Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Ekonomik kriz plazaları vurdu

Krizde borç çevirmekte zorlanan şirketler, yüksek maliyetli plazalardan kaçıyor.

Türkiye’de bir dönemin ekonomideki yükselişin simgesi haline gelen, şirketlerin taşınmak için yarıştığı lüks iş merkezleri (plazalar) artık müşteri bulmakta zorlanıyor. Krizde borç çevirmekte zorlanan şirketler, yüksek maliyetli plazalardan kaçıyor.

BOLD – İstanbul’da Maslak ve Levent gibi semtlerde yoğunlaşan ve iş hayatındaki yükselişin, ekonomik büyümenin simgesi kabul edilen lüks iş merkezleri (plazalar) artık kiracı bulmakta zorlanıyor.

İstanbul Anadolu Yakası’nda ofislerdeki boşluk oranı yüzde 17,1’den yüzde 27’ye, Avrupa Yakası’nda yüzde 18,9’dan yüzde 24’ye yükseldi ve toplam boşluk oranı yüzde 25 oldu. Yani plazalaırn dörtte biri boş vaziyette, müşteri bekliyor.

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre, 2018 üçünçü çeyrekte İstanbul ana ofis bölgelerindeki A sınıfı ofis arzı 4 milyon 75 bin metrekareye (m2) ulaştı.

İstanbul ana ofis bölgelerinde tüm işlemlerin yüzde 63’ünü oluşturan 38 bin 692 m2 yeni kiralama işlemi gerçekleşti. İşlemlerin alan bazında yüzde 10’u Levent-Etiler, yüzde 8’i Maslak, yüzde 66’sı Kozyatağı ve yüzde 1’i Şişli-Zincirlikuyu-Beşiktaş bölgelerinde kaydedildi.

İSTANBUL FİNANS MERKEZİ ÖNE ÇIKACAK

2018 üçüncü çeyrekte öne çıkan kiralama işlemleri; İpragaz, Merck İlaç ve Migros’un Metropol Eren’de (4.040 m2, 2.020 m2, 5.050 m2), EnerjiSa’nın Nidakule Batı’da (6.514 m2) gerçekleştirdiği kiralamalar oldu.

Pamir&soyuer’in 2018 3. Çeyrek Türkiye Gayrimenkul Sektörü araştırmasına göre, İstanbul ana ofis bölgelerinde, planlama ya da inşaat aşamasında yaklaşık 1,38 milyon m2 yeni ofis alanı bulunuyor. Gelecekteki ofis arzını yüzde 43’lük kısmını, finansal sistem düzenleyici ve denetleyici kurumları ile kamu bankaları yönetim merkezinin yerleşeceği Anadolu Yakası’ndaki İstanbul Finans Merkezi’nin oluşturması bekleniyor.

LÜKS OFİSLERİN DÖRTTE BİRİ BOŞ

İstanbul A sınıfı ofis pazarında, yüksek enflasyon, kur dalgalanmaları ve arz fazlası sebebiyle ortalama kira rakamlarındaki düşüş trendi devam etti. İstanbul ana ofis bölgelerinde boşluk oranı, Anadolu Yakası’nda yüzde 17.1’den yüzde 27’e, Avrupa Yakası’nda yüzde 18.9’dan yüzde 24’ye yükseldi ve toplam boşluk oranı yüzde 25 oldu.

Kozyatağı’nda boşluk oranı yüzde 29’a, Ümraniye’de ise yüzde 25’e, Levent Etiler’de yüzde 18’e, Maslak’ta yüzde 27’ye, Şişli-Zincirlikuyu-Beşiktaş’ta yüzde 25’e yükseldi. Birincil kira değeri Levent -Etiler bölgesinde 32 dolar/m2/aydan, 145 TL/ m2/aya geriledi.

Ekonomik kriz ünlü iş adamlarına uçaklarını sattırıyor

Ekonomi

Koronavirüse yakalanan Rahmi Koç taburcu edildi

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, koronavirüs tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesinden bugün taburcu edildi. Hastaneden yapılan açıklamada Koç’un sağlık durumunun iyi olduğu, evinde istirahat edeceği belirtildi.

BOLD – Bir süre önce koronavirüs testi pozitif çıkan Rahmi Koç, hastanede tedavi altına alınmıştı.

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Kovid-19 tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesi’nden taburcu edildi. Hastaneden yapılan açıklamada Rahmi Koç’un sağlık durumunun iyi olduğu, evinde istirahat edeceği belirtildi.

90 yaşında olan Rahmi Koç’un 9 Ekim’deki doğum günü için düzenlenen organizasyonda virüsü kapmış olabileceği ifade edilmişti.

Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

TOBB rakamları açıkladı: 2020’nin ilk 9 ayında 10 binden fazla şirket kapandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin eylül ayında açılan ve kapanan şirketlerle ilgili açıkladığı istatistikler ekonomik krizin boyutunu gösterdi. TOBB’un verilerine göre bu yılın ilk 9 ayında kapanan şirket sayısı 10 binin üzerine çıkarak rekor kırdı. Sadece eylül ayında bin 582 şirket kapandı.

BOLD – TOBB, eylül ayında açılan ve kapanan şirketlerin sayısını açıkladı. Pandemi döneminde rekor seviyede şirket kapandı.

Birgün’ün haberine göre, Türkiye’de kapanan şirket sayısı ilk kez yılın ilk 9 ayında 10 bini geçerek 10 bin 453’e çıktı. Türkiye’nin yine bir mali bunalımda olduğu geçen yıl ilk 9 ayda kapanan şirket sayısı 9 bin 385’ti. Kapanan şirket sayısı ilgili dönemde yüzde 11 oranında artış gösterdi.

Sadece eylül ayı itibariyle kapanan şirket sayısı bin 582 olarak gerçekleşti. Eylül ayları içinde değerlendirildiğinde son 10 yılın en çok kapanan şirketi 2020’de gerçekleşti. Eylül aylarında kapanan şirket sayılarının 2015’ten bu yana kesintisiz şekilde artması dikkat çekiyor.

EN ÇOK ELEKTRİK ŞİRKETİ KAPANDI

Ocak-Eylül döneminde kapanan 10 bin 453 şirketin bin 808’ini anonim şirketler oluşturdu. Anonim şirketler içinde en çok şirketin kapandığı faaliyetler ise sırasıyla elektrik enerjisi üretimi, ikamet amaçlı olan veya olmayan binaların inşaatı, mühendislik faaliyetleri için teknik danışmanlık oldu.

Kapanan şirketler içinde en çok elektrik enerjisi olması dikkat çekerken bu yılın ilk 9 ayında toplam 211 elektrik anonim şirketi kapandı.

Leva rekor kırınca Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti

Okumaya devam et

Ekonomi

Leva rekor kırınca Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti

Bulgarlar alışveriş edirne

Türk Lirası, başta dolar olmak üzere tüm para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Levanın 5 TL’ye dayanması sonrası Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti. Bulgarların çantalarını Türk ürünleriyle doldurmaları dikkat çekti.

BOLD – Bulgaristan’ın para birimi olan leva, Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Bulgar Levası 5 liraya yükselince, komşu ülke vatandaşları Edirne’ye akın etti. Sosyete pazarında adım atılacak yer kalmazken, şehrin her yerinde Bulgar plakalı araçların dolaşması dikkat çekti.

SOSYETE PAZARINI BULGARLAR DOLDURDU

Bulgaristan para birimi Leva’nın Türk Lirası karşısında hızla değer kazanmasını fırsat bilen Bulgarlar, Edirne’de kurulan sosyete pazarına akın etti. Giyimden kozmetiğe, temizlik ürünlerinden gıdaya hemen hemen tüm kalem ürünlerden poşet poşet alan Bulgarlar, aldıkları malzemeleri taşımakta güçlük çekti.

SON DÖNEMDE DAHA ÇOK GELİYORLAR

Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Reisoğlu valilik ve belediye tarafından pandemi için hazırlanan Bulgarca uyarı anonslarını gün boyu ses sistemlerinden yayınladıklarını dile getirerek, “Pandemi başladığından bu yana salgınla ilgili önlemler almaktayız. Son dönemde tabii Bulgar vatandaşlarımızın Edirne’ye gelmesi ile birlikte yoğunluk yaşanmaktadır. Bu yoğunluğa rağmen biz ekibimizle birlikte emniyetimiz, sağlık müdürlüğümüz ve valiliğimiz ile birlikte güvenlik ve sağlık önlemlerini en üst seviyede almaktayız” dedi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular