Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Türkiye, tarihinde ilk defa özel sektör borç kriziyle karşı karşıya

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Türkiye’nin tarihinde ilk kez bir “özel sektör borç krizi” ile karşı karşıya olduğu uyarısı yaptı. (Fotoğraf: TÜSİAD)

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Türkiye’nin tarihinde ilk kez bir “özel sektör borç krizi” ile karşı karşıya olduğu uyarısını yaptı. Bilecik, “Döviz cinsinden borç yüksek ve son yıllarda yükselen kur sebebiyle bilançolarda önemli bir hasar var.” dedi.

BOLD- Her yıl, Davos’ta gerçekleştirilen Dünya Ekonomi Forumu’nda açıklanan Küresel Riskler Raporu’nun tanıtımı, Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Marsh & Zurich işbirliğinde yapıldı.

Toplantıda konuşan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, küresel ekonomiyi ve Türkiye ekonomisini bekleyen riskleri değerlendirdi.

KÜRESEL BÜYÜME İKİ YIL YAVAŞLAYACAK

Geçen sene Amerika ve Çin arasında yaşanan gerginliğin tüm dünya ülkelerini etkilediği tespitini yapan Bilecik, “Avrupa ekonomisi, hem küresel ticaret savaşlarından hem de Brexit belirsizliğinden etkilenerek yavaşlamaya başladı. Küresel büyümenin önümüzdeki iki sene boyunca daha da yavaşlaması bekleniyor.” dedi.

ÜLKELERİN BORCU MİLLİ GELİRİN YÜZDE 225’İ

Ülkelerin borçluluk oranlarıyla ilgili bilgi veren Bilecik, küresel bazda borçluluk oranının, toplam milli gelirin yüzde 225’ine, yani 3 katından fazlasına çıktığını vurguladı.

“Şurası kesin ki dünya ekonomisinde tehlike sinyalleri artıyor.” diyen Bilecik, ekonomik risklerden korunmak için demokrasi ve insan haklarının önemine işaret etti.

DEMOKRASİ GÜÇLÜYSE EKONOMİ DE GÜÇLENİR

Bilecik, “Bir ülkede demokrasi ve insan hakları ne kadar güçlüyse, o ülke her türlü riske karşı o kadar güçlüdür. Daha fazla riski ortadan kaldırmanın yolu, daha fazla demokrasidir. Bu nedenle, demokrasinin her zaman korunması ve geliştirilmesi gerekir.” ifadesini kullandı.

Türkiye ekonomisini bekleyen risklere de değinen Bilecik, “Ağustos ayında yaşadığımız şok, bize ekonomik kırılganlıkların hiçbir zaman ihmal edilmemesi gerektiğini çok net bir şekilde gösterdi. Zaman zaman büyüme uğruna finansal istikrardan vazgeçmenin bedelini mutlaka bir kırılma ve yeniden dengelenme ile ödüyoruz. Ekonomimizdeki küçülme, işsizlik artışı ve enflasyon en önemli sorunlarımızın başında geliyor.” tespitini yaptı.

İLK KEZ ÖZEL SEKTÖR KRİZİ YAŞANIYOR

“Türkiye ilk defa bir özel sektör borç krizi ile karşı karşıya.” tespitini yapan Bilecik, “Döviz cinsinden borç yüksek ve son yıllarda yükselen kur nedeniyle bilançolarda önemli bir hasar var. Banka kredileri daralmaya devam ediyor.” dedi.

Bilecik şöyle devam etti: “Ağustos ayından bu yana kurun tekrar istikrara kavuşmuş olması ve Amerika ve Avrupa Merkez Bankalarından bu yıl faiz artırımı beklenmemesi bize sorunlarımızı çözmek için vakit kazandırdı.”

TÜSİAD hukuk ve demokrasiyi krizde hatırladı

Ekonomi

Dolardaki artış 83 milyonun sırtına 12’şer bin lira borç yükledi

Türkiye’nin dış borcu dövizdeki artış nedeniyle ocak ayından bu yana 1 trilyon lira arttı. Ocak ayında 2.5 trilyon TL’ye denk gelen 421 milyar dolarlık borç şimdi 3.5 trilyon liraya ulaşmış durumda. Bu artış her bireyin sırtına 5 asgari ücrete denk gelen 12 bin liralık borç yükledi. 

BOLD – Eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez, Türkiye’nin 421 milyar dolar olan dış borcunun 10 ayda 1 trilyon TL arttığına dikkat çekti.

MERKEZ BANKASINI ELEŞTİRDİ

Eski Hazine Müsteşarı Eğilmez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Merkez Bankası’nın 2020 sonu enflasyon hedefini yenileyerek yüzde 8.9’dan yüzde 12.1’e çekmesiyle ilgili olarak, “Hükumet ve Merkez Bankası tahmin yapmaz, hedef koyar. Çünkü hedefe ulaşacak araçlar ellerindedir. O araçları doğru kullanıp kullanmamaları hedefe ulaşıp ulaşamayacaklarını belirler. Tahmin yapmak, elinde araç olmayanların işidir” eleştirisini getirdi.

O ZAMAN NEDEN REZERVLERİ SATTINIZ?

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın dolar/TL’de herhangi bir hedeflerinin olmadığı sözüyle ilgili olarak da Eğilmez, “Merkez Bankası’nın tek hedefi enflasyondur, gerçekten de kur hedefi olmamalıdır. Ama bu gerçekse o zaman niçin rezervlerden dolar satarak kuru tutmaya çabaladı?” dedi.

DIŞ BORÇ 1 TRİLYON LİRA ARTTI

Dolardaki artışa bağlı olarak kamu borcunda yaşanan artışa da dikkat çeken Eğilmez, “Dış borcumuz 421 milyar dolar. Yılbaşında bu borcu ödemek için 2.5 trilyon TL gerekiyordu. Bugün 3.5 trilyon TL gerekiyor. İlave borç yok ama ödememiz gereken tutar 10 ayda 1 trilyon TL artmış durumda” diye yazdı.

7 aylık hamile kadın gözaltına alındı

Okumaya devam et

Ekonomi

İki hafta aradan sonra ekmeğe yeni zam talebi

İki hafta önce ekmek fiyatlarına gelen zam fırıncıları memnun etmedi. Fırıncılar, TMO’nun buğday fiyatlarına yeterli müdahaleyi yapmadığı ve artan girdi maliyetlerini gerekçe göstererek yeni zam talebinde bulundu. 

BOLD – Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, un fiyatlarındaki artış nedeniyle ekmeğe bir fiyat artışının daha olabileceğini söyledi. Son aylarda un fiyatlarında büyük artış olduğunu belirten Balcı, TMO’nun buna yeterince müdahale edemediğini öne sürdü.

UN FİYATLARI 3 AYDA YÜZDE 50 ZAMLANDI

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, un fiyatları ve fırınlarda kullanılan Fransız menşeli ürünlere yönelik boykota ilişkin basın toplantısı yaptı. Son 2 ayda ekmeğin ham maddesi olan un ve diğer girdilerde yaşanan fiyat artışlarından dolayı fırıncı esnafının ciddi anlamda sıkıntıya düştüğünü dile getiren Balcı, bir çuval unun fiyatının temmuz ayında 104 lira olduğunu, bugün 158 liraya kadar yükseldiğini söyledi. Balcı, “Zor durumda olan fırıncı esnafımızın fiyat artışına gitmesi kaçınılmaz olmuştur. Bir fiyat artışı olacaktır” dedi.

BAKAN FIRINCILARA RANDEVU VERMEMİŞ

Balcı, “Burada esas üzüntü verici olay, 2002’den bugüne kadar bu gibi artışlar karşısında her zaman devreye giren Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yeterli müdahaleyi yapmakta gecikmiş olmasıdır. Ekim ayında gümrük vergisinin sıfırlanmasıyla, ithal buğdayın iç piyasada fiyatsal olarak düşmeye sebebiyet vermemesi düşündürücüdür” diye deva etti.

Bu konuyu görüşmek için Tarım ve Orman Bakanı’ndan talep edilen randevuya olumlu yanıt gelmediğine dikkat çekti.

Balcı, “Yetkililere sesleniyorum, gerekli çalışmayı bir an önce yapmaları gerekiyor. Girdi fiyatlarındaki artışları kabullenmek söz konusu olamaz” dedi.

Hekimlere ekipman vermeyen Sağlık Bakanlığı 2 milyon liralık kongre düzenliyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Dolar tatil dinlemiyor yükselişini sürdürüyor

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Türkiye’de piyasaların kapalı olmasına karşın dolar TL karşısındaki yükselişini sürdürüyor. Dolar piyasaların kapalı olduğu günde 8.30 seviyesinde bulunuyor.

BOLD – 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle dün öğleden beri Türkiye’de piyasalar kapalı. Buna karşın dolar ve eurodaki yükseliş devam ediyor. Dolar 8.30, euro ise 9.77 seviyesinde alıcı buluyor.

MERKEZ BANKASI FİTİLİ ATEŞLEDİ

Reuters’in haberine göre TL’de benzer para birimlerinden negatif ayrışma ile birlikte görülen sert değer kaybı TCMB’nin beklentilerin aksine politika faizini sabit tutup sıkılaştırmayı faiz koridorunu genişleterek yapması ile başladı. Son günlerde jeopolitik gelişmelerle AB ve ABD ile gerilimin artabileceği endişeleri ve yaklaşan ABD seçimleri de TL’de değer kaybına etki eden unsurlara eklenmiş durumda.

ARTIRILAN FAİZLER DE İŞE YARAMADI

TCMB geçen hafta politika faizini sabit tutmasına karşın likidite sıkılaştırma adımlarının üst sınırını belirleyen geç likidite penceresini (GLP) 150 baz puan artışla yüzde yüzde 14.75’e yükseltti. TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün itibarıyla yüzde 13 seviyesinin üzerinde. Temmuz ortasından beri 550 baz puan civarında sıkılaştırmaya gidildi. Ancak süreç TL’de belirgin bir iyimserlik oluşturmadı.

Atilla Taş isyan etti: Hala ekmeğimle oynuyorlar ama kimseden korkmuyorum

 

Okumaya devam et

Popular