Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Uber artık toplu taşıma seçeneği de sunacak

Uber, sunduğu hizmetlere toplu taşıma seçeneklerini de ekleyerek, birçok farklı ulaşım şirketi ile ortaklık sağlayacak.

Uygulamasına toplu taşıma seçeneklerini de ekleyen Uber, bir noktadan başka noktaya gitmede dünyada tekel olmaya doğru ilerliyor.

Son yılların çok tartışmalı ama hala en popüler uygulamalarından biri olan Uber, toplu taşıma seçenekleri opsiyonunu da sunduğu hizmetlere ekledi. Uyguluma ABD’de Denver şehrinde başladı.

GOOGLE VE APPLE FİRMALARINA RAKİP OLDU

En yakın toplu taşımanın nerede olduğunu, gidilecek yere ne kadar sürede gidilebileceğini, hedeflenen durağa ne kadarlık bir yürüme mesafesi olduğunu içeren çeşitli bilgilerin paylaşılacağı hizmet Google ve Apple gibi firmalar tarafından da sunuluyor.

Uber’in hizmetini farklı kılan, kullanıcıların uygulama üzerinden kullanacakları toplu taşıma seçeneğinin biletini alabilecek olmaları. Bu sayede, farklı bir ülkede bulunan ve sistemi hiç bilmeyen kişiler, rahatlıkla toplu taşımaları kullanabilecek.

Uber, konu ile ilgili şimdiden birçok kurum ve kuruluş ile anlaşma sağladı.

Bir yılda 1,4 milyar akıllı telefon satıldı

Dünya

Mısır’dan Türkiye’ye takdir

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Türkiye ile iki tarafın da faydasına olacak şekilde ilişki kurmaya istekli olduklarını açıkladı. Ankara’nın son dönemdeki açıklamaları ve jestlerinin takdir edildiğini söyledi.

BOLD – Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, ülkesinin Türkiye ile ilişkileri hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Şukri, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin son dönemdeki açıklamaları ve jestlerinin takdir edildiğini söyledi. Siyasi göstergeler aşamasından, ilişkilerin çerçevesini belirleyen siyasi açılım aşamasına geçilmesine önem verildiğini belirten Şukri, Çavuşoğlu ile Ramazan ayının gelişi münasebetiyle tebrikleşme kapsamında bir görüşme yaptıklarını ifade etti.

MISIR’IN ÖNEMİ

AA’nın aktardığına göre Şukri, görüşmenin Türkiye’nin Mısır’ın önemiyle alakalı yaptığı açıklamalar ve verdiği sinyaller üzerine gerçekleştiğini kaydetti. Şukri, “Mısır, her iki tarafın da faydasına olacak bir diyalog ve çıkarlara zarar verilmeden uluslararası hukuk kurallarına uygun ilişkiler kurulmasında istekli” dedi. Gerekli zemin oluştuğu zaman bunların siyasi görüşmeler şeklinde yapılmasına da önem verdiklerine işaret etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 10 Nisan’da Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile Ramazan ayını tebrik etme amacıyla telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Okumaya devam et

Dünya

İran’dan intikam sözü: Nükleer tesise sabotajda İsrail’i suçluyor

İran Atom Enerjisi Kurumu, Pazar günü Natanz nükleer tesisindeki enerji kesintisinin ‘sabotaj’ sonucu meydana geldiğini açıkladı. Sabotajı ‘terör eylemi’ olarak nitelendiren Tahran, saldırının arkasında İsrail’in olduğunu ve intikam alacağını açıkladı.

BOLD – İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İsfahan eyaletindeki Natanz Nükleer Tesisi’nde Pazar günü meydana gelen enerji kesintisinin ‘sabotaj’ sonucu meydana geldiğini söyledi. Olayı ‘terör eylemi’ olarak nitelendirdi.

Salihi, uluslararası camianın bu saldırıyı gerçekleştirenlere karşı harekete geçmesi gerektiğini ve saldırganlara karşı Tahran’ın yanıt verme hakkı olduğunu belirtti.

Tahran yönetimi Cumartesi günü aynı tesiste, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmaya aykırı biçimde uranyum zenginleştirmeye başladığını açıklamıştı.

“ELEKTRİK DAĞITIM HATTINDA KAZA”

İran medyası Pazar günü Natanz’daki elektrik dağıtım hattında bir kaza meydana geldiğini bildirmişti.

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvandi, kazanın can kaybına ya da kontaminasyona yol açmadığını ifade etmişti.

İran medyası daha sonra Kamalvandi’nin Natanz nükleer tesisini ziyaret ederken bir kaza geçirdiğini, ‘başından yaralandığını ve bacağının kırıldığını’ öne sürdü.

Söz konusu tesiste cumartesi günü Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin talimatıyla önceki santrifüjlere kıyasla 10 kat daha fazla uranyum üretecek 164 adet IR6 santrifüj zinciri devreye sokulmuştu.

TESİSE DAHA ÖNCE DE SALDIRI DÜZENLENMİŞTİ

Natanz tesisi İsfahan bölgesinde çölde bulunuyor ve İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarının merkezi olarak biliniyor.

Geçen yıl Temmuz ayında tesiste bir yangın meydana gelmiş, İran bunun da İsrail tarafından gerçekleştirilen bir sabotaj olduğunu bildirmişti.

2010’da Amerika ve İsrail’in geliştirdiği düşünülen Stuxnet virüsü Natanz’a saldırı için kullanıldıktan sonra fark edilmişti.

“İSRAİL SİBER SALDIRI DÜZENLEDİ”

İsrail basını, Natanz nükleer tesisinde gerçekleşen olayın İsrail’in siber saldırısı olduğunu öne sürdü.

İsrailli gazeteci Amichai Stein Twitter mesajında, Natanz’daki arızanın İsrail’in gerçekleştirdiği bir siber saldırı olduğunu yazdı.

İsrail devlet radyosu KAN ise istihbarat kaynaklarına atıfta bulunarak İsrail’in dış istihbarat servisi Mossad’ın bir siber saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Tesisteki zararın İran’ın açıkladığından daha büyük olduğu ve ülkenin uranyum zenginleştirme kapasitesine darbe vurduğu ifade edildi.

İran, Batılı istihbarat servislerince İran’ın gizli nükleer programının beyni olarak nitelenen Mohsen Fakhrizadeh’in geçen yıl öldürülmesinden İsrail’i sorumlu tutmuştu. İsrail sorumluluğu ne inkar etmiş, ne de kabul etmişti.

İRAN: İNTİKAM ALACAĞIZ

İran Dışişleri Bakanı Zarif, İsfahan eyaletindeki Natanz Nükleer Tesisi’ne yapılan saldırının arkasında İsrail’in olduğunu ileri sürerek, intikam alacaklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonuna İran ve ABD’nin nükleer anlaşmadaki taahhütlerine dönmesi için sürdürülen müzakereler hakkında bilgi verdi.

Söz konusu eylemin İran’ın ABD yaptırımlarını kaldırmaya yönelik sürdürdüğü müzakereleri hedef aldığını belirten Zarif, “Siyonistler baskıcı yaptırımları kaldırma yolundaki başarının intikamını İran halkından almak istiyor. Ancak, izin vermeyeceğiz ve bu eylemin intikamını siyonistlerden alacağız” ifadelerini kullandı.

İran İstihbarat Bakanlığı, İsfahan’daki Natanz Nükleer Tesisi’ne saldıran kişinin kimliğinin tespit edildiğini ve yakalanması için gerekli adımların atıldığını duyurdu.

Halkbank davasında kritik gün: Temyiz Mahkemesi tarafları dinleyecek

Okumaya devam et

Dünya

Rusya, Türkiye’ye seyahatle ilgili ne karar verecek?

Türkiye’de koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle Rusya’nın seyahatlere kısıtlama getireceğine ilişkin söylentilere Kremlin’in bugün son noktayı koyması bekleniyor.

BOLD – Rus hükumeti, Türkiye’ye seyahatler konusunda kararını bugün verecek. Rus basınında hafta sonu çıkan haberlerde, Türkiye’ye seyahate kısıtlama getirme veya dönüşlerde 14 gün karantina uygulanması gibi seçeneklerin masada olduğu belirtilmişti.

Rus gazetesi Izvestia, Rusya Ulaştırma Bakanlığı ve iki büyük tur operatörü yetkilisine dayandırdığı haberinde charter uçuşlarının tamamen, yolcu ve kargo uçuşlarının da kısmen yasaklanabileceğini, Rusya’ya dönen Rusların iki hafta karantinaya alınması gibi seçeneklerin değerlendirildiğini yazdı.

TÜRKİYE TURLARINA TALEP YÜZDE 25 AZALDI

Konuyla ilgili nihai kararın bugüne ertelendiğini yazan gazete, son günlerde Türkiye turlarına talebin yüzde 25 azaldığını, fakat buna rağmen Türkiye’nin en popüler ülke konumunu sürdürdüğünü aktardı.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin yeni bir Kovid-19 salgınının önüne geçmek için daha fazla önlem alınmasına karar vermiş ve yaz tatili ile ilgili düzenleme yapılacağını ifade etmişti.

Mişustin, açıklamasında hangi ülkelerin listeye girebileceğine ilişkin bir ipucu vermedi ancak karardan en çok etkilenebilecek ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

RUSLARIN BİR NUMARALI TERCİHİ TÜRKİYE

Türkiye yıllardır Rus turistlerin bir numaralı tercihi. Pandemi öncesi 2019’da 6,9 milyon Rus Türkiye’ye gitmişti.

Geçen yıl pandemi nedeniyle bu sayı yarı yarıya azalsa da hâlâ en popüler ülke Türkiye’ydi.

Moskova 27 Mart 2020’de tüm uluslararası uçuşları durdurarak virüsün yayılışını yavaşlatmaya çalışmıştı.

Türkiye’ye uçuşlar Ağustos başında tekrar başlamış, binlerce Rus turist hem charter hem yolcu uçaklarıyla Türkiye’ye gitmişti. Ağustos ayında buna izin verilmeden önce de Rus turistler Belarus üzerinden Türkiye’ye uçmuştu.

Rusya Seyahat Acenteleri Birliği’ne göre Mayıs ayı için Türkiye’deki otel kapasitesinin yüzde 70’i Rus turistler tarafından rezerve edildi.

Bunların bir kısmı yeni, bir kısmı da geçen yıldan ertelenen rezervasyonlar.

TÜRKİYE’YE İLİŞKİN KAYGILAR: VARYANTLAR TÜRKİYE’DEN GELİYOR

Fakat Rus yetkililer son günlerde Türkiye’de ciddi bir şekilde artan vakalara dair uyarılarda bulunuyor.

Rusya’da üst düzey sağlık yetkililerinin yanı sıra tüketici hakları yetkilileri de Rusya’daki mutant virüslerin (İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika varyantları) büyük oranda Türkiye’den geldiğini açıkladı.

Federal Tüketici Haklarını Koruma ve İnsan Refahının Denetimi Servisi Başkanı Anna Popova, “Bu büyük, bariz ve herkesin hemfikir olduğu bir risk” dedi.

Türkiye’deki virüsün yayılımının ‘çok çok hızlı bir şekilde’ içinden çıkması zor bir hale geldiğini söyleyen Popova, yalnızca birkaç haftada Kovid-19 vakalarının 3,5 katına çıktığına dikkat çekti.

Türkiye’de günlük Kovid-19 vaka sayısı 9 Nisan’da 55 bin olarak açıklandı. Bu sayı birer hafta geriye gidildiğinde sırayla 40 bin, 28 bin ve 18 bindi.

Rusya Meclisi Eğitim ve Bilim Komitesi Birinci Başkanvekili Genadi Onişçenko da “Türkiye’ye tatile gitmek güvenli değil” dedi.

TÜRKİYE’YE KARŞI SEÇENEKLER

Rus basınında son dönemde çıkan haberlerde Rusya’nın Kovid-19 salgını nedeniyle Türkiye’ye havayolu ulaşımını bir aylığına durdurabileceği iddia edildi.

Diğer ihtimaller arasında charter uçuşlarının durdurulması, yolcu uçuşlarının ve kargo taşımacılığının ise kısmen devam etmesi gibi seçenekler bulunuyor.

Rusya Ulaştırma Bakanlığı ve iki büyük tur operatöründen kaynaklarına dayanan Izvestia gazetesi de bir diğer seçeneğin Türkiye’den Rusya’ya dönenlere 14 günlük karantina olduğunu yazdı.

RIA Novosti’ye konuşan bir kaynak ise Cuma günü Federal Hava Taşımacılığı Kurumu, Ulaştırma Bakanlığı ve Federal Tüketici Haklarını Koruma ve İnsan Refahının Denetimi Servisi’nin bu konuyu konuşmak için bir araya geldiğini fakat bir kararın alınmadığını, ancak Pazartesi bir karar alınmasına kesin gözüyle bakıldığını belirtiyor.

Rusya’nın Türkiye’ye uçuşlara son vermesi durumunda sektörde ciddi kayıplar yaşanabilir. Uçuşlar bugün durdurulmasa bile bu riskin bir süre daha süreceği kaydediliyor.

RUSYA’DA AŞILAMA ÇALIŞMALARI İSTENEN HIZDA DEĞİL

Rusya’yı seyahatler ve koronavirüs varyantları konusunda endişeye sevk eden konulardan birisi de ülkede aşılamanın istenen hızda ilerlememesi. Pek çok Rus, Sputnik V aşısını olma konusunda isteksiz.

18 Ocak’ta aşılama faaliyetine başlayan Rusya’da halkın yalnızca yüzde 3,7’si iki doz aşı oldu. Rusya Sağlık Bakanlığı ise altı ay içinde yetişkinlerin yüzde 60’ını aşılamayı hedeflemişti.

Devlete ve devletin ürettiği şeylere güvenin çok düşük olduğu Rusya’da halkın Sputnik V aşısına güveni de oldukça düşük.

Aşıda isteksiz olunmasının bir diğer nedeni de, bu aşının diğer ülkeler tarafından serbestçe seyahate izin veren bir aşı olarak tanınmaması.

RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE SEYAHAT KISITLAMALARI

Aslında bu yıl Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı ilk seyahat kısıtlaması 30 Mart’ta devreye girdi.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Kurumu, Moskova’dan Türkiye’ye uçuşlara izin verilmesine rağmen 13 Rus kentinden Türkiye ve Birleşik Krallık’a uçuş yapılmasını yasaklayan bir karar aldı.

Rus turistler bu kararın üzerine 13 kentten Birleşik Krallık ve Türkiye’ye uçabilmek için imza kampanyası başlattı.

13 binden fazla kişinin katıldığı imza kampanyası henüz bir sonuç vermedi.

Çinlilerden aşı itirafı: Koruyuculuk seviyeleri düşük

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0