Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP sözcüsü Oluç: HDP seçmeni onurludur, AKP’ye oy vermez

HDP sözcüsü Saruhan Oluç, AKP ile gizli ittifak yapıldığını iddialarının doğru olmadığını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç, büyükşehirlerde aday göstermeyerek Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile gizli anlaşma iddialarına, “HDP seçmeni onurludur, AKP’ye oy vermez.” diye cevap verdi.

DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Oluç, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, HDP’nin üç büyük şehirde aday göstermeme kararını “AKP’ye destek vermek.” olarak yorumladığına dair sözlerini gülerek okuduklarını belirtti.

OLUÇ: AKP-MHP EN FAZLA ZULMÜ HDP SEÇMENİNE YAPTI

Oluç, “Acaba bu analizi hangi verilere dayanarak yaptı? AKP-MHP koalisyonu en fazla zulüm ve baskıyı HDP’ye ve onun seçmenine yaptı. HDP seçmeni onurludur ve hiçbiri bu kadar ağır hakaret ve tehditte bulunan iktidara tek bir oy bile vermez. Meral Hanım’ın şüphesi olmasın.” dedi.

“BİZ KAPALI KAPILAR ARDINDA GÖRÜŞMEYİZ”

Oluç, HDP’nin AKP ile işbirliği yapacağı iddiasının 7 Haziran 2015 Milletvekilliği Genel Seçimi’nden önce de gündeme getirildiğini kaydetti.

“Peki kim işbirliği yaptı: MHP. CHP ise AKP ile koalisyon kurulabilir mi diye istikşafi görüşmelerde bulundu. 16 Nisan 2017 referandumunda da söylendi bu sözler. Ancak HDP hem batıda hem de Kürt illerinde ‘hayır’ verdi. Demokratik siyasetin gereklerine göre partiler birbirleriyle elbette görüşür. Ancak bizim AKP ile yapacağımız görüşme kapalı kapılar ardında olmaz.” dedi.

YEREL SEÇİM KONUŞULDUĞU KÜLLİYEN YALAN

Oluç, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Meclis Başkanvekili Mithat Sancar’ın, AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ile yaptığı görüşmeye dair şunları söyledi: “Yerel seçimlerle ilgili görüşme yapıldığı söylendi. Külliyen yalan. Konuşulan konular arasında Hakkari vekilimiz Leyla Güven’in devam ettiği açlık grevi ve seçim çalışmalarımıza kolluk kuvveti tarafından yapılan saldırılar vardı. Yani rutin, Meclis içi bir görüşmeydi.”

AMACIMIZ AKP-MHP KOALİSYONUNU GERİLETMEK

Oluç, iki ayaklı bir seçim stratejileri olduğunu ifade etti. “İlk hedefimiz kayyım atanan belediyeleri geri kazanmak. Stratejimizin ikinci ayağındaysa Türkiye’nin batısı var. AKP-MHP koalisyonunun bütün alanlardaki politikalarının sınırlanması, geriye püskürtülmesi son derece önemli. AKP-MHP koalisyonunun egemenlik alanını daraltacak her türlü demokratik adım meşrudur. Biz de bu konuda adım atanlarla birlikte hareket etme kararı aldık.” ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ DAHA ÇOK MHP İLE YARIŞ İÇERİSİNDE

Oluç şunları söyledi: “Dediğim gibi millet ittifakını değil, demokrasi konusunda kararlı ve istekli olduğunu gördüğümüz adayları destekleyeceğiz. Bu karar ve istek CHP’li adayda da olabilir, bağımsız adayda da.”

DİĞER PARTİ SEÇMENLERİNDEN MECLİS ÜYELİĞİ İÇİN DESTEK İSTEYECEĞİZ

CHP’nin İstanbul Büyükşehir adayı Ekrem İmamoğlu’nun desteklenmesine ilişkin ise Oluç şu ifadeleri kullandı: “Kriterlere kim uyuyorsa, demokrasi güçleri hangi adaya işaret ediyorsa bunu açıkça söyleriz. Üç büyük şehirde aday göstermiyoruz, fakat hem ilçe hem de büyükşehir belediye meclisleri için adaylarımız olacak. Evet, biz büyük şehirlerde fedakârlık yapıyoruz. Bunun karşılığında diğer partilerin seçmenlerinden de bu ikisi için destek talep edeceğiz.”

CHP’NİN AKPM’DEKİ TUTUMU HAYRET VERİCİ

Oluç, CHP’nin Avrupa Karma Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) AKP ile aynı yönde oy kullanmasını “hayret verici” olarak yorumladı: “Hem demokrat ve solcu olduğunuzu söyleyeceksiniz hem de ret oyu vereceksiniz. Tutarlı ve samimi olmak gerekiyor. Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasında sizin de payınız varsa bu demokrasi dışı davranış sebebiyle kendinizi affettirmek istiyorsanız iki kat duyarlı olmalısınız.”

“Kürt, Alevi veya muhalif” diye fişlenenler KPSS mülakatında eleniyor

Politika

Anormalleşme süreci: 44 günde koronavirüsten 6.165 ölüm!

Türkiye’de 1 Mart’tan 14 Nisan’a kadar geçen 44 günde 6 bin 165 kişi koronavirüsten öldü. 1 Mart’ta 69 olan günlük ölüm sayısı 14 Nisan’da yüzde 404 artışla 279’a ulaştı.

BOLD – Pandemi karşısında ekonomik tedbirleri alacak gücü olmayan Saray yönetiminin tedbirleri zamanından önce gevşetmesinin faturası ağır oldu. Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye’de mart ayında uygulanan normalleşme sürecinin faturasının ağır olduğunu söyledi. İlgezdi, şunları dile getirdi:

  • Defalarca açıkladık. Bir an önce ekonomik ve sosyal koşulları sağlanmış, gelir güvenceli 28 günlük tam kapanma çağrısı yaptık.
  • Kapanma için gereken kaynağı da hesaplayıp açıkladık. MB’nin kaybolan 128 milyar dolarının 7’de 1’i ile bu kapanmanın finansmanı sağlanabilecekti.
  • 1 Mart’tan 14 Nisan’a kadar olan 44 günde toplam 6 bin 165 vatandaş koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.
  • 1 Mart’ta 69 günlük vefat sayısı 14 Nisan’da yüzde 404 artışla 279’a ulaştı. Yoğun bakımlarda boş yatak kalmadı.
  • 1 Mart’ta yüzde 7.57 olan test-pozitif vaka oranı 14 Nisan itibarıyla yüzde 20’ye çıktı.
  • İktidarın, tedbirleri kademeli olarak gevşettiği ve “yerinden önlem” olarak adlandırılan döneme geçtiği 1 Mart’ta, günlük 645 hasta sayısı 14 Nisan’da yüzde 434 artarak 2 bin 802’ye ulaştı.

Okumaya devam et

Politika

AKP’nin ‘kayıp 128 milyar dolar’ına CHP’den dijital çözüm

Türkiye’nin dört bir yanına astığı “128 milyar dolar nerede?” afişlerinin vinçlerle sökülmesinin ardından CHP çözümü buldu. Ana muhalefet, iktidara yönelttiği sorusunu bu kez genel merkez binasına, çelik vidalarla sabitlenen dijital dev ekrana yansıttı.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın TBMM’de dalgalandırdığı “128 milyar dolar nerede?” yazılı afiş, CHP Genel Merkezi’nin dijital dev ekranındaki yerini aldı.

CHP, Merkez Bankasının (MB) eritildiğini iddia ettiği 128 milyar dolarlık rezervinin peşini bırakmıyor. Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre iktidardan gelen çelişkili yanıtların ardından geçen hafta hazırladığı afişleri parti örgütleri aracılığıyla Türkiye’nin dört bir yanına asan CHP, 40’tan fazla kentte engellemelerle karşılaştı. Savcılık ve mülki idare amirlerinin talimatları ile harekete geçen polis ekipleri, önce billboardlar ve ardından CHP’nin il ve ilçe binalarına asılan “128 milyar dolar nerede?” yazılı pankartlar, kiralık vinçlerle bulundukları yerlerden söktü.

İl ve ilçe örgütlerinde yaşanan gelişmelerin ardından CHP, “128 milyar dolar nerede” sorusunu genel merkez binasına taşıdı. Ankara Söğütözü’nde bulunan CHP Genel Merkezi’nin Anadolu Bulvarı’na bakan cephesindeki dijital dev ekrana, “128 milyar dolar nerede” sorusu yansıtıldı. CHP’nin, “iktidarı rahatsız ettiğini” belirttiği soru, genel merkezin çelik konstrüksiyon cephesinde dev vidalarla sabitlenmiş olan dev ekrana yansıtıldı.

SOSYAL MEDYADA ‘128’ PROFİLİ

CHP, sosyal medya paylaşımları ile de gündemde tuttuğu, “128 milyar dolar nerede” sorusunu “kısaltılmış hali” ile profil fotoğraflarına da taşıdı. Partinin iletişim ekibince hazırlanan kırmızı zemin üzerinde beyaz yazılarla “128” ifadesi bulunan görseller CHP’lilerce sosyal medyada profil fotoğrafı olarak kullanılmaya başlandı. CHP Genel Başkan Yardımcıları ve CHP’li milletvekilleri başta olmak üzere, Türkiye genelinde CHP örgütlerinde görev alan parti üyeleri, sosyal medya profil fotoğraflarını “128” ifadesi ile değiştirdi.

İktidarın cevap veremediği soru: 128 milyar dolar nerede?

Okumaya devam et

Politika

Millete tasarruf öğüdü veren devlet savurmaya devam ediyor

Örtülü ödenek harcamaları mart ayındaki 371 milyon TL ile 3 ayda tam 728 milyon TL’ye ulaştı. Yandaş müteahhitlere dağıttığı garanti ödemeler nedeniyle bütçesi yetmeyen Karayolları’na Hazine’den 4 milyar TL yardım yapıldı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘kamuda tasarruf’ söylemlerinden sonra ilk bütçe harcama rakamları açıklandı. İktidarın kamu kaynaklarını savurmayı sürdürdüğü görüldü. Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre örtülü ödenek harcaması bir ayda 371 milyon TL oldu. Karayolları Genel Müdürlüğüne de Hazine’den 4 milyar TL ‘yardım’ yapıldı. Harcamalara bu hızla devam edilirse 2021’in, geçen yılı 2 milyar TL’lik harcamasını geride bırakacağı görülüyor.

KARA DELİK BÜYÜYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı mart ayı bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Erdoğan’ın tasarruf konusundaki kararlılıklarını dile getirdikten sonra açıklanan ilk rakamlar, müteahhitlere yapılan ödemeler, mal ve hizmet alımları, kira giderleri ile gizli hizmet giderleri gibi ‘kara delikler’in kamu kaynaklarını tüketmeyi sürdürdüğünü bir kez daha açığa çıkardı.

İktidara yakın müteahhit grupları tarafından yapılan ve uzun yıllar boyunca garanti ödemesi taahhüt edilen Yavuz Sultan, Osmangazi köprüleri ile İstanbul-İzmir ve Kuzey Marmara otoyol projeleri, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bütçesini tüketiyor. Ocak ayındaki 3,1 milyar TL’lik Hazine yardımının ardından garanti ödemelerinin yapıldığı mart ayında da genel müdürlüğe 4 milyar TL daha aktarıldı.

Müteahhitlere yapılan ödemeler bütçenin en önemli kalemlerinden birini oluşturuyor. Ocak ayında 26 milyon TL, şubat ayında 225 milyon TL olan müteahhitlik giderleri mart ayında 1.9 milyar TL’ye fırladı.

HİZMET BİNASI YAPIMINA DEVAM

Sağlık tesisleri yapımına 334 milyon TL harcanırken hizmet binası yapımları da hız kesmedi. Bir ayda hizmet binası yapımı için müteahhitlere 279 milyon TL ödeme yapıldı. Devletin yapım giderlerinin, sulama tesislerine kadar kalem kalem ayrıntılarıyla sıralandığı tabloda 1.9 milyar TL’lik harcamanın 1.1 milyar TL’si için sadece ‘Diğer’ denildi. Tasarruf söylemlerinin lafta kaldığını gösteren bir diğer kalem de mal ve hizmet alım giderleri oldu.

Ocak ayında 3 milyar TL, şubatta 4.6 milyar TL olan mal ve hizmet giderleri mart ayında 7.2 milyar TL ‘ye çıktı. Bunun 3.3 milyar TL’si de tüketime yönelik mal ve malzeme alımlarına gitti. Bu harcama kaleminden sağlık harcamalarına 994 milyon TL ayrılırken güvenlik ve savunma harcamaları 346 milyon TL oldu. Ocak ayında hiç yeni araç almayan iktidar, şubat ayında 334 bin TL harcadı ancak mart ayında kara taşıtı alımına 17.4 milyon TL gitti. Kira giderleri için de 269.4 milyon TL harcandı. Bunun 266.6 milyon TL’si bina kiralama giderleri, 952 bini de araç kiralama giderleri için aktarıldı.

TÖREN DEVLETİ

Pandemi koşullarına karşın temsil, tanıtma, ağırlama, toplantı ve organizasyon giderlerine yapılan harcamalar da artıyor. Ocak ayında 1.7 milyon TL, şubat ayında 6.2 milyon TL olan harcamalar mart ayında 6.6 milyon TL’ye çıktı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0