Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“AKP, Ankara adayı Özhaseki’yi değiştirebilir”

AKP, Ankara Büyükşehir belediye başkanı adayı olarak Mehmet Özhaseki'yi (solda) gösterdi. Ancak Özhaseki, CHP'nin adayı Mansur Yavaş'ın gerisinde kalınca Süleyman Soylu'nun ismi öne çıktı.

Ankara Büyükşehir belediye başkanlık yarışına dair anketlerde, Mansur Yavaş’ın yüzde 7-8 puan önde çıkması kulisleri hareketlendirdi. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) adayı Mehmet Özhaseki’nin yerine Süleyman Soylu’nun ismini zikreden de var. Melih Gökçek’in yeniden aday olacağını ileri süren de.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Optimar ve ORC gibi anket firmalarının bile, “Yavaş şu anda yüzde 6 puan önde ve fark açılıyor.” açıklaması yapmaları AKP’yi hareketlendirdi. Ankara’yı kazanmak için yeni bir formül üzerinde durulduğu ileri sürüldü.

SÜLEYMAN SOYLU ADAY MI OLACAK?

Kulislere yansıyan bir iddiaya göre Özhaseki sağlık sorunlarını gerekçe göstererek adaylıktan çekilecek. Özhaseki’nin yerine milliyetçi oylara daha fazla hitap edebileceği hesaplanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu aday gösterilecek. Ancak seçimlere bu kadar kısa süre kala aday değiştirmenin yanlış olacağı görüşü de masada.

SOYLU MİLLİYETÇİ SÖYLEMLERİ ARTIRDI

Soylu’nun Halkın Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerine yönelik sert söylemlerinin bu beklentinin bir yansıması olduğu ileri sürülüyor.

Soylu ayrıca, Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesiyle ilgili beyanlarına da ara vermiş durumda. Soylu’nun bu tutumu milliyetçi oylara hitap etmediği eleştirilerine maruz kalan Özhaseki’nin yerine aday gösterilme ihtimaline yönelik bir hazırlık olarak yorumlanıyor.

GÖKÇEK: BIRAKIN TEKRAR ADAY OLAYIM

Ankara’da konuşulan bir diğer iddia ise, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yeniden aday olmak isteyeceği yönünde.

Son dönemde yaptığı açıklamalarla Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Ankara Büyükşehir adayı Mansur Yavaş’a oy kaybettirmek bir yana Özhaseki’ye zarar verdiği belirtilen Gökçek’in “Özhaseki yarışı kazanamaz, bırakın tekrar aday olayım.” dediği iddia ediliyor.

GÖKÇEK BENİM KAMPANYAMIN BİR PARÇASI DEĞİL

AKP’nin Ankara Büyükşehir belediye başkan adayı Mehmet Özhaseki, adaylığının ilk gününden bu yana Gökçek ile arasına mesafe koyan açıklamalarıyla dikkat çekiyor. Özhaseki, Gökçek’in son çıkışına ilişkin de “Melih Bey benim kampanyamın parçası değil. Üslubu benim üslubum değil.” demişti.

GÖKÇEK VAR İSE HİÇBİR ŞEY ŞAŞIRTMAZ

Özhaseki’nin bu kadar açık ifade etmesine rağmen Gökçek’in ısrarla konuşmasına dair Ankara kulislerinde, “Gökçek, tutumunun Özhaseki’ye zarar verdiğinin farkında. Stratejisini, büyükşehir belediye başkan aday listelerinin il seçim kurullarına vermeleri için son gün olan 19 Şubat takvimine göre belirlemiş. Özhaseki’ye bu tarihe kadar oy kaybettirip, yeniden aday olmaya çalışacak. Söz konusu olan Melih Gökçek ise hiçbir şey şaşırtmaz.” yorumları yapılıyor.

İlber Ortaylı’nın “MHP’lilere gülüyorum” sözlerine Bahçeli’den sert tepki

Politika

Anormalleşme süreci: 44 günde koronavirüsten 6.165 ölüm!

Türkiye’de 1 Mart’tan 14 Nisan’a kadar geçen 44 günde 6 bin 165 kişi koronavirüsten öldü. 1 Mart’ta 69 olan günlük ölüm sayısı 14 Nisan’da yüzde 404 artışla 279’a ulaştı.

BOLD – Pandemi karşısında ekonomik tedbirleri alacak gücü olmayan Saray yönetiminin tedbirleri zamanından önce gevşetmesinin faturası ağır oldu. Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye’de mart ayında uygulanan normalleşme sürecinin faturasının ağır olduğunu söyledi. İlgezdi, şunları dile getirdi:

  • Defalarca açıkladık. Bir an önce ekonomik ve sosyal koşulları sağlanmış, gelir güvenceli 28 günlük tam kapanma çağrısı yaptık.
  • Kapanma için gereken kaynağı da hesaplayıp açıkladık. MB’nin kaybolan 128 milyar dolarının 7’de 1’i ile bu kapanmanın finansmanı sağlanabilecekti.
  • 1 Mart’tan 14 Nisan’a kadar olan 44 günde toplam 6 bin 165 vatandaş koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.
  • 1 Mart’ta 69 günlük vefat sayısı 14 Nisan’da yüzde 404 artışla 279’a ulaştı. Yoğun bakımlarda boş yatak kalmadı.
  • 1 Mart’ta yüzde 7.57 olan test-pozitif vaka oranı 14 Nisan itibarıyla yüzde 20’ye çıktı.
  • İktidarın, tedbirleri kademeli olarak gevşettiği ve “yerinden önlem” olarak adlandırılan döneme geçtiği 1 Mart’ta, günlük 645 hasta sayısı 14 Nisan’da yüzde 434 artarak 2 bin 802’ye ulaştı.

Okumaya devam et

Politika

AKP’nin ‘kayıp 128 milyar dolar’ına CHP’den dijital çözüm

Türkiye’nin dört bir yanına astığı “128 milyar dolar nerede?” afişlerinin vinçlerle sökülmesinin ardından CHP çözümü buldu. Ana muhalefet, iktidara yönelttiği sorusunu bu kez genel merkez binasına, çelik vidalarla sabitlenen dijital dev ekrana yansıttı.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın TBMM’de dalgalandırdığı “128 milyar dolar nerede?” yazılı afiş, CHP Genel Merkezi’nin dijital dev ekranındaki yerini aldı.

CHP, Merkez Bankasının (MB) eritildiğini iddia ettiği 128 milyar dolarlık rezervinin peşini bırakmıyor. Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre iktidardan gelen çelişkili yanıtların ardından geçen hafta hazırladığı afişleri parti örgütleri aracılığıyla Türkiye’nin dört bir yanına asan CHP, 40’tan fazla kentte engellemelerle karşılaştı. Savcılık ve mülki idare amirlerinin talimatları ile harekete geçen polis ekipleri, önce billboardlar ve ardından CHP’nin il ve ilçe binalarına asılan “128 milyar dolar nerede?” yazılı pankartlar, kiralık vinçlerle bulundukları yerlerden söktü.

İl ve ilçe örgütlerinde yaşanan gelişmelerin ardından CHP, “128 milyar dolar nerede” sorusunu genel merkez binasına taşıdı. Ankara Söğütözü’nde bulunan CHP Genel Merkezi’nin Anadolu Bulvarı’na bakan cephesindeki dijital dev ekrana, “128 milyar dolar nerede” sorusu yansıtıldı. CHP’nin, “iktidarı rahatsız ettiğini” belirttiği soru, genel merkezin çelik konstrüksiyon cephesinde dev vidalarla sabitlenmiş olan dev ekrana yansıtıldı.

SOSYAL MEDYADA ‘128’ PROFİLİ

CHP, sosyal medya paylaşımları ile de gündemde tuttuğu, “128 milyar dolar nerede” sorusunu “kısaltılmış hali” ile profil fotoğraflarına da taşıdı. Partinin iletişim ekibince hazırlanan kırmızı zemin üzerinde beyaz yazılarla “128” ifadesi bulunan görseller CHP’lilerce sosyal medyada profil fotoğrafı olarak kullanılmaya başlandı. CHP Genel Başkan Yardımcıları ve CHP’li milletvekilleri başta olmak üzere, Türkiye genelinde CHP örgütlerinde görev alan parti üyeleri, sosyal medya profil fotoğraflarını “128” ifadesi ile değiştirdi.

İktidarın cevap veremediği soru: 128 milyar dolar nerede?

Okumaya devam et

Politika

Millete tasarruf öğüdü veren devlet savurmaya devam ediyor

Örtülü ödenek harcamaları mart ayındaki 371 milyon TL ile 3 ayda tam 728 milyon TL’ye ulaştı. Yandaş müteahhitlere dağıttığı garanti ödemeler nedeniyle bütçesi yetmeyen Karayolları’na Hazine’den 4 milyar TL yardım yapıldı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘kamuda tasarruf’ söylemlerinden sonra ilk bütçe harcama rakamları açıklandı. İktidarın kamu kaynaklarını savurmayı sürdürdüğü görüldü. Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre örtülü ödenek harcaması bir ayda 371 milyon TL oldu. Karayolları Genel Müdürlüğüne de Hazine’den 4 milyar TL ‘yardım’ yapıldı. Harcamalara bu hızla devam edilirse 2021’in, geçen yılı 2 milyar TL’lik harcamasını geride bırakacağı görülüyor.

KARA DELİK BÜYÜYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı mart ayı bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Erdoğan’ın tasarruf konusundaki kararlılıklarını dile getirdikten sonra açıklanan ilk rakamlar, müteahhitlere yapılan ödemeler, mal ve hizmet alımları, kira giderleri ile gizli hizmet giderleri gibi ‘kara delikler’in kamu kaynaklarını tüketmeyi sürdürdüğünü bir kez daha açığa çıkardı.

İktidara yakın müteahhit grupları tarafından yapılan ve uzun yıllar boyunca garanti ödemesi taahhüt edilen Yavuz Sultan, Osmangazi köprüleri ile İstanbul-İzmir ve Kuzey Marmara otoyol projeleri, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bütçesini tüketiyor. Ocak ayındaki 3,1 milyar TL’lik Hazine yardımının ardından garanti ödemelerinin yapıldığı mart ayında da genel müdürlüğe 4 milyar TL daha aktarıldı.

Müteahhitlere yapılan ödemeler bütçenin en önemli kalemlerinden birini oluşturuyor. Ocak ayında 26 milyon TL, şubat ayında 225 milyon TL olan müteahhitlik giderleri mart ayında 1.9 milyar TL’ye fırladı.

HİZMET BİNASI YAPIMINA DEVAM

Sağlık tesisleri yapımına 334 milyon TL harcanırken hizmet binası yapımları da hız kesmedi. Bir ayda hizmet binası yapımı için müteahhitlere 279 milyon TL ödeme yapıldı. Devletin yapım giderlerinin, sulama tesislerine kadar kalem kalem ayrıntılarıyla sıralandığı tabloda 1.9 milyar TL’lik harcamanın 1.1 milyar TL’si için sadece ‘Diğer’ denildi. Tasarruf söylemlerinin lafta kaldığını gösteren bir diğer kalem de mal ve hizmet alım giderleri oldu.

Ocak ayında 3 milyar TL, şubatta 4.6 milyar TL olan mal ve hizmet giderleri mart ayında 7.2 milyar TL ‘ye çıktı. Bunun 3.3 milyar TL’si de tüketime yönelik mal ve malzeme alımlarına gitti. Bu harcama kaleminden sağlık harcamalarına 994 milyon TL ayrılırken güvenlik ve savunma harcamaları 346 milyon TL oldu. Ocak ayında hiç yeni araç almayan iktidar, şubat ayında 334 bin TL harcadı ancak mart ayında kara taşıtı alımına 17.4 milyon TL gitti. Kira giderleri için de 269.4 milyon TL harcandı. Bunun 266.6 milyon TL’si bina kiralama giderleri, 952 bini de araç kiralama giderleri için aktarıldı.

TÖREN DEVLETİ

Pandemi koşullarına karşın temsil, tanıtma, ağırlama, toplantı ve organizasyon giderlerine yapılan harcamalar da artıyor. Ocak ayında 1.7 milyon TL, şubat ayında 6.2 milyon TL olan harcamalar mart ayında 6.6 milyon TL’ye çıktı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0