Işık, AKP’nin başlattığı çözüm sürecinde de ön plana çıktı. PKK’yı yakından takip eden gazeteci Işık, 8 yıl aradan sonra Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesinin yeni bir döneme işaret ettiğini açıklamıştı.

1980’DE ÖCALAN İLE TANIŞTI

Balıkçının Feneri isimli bir kitabı bulunan Işık, 1959 Batman doğumludur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni henüz 1. sınıftayken terk etti. Işık, 1980 darbesi öncesi İlerici Gençlik Derneği’nin Doğu ve Güneydoğu sorumlusu oldu ve PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile tanıştı.

ÖZEL DÖNEMİNDE PKK İLE TEMAS KURDU

1990’larda Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başlattığı PKK ile temaslarda görev aldığını saklamayan Işık, “Arabuluculuk dönemim devletin şiddetle problemi çözemeyeceğinin anlaşıldığı 24 Aralık 1995 seçim sonuçlarının ortaya çıkardığı tablo sonucu başladı. Devlet, Kürt meselesini şiddetle çözüleceğine o kadar kendisini inandırmıştı ki seçim sonuçları bunun tam tersini doğurdu. Bu tablo devlette bir anlayış değişikliği getirdi. Bugün itibariyle benim arabuluculuk yapmamın bir önemi kalmadı.” açıklaması yapmıştı.

SAADET PARTİSİ’NDEN BAŞKAN ADAYI OLMUŞTU

Çeşitli dergiler ve gazetelerde yazıları yayımlanan Işık, uzun süre tekstil sektöründe faaliyet gösterdi. Siyaset ile de yakından ilgili olan İlhami Işık’ın ismi kamuoyu tarafından “Çözüm Süreci”nde duyuldu. Işık, son yerel seçimlerde Saadet Partisinin Batman belediye başkan adayı olmuştu.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0