Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

OHAL bitti, öğretmen fişlemeleri devam ediyor

Milli Eğitim Bakanlığı, hukuksuz olan fişlemeler sonucu Doğu'daki onlarca öğretmeni işsiz, yüzlerce öğrenciyi ise öğretmensiz bıraktı.

7 kez uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması kâğıt üzerinde sona erdi, ancak özellikle öğretmenlere yönelik fişlemeler devam ediyor. Sadece dün fişlenen 195 öğretmen atıldı.

OHAL döneminde başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere kamu kurumlarından 150 binin üzerinde kişi haklarında fişlemeler yapılarak meslekten ihraç edildi.

MİT’İN HAZIRLADIĞI FİŞLER…

Ancak OHAL’in “resmi” olarak sona ermesine rağmen fişlemeler bitmedi. Gayri resmi yapılan istihbari çalışmalar sonrası insanlar işsiz kalmaya devam ediyor.

Bunun son örnekleri ise 195 ücretli öğretmenin yıl ortasında görevlerine son verilmesi ve Diyarbakır’da bir öğretmenin Özgecan Arslan ve Ali İsmail Korkmaz eylemlerine katıldığı için tayininin iptal edilmesi oldu.

“YERİNİZE KADROLU ATANACAK” DİYEN MEB, YENİDEN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN İSTİHDAM ETTİ

Muş’ta görev yapan 195 ücretli öğretmen bugün başlayan 2018-2019 eğitim öğretim yılı öncesinde işten çıkarıldı.

MEB, görevine son verdiği öğretmenlere herhangi bir gerekçe sunmazken, işten çıkarmaların Muş özelinde olması dikkat çekti.

Ücretli öğretmenlere, yarıyıl tatilinin ardından, “Yeniden başvuru yapmanıza gerek yok. Görev yaptığınız okulda devam edeceksiniz.” sözünü veren bakanlık, bir anda karar değiştirerek 195 öğretmeni işsiz, yüzlerce öğrenciyi ise öğretmensiz bıraktı.

FİŞLEME LİSTELERİ OKUL YÖNETİMİNDEN

Bakanlığa ulaşan bazı öğretmenlere, “Yerinize kadrolu öğretmenler atanacak.” cevabı verilse de işten çıkarılan bazı ücretli öğretmenlerin yerine yeniden ücretli istihdam sağlandığı öğrenildi.

Okul yönetimlerine işten çıkarılacak öğretmenlerin isimlerini içeren listelerin sunulduğu ileri sürüldü.

Bakanlık, ücretli öğretmenlerin yerinin kadrolular ile doldurulacağını savunsa da ücretli öğretmenlerin bir kısmının görevine devam etmesi dikkati çekti. İşten çıkarmaların güvenlik soruşturmasından kaynaklanmış olabileceğini dile getiren öğretmenler, geleceklerinden kaygı duyduklarını belitti.

BirGün’e konuşan sınıf öğretmeni M.G., “Okulumda norm açıldığını söylüyorlar, ancak bu mümkün değil. Okulumuzda iki kadro var ve biri müdür, diğeri ise MEB’den görevli gelen bir öğretmen arkadaşım tarafından doldurulmuş.” dedi.

Okul müdürünün de karardan şaşkınlık duyduğunu ifade eden M.G., “Okulun öğretmen ihtiyacı varken böyle bir karar alınması anlaşılamaz.” diye konuştu.

M.G., yaşadığı ilin şartlarında başka bir işte çalışma imkânı olmadığını söyleyerek, “Bilgi almak için MEB’i arıyorum. Kısa kesip telefonu kapatıyorlar. ‘Yerinize öğretmen gelecek’ diyorlar, ama okulumuzda kadro açığı yok. Kısa vadede ücretli ataması da olmadığına göre öğrencilerim öğretmensiz kalacak.” ifadelerini kullandı.

“5. SINIFA KADAR 20 ÖĞRETMEN DEĞİŞTİREN ÖĞRENCİLER VAR”

Eğitim-Sen Muş Şube Başkanı İlyas Aslan, “MEB bürokratları, konuyla ilgili bilgileri olmadığı söylüyor. Bir güvenlik soruşturması neticesinde Muş özelinde alınmış bir karar olabilir.” şeklinde konuştu.

Aslan, “öğrencisine battaniyeden çanta yapan” öğretmenin de ücretli çalıştığına dikkati çekerek, “Belki de bu tür şeylerinin önünü almak için böyle bir karar aldılar.” yorumunda bulundu.

İşten çıkarılanların isim isim seçildiğine dikkati çeken Aslan, şunları söyledi: “Giden öğretmenlerimizin yerini bir şekilde doldursalar da yıl içinde öğretmen değiştiren öğrencinin yaşadığı psikolojik tahribatı düzeltemezler. Öğrencinin bir yıl içinde motivasyonu, öğretmen ile sağlanabilecek bir durum.”

ÖZGECAN VE ALİ İSMAİL EYLEMLERİNE KATILDIĞI İÇİN TAYİNİ İPTAL EDİLDİ

MEB, Diyarbakır’ın Sur ilçesine atadığı öğretmenin tayinini, Ali İsmail Korkmaz ve Özgecan Arslan protestolarına katıldığı için iptal etti.

Diyarbakır Sur’da bulunan Bagivar Ortaokulu’na rehber öğretmen olarak atanan Ömer Ekinci’nin tayin kararı 4 ay sonra iptal edidi.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre bakanlığın gerekçesi, Ekinci’nin ‘Güvenlik ve Arşiv Araştırma’ kaydının olumsuz çıkması.

Ekinci’nin açtığı dava kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ankara 2’nci İdare Mahkemesi’ne gönderilen savunmada, “Öğretmenlik mesleğinin hassasiyeti ve öğrenciler üzerinde olumsuz bir etkinin geriye dönüşünün olmayacağı dikkate alınarak, öğretmen olarak bakanlığımız bünyesinde çalışmasının uygun olmayacağı kararı verilmiştir.” dendi.

Bilecik Emniyet Müdürlüğü tarafından mahkemeye gönderilen istihbarat notunda ise, “Ekinci’nin Eskişehir’de 2-3 Haziran 2013’te Gezi Parkı eylemlerinde Ali İsmail Korkmaz’ı döverek öldüren polislere 21 Ocak 2015’te verilen cezanın yetersiz olduğu gerekçesiyle İstanbul’da yapılan protestoya katıldığı.” ifadeleri yer aldı.

Ekinci’nin ayrıca Mersin’de 11 Şubat 2015’te üniversiteli Özgecan Arslan’ın tecavüz edildikten sonra öldürülmesini protesto için Sakarya’da bir yürüyüşe katıldığı ve yürüyüşten sonra Öğrenci Kolektifleri’nden iki gençle sohbet ettiği belirtildi.

Son olarak da Ekinci’nin “Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi’nden şahıslarla irtibatlı olduğu” iddia edildi.

“SIKINTI VARSA BENİ ÜCRETLİ OLARAK NEDEN ÇALIŞTIRDILAR?”

“Ali İsmail katledildi ve ceza tatmin edici değildi. Bunun için katıldım. Özgecan Arslan olayını dillendirmek bile istemiyorum. Bir daha olmaması için katıldım. Olsa yine katılırım.” diyen Ekinci, Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi ile irtibat iddiasını ise reddetti:

“Üniversitede hem öğrenci işlerinde hem de kütüphanede çalıştım. Dört yıl çalışarak okulu bitirdim. 7 bin öğrenci vardı. Her öğrenciyle muhatap oluyordum. Ne bileyim kim nereye mensup?”

Sözleşmeli öğretmenlik yaptığını söyleyen Ekinci, “Ücretli ve sözleşmeli öğretmenliğin şartları aynı. Bir sıkıntı var ise beni ücretli niye çalıştırdılar? Niye üç mülakatı geçtim?” diye sordu.

Gündem

Koronavirüste ağır hasta sayısı 2 bin 75’e yükseldi

Koronavirüste vaka ve ağır hastaların sayısı artmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı güncel verilere göre koronalı 2 bin 213 yeni hasta tespit edilirken, ağır hasta sayısı da iki bini geçerek 2 bin 75’e ulaştı.

BOLD – Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerini, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından paylaştı. Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle bugün 75 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, 2 bin 213 yeni hastanın tespit edildiği bilgisini verdi.

AĞIR HASTA SAYISI 2 BİN 75’E ÇIKTI

Koronavirüs nedeniyle 10 bin 252 kişi yaşamını yitirirken, koronavirüs hasta sayısı 375 bin 364’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı bin 506 oldu. Tabloya göre, toplam test sayısı 14 milyon bin 814, toplam ağır hasta sayısı 2 bin 75, toplam iyileşen hasta sayısı 323 bin 971, bugünkü test sayısı 124 bin 109 olarak kayıtlara geçti.

BAKAN KOCA’DAN “TEMASI AZALTIN” ÇAĞRISI

Bakan Koca, “Bugün tespit edilen 2 bin 213 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız bir günde yaklaşık yüzde 5 arttı. Bu durum salgınla mücadele konusunda hassasiyetimizi artırmamız gerektiğine işaret ediyor. Teması üçte birine indirmek zorundayız. Mücadeleye güç verin” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin 31 Ekim 2020 güncel koronavirüs tablosu şöyle:

 

Erdoğan, depremde sorumluluğu üstlenmedi: Vesayetçi zihniyet ihmal etti

Okumaya devam et

Gündem

Depremin vurduğu İzmir’de eğitime ara verildi

Meydana gelen deprem sonrasında İzmir il genelinde okullar gelecek hafta eğitim öğretime ara verecek. Eğitime ara verildiğini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından duyurdu.

BOLD – İzmir’de 6.9’luk depremin ardından arama kurtarma çalışmaları sürerken, artçı sarsıntılar devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İzmir genelinde eğitime bir hafta ara verildiğini duyurdu.

Bakan Selçuk, açıklamasında “Yaraları hep birlikte saracağız İzmir. İl genelinde eğitime bir hafta süreyle ara verme kararı aldık. Eğitim ailesi olarak öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ve velilerimizle birbirimize çok daha sıkı kenetlenerek güçlükleri birlikte aşacağız” dedi.

 

Erdoğan, depremde sorumluluğu üstlenmedi: Vesayetçi zihniyet ihmal etti

Okumaya devam et

Gündem

İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 37’ye yükseldi

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde can kaybı artıyor. Depremde ölenlerin sayısı 37’ye yükseldi. Yaralananların sayısı ise 885 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir Depremi’nde hayatını kaybedenlerin sayısının 37’ye yükseldiğini, 7’si yoğun bakımda olmak üzere 243 vatandaşın tedavisine devam edildiğini açıkladı.

Bakan Koca, İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depreme ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. yaptığı açıklamada, “37 can kaybımız var. 3’ü ağır 7 kişi yoğun bakımda, 243 kişi halen tedavi görüyor. 642 kişinin tedavisi tamamlanmış durumda. 112 Acil Yardım Ekipleri, UMKE Timleri, ambulanslarımız ve hastanelerimizle, acımızı azaltmak için İzmir’de görev başındayız” dedi.

Depremin vurduğu İzmir’de 811 bin kaçak yapı İmar Barışı’yla affedildi

Okumaya devam et

Popular