Gündem

Emre 24 yaşında inşaatta öldü, kayyım KHK ile kurtuldu

15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünden sonra Kanun Hükmünde Kararname (KHK) el konulan inşaat şirketinde işe başlayan Emre, yüksekten düşerek öldü. Asansör işinde çalışmaması gerekiyordu, ancak mahkeme, “Kayyımlar yargılanamaz.” dedi.

Emre Tombuloğlu, Çalışma Ekonomisi bölümünden mezun olduktan sonra iş bulamadı ve 15 Temmuz’dan sonra Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan Lale Yapı’ya ait “Tulip Life” isimli projenin inşaatında “getir götür” şeklindeki evrak işlerini takip etmek üzere işe başladı.

5’İNCİ GÜNDE ASANSÖR MONTAJINA GÖNDERDİLER

Ancak işe başladığının beşinci gününde asansör montajına yardım etmesi istendi. 21 Temmuz 2017’de montaj yapıldığı sırada asansör boşluğuna düştükten sonra hayatını kaybetti.

İş cinayetine kurban giden Emre Tombuloğlu

MAHKEME KAYYIMI KUSURLU BULDU AMA

Bilirkişi raporunda, asansör şirketinin sahibi Y.D. asli kusurlu, Lale Yapı Malzemeleri İnşaat Şirketi’ni temsil eden kayyım Süleyman Sarıyıldız ve ölen Emre Tombuloğlu tali kusurlu bulundu.

22 Ocak 2019’da Ankara Batı 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada yargıç Büşra Keskin, asansör şirketinin sahibi Y.D.’ye “taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Cezayı 31 bin 850 TL adli para cezasına çeviren mahkeme, taşeron şirket sahibinin bu parayı 20 eşit taksitle ödemesine karar verdi.

KAYYIM’I KHK KURTARDI

Mahkeme, kayyım Süleyman Sarıyıldız’ın ise “yüklenen suç açısından kusurunun bulunmaması sebebiyle” beraatına hükmetti. Kararın gerekçesinde 691 sayılı KHK’nın 11’inci maddesiyle 15 Temmuz darbe girişimi akabinde kayyımların görevlerinden dolayı “hukuki, idari, mali ve cezai” sorumluluğunun doğmayacağı belirtildi.

KABİLE HUKUKUNDA YOK

Ceza alan Y.D’nin avukatı Enes Yalçın, mahkeme kararının, “Eğer kayyım şirketin içini boşaltsa, nitelikli dolandırıcılık yapsa, hatta bir noktada adam öldürse dahi sorumlu değildir” anlamına geleceğini belirterek, bu durumun kabile hukuku mantığı ile kamu gücü kullanan bir sıfata “mutlak sorumsuzluk alanı” sağlayacağını kaydetti.

İŞKENCECİLERE UYGULANDI

Benzer bir KHK ise işkenceciler için uygulanıyor. Gözaltında tutulduğu sırada polislerce tehdit ve darp edilen Zaman gazetesi dağıtıcısı A.B.’nin Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusu, 667 sayılı KHK’nın 9’uncu maddesi kapsamında “kavuşturmaya yer olmadığı” gerekçesiyle reddedildi.

Cumhuriyet Savcısı Eşref Aktaş’ın işkenceye dair deliller olmasına rağmen “kovuşturmaya yer olmadığı”na dair kararında, “667 sayılı KHK’nın 9’uncu maddesi kapsamında, bu kanun hükmünde kararname kapsamında karar alan ve görevleri yerine getiren kişilerin bu görevleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğunun bulunmadığının belirtildiği, bu nedenle iddia konusu eylem nedeniyle şikayetçi olunanlar hakkında kovuşturma yasağı bulunduğu anlaşılmakla, kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.” denildi.

Hizmet okullarında alacakları toplayan kayyım, borçları ödemiyor

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version