Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

En pahalı 10 otomobil

Otomobillerin satış fiyatları kimi zaman ayrılan bütçelere göre belirlenirken kimi zaman da inanılmaz rakamlara ulaşıyor.

Bir zamanlar yalnızca ulaşım aracı olarak kullanılan otomobiller, bugün aranan özellikler sebebiyle değişime uğradı.

Artık konfor, güvenlik, tasarım ve daha birçok parametre üzerinden sınıflandırılan otomobillerin satış fiyatları ise oldukça dikkat çekici.

100 MİLYONDAN FAZLA OTOMOBİL ÜRETİLİYOR

Yılda yaklaşık 100 milyon üretim rakamına ulaşan otomotiv endüstrisi, her geçen gün kendini yenilemeye ve geliştirmeye devam ediyor. Otomobil firmalarının yeni tasarımlar oluşturmak ve araçlar üzerinde iyileştirmeler yapmak için ayırdıkları bütçeler de aynı oranda artıyor.

Otomobillerin satış fiyatları, kimi zaman bu ayrılan bütçelere göre belirlenirken kimi zaman da inanılmaz rakamlara ulaşıyor. Webtekno’nun haberine göre dünyada en pahalı 10 araba aşağıdan yukarı doğru şöyle sıralanıyor:

10. Mercedes-AMG One  (2,5 milyon dolar)

Formula 1 motoruna sahip olan AMG One’ın kaputunun altında 1.6 litrelik hibrit V6 motor bulunuyor. 2020 yılında 275 adet üretilmesi planlanan süper otomobilin beygir gücü ise 1000.

9. Aston Martin Valkyrie (2,6 milyon dolar)

Belki de listenin tasarımıyla en dikkat çeken aracı olan Valkyrie, 2018’de üretildi. 6.5 litrelik bir V12 motora sahip olan Valkyrie, 1.130 beygir gücüyle 2,6 milyon dolara satışa çıktı.

8. Ferrari FXX K (2,9 milyon dolar)

2015 ve 2017 yılları arasında yalnızca 40 adet üretilen FXX K, 6.3 litrelik bit F140 V12 motora sahip. 1036 beygir gücündeki aracın satış fiyatı 2,7 milyon dolar.

7. Bugatti Chiron (2,9 milyon dolar)

2016 yılında yalnızca 500 adet üretilen Bugatti Chiron, 8.0 litrelik bir W16 motora sahip. Hızıyla adını tarihe yazdıran süper otomobilin beygir gücü tam olarak 1.479. Satış fiyatı 2,9 milyon dolar olan süper otomobilin tasarımı da göz kamaştırıyor.

6. Ferrari Pininfarina Sergio (3 milyon dolar)

2013 yılında Ferrari tarafından bir otomobil fuarında tanıtılan Pininfarina Sergio, 4.5 litrelik bir Ferrari F136 F V8 motora sahip. Tamamen özgün tasarımlı olan araç, 596 beygir gücünde. Ferrari Pininfarina Sergio’nun satış fiyatı ise 3 milyon dolar.

5. Mansory Vivere Bugatti Veyron (3,4 milyon dolar)

2005 yılında sınırlı sayıda piyasaya sürülen Bugatti Veyron, hem hızıyla hem de tasarımıyla kendinden söz ettiriyor. 8.0 litrelik bir W16 motora sahip aracın beygir gücü ise 1.200. Hızı kadar fiyatı da yüksek olan araç, 3,4 milyon dolardan satışa çıkmıştı.

4. W Motors Lykan Hypersport (3,4 milyon dolar)

Hızlı ve Öfkeli 7 ve Asphalt 8: Airborne’da da karşımıza çıkan Lykan Hypersport, ilk kez 2012 yılında üretildi. 740 beygir gücüne sahip araçta 3.7 litrelik H6 motor bulunuyor. Lykan Hypersport’un satış fiyatı ise 3,4 milyon dolar.

3. Lamborghini Veneno (3,9 milyon dolar)

2013 yılında üretilen Veneno, gerçek mi değil mi anlamak için dönüp bir daha baktıracak kadar farklı bir tasarıma sahip. 6.5 litrelik bir V12 motora sahip olan araç 750 beygir gücünde. Veneno’nun satış fiyatı 3,9 milyon dolar.

2. Koenigsegg CCXR Trevita (4,8 milyon dolar)

2010 yılında piyasaya sürülen Koenigsegg CCXR, 4.8 litrelik bir V8 motora sahip. Tasarımıyla adeta yarış oyunlarından fırlamış gibi duran Koenigsegg CCXR, 806 beygir gücünde. Aracın satışa çıktığı fiyat ise 4,8 milyon dolar.

1. Mercedes-Benz Maybach Exelero (8 milyon dolar)

Mercedes-Benz tarafından 2005 yılında piyasaya sürülen Maybach Exelero, olağanüstü görünüşüyle kendine hayran bırakıyor. Gelecekten geldiğini düşündürtecek bir tasarıma sahip olan Maybach Exelero, 6.0 litrelik çift turbolu bir V12 motora sahip.

700 beygir gücüne çıkabilen otomobilin fiyatı ise 8 milyon dolar

Bonus: Rolls-Royce Sweptail (12,8 milyon dolar)

2017’de resmi olarak tanıtılan Sweptail, Rolls-Royce’un klasikleşmiş ağırlığını koruyan, yenilikçi bir tasarıma sahip. 6.12 litrelik bir V12 taşıyan Sweptail, 453 beygir gücünde.

Aracın en dikkat çeken özelliği ise 13 milyon dolara yakın fiyatıyla dünyanın en pahalı aracı ünvanını elinde bulundurması.

En pahalı 8 karavan

Dünya

İslamcılık 21’inci yüzyılda faşizmin bir türü!

Nice’teki bıçaklı saldırıya ilişkin konuşan Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, İslamcılığın 21’inci yüzyılda faşizmin bir türü olduğunu söyledi.

BOLD – Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, üç kişinin ölümü ve altı kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Nice’teki saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Bakan Darmanin Fransa’nın, “İslamcı ideolojiye karşı savaşta” olduğunu ifade etti.

RTL radyosuna konuşan Bakan, İslamcılığın, 21’inci yüzyılda faşizmin bir türü olduğunu belirterek, “Hem içeride hem de dışarıda olan bir düşmanla savaştayız” ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanı, bu nedenle hukuk devletinin tüm araçlarıyla içeride ve dışarıdaki tehditlere karşı mücadele edeceklerini belirtti.

Hollande’dan sağduyulu açıklama: “Müslümanlarla teröristleri bir tutmayalım”

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da eylem var: “Ses ver ki hapishaneler mezar olmasın”

KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun cezaevinde beyaz sandalye üzerinde ölümü Almanya’nın Bayern Eyaleti’nde protesto ediliyor: Sivil toplum örgütleri “Ses ver ki hapishaneler mezar olmasın” diyor.

BOLD – Almanya’daki sivil toplum örgütleri Initiative für Flüchtlinge Augsburg (Mülteciler İçin İnisiyatifi-IFFA), Human Rights Defenders (İnsan Hakları Savunucuları-HRD) ve Bürgerinitiative für Menschenwürde (İnsan Onuru İnisiyatifi-BiM), 31 Ekim Cumartesi (yarın) Münih’te bir araya gelerek KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun cezaevinde plastik sandalye üzerinde ölümünü protesto edecek. “Ses ver ki hapishaneler mezar olmasın” sloganıyla yola çıkan dernekler, Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ve işkenceleri protesto etmek için saat 11.30’da Karlplatz’ta toplanacak. Gösteri de canlı ağıt ve resim sergisi de olacak.

Derneklerden yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: Maalesef Türkiye’de insan hakları ihlalleri her geçen gün artmaktadır. Bu durum uluslararası raporlarla ve Birleşmiş Milletlerin verdiği insan hakları karnesi ile de tescillendi. Özellikle ceza evlerindeki siyasî tutukluların durumu gerçekten çok vahim ve endişe verici. En temel sağlık hizmetlerinden dahi mahrum bırakılıyorlar. Tek kişilik hücrelerde ölüme terk ediliyorlar. Bu durumun en son örneği; tedavi talebi göz ardı edildiği için plastik bir sandalye üzerinde acılar içinde can veren Mustafa Kabakçıoğlu’dur. Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümünü ve Türkiye’deki bütün insan hakları ihlallerini protesto edeceğimiz etkinliğimize sizleri de bekliyoruz. Türkiye’de sesini duyuramayan mağdurların sesi olmamıza yardım eder misiniz!”

Okumaya devam et

Dünya

Fransız donanması Oruç Reis ve Barbaros gemilerini yakından takip ediyor

Fransız donanmasından bir firkateynin, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin Oruç Reis ve Barbaros araştırma gemilerini yakın takibe aldığı ortaya çıktı.

BOLD – Fransız Haber Ajansı AFP, radarlar ve diğer ileri teknoloji izleme cihazlarıyla donatılmış “La Fayette” isimli firkateynin, 170 mürettebatıyla birlikte, Türk araştırma ve savaş gemilerini Doğu Akdeniz’de Suriye açıklarında ve adaları kapsayan bir alan içinde üç aydır yakından izlediğini duyurdu.

İtalya, Yunanistan ve Rum Kesimi ile yapılan ortak tatbikata da katılan bu Fransız zırhlısının, Avrupa Birliği’nin (AB) Ankara’ya karşı ortak bir tutum içinde olduğu mesajını da vermek istediği bildirildi.

Uydu ve gelişmiş radarlarla Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri anı anına merkezi Toulon kentinde bulunan Fransız donanmasına iletiyor.

La Fayette’nin radarına Türk gemileri dışında Limasol açıklarındaki İngiliz savaş gemisi ve Suriye açıklarındaki Rus savaş gemilerinin de takıldığı, Fransız firkateynin Türk donanmasıyla da sık sık karşılaştığı ifade edildi

Haberde, geminin komutanın bu bilgilerin Türkiye’nin de üyesi olduğu NATO ile daha az paylaştığı yönündeki yorumuna da yer verildi.

AB’den Türkiye’ye bir kez daha Doğu Akdeniz uyarısı

Okumaya devam et

Popular