Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP sözcüsü Oluç: HDP seçmeni onurludur, AKP’ye oy vermez

HDP sözcüsü Saruhan Oluç, AKP ile gizli ittifak yapıldığını iddialarının doğru olmadığını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç, büyükşehirlerde aday göstermeyerek Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile gizli anlaşma iddialarına, “HDP seçmeni onurludur, AKP’ye oy vermez.” diye cevap verdi.

DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Oluç, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, HDP’nin üç büyük şehirde aday göstermeme kararını “AKP’ye destek vermek.” olarak yorumladığına dair sözlerini gülerek okuduklarını belirtti.

OLUÇ: AKP-MHP EN FAZLA ZULMÜ HDP SEÇMENİNE YAPTI

Oluç, “Acaba bu analizi hangi verilere dayanarak yaptı? AKP-MHP koalisyonu en fazla zulüm ve baskıyı HDP’ye ve onun seçmenine yaptı. HDP seçmeni onurludur ve hiçbiri bu kadar ağır hakaret ve tehditte bulunan iktidara tek bir oy bile vermez. Meral Hanım’ın şüphesi olmasın.” dedi.

“BİZ KAPALI KAPILAR ARDINDA GÖRÜŞMEYİZ”

Oluç, HDP’nin AKP ile işbirliği yapacağı iddiasının 7 Haziran 2015 Milletvekilliği Genel Seçimi’nden önce de gündeme getirildiğini kaydetti.

“Peki kim işbirliği yaptı: MHP. CHP ise AKP ile koalisyon kurulabilir mi diye istikşafi görüşmelerde bulundu. 16 Nisan 2017 referandumunda da söylendi bu sözler. Ancak HDP hem batıda hem de Kürt illerinde ‘hayır’ verdi. Demokratik siyasetin gereklerine göre partiler birbirleriyle elbette görüşür. Ancak bizim AKP ile yapacağımız görüşme kapalı kapılar ardında olmaz.” dedi.

YEREL SEÇİM KONUŞULDUĞU KÜLLİYEN YALAN

Oluç, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Meclis Başkanvekili Mithat Sancar’ın, AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ile yaptığı görüşmeye dair şunları söyledi: “Yerel seçimlerle ilgili görüşme yapıldığı söylendi. Külliyen yalan. Konuşulan konular arasında Hakkari vekilimiz Leyla Güven’in devam ettiği açlık grevi ve seçim çalışmalarımıza kolluk kuvveti tarafından yapılan saldırılar vardı. Yani rutin, Meclis içi bir görüşmeydi.”

AMACIMIZ AKP-MHP KOALİSYONUNU GERİLETMEK

Oluç, iki ayaklı bir seçim stratejileri olduğunu ifade etti. “İlk hedefimiz kayyım atanan belediyeleri geri kazanmak. Stratejimizin ikinci ayağındaysa Türkiye’nin batısı var. AKP-MHP koalisyonunun bütün alanlardaki politikalarının sınırlanması, geriye püskürtülmesi son derece önemli. AKP-MHP koalisyonunun egemenlik alanını daraltacak her türlü demokratik adım meşrudur. Biz de bu konuda adım atanlarla birlikte hareket etme kararı aldık.” ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ DAHA ÇOK MHP İLE YARIŞ İÇERİSİNDE

Oluç şunları söyledi: “Dediğim gibi millet ittifakını değil, demokrasi konusunda kararlı ve istekli olduğunu gördüğümüz adayları destekleyeceğiz. Bu karar ve istek CHP’li adayda da olabilir, bağımsız adayda da.”

DİĞER PARTİ SEÇMENLERİNDEN MECLİS ÜYELİĞİ İÇİN DESTEK İSTEYECEĞİZ

CHP’nin İstanbul Büyükşehir adayı Ekrem İmamoğlu’nun desteklenmesine ilişkin ise Oluç şu ifadeleri kullandı: “Kriterlere kim uyuyorsa, demokrasi güçleri hangi adaya işaret ediyorsa bunu açıkça söyleriz. Üç büyük şehirde aday göstermiyoruz, fakat hem ilçe hem de büyükşehir belediye meclisleri için adaylarımız olacak. Evet, biz büyük şehirlerde fedakârlık yapıyoruz. Bunun karşılığında diğer partilerin seçmenlerinden de bu ikisi için destek talep edeceğiz.”

CHP’NİN AKPM’DEKİ TUTUMU HAYRET VERİCİ

Oluç, CHP’nin Avrupa Karma Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) AKP ile aynı yönde oy kullanmasını “hayret verici” olarak yorumladı: “Hem demokrat ve solcu olduğunuzu söyleyeceksiniz hem de ret oyu vereceksiniz. Tutarlı ve samimi olmak gerekiyor. Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasında sizin de payınız varsa bu demokrasi dışı davranış sebebiyle kendinizi affettirmek istiyorsanız iki kat duyarlı olmalısınız.”

“Kürt, Alevi veya muhalif” diye fişlenenler KPSS mülakatında eleniyor

Politika

Erdoğan’dan boykot çağrısı: Fransız markalarını satın almayın

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Mevlid-i Nebi Haftası açılış programında yaptığı konuşmada “Sakın Fransız markalarını satın almayın” dedi.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Sarayında gerçekleştirilen Mevlid-i Nebi Haftası açılış programında konuşan Erdoğan, Fransız mallarının alınmaması çağrısında bulundu. Erdoğan, “Nasıl ki Fransa’da Türk markalı mal zatın alınmayın diyorsa ben de şimdi buradan milletime sesleniyorum. Sakın Fransız markalarını satın almayın” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Salgın dalgalar halinde yayılmaya devam ediyor. Vakitlice aldığımız tedbirler sayesinde diğer ülkelere göre krizi daha hafif geçiriyoruz. Bizim dinimizde Hıristiyan olmak suç değildir, Musevi’ye de sahip çıkıyoruz, ama gelin Fransa’da bir zulüm varsa gelin oradaki Müslümanlara da sahip çıkalım diye buradan dünya liderlerine sesleniyorum. Gün geçmiyor ki Müslümanların inanç hürriyetini kısıtlayan uygulamayla karşılaşmayalım. Kur’an-ı Kerim’i hedef alan alçaklıkla muhatap olmuyoruz. Fransa’nın akli noktada kontrole muhtaç liderinin teşvikiyle bu saldırılar yapılmaya başlandı. Demokrasiyi kimseye bırakmayan batılı devlette, Müslümanlara yönelik saldırılar sıradan hale gelmiştir. Irkçı terörizm… Buradan sesleniyorum, siz faşistsiniz, siz Nazi’nin zincir halkalarısınız.”

Esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” feryadı Erdoğan’a ‘Abartılı’ geldi: Al bu keyif çayını iç!

Okumaya devam et

Politika

Esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” feryadı Erdoğan’a ‘Abartılı’ geldi: Al bu keyif çayını iç!

Malatya’da yol üzeri minibüs ve servis şoförlerinin dertlerini dinleyen Erdoğan, “Eve ekmek götüremiyoruz” diyerek kredi desteği isteyen esnafa çay verdi.

BOLD – Partisinin Malatya İl Kongresine katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konvoyu minibüs ve servis şoförleri tarafından durduruldu. Deprem ve pandemi sonrası işleri azalan esnaf Erdoğan’dan kredi müjdesi istedi. Fakat esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” sözleri Erdoğan’a inandırıcı gelmedi.

KREDİ DESTEĞİ İSTEDİLER ÇAY VERDİ

Erdoğan, İşlerinin azaldığını söyleyen şoför esnafına “Bu bana biraz abartılı geldi be” diyerek cevap verdi. Erdoğan daha sonra, yanında getirdiği şoförlere uzatarak “Al bu keyif çayını iç” dedi.

Görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba: Bu görüntüler bugün Malatya’da çekildi! Minibüsçüler ve servisçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dertlerini anlatıyor. Esnaf: “Evimize ekmek götüremiyoruz!” Erdoğan: “Bu laf bana abartı geldi. Al bu keyif çayını iç” ifadelerini kullandı.

 

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan müdahale etti Bakan Mustafa Varank’ın sesi kesildi

Erdoğan’ın ikazına rağmen, kuru kaysı deposu açılışana katılan firmaları saymaya devam eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın mikrofonunun sesini kapattılar

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün partisinin il kongresi için gittiği Malatya’da toplu açılış törenine de katıldı. Kuru kaysı deposunun açılışı için düzenlenen törende, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bir konuşma yaptı. Konuşmasının sonunda açılışa katılan firmaların adlarını saymak isteyen Bakan Varank, Erdoğan’dan veto yedi.

Erdoğan’ın ‘saymayalım’ ikazını duymayan Varank şirketlerin adlarını saymaya devam etti. Varank’a izin vermeyen Erdoğan kurdelenin kesilmesini istedi. Erdoğan’ın ikazlarını duymayan Varank’ın mikrofonunun sesi kısıldı.

Okumaya devam et

Popular