Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İflas kararı verilen Burj El Babas faaliyetine devam edecek

Konkordato talebinde bulunan ancak mahkemenin iflas kararı verdiği Burj Al Babas projesinden alacaklı olanlar, şirket faaliyetinin devam ettirilmesine karar verdi.

Konkordato talebinde bulunan, ancak mahkemenin iflas kararı verdiği Burj Al Babas projesinden alacaklı olanlar şirket faaliyetinin devam ettirilmesine karar verdi.

BOLD- Şato tipi mimarisiyle Türkiye’nin gündemine oturan Bolu’nun Mudurnu ilçesindeki Burj Al Babas projesi, ekonomik açıdan zor duruma düşünce mahkeme iflas kararı vermişti. İflas kararıyla birlikte projenin tüm yetkilileri İstanbul 2’nci  İflas Dairesi’ne geçmişti.

Piyasaya 27 milyon dolar borcu olduğunu belirtilen, Burj El Babas projesinin sahibi Sarot Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Yerdelen ise karara itiraz edeceklerini söylemişti.

VİLLA SAHİPLERİNİN ÇOĞUNLUĞU KUVEYTLİ

Konkordato talebinde bulunan şirkete mahkemeden iflas kararı çıkmıştı. Buj el Babas’la ilgili bugün (1 Şubat 2019) yeni bir gelişme yaşandı. İflas Dairesi bugün birinci alacaklılar toplantısı düzenledi.

İnşa edilen 732 adet şato tipi villanın 351’ni alan Kuvveytliler, bugün yapılan toplantıda, projeye yönelik 224 milyon TL alacak kaydı yaptırdı.

375 ADET VİLLA SATILMAK ÜZERE BEKLEMEDE

Toplantıda iflas eden projeye atanan kayyumun ön raporu okundu. Raporda, 732 villanın 375’inin satıldığı, 357’sinin satılmak üzere beklemede olduğu belirtildi.

Ayrıca, satışa konu edilebilecek 357 villanın 135’i villa, 214’ü ise devremülke dönüşen villa olduğu belirtildi.

PROJEYİ ÖZ KAYNAKLARIMIZDAN YAPACAĞIZ

Şirket avukatı söz alarak faaliyet izni verilmesi durumunda projeyi öz kaynaklarından yapacaklarını belirterek, iflas kararı kesinleşene kadar alacaklılardan, şirkete izin vermelerini istedi.

Yapılan oylamada, alacaklılar oy çokluğu ile ikinci alacaklılar toplantısına kadar şirket faaliyetinin devam ettirilmesine karar verdi.

AFP: Türk inşaat sektörü çöküşe geçti

Ekonomi

Fed piyasaları rahatlattı: Dolar düşüyor, borsa yükseliyor

Dün ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine bu yıl başlanabileceğine yönelik açıklamaları sonrası rahatlayan piyasalar, bugün pozitif bir seyir izliyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine bu yıl başlayabileceği sinyalinin ardından piyasalar pozitif bir seyir izliyor.

BOLD – Fed sonrası dün akşam 5.7750 seviyelerine inen dolar/TL güne 5.80’in altında başladı, 5.73 seviyelerine doğru geriledi. Euro/TL ise 6.48 seviyelerinde.

Artan ticaret gerilimleri ve zayıf enflasyonla ilgili endişeleri değerlendiren Fed, gelecek ay kadar erken bir sürede faiz indirimleriyle küresel ve ülke içindeki ekonomik risklerle mücadele etmeye hazır olduğunu belirtti.

Fed politika faiz oranını yüzde 2.25 ile yüzde 2.5 aralığında sabit bıraksa da son politika toplantısından bu yana yaklaşımı değişti.

Fed politika yapıcılarının birçoğu, yılın geri kalanına ilişkin faiz görünümlerini yaklaşık yüzde 0.5 puan düşürdü ve Fed Başkanı Jerome Powell diğer politika yapıcıların da faiz oranlarının düşürülmesi için daha güçlü gerekçeler gördüğünü söyledi.

Fed’in faiz adımları atmadan önce “sabırlı” olma taahhünden vazgeçmesi adım atmaya hazır olduğuna işaret ederken, Powell zayıf enflasyonu “geçici” olarak nitelendirmekten de vazgeçti.

Fed’in bu yılın ilerleyen zamanlarında olası faiz indirimleri sinyali vermesinin ardından küresel hisse senedi piyasaları yükselirken, dolar ve küresel tahvil getirileri geriledi.

ABD nin 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2.10 seviyelerinden 1.97 sınırına kadar gerilerken, altının ons fiyatı 1.346 dolardan yükselişe geçerek 1.390’ın üzerini test etti ve 1.380 dolar seviyesinde dengelendi.

Dün Fed öncesi pozitif seyreden New York borsasında Dow Jones endeksi yüzde 0.15, S&P 500 endeksi yüzde 0.30 ve Nasdaq endeksi yüzde 0.42 değer kazandı.

Avrupa tarafında dün karışık bir seyir izleyen pay piyasalarında Almanya’da DAX endeksi yüzde 0.19 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0.53 değer kaybetti, Fransa’da CAC 40 endeksi ise yüzde 0.16 yükseldi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Moody’s şimdi de Türk şirketlerinin kredi notunu düşürdü: THY, Rönesans, Turkcell, Doğan, Koç, OYAK…

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, geçen hafta Türkiye'nin, dün de 18 Türk bankasının kredi notunu düşürmesinin ardından bugün de 11 büyük Türk şirketinin notunu indirdi.

Moody’s aralarında THY, Rönesans Holding, Turkcell, Doğan Holding, Koç Holding ve OYAK’ın da bulunduğu 11 büyük Türk şirketinin kredi notunu düşürdü.

BOLD – Geçen hafta Cuma günü Türkiye’nin, dün ise 18 Türk bankasının kredi notunu düşüren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, bugün de 11 Türk şirketinin kredi notunu bir kademe indirdiğini açıkladı.

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

Anadolu Efes Biracılık, Coca-Cola İçecek, Doğan Holding, Koç Holding, OYAK, THY ve Tüpraş’ın kredi notları “negatif” görünüm ile B1’e düşürüldü.

Şişe Cam, Turkcell İletişim Hizmetleri, Erdemir ve Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın kredi notlarını da B1’e indiren Moody’s, bu şirketlerin notlarını olası bir indirim için izlemeye aldı.

Moody’s ayrıca Petkim’in B1 olan kredi notunu olası bir indirim için izlemeye aldığını duyurdu.

Moody’s Türk bankalarının notunu düşürdü: Hükümet halkın dövize erişimini daha da zorlaştıracak

Okumaya devam et

Ekonomi

Bir yılda 8.1 milyar lira zarar eden THY, 11 milyar dolara satın aldığı uçakların fotoğraflarını paylaştı

Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında imzalanan sözleşmeyle THY'nin 11 milyar dolara satın aldığı 40 adet Boeing 787-9 tipi uçaktan ilki haftaya Türkiye'ye gelecek.

Yaklaşık 2 yıl önce Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında Türk Hava Yolları (THY) ile Boeing arasında 40 adet 787-9 tipi (Dreamliner) uçak alımına ilişkin yaklaşık 11 milyar dolarlık sözleşme imzalanmıştı.

Bu sözleşmeye göre bir Rüya Uçak THY’ye yaklaşık 300 milyon dolar karşılığında teslim ediliyor.

BOLD – “Rüya Uçak” da denilen uçağın genel görünümü ve iç tasarımına ilişkin fotoğraflar paylaşan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, “Bu uçak farklı!” ifadesini kullandı.

Ekşi, uçağın uzun yolculuklar için daha fazla konfor sağlayan özel bir basınç sistemine sahip kabininin daha sessiz olduğunu, karartma özelliği bulunan elektronik pencerelere sahip olduğunu ve 1-2-1 şeklinde tasarlanmış business koltukların bulunduğunu kaydetti.

TC-LLA kuyruk tescilli uçak 25 Haziran’da Türkiye’ye gelecek. Rüya Uçak ilk seferinde ise 8 Temmuz’da Antalya’ya uçacak. Siparişlerin devamı temmuz ve ağustos aylarında gelecek.

Son yıllarda zarara üstüne zarar eden THY, Maliye’ye 2018 yılında 8.1 milyar TL zarar ettiğini bildirmiş, Borsa’ya yaptığı açıklamada ise 4 milyar 45 milyon lira kar ettiğini duyurmuştu.

Bu çelişkili bildirimlerden sonra THY’nin karda mı yoksa zararda mı olduğu çok tartışılmıştı.

8,1 milyar TL zarar eden THY sadece 74 lira 90 kuruş vergi ödeyecek

Okumaya devam et

Popular