Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Erdoğan belediye ihalelerinin şeffaf olmadığını itiraf etti

Erdoğan'ın belediye ihalelerinde şeffaflık ve adalet sözü vermesi, "Bugüne kadar şeffaf değil miydi?" sorusuna yol açtı.

AKP Genel Başkanı Erdoğan belediye ihalelerini canlı olarak yayınlayacaklarını belirterek, şeffaflık ve adalet sözü verdi. Erdoğan’ın sözleri, “Demek ki bugüne kadar belediye ihaleleri bugüne kadar şeffaf ve adil değilmiş?” yorumuna sebep oldu.

BOLD– Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin yerel seçim manifestosunu açıkladı.

Manifesto 11 maddeden oluştu. Manifestoda yer alan maddeler; şehir planları, altyapı ve ulaşım, kentsel dönüşüm, benzersiz şehirler, akıllı şehirler, çevreye saygılı şehirler, sosyal belediyecilik, yatay şehirleşme, halkla birlikte yönetim, tasarruf ve şeffaflık, değer üreten şehirler oldu.

BUGÜNE KADAR ŞEFFAF DEĞİL MİYDİ?

Erdoğan konuşmasında, şehir planlarının uzun vadeli ihtiyaçları gözeten ve hakkaniyete uygun yöntemler takip edeceklerini söyledi.

Erdoğan, “İstismara açık parsel bazlı plan değişikliklerine kesinlikle geçit vermeyeceğiz. Gayrimenkul rantına izin vermeyeceğiz. Şehir planlarını ve imar uygulamalarını şeffaf bir şekilde hazırlayacağız.” dedi.

Erdoğan’ın bu sözleri, akıllara “İhaleler 16 yıldır şeffaf değil miydi?” sorusunu getirdi.

BELEDİYE İHALELERİ CANLI YAYINLANACAKMIŞ!

Erdoğan, bundan sonra belediye ihalelerinin canlı yayınlanarak, herkese açık yapılacağını da kaydetti.

Erdoğan’ın, “Belediye bütçesine giren her kuruşta her vatandaşın hakkı olduğunu aklımızdan çıkarmayacağız. Belediyelerde hakka adalete hukuka aykırı davranan hiçkimsenin gözünün yaşına bakmayacağız.” sözleri de şaşkınlıkla karşılandı.

Çünkü Türkiye’de Kamu İhale Kanunu, AKP iktidarı döneminde 17 yılda tam 186 kez değiştirildi. Özellikle son yıllarda kamu ihalelerindeki sorunlar ve yandaş müteahhitlere peşkeş çekilen projeler sürekli haber bültenlerine konu oluyor.

Son olarak Sakarya Arifiye’de 1’inci Ana Bakım Merkezi Müdürlüğü tank-palet fabrikası, BMC’nin sahibi Ethem Sancak ve ortağı Katar ordusuna ihalesiz verildi.

Şimdi Erdoğan’ın belediye ihalelerinde bile şeffaflık, canlı yayın ve hakkaniyetten bahsetmesi, ister istemez, “iktidarda kim var” sorusuna yol açıyor.

PORTAKAL: ELİNİZİ TUTAN MI VARDI, NİYE YAPMADINIZ?

Fox Haber sunucusu, gazeteci Fatih Portakal, Erdoğan’ın sözlerini haber bülteninde aktararak, “Artık AKP’nin iktidara gelme zamanı geldi, 16 yıldır muhalefetteydi bu parti.” yorumunu yaptı. Portakal, “16 yıldır nerdeydiniz, elinizi tutan mı vardı, niye yapmadınız?” diye sordu.

ERDOĞAN: CHP ÇÖPTÜR, ÇUKURDUR, ÇAMURDUR

Erdoğan konuşmasında yine sözü Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) getirerek, “CHP çöptür, çukurdur, çamurdur. Ankara da böyleydi. Buraları teslim aldık değişti, teslim alınmayan yerlerde susuzluk devam ediyor. İşte İzmir susuzluk devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU: SENİN SİYASİ YASAĞINI KİM KALDIRDI?

Erdoğan’ın sert sözlerine cevap veren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Milli iradeye saygılı değilsek, senin siyasi yasağını kim kaldırdı? Millet iradesine saygılı olmasak siyasi yasağını kaldırmazdık.” dedi.

Kılıçdaroğlu, yerel seçimden sonra CHP’nin devre dışı kalacağına yönelik sözlerine de, “Aç tavuk kendini darı ambarında sanır.” cevabını verdi.

Erdoğan “hainliğin hesabını sorarız” dedi, marketler korkudan patlıcan satamıyor

Gündem

Gergerlioğlu’dan AKP Milletvekili Aydemir’e insanlık dersi

Mahkeme kayıtlarına geçen kaçırmaları ve işkenceleri görmezden gelen AKP’li İbrahim Aydemir, HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu yalancılıkla itham etti. Gergerlioğlu’nun cevabı ise gecikmedi.

BOLD – TBMM’de iki önce gerçekleştirilen bütçe komisyon görüşmelerinde gergin anlar yaşandı. OHAL döneminde kaçırılan 29 insanı gündeme getirdiği için yalancılıkla suçlanan Gergerlioğlu, bilgi, belge ve raporlarla ortaya konulan bu gerçekleri AKP Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir’in sert bir dille hatırlattı.

“BAROLARIN RAPORLARI VAR”

“Bunların hepsi yalan, hiçbiri doğru değil, yalan söylüyorsun!” diyen Aydemir’e Gergerlioğlu, “Apaçık gerçekleri söylüyorum. Neresini reddedebileceksiniz? İnsan kaçırılıyor bu ülkede cezaevlerinde, emniyetlerde, gözaltı merkezlerinde işkence ediliyor. Bunları barolar raporluyor, kimse bunları araştırma ihtiyacı hissetmiyor. Ne iftira atması! Hepsini bilgi ve belgeli” dedi.

Gergerlioğlu ve Aydemir arasında geçen tartışma şöyle gelişti:

Ömer Faruk Gergerlioğlu: “Yine, Türkiye bir hukuk devleti olmaktan öylesine çıkmış ki geçen sene Sayın Fuat Oktay’a ben burada bir soru sormuştum, kendisi de bana bir cevap vermişti. Aradan bir yıl geçti ve o cevabı sorguluyorum, kendisi bakalım bana ne diyecek? Ben, geçen sene kendisine kaçırılan insanlardan bahsetmiştim, Türkiye’de bir hukuk devleti olmadığını, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak bunu cevaplaması gerektiğini söylemiştim. OHAL döneminde -dört yıl boyunca en az tespit edilen- 29 kişinin kaçırıldığı, aylarca bir yerlerde tutulduğu apaçık ortada ve kendisi geçen sene bize cevaben şu ilginç cümleyi söylemişti: “Türk devletlerinin tarihinde insan kaçırma gibi bir suç olmamıştır, olmayacaktır.” Sayın Oktay, siz bu cümleyi söyledikten sonra o kaçırılan insanlardan bir kısmı ortaya çıktı biliyor musunuz? O insanlardan ikisi ortaya çıktı ve mahkemede ne anlattı biliyor musunuz? Birisi altı ay, birisi dokuz ay boyunca resmî görevliler tarafından korkunç işkencelere uğratıldığını söyledi. Birinin adı Yasin Ugan’dı, öbürü Gökhan Türkmen’di. Bütün bunlardan sonra biz bir hukuk devleti olalım diye beklerken daha geçtiğimiz ay Van’da ne oldu? Tüm köylülerin gözü önünde helikoptere bindirilen, âdeta kaçırılan 2 Kürt köylüsü üç gün sonra yoğun bakımda kemikleri kırılmış, beyin kanaması geçirmiş, iç kanaması geçirmiş bir şekilde bulundu.”

İbrahim Aydemir: “Bunların hepsi yalan, hiçbiri doğru değil, yalan söylüyorsun!”

Gergerlioğlu: “Bütün bunlardan sonra yirmi gün önce ne oldu biliyor musunuz? İstanbul Havalimanında Bahtiyar Fırat diye Yüksekovalı bir genç tüm insanların gözü önünde kaçırıldı. Onu daha önce polis sorgusuyla geciktirmişlerdi ve uçağını kaçırmıştı. Daha sonra eşine telefon açtığında demişti ki: “Beni 4 resmî araba takip ediyor, kaçırılabilirim, eğer kaçırılırsam savcılığa koş.” Daha sonra, yirmi gündür kimse ondan haber alamıyor. İşte böyle bir şeyi siz geçen sene savunmuştunuz, aradan bir yıl geçti, böylesi bir felaket tablosu devam ediyor. Ben boşuna mı “tatlı yalanlar” diyorum, “boş hayaller” diyorum.

Aydemir: “İşte yalan söylüyorsun!”

Gergerlioğlu: Apaçık gerçekleri söylüyorum size. Bunların neresini reddedebileceksiniz? İnsan kaçırılıyor bu ülkede, işkence ediliyor insanlara, cezaevlerinde, emniyetlerde, gözaltı merkezlerinde işkence ediliyor.

Okumaya devam et

Gündem

Danzikyan: Hep beraber kaybediyoruz, kanıyoruz

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki savaş Türkiye’de yaşayan Ermenileri evinden etti. Türkiye’de yaşayan 142 Ermeni maruz kaldığı ayrımcılık sebebiyle ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

BOLD – İnsan hakları ihlalleri, ırkçılık, ayrımcılık… Türkiye’nin karnesindeki kırık notlar artıyor. Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan gerilimin faturasını bu sefer Türkiye’de yaşayan Ermeniler ödemek zorunda kaldı. Gördükleri ayrımcılık sebebiyle 142 Ermeni vatandaş Türkiye’den ayrılmak zorunda kaldı.

142 ERMENİ TÜRKİYE’Yİ TERK ETTİ

Ayrılık haberini Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan duyurdu. Acı durumu “hep beraber kaybediyoruz, kanıyoruz” sözleriyle sosyal medyadan paylaşan Danzikyan, “Türkiye’de yaşayan Ermenistanlılar’dan 142 kişi bugün ülkesine döndü. Hep beraber kaybediyoruz, kanıyoruz” dedi.

Bakü ve Erivan arasında yaşanan gerilimin ardından yaklaşık bir ay önce, İstanbul Kumkapı’da Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’nin bulunduğu sokakta ve Ermeni vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Balat’ta bayraklı konvoylar oluşturulmuştu. Yaşanan gelişmeler provokasyon endişesini de beraberinde getirmişti.

Okumaya devam et

Gündem

Beyaz örtüyle sansürlenen Kariye Camisi’nin açılışı ertelendi

Kubbesindeki tarihi duvar resimleri beyaz bir örtüyle kapatılan ve yarın ibadete açılacağı duyurulan Kariye Camisi’nin açılışı hazırlık süreci tamamlanmadığı gerekçesiyle ertelendi.

BOLD – Yarınki cuma namazında ibadete açılması planlanan Kariye Camii’nin açılışı ertelendi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada “İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Kariye Camii’nin ibadete açılması, hazırlıkların tekemmül sürecinin devam etmesi sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmiştir.” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, iki gün önce tarihi müzedeki çalışmaların ardından Hz. İsa tasvirleri, Hristiyan sembollerinin beyaz bir örtüyle kapatıldığını duyurmuş ve ”Dünya sanat tarihinin baş yapıtlarından Kariye fresk ve mozaiklerinin kapatılması ne yazık ki yapının karakterini ve sanatsal değerini öldürecek vasıfsızlıkta. Solda eski hali, sağda yeni hali. Proje Türkiye kültür mirası yöneten ve koruyan bakanlık ve kurumları.” demişti.

Kariye Camii’nde beyaz perde kumandalı bir sistemle çalıştırılıyor ve resimlerin üzeri kapatılıyor.

Camiye dönüştürülen tarihi Kariye’ye beyaz örtülü sansür

Okumaya devam et

Popular