Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP aday tespitine son noktayı koyuyor

CHP, yerel seçimlerinde göstereceği belediye başkan adaylarını belirleyeceği son Parti Meclisi toplantısını yarın yapacak. Kadıköy, Silivri, Bodrum ve Maltepe adaylarıyla ilgili tartışmaların damga vurması beklenen toplantıda, belirlenemeyen adaylar için de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yetki isteyecek.

BUGÜNE KADAR 842 ADAY AÇIKLANDI

Gazete Duvar’da yer alan habere göre aday belirleme sürecinde CHP PM 6 kez toplandı. Bugüne kadar aralarında büyükşehirlerin de bulunduğu 842 belediye başkan adayı açıklandı. İYİ Parti ile ittifak kapsamında CHP 10 büyükşehir, 11 il, 114 büyükşehir ilçesi, 79 il belediyesi ve 8 belde olmak üzere toplam 222 seçim bölgesinde belediye başkanı adayı çıkarmayacak. Kalan adaylar da hafta sonu yapılacak PM’de belirlenecek.

REDDEDİLEN ADAYLAR YENİDEN GETİRİLEBİLİR

Aday belirleme sürecinde son kez toplanması planlanan PM bir önceki tartışmalı PM’nin gölgesinde toplanacak. PM’nın 13 saat süren son toplantısında MYK’den gelen listede yer alan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, İzmir Bayraklı adayı Cevat Durak ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon reddedilmişti.

MYK listesindeki Şişli adayı Fidan Aslan Eroğlu da oylanmadan geri çekilmişti. CHP kulislerinden edinilen bilgiye göre CHP yönetimi bu 3 isimden vazgeçmedi. PM toplantısına aynı isimlerin yeniden sunulması sürpriz olmayacak.

REDDEDİLENLERİN GETİRİLMESİ PM İRADESİNE SAYGISIZLIK

CHP PM’de muhalifler reddedilen isimlerin yeniden getirilmesine “PM iradesine saygısızlık” diyerek karşı çıkıyor. Genel merkez ise farklı düşünüyor. Bir MYK üyesi, “PM, aday listelerinin seçim kuruluna verileceği 19 Şubat’a kadar dilediği adayı gösterir, çeker, yeniden getirir. Ahmet Akın Balıkesir adayı ilan edildi, sonra çekildi. Aynı adayı da başka adayı da getirebilirsiniz. Bunun önünde yasal engel yok” dedi.

Ancak yasal engel olmasa da söz konusu isimlerin yeniden getirilmesi PM’de gerilime neden olacak gibi görünüyor.

KADIKÖY OYLAMASI YENİLENEBİLİR

CHP PM’nin son toplantısında Kadıköy Belediye Başkan adayı olarak Şerdil Dara Odabaşı belirlendi. Ancak 29 ret, 30 kabul ve 1 çekimser oy kullanılan seçimin salt çoğunluk sağlanamadığı için geçerli olmadığı iddia ediliyor. Konu partinin yetkili kurullarında değerlendiriliyor. Bir MYK üyesi, “Kadıköy oylamasında salt çoğunluk yok görünüyor. Tekrar oylama yapılır ya da genel başkana yetki verilerek aday belirlenir” dedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Odabaşı isminde ısrarcı olduğu konuşuluyor.

ŞİŞLİ İÇİN KADIN ADAY DÜŞÜNÜLÜYOR

CHP PM’nin son toplantısına sunulan aday listesinde Şişli için Fidan Aslan Eroğlu ismi yer almıştı. Ancak Eroğlu’nun adaylığı yeniden değerlendirilmek üzere oylanmadan geri çekildi. Şimdi PM’ye yeni bir ismin getirilmesi gündemde. Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün DSP’den aday olduğu ilçede mevcut başkan Hayri İnönü ve Gürsel Tekin’in yanı sıra eski İstanbul Baro Başkanı Turgut Kazan’ın kızı Aslı Kazan’ın da adı geçiyor. Kulislerde Şişli için bir kadın adayın belirlenme olasılığının daha yüksek olduğu konuşuluyor.

39 ilçesinden 30’unda belediye başkan adayı netleşen İstanbul’da henüz adayı ilan edilmeyen Maltepe’nin de tartışma konusu olması bekleniyor. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun mevcut başkan Ali Kılıç’ın devamından yana olduğu söylenirken hakkında çeşitli iddialar dile getirilen Kılıç’ın adaylığına tepki gösterenler de var.

ŞANLIURFA’DA BAĞIMSIZ ADAYA DESTEK

İYİ Parti ile ittifak kapsamında 10 büyükşehirde aday çıkarmayacak olan CHP’nin Şanlıurfa’da da muhalefetin üzerinde uzlaştığı bağımsız aday Sebahattin Cevheri’ye destek için aday çıkarmayacağı öğrenildi. Bu durumda aday çıkarılmayan büyükşehir sayısı 11’e yükselecek.

KILIÇDAROĞLU PM’DEN YETKİ İSTEYECEK

CHP yönetimi 2 Şubat’ta yapılacak PM’nin son aday belirleme toplantısı olmasını hedefliyor. Ancak hem belirlenemeyen bazı adaylar hem de olası istifa ve inceleme sürecindeki düşmelere karşı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun PM’den yetki istemesi de gündemde.

KAFTANCIOĞLU CHP’Yİ İKİYE BÖLDÜ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun son PM toplantısı devam ederken istifa edip daha sonra istifasını geri çekmesi genel merkez yönetimini ikiye böldü. Kılıçdaroğlu’nun istifasını istediği, İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’nun devreye girmesi ile gerilimin 31 Mart seçimlerinin sonrasına bırakıldığı iddia edilirken bazı yöneticiler “Bu iş çocuk oyuncağı değil. Seçim sonrasına kalırsa biz bu seçim sürecini bu tutumla nasıl götüreceğiz” görüşünü dile getiriyor. Son kararı CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun vereceği konuşuluyor.

Politika

Hülya Atçı Nergis Türkiye’de ev ve araba alma taktiklerini anlatacak!

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, halkla alay edercesine muhalefete meydan okudu: “Türkiye’nin ne kadar geliştiğini, gerçekten ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını anlatacağız.”

BOLD – Kayseri’de yerel bir TV kanalının konuğu olan AKP Milletvekili Hülya Atçı Nergis, ekonominin iyi olduğunu savundu. “Biz tepki alıyoruz diye sorumluluğumuzdan kaçamayız. Muhalefet istediği kadar konuşsun, karşı medya istediği gibi haber yapsın” dedi. Ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını öne süren Nergis şunları ifade etti:

“Ben bundan da çekinmiyorum, hodri meydan. Dolayısıyla biz tabii ki iktidarımızın yaptıklarını, atılan adımları, Türkiye’nin nereden nereye geldiğini, Türkiye’nin ne kadar geliştiğini, gerçekten ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını, geçmişle kıyaslandığında Türkiye’in her kademede geliştiğini anlatacağız.”

Hülya Atçı Nergis, geçen günlerde kadın cinayetleri hakkında “O kadınları öldüren şahısları yetiştiren kadınlar, sürekli erkekleri suçlayan dil de yanlış” yorumuyla tepki çekmişti.

Okumaya devam et

Politika

Ali Babacan’dan hükumete öneri: Bankalardaki kiralık kasalar ekonomiyi düze çıkarır!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, hükumeti eleştirirken verdiği örnekle, halkın yastık altındaki birikimlerine göz diken AKP’ye yeni kaynağı nereden bulabileceğine yönelik bir fikir sundu. Babacan, bankalardaki kiralık kasaların ekonomiyi düze çıkarabileceğini söyledi.

BOLD – DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye’deki kiralık kasalarda bulunan değerlerin vezneye girmesi halinde ülkenin nefes alacağını söyledi. Babacan bu açıklamasıyla kaynak arayan hükumete yeni bir fikir vermiş oldu.

EHİL BİR KADRO İLE EKONOMİDE CİDDİ RAHATLAMA OLUR

Babacan, Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programına konuk oldu. Ekonomi yönetimine eleştirilerde bulunan Babacan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na kimsenin atanmaması durumunda dahi piyasanın rahatladığını ifade etti. Babacan, dürüst ve ehil bir kadronun gelmesi durumunda ise ekonomide ciddi bir rahatlama olacağını söyledi.

KİRALIK KASALARDAKİ DEĞERLER VEZNENE GİRSE ÜLKE NEFES ALIR

Türkiye’nin her şeye rağmen potansiyeli bulunduğunu söyleyen Babacan, “Bankalarda, kiralık kasa bulmak zor. Deneyin isterseniz. Niye? Çünkü vatandaşlarımız gidip vezneye parasını yatıracaklarına ya da altın hesabı açacaklarına bodrum kata iniyorlar, kiralık kasaya koyuyorlar. Çünkü üst kata, vezneye koyduklarında para gidiyor, kredi olarak kullandırılıyor, şu oluyor, bu oluyor… Güvenmiyorlar. Her şeyi bir kenara bırakın Türkiye’deki kiralık kasalardaki değerler, eksi birinci kattan zemin kata, vezneye girse ülke nefes alır” dedi. Babacan vatandaşın yastık altı ve yurt dışında tuttuğu çok ciddi kaynaklar olduğunu ifade etti.

ERDOĞAN YASTIK ALTINDAKİ ALTIN VE DÖVİZİ İSTEDİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin 7. Olağan Büyük Kongresinde yaptığı konuşmada yastık altındaki altın ve dövizleri bankalara yatırma çağrısı yapmıştı. Erdoğan, “Ellerinde döviz ve altın tutan vatandaşlarımıza çağrı yapmak istiyorum. Vatandaşlarımdan evlerindeki döviz ve altını çeşitli finans araçlarına yatırarak ekonomi ve üretime kazandırmalarını istiyorum. Ülkemize yatırım yapan uluslararası yatırımcılara Türkiye’nin gücüne ve potansiyeline güvenmeleri çağrısında bulunuyorum” dedi.

Ay’dan yastık altına yumuşak iniş

Okumaya devam et

Politika

Ahmet Şık Türkiye İşçi Partisine katıldı: Dikta rejimine mecbur değiliz

HDP’den geçtiğimiz yıl istifa eden bağımsız milletvekili Ahmet Şık, Türkiye İşçi Partisine (TİP) katıldığını açıkladı. Şık’ın katılımıyla TİP’in milletvekili sayısı 3’e yükseldi.

BOLD – TİP’e katılımını sosyal medya hesabından duyuran Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, “Uzak gibi görünen umutlu günlere hep birlikte uzanıp dokunabilmek adına Türkiye İşçi Partisi’ne katılıyorum” ifadelerini kullandı.

Şık, Türkiye İşçi Partisi’ne katılmasıyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Şık, açıklamasında şunları kaydetti: “Bugün memleketteki hava bir yandan tüm kasvetiyle üzerimize çöküp karamsarlığımızı derinleştirirken, diğer yandan hepimizi, yeniden, ısrarla bir inada çağırıyor. Sınırları baştan çizilmiş oyunları, denenmiş çıkmazları ortadan kaldıracak, umudu canlandıracak ve yarını hep birlikte kuracak bir ortak inada ihtiyacımız var.

DİKTA REJİMİNE MECBUR DEĞİLİZ

Herkesin aynılaştırıldığı, aynılaşmak zorunda bırakıldığı bir dikta rejiminden kurtulmayı dileyenleri çaresizliğe itenlere mecbur değiliz. Emekte, eşitlikte, barış, demokrasi ve özgürlükte inat etmekten yılmayanlar, korkmayanlar, asla aşağı bakmayanlar olarak bizler, yalnız değiliz. Ve bugün buradaysak ve “varız” diyorsak, yaşamaya devam ettiğimizi söylüyorsak çaresiz hiç değiliz. Uzak gibi görünen umutlu günlere hep birlikte uzanıp dokunabilmek adına Türkiye İşçi Partisi’ne katılıyorum. Çocuklarımızın düşlerini gerçek kılacağımız bir hayata inanan sizleri de inadımıza ortak olmaya, Türkiye İşçi Partisi’ne katılmaya davet ediyorum.”

Ahmet Şık’ın katılmasıyla TİP’in Meclis’teki milletvekili sayısı 3’e çıkarken bağımsız milletvekili sayısı ise 10’a düştü. Şık, 4 Mayıs 2020’de HDP yönetimiyle yaşadığı anlaşmazlığı gerekçe göstererek istifa etmişti.

İktidarın el birliğiyle öldürdüğü Ahmet Burhan’ın fotoğrafını Kamu-Sen afiş yaptı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0