Gündem

Önce AKP’ye kayıt, sonra 6 aylık iş

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer (sağ başta), seçim öncesi 6 aylığına iş bulabilmek için spor salonunda kura çekimine katılan işsizleri dinledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Toplum Yararına Programı’na (TYP) müracaat edenlerin Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) üye olma baskı yapıldığını söyledi.

AKP üyesi olmayanların işe alınmadığını belirten Gürer, “İnsanlar çaresiz, iş umudu ile her yola başvuruyorlar. Geçici girdikleri işten çıkarılacaklarını da biliyorlar.” dedi.

TYP, AKP’NİN OY KAZANMA ARACINA DÖNDÜ

AKP’nin seçimlerde oy kazanma aracı haline dönüştürdüğü eleştirileri yapılan, TYP’ye yönelik her gün yeni bir iddia gündeme geliyor.

CHP’li Gürer, TYP kapsamında Niğde Belediyesi’ne 6 ay süreyle çalıştırılmak üzere alınacak 350 kadro için 2 bin 165 kişinin başvurduğu kura çekimine katıldı.

İŞSİZLİĞİN GELDİĞİ BOYUT VAHİM

Aralarında öğretmen, mühendis gibi üniversite mezunlarının da bulunduğu işsizlerin sorunlarını dinleyen Gürer, “Bu tablo, ülkemizde işsizliğin geldiği boyutu net bir şekilde ortaya koyuyor. İl Özel İdare için de benzer bir alım yapıldı. Belediye ve il Özel İdaresine geçici değil kadrolu işçi alınsın. Seçimden önce alıp seçim sonrası işsiz kalmasınlar.” dedi.

HER 8 KİŞİDEN BİRİ İŞE ALINACAK

Gürer, “Ne acıdır ki kuradan, müracaat edenler arasında her 7-8 kişiden biri çıkacak. Şanslı olup kuradan çıkanlar ise seçimlerden sonra ihbarsız, tazminatsız, güvencesiz, Toplu İş Sözleşmesi olmadan çalıştırılıp işten çıkarılacak.” ifadelerini kullandı.

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ İŞ İÇİN KURAYA KATILDI

Kura çekimi sırasında CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e dert yanan bir genç ise, Beden Eğitimi bölümü mezunu olmasına rağmen atanmadığı için geçici de olsa TYP’ye müracaat ettiğini söyledi.

Genç öğretmen, “Ne yazık kendi bölümümde kalıcı bir iş bulmam imkânsız hale geldi. Şayet kuradan çıkabilseydim, 6 aylığına belediye de ne iş verilse çalışacaktım.” şeklinde konuştu.

SEÇİM ÖNCESİ 700 KİŞİ İŞE ALINACAK

Niğde’de TYP kapsamında 31 Mart Yerel seçimleri öncesinde toplam 700 kişinin geçici olarak işe alınacağı belirtildi.

Niğde Belediyesi’ne 350, Niğde İl Özel İdaresi’ne 50, Bor Belediyesi’ne 110, Çiftlik Belediyesi’ne 55, Ulukışla Belediyesi’ne 55, Altunhisar Belediyesi’ne 45 ve Çamardı Belediyesi’ne de 45 olmak üzere 700 kişinin geçici olarak işe alınacağı kura çekimlerine yaklaşık 5 bin kişinin katıldı.

GENİŞ TANIMLI İŞSİZ SAYISI 6 MİLYONU AŞTI

Ömer Fethi Gürer yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Ülkemizde 3,5 milyon işsiz var. Geniş tanımlı işsizlik 6 milyonu aşmış. Artık insanlar işsizlikten, çaresizlikten kendini yakacak duruma gelmiş. Fakat seçim öncesinde işsizliği öyle bir kullanıyorlar ki, bakın seçim yaklaştı ‘geçici işçi’ alıyorlar. Neden daimi işçi almıyorlar da aynı kişileri evirip çevirip 5 ay 29 gün çalıştırıp çıkarıp tekrar alıyorlar?”

AKP’nin torpil karnesi bir hayli kabarık

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version