Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

OHAL bitti, öğretmen fişlemeleri devam ediyor

Milli Eğitim Bakanlığı, hukuksuz olan fişlemeler sonucu Doğu'daki onlarca öğretmeni işsiz, yüzlerce öğrenciyi ise öğretmensiz bıraktı.

7 kez uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması kâğıt üzerinde sona erdi, ancak özellikle öğretmenlere yönelik fişlemeler devam ediyor. Sadece dün fişlenen 195 öğretmen atıldı.

OHAL döneminde başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere kamu kurumlarından 150 binin üzerinde kişi haklarında fişlemeler yapılarak meslekten ihraç edildi.

MİT’İN HAZIRLADIĞI FİŞLER…

Ancak OHAL’in “resmi” olarak sona ermesine rağmen fişlemeler bitmedi. Gayri resmi yapılan istihbari çalışmalar sonrası insanlar işsiz kalmaya devam ediyor.

Bunun son örnekleri ise 195 ücretli öğretmenin yıl ortasında görevlerine son verilmesi ve Diyarbakır’da bir öğretmenin Özgecan Arslan ve Ali İsmail Korkmaz eylemlerine katıldığı için tayininin iptal edilmesi oldu.

“YERİNİZE KADROLU ATANACAK” DİYEN MEB, YENİDEN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN İSTİHDAM ETTİ

Muş’ta görev yapan 195 ücretli öğretmen bugün başlayan 2018-2019 eğitim öğretim yılı öncesinde işten çıkarıldı.

MEB, görevine son verdiği öğretmenlere herhangi bir gerekçe sunmazken, işten çıkarmaların Muş özelinde olması dikkat çekti.

Ücretli öğretmenlere, yarıyıl tatilinin ardından, “Yeniden başvuru yapmanıza gerek yok. Görev yaptığınız okulda devam edeceksiniz.” sözünü veren bakanlık, bir anda karar değiştirerek 195 öğretmeni işsiz, yüzlerce öğrenciyi ise öğretmensiz bıraktı.

FİŞLEME LİSTELERİ OKUL YÖNETİMİNDEN

Bakanlığa ulaşan bazı öğretmenlere, “Yerinize kadrolu öğretmenler atanacak.” cevabı verilse de işten çıkarılan bazı ücretli öğretmenlerin yerine yeniden ücretli istihdam sağlandığı öğrenildi.

Okul yönetimlerine işten çıkarılacak öğretmenlerin isimlerini içeren listelerin sunulduğu ileri sürüldü.

Bakanlık, ücretli öğretmenlerin yerinin kadrolular ile doldurulacağını savunsa da ücretli öğretmenlerin bir kısmının görevine devam etmesi dikkati çekti. İşten çıkarmaların güvenlik soruşturmasından kaynaklanmış olabileceğini dile getiren öğretmenler, geleceklerinden kaygı duyduklarını belitti.

BirGün’e konuşan sınıf öğretmeni M.G., “Okulumda norm açıldığını söylüyorlar, ancak bu mümkün değil. Okulumuzda iki kadro var ve biri müdür, diğeri ise MEB’den görevli gelen bir öğretmen arkadaşım tarafından doldurulmuş.” dedi.

Okul müdürünün de karardan şaşkınlık duyduğunu ifade eden M.G., “Okulun öğretmen ihtiyacı varken böyle bir karar alınması anlaşılamaz.” diye konuştu.

M.G., yaşadığı ilin şartlarında başka bir işte çalışma imkânı olmadığını söyleyerek, “Bilgi almak için MEB’i arıyorum. Kısa kesip telefonu kapatıyorlar. ‘Yerinize öğretmen gelecek’ diyorlar, ama okulumuzda kadro açığı yok. Kısa vadede ücretli ataması da olmadığına göre öğrencilerim öğretmensiz kalacak.” ifadelerini kullandı.

“5. SINIFA KADAR 20 ÖĞRETMEN DEĞİŞTİREN ÖĞRENCİLER VAR”

Eğitim-Sen Muş Şube Başkanı İlyas Aslan, “MEB bürokratları, konuyla ilgili bilgileri olmadığı söylüyor. Bir güvenlik soruşturması neticesinde Muş özelinde alınmış bir karar olabilir.” şeklinde konuştu.

Aslan, “öğrencisine battaniyeden çanta yapan” öğretmenin de ücretli çalıştığına dikkati çekerek, “Belki de bu tür şeylerinin önünü almak için böyle bir karar aldılar.” yorumunda bulundu.

İşten çıkarılanların isim isim seçildiğine dikkati çeken Aslan, şunları söyledi: “Giden öğretmenlerimizin yerini bir şekilde doldursalar da yıl içinde öğretmen değiştiren öğrencinin yaşadığı psikolojik tahribatı düzeltemezler. Öğrencinin bir yıl içinde motivasyonu, öğretmen ile sağlanabilecek bir durum.”

ÖZGECAN VE ALİ İSMAİL EYLEMLERİNE KATILDIĞI İÇİN TAYİNİ İPTAL EDİLDİ

MEB, Diyarbakır’ın Sur ilçesine atadığı öğretmenin tayinini, Ali İsmail Korkmaz ve Özgecan Arslan protestolarına katıldığı için iptal etti.

Diyarbakır Sur’da bulunan Bagivar Ortaokulu’na rehber öğretmen olarak atanan Ömer Ekinci’nin tayin kararı 4 ay sonra iptal edidi.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre bakanlığın gerekçesi, Ekinci’nin ‘Güvenlik ve Arşiv Araştırma’ kaydının olumsuz çıkması.

Ekinci’nin açtığı dava kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ankara 2’nci İdare Mahkemesi’ne gönderilen savunmada, “Öğretmenlik mesleğinin hassasiyeti ve öğrenciler üzerinde olumsuz bir etkinin geriye dönüşünün olmayacağı dikkate alınarak, öğretmen olarak bakanlığımız bünyesinde çalışmasının uygun olmayacağı kararı verilmiştir.” dendi.

Bilecik Emniyet Müdürlüğü tarafından mahkemeye gönderilen istihbarat notunda ise, “Ekinci’nin Eskişehir’de 2-3 Haziran 2013’te Gezi Parkı eylemlerinde Ali İsmail Korkmaz’ı döverek öldüren polislere 21 Ocak 2015’te verilen cezanın yetersiz olduğu gerekçesiyle İstanbul’da yapılan protestoya katıldığı.” ifadeleri yer aldı.

Ekinci’nin ayrıca Mersin’de 11 Şubat 2015’te üniversiteli Özgecan Arslan’ın tecavüz edildikten sonra öldürülmesini protesto için Sakarya’da bir yürüyüşe katıldığı ve yürüyüşten sonra Öğrenci Kolektifleri’nden iki gençle sohbet ettiği belirtildi.

Son olarak da Ekinci’nin “Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi’nden şahıslarla irtibatlı olduğu” iddia edildi.

“SIKINTI VARSA BENİ ÜCRETLİ OLARAK NEDEN ÇALIŞTIRDILAR?”

“Ali İsmail katledildi ve ceza tatmin edici değildi. Bunun için katıldım. Özgecan Arslan olayını dillendirmek bile istemiyorum. Bir daha olmaması için katıldım. Olsa yine katılırım.” diyen Ekinci, Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi ile irtibat iddiasını ise reddetti:

“Üniversitede hem öğrenci işlerinde hem de kütüphanede çalıştım. Dört yıl çalışarak okulu bitirdim. 7 bin öğrenci vardı. Her öğrenciyle muhatap oluyordum. Ne bileyim kim nereye mensup?”

Sözleşmeli öğretmenlik yaptığını söyleyen Ekinci, “Ücretli ve sözleşmeli öğretmenliğin şartları aynı. Bir sıkıntı var ise beni ücretli niye çalıştırdılar? Niye üç mülakatı geçtim?” diye sordu.

Gündem

Cezaevinde koronavirüse yakalanan eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Eken vefat etti

15 Temmuz’un ardından tutuklanarak müebbet hapis cezası verilen eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Bafra Cezaevi’nde yakalandığı koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

BOLD – Bafra T Tipi Kapalı Cezaevinde koronavirüse yakalanan Eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şükrü Eken, durumunun ağırlaşması üzerine kaldırıldığı hastanede önceki gün vefat etti.

Eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, 15 Temmuz darbe girişiminden bir gün sonra gözaltına alınıp 17 Temmuz’da çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Tuğgeneral Eken (56) hakkında “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ön gördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye, düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs” iddiasıyla Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

CEZAEVİNDE KORONAYA YAKALANDI

6 Nisan 2018’de darbeye teşebbüs iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan Eken, hükümlü bulunduğu Bafra Cezaevi’ndeki kötü şartlar nedeniyle koronavirüse yakalandı. Eken, cezaevinde durumunun ağırlaşması üzerine 24 Mart günü Bafra Devlet Hastanesine kaldırıldı. Hastanenin yoğun bakım servisinde koronavirüs tedavisi gören Eken 19 Nisan gecesi vefat etti.

MEMLEKETİNDE TOPRAĞA VERİLECEK

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırılan Eken’in cenazesi Samsun Cumhuriyet Savcılığının kararıyla otopsi işlemleri için Trabzon Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Eken’in cenazesinin otopsi işlemlerinin ardından memleketi Çankırı’da toprağa verileceği belirtildi.

Hizmet Hareketi mensuplarına sahur operasyonu: 30 gözaltı

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li Bostancı’nın oğlu genç yaşta genel müdür yapıldı

Kamuda AKP’li atamaları tam gaz devam ediyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’nın oğlu Afşin Burak Bostancı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü’ne atandı.

BOLD – Kamuda akraba atamaları hız kesmeden devam ediyor. Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlara göre AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’nın oğlu genel müdür yapıldı.

AKP’Lİ NACİ BOSTANCI’NIN OĞLU

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarından AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’nın oğlu Afşin Burak Bostancı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü’ne atandı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama kararında şu ifadeler yer aldı: “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında açık bulunan Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğüne 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3’üncü maddeleri gereğince Afşın Burak Bostancı atanmıştır.”

2019’DAN BERİ NÜKLEER DÜZENLEME KURULU ÜYESİYDİ

Uzun süredir İbrahim Halil Dere’nin vekaleten yürüttüğü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü görevine atanan Afşin Burak Bostancı, 2019 yılının Şubat ayından bu yana Nükleer Düzenleme Kurumu Kurul üyesi olarak görev yapıyordu. “Nükleer enerji sektöründeki faaliyetler ile radyasyonla ilgili tesis ve faaliyetleri düzenlemek ve denetlemek” amacıyla kurulan kuruma genç Bostancı’nın atanması tepki toplamıştı.

 

Ticaret Bakanı Pekcan’ı görevden aldı yerine Mehmet Muş’u atadı

Okumaya devam et

Gündem

Hizmet Hareketi mensuplarına sahur operasyonu: 30 gözaltı

AKP iktidarı, kutsal Ramazan ayında da Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik operasyonlarına ara vermeden devam ediyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı polisler, 34 kişinin kalabileceği 33 adrese, sahur vaktinde eş zamanlı baskınlar yaptı. Operasyonlarda 30 kişi gözaltına alındı. 

BOLD – İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM ve İstihbarat Şube ekiplerince hizmet hareketine yönelik gece yarısı operasyon düzenlendi. 33 adrese yapılan operasyonlarda aranan 34 kişiden 30’u gözaltına alındı.

GECE YARISI OPERASYON YAPTILAR

Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM ve İstihbarat Şube ekiplerince yapılan çalışmalar neticesinde, cemaat soruşturmaları/kovuşturmaları kapsamında firari olduğu öne sürülen kişilerin adresleri belirlendi. 33 adrese, gece saat 00:00 sıralarında eş zamanlı baskınlar operasyon gerçekleştirildi.

30 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Yapılan baskınlarda 30 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Baskınlarda bulunamayan kişiler ise aranıyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 30 kişinin ifadeleri alınıyor.

Ticaret Bakanı Pekcan’ı görevden aldı yerine Mehmet Muş’u atadı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0