Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

“Hangi göstergelermiş onlar biz de bilelim”

TBB Başkanı Hüseyin Aydın'ın, “Öncü göstergeler baharın gelmekte olduğunu müjdeliyor.” sözleri sosyal medyada alay konusu oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın’ın “Öncü göstergeler baharın gelmekte olduğunu müjdeliyor.” sözleri sosyal medyada alay konusu oldu. Ekonomistler, “Hangi göstergelermiş onlar biz de bilelim.” diye sordu.

BOLD- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, “Makro göstergelerde güçlü bir dengelenme var. Öncü göstergeler de baharın gelmekte olduğunu müjdeliyor.” dedi.

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, Reel Sektör ile Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme 13’üncü Toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, piyasaların sakinleştiğini, her şeyin beklentiler doğrultusunda olduğunu söyledi.

Faiz oranlarının düştüğüne, döviz kurunun daha stabil seyrettiğine işaret eden Aydın, makro dengelerde güçlü dengelenme olduğunu söyledi.

Aydın, “Öncü göstergeler de baharın gelmekte olduğunu müjdeliyor. Reel sektör ve onu desteklemek için bankacılık sektörü baharın ivedice gelmesi için dün olduğu gibi bugün ve yarın da üzerine düşeni yapacaktır.” ifadelerini kullandı.

KREDİ KÜÇÜLMESİNE ŞİİRSEL MAKYAJ

Hüseyin Aydın’ın sektörün en önemli temsilcisi olarak sarf ettiği ancak finans ve ekonomi literatüründe hiç yeri olmayan ifadeleri, sosyal medyada alay konusu oldu. Ekonomistlerden de sert eleştiriler aldı.

Ekonomist Uğur Gürses, Ankara’nın hayran olunası bir terminoloji üretme kabiliyeti olduğunu belirterek, “Ekonomideki sert çakılmaya ‘güçlü bir dengelenme’ denilmesi kayda değer. Bir de kredi küçülmesi yaşanırken şiirsel biçimde bahardan bahsedilmesi.” yorumunu yaptı.

MART KAPIDAN BAKTIRIR, KAZMA KÜREK YAKTIRIR

TÜSİAD Başekonomisti Doç. Dr. Zümrüt İmamoğlu ise Aydın’ın sözlerine, geçen yılın verilerini hatırlatarak cevap verdi. İmamoğlu, “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır. Dolar düştü diye bahar geldi sananlara hatırlatalım, geçen yıl bu zamanlar kur 3,70’lerdeydi. Borsa ise 120 binde.” diye yazdı.

HANGİ ÖNCÜ GÖSTERGELERMİŞ ONLAR?

Ekonomist Özlem Derici Şengül ise “Hakikaten hangi öncü göstergelermiş acaba onlar? Biz hepsini takip ediyoruz, ama atladığımız varsa onları da alalım listeye.” diye sordu.

BAHARI BEKLEYEN KUMRULAR GİBİ

Aydınlık gazetesi ekonomi müdürü Recep Erçin ise Aydın’ın sözlerini iktibas ederek, “Baharı Bekleyen kumrular gibi maşallah.” ifadesini kullandı.

Ekonomist Atilla Yeşilada ise Aydın’ın sözüne karşılık, “Hangi ülke bu, oraya yerleşeyim.” cevabını verdi.

DAHA ÖNCE DE FENERBAHÇE’Yİ KÜME DÜŞÜRMÜŞTÜ!

Hüseyin Aydın, ilginç çıkışları ve gaflarıyla da sık sık gündeme gelen bir isim.

Aydın son olarak bir toplantıda, Limak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Fenerbahçe’nin eski yöneticisi Nihat Özdemir’e hitaben, “İnşallah Fenerbahçe’yi küme düşüreceğiz.” gafıyla kamuoyunun gündemine gelmiş ve Fenerbahçe taraftarından büyük tepki almıştı.

Dost ortamında yaptığı Fenerbahçe şakası başına dert açtı

Ekonomi

Koronavirüse yakalanan Rahmi Koç taburcu edildi

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, koronavirüs tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesinden bugün taburcu edildi. Hastaneden yapılan açıklamada Koç’un sağlık durumunun iyi olduğu, evinde istirahat edeceği belirtildi.

BOLD – Bir süre önce koronavirüs testi pozitif çıkan Rahmi Koç, hastanede tedavi altına alınmıştı.

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Kovid-19 tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesi’nden taburcu edildi. Hastaneden yapılan açıklamada Rahmi Koç’un sağlık durumunun iyi olduğu, evinde istirahat edeceği belirtildi.

90 yaşında olan Rahmi Koç’un 9 Ekim’deki doğum günü için düzenlenen organizasyonda virüsü kapmış olabileceği ifade edilmişti.

Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

TOBB rakamları açıkladı: 2020’nin ilk 9 ayında 10 binden fazla şirket kapandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin eylül ayında açılan ve kapanan şirketlerle ilgili açıkladığı istatistikler ekonomik krizin boyutunu gösterdi. TOBB’un verilerine göre bu yılın ilk 9 ayında kapanan şirket sayısı 10 binin üzerine çıkarak rekor kırdı. Sadece eylül ayında bin 582 şirket kapandı.

BOLD – TOBB, eylül ayında açılan ve kapanan şirketlerin sayısını açıkladı. Pandemi döneminde rekor seviyede şirket kapandı.

Birgün’ün haberine göre, Türkiye’de kapanan şirket sayısı ilk kez yılın ilk 9 ayında 10 bini geçerek 10 bin 453’e çıktı. Türkiye’nin yine bir mali bunalımda olduğu geçen yıl ilk 9 ayda kapanan şirket sayısı 9 bin 385’ti. Kapanan şirket sayısı ilgili dönemde yüzde 11 oranında artış gösterdi.

Sadece eylül ayı itibariyle kapanan şirket sayısı bin 582 olarak gerçekleşti. Eylül ayları içinde değerlendirildiğinde son 10 yılın en çok kapanan şirketi 2020’de gerçekleşti. Eylül aylarında kapanan şirket sayılarının 2015’ten bu yana kesintisiz şekilde artması dikkat çekiyor.

EN ÇOK ELEKTRİK ŞİRKETİ KAPANDI

Ocak-Eylül döneminde kapanan 10 bin 453 şirketin bin 808’ini anonim şirketler oluşturdu. Anonim şirketler içinde en çok şirketin kapandığı faaliyetler ise sırasıyla elektrik enerjisi üretimi, ikamet amaçlı olan veya olmayan binaların inşaatı, mühendislik faaliyetleri için teknik danışmanlık oldu.

Kapanan şirketler içinde en çok elektrik enerjisi olması dikkat çekerken bu yılın ilk 9 ayında toplam 211 elektrik anonim şirketi kapandı.

Leva rekor kırınca Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti

Okumaya devam et

Ekonomi

Leva rekor kırınca Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti

Bulgarlar alışveriş edirne

Türk Lirası, başta dolar olmak üzere tüm para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Levanın 5 TL’ye dayanması sonrası Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti. Bulgarların çantalarını Türk ürünleriyle doldurmaları dikkat çekti.

BOLD – Bulgaristan’ın para birimi olan leva, Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Bulgar Levası 5 liraya yükselince, komşu ülke vatandaşları Edirne’ye akın etti. Sosyete pazarında adım atılacak yer kalmazken, şehrin her yerinde Bulgar plakalı araçların dolaşması dikkat çekti.

SOSYETE PAZARINI BULGARLAR DOLDURDU

Bulgaristan para birimi Leva’nın Türk Lirası karşısında hızla değer kazanmasını fırsat bilen Bulgarlar, Edirne’de kurulan sosyete pazarına akın etti. Giyimden kozmetiğe, temizlik ürünlerinden gıdaya hemen hemen tüm kalem ürünlerden poşet poşet alan Bulgarlar, aldıkları malzemeleri taşımakta güçlük çekti.

SON DÖNEMDE DAHA ÇOK GELİYORLAR

Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Reisoğlu valilik ve belediye tarafından pandemi için hazırlanan Bulgarca uyarı anonslarını gün boyu ses sistemlerinden yayınladıklarını dile getirerek, “Pandemi başladığından bu yana salgınla ilgili önlemler almaktayız. Son dönemde tabii Bulgar vatandaşlarımızın Edirne’ye gelmesi ile birlikte yoğunluk yaşanmaktadır. Bu yoğunluğa rağmen biz ekibimizle birlikte emniyetimiz, sağlık müdürlüğümüz ve valiliğimiz ile birlikte güvenlik ve sağlık önlemlerini en üst seviyede almaktayız” dedi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular