Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Facebook’u bırakanlar daha mutlu

Facebook’u bırakan insanların refahını inceleyen araştırmacılar, sosyal medya platformundan en az bir ay uzaklaşan kişilerin daha mutlu,  siyasetle daha az alakalı, gerçek hayattaki aktivitelerde daha aktif ve Facebook’a dönmeye isteksiz olduklarını açıkladı.

Stanford ve New York üniversitelerinin ortaklığında yapılan çalışma henüz hakemler tarafından gözden geçirilmediği için yayınlanmamış olsa da dikkat çekici sonuçlar ihtiva ediyor.

2 bin 844 katılımcıyla yapılan çalışmada, en az bir ay süreyle Facebook’u bırakan kişiler incelendiğinde genel olarak hayat kalitelerinin arttığı gözlendi. Ayrıca bu kişiler çevrimdışı aktivitelere daha çok zaman ayırdı ve Facebook kullanımları çalışmadan sonra da artmadı.

FACEBOOK’U BIRAKTIKTAN SONRA DİĞER SOSYAL MEDYA KANALLARINA DA KAYMADILAR

Araştırmanın yazarlarından Stanford Üniversitesi’nden ekonomist Matthew Gentzkow, insanların Twitter ve Snapchat gibi başka sosyal medya kanallarına kaymalarını beklediklerini, fakat bunun gerçekleşmediğini söyledi.

Facebook kullanımı azalan insanların daha uzun süre televizyon seyrettikleri ve siyasi olaylar hakkında daha düşük farkındalığa sahip oldukları ortaya çıktı. Bu kişiler, sosyal medyadaki insanlardan daha az kutuplaşmış halde.

Facebook reklamı ile bulunan 2 bin 844 katılımcı, sosyal medya sitesini dört haftalığına kullanmamak için 100 dolar veya altında ücret kabul eden katılımcılar arasından rastgele seçildi.

Araştırmacılar, katılımcıların Facebook profillerine Ping göndererek hesapların kapalı olduğunu onayladı. Ardından da katılımcılara çeşitli sorular içeren anketler gönderildi. Bu anketlerle katılımcıların genel olarak hayat kaliteleri test edildi.

“İNSANLARIN DİPLERDE YATAN ARZULARINI TATMİN ETMENİN BİR YOLU”

Araştırmacılara göre insanlar, günde bir saatlerini Facebook’a ayırıyor ve bu hizmete aylık 100 dolardan fazla değer verebiliyor. Onlara göre siteyi değerli kılan da bu. Facebook, insanların diplerde yatan arzularını tatmin etmenin bir yolu.

Diğer yandan sosyal medyanın olumsuz etkileri de bulunuyor. Bağımlılık ve yansıtma eğilimi gibi faktörler, insanların normalden daha fazla zamanı sosyal medyada harcamasına sebep oluyor. Ancak sosyal medyadan uzak kalan kişiler de daha az bilgiye erişiyor.

Araştırmacıların vardığı sonuç: “Facebook’un negatif etkileri gerçek bir kaygı unsuru olmak için yeterince büyük, öncelikli araştırmalar ve popüler tartışmalar açısından ise pek çok açıdan küçük.”

Yani araştırmacılar Facebook’tan kaynaklanan meseleler için bir anlamda “Sosyal medya için büyük, insanlık için küçük.” tespitinde bulundu.

Facebook özel mesajları okuma iznini satmış

Dünya

ABD’de başkanlık seçiminde kullanılan oy 80 milyonu geçti

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimine günler kala birçok eyalette başlayan erken oy kullanma sürecinde şu ana kadar 80 milyondan fazla kişi oyunu kullandı. 150 milyondan fazla seçmenin oy kullanacağı düşünülen seçimlerde rekor kırılması bekleniyor. 

BOLD – ABD’de başkanlık seçimi için erken oylama bilgilerini derleyen internet sitesi “ABD Seçimler Projesi”ne göre, posta ve sandık başında oy kullanma yoluyla şimdiye kadar 80 milyon 416 bin 541 kişi oy kullandı. Şimdiye kadar kullanılan erken oyların 2016 başkanlık seçiminde kullanılan toplam oyların yüzde 58,3’üne denk geldiği belirtildi.

EN ÇOK OY KULLANAN EYALET TEKSAS

Posta yoluyla kullanılan oyların sayısı 52 milyonu geçti, 28 milyondan fazla kişi de oylarını seçim merkezlerinde kullanmayı tercih etti. Teksas 8 milyon 525 bin, California 8 milyon 478 bin ve Florida 7 milyon 385 binden fazla oyla ülkede erken oylamanın en fazla yapıldığı eyaletler olarak öne çıkarken, posta yoluyla oylama için ülke genelinde seçmenlerin 91 milyondan fazla oy pusulası talep ettiği bildirildi.

SEÇİMLERDE OY KULLANMA REKORU BEKLENİYOR

İnternet sitesinin yöneticisi Florida Üniversitesinden seçim uzmanı Profesör Michael McDonald, daha önce yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle birçok eyalette posta yoluyla veya sandık başında erken oylamaya izin verilmesinin, bu seçimlerde oy kullananların sayısının rekor düzeyde yükselmesinde ana etken olduğunu ifade etmişti. McDonald, erken oylama oranlarına bakarak seçimlerde 150 milyon oy kullanılabileceği tahmininde bulunmuş, bunun da seçmenlerin yüzde 65’ine tekabül edeceğine ve 1908’den bu yana yapılan seçimlerdeki en yüksek katılımın beklendiğine dikkati çekmişti.

Silivri’de 44 mahkumun koronaya yakalandığı koğuştan mektup var! Sistematik ve nitelikli işkenceyle soykırım yapılmaya çalışıldı

Okumaya devam et

Dünya

Fransa’dan kafa karıştıran mesaj: Normalleşme adımı mı eleştiri mi?

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkçe kutlama mesajı paylaşan Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği, “Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır” dedi.

BOLD – Türkiye-Fransa ilişkileri Cumhuriyet tarihinin belki de en gergin günlerini yaşıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günlerdir Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u hedef alan açıklamalarda bulunuyor. Doğu Akdeniz’in ardından karikatür kriziyle doruğa çıkan gerginliğin sonlanması adına ilk adım Fransa’dan geldi.

Türkiye, bugün Nice kentinde gerçekleşen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği terör olayını kınandı. Euronews’in haberine göre, Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği de sosyal medya hesabı üzerinden “Türk müttefikimizin, 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutlarız” şeklinde Türkçe bir mesaj paylaştı. NATO Daimi Temsilciliğinin mesajı şu şekilde: “Türkiye ve Fransa yüzyıllardır müttefik olmuşlardır ve geçmişe dayanan uzun bir ilişkileri vardır. Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır.”

Mesaj normalleşme adına atılan ilk adım olarak nitelendirilirken, aynı zamanda Cumhuriyetin değerlerinin korunmasına ilişkin bir çağrı içermesi yüzünden Erdoğan yönetimine eleştiri olarak da algılandı.

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Okumaya devam et

Dünya

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Karabağ’da devam eden çatışmalarla ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin: “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” dedi.

BOLD – Dağlık Karabağ’da bir ayı aşkın süredir Azerbaycan ordusu ile Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Taraflar arasındaki ateşkes girişimleri bugüne kadar sonuçsuz kaldı. ABD ve Rusya’nın da girişimlerinden sonuç alınamadı.

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yaptığı görüşmede, Rus liderden Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşmesini istedi. Telefon görüşmesinde, Erdoğan da kendisinin Azerbaycan lideri İlham Aliyev ile konuyu görüşebileceğini aktardı.

Putin yeni ateşkes görüşmeleri için yaptığı son açıklamasında, “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” ifadelerini kullandı.

İngiltere neden yeniden Doğu Akdeniz’de?

 

Okumaya devam et

Popular