Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Otomobil satışları 2019 yılının ilk ayında çakıldı

Otomotiv satışlarındaki düşüş rekor seviyelere ulaştı. 2019 ocakta, geçen yılın aynı ayına göre satışlar yüzde 59,02 oranında geriledi.

Otomotiv sektöründe kriz 2019 yılının ilk ayında vahim boyutlara ulaştı. 2019 yılı ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre satışlar yüzde 59,02 oranında geriledi. Geçen yıl ocakta 26 bin 611 adet otomobil satılırken, bu yıl sadece 10 bin 979 adet otomobil satılabildi. 

BOLD- Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ocak 2019, otomotiv ve hafif ticari araç satış verilerini açıkladı. Buna göre otomotiv ve hafif ticari araç satışları, 2018’in aynı ayına göre yüzde 59,02 oranıyla, rekor seviyede daraldı. Sektör 2018 yılı aralık ayında yüzde 42 seviyesinde daralmıştı. Ocak verileri krizin derinleştiğini gösteriyor.

Veriler 2018’in son 2 ayında devreye alınan ve 3 ay daha uzatılan vergi indirimlerinin, 2019’un ilk ayında beklenen karşılığı vermediğini gösteriyor. ODD’nin açıkladığı rakamlara göre, ocak ayı satışlarının 10 yıllık ortalama olan 32 bin adet seviyesinin yarısını bile bulmadığı ortaya çıkıyor.

ODD verilerine göre otomobil ve hafif ticari taşıt satışları yüzde 59 azaldı.

35 BİN ADETTEN 14 BİN ADETE DÜŞTÜ

2019 yılı ocak ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 14 bin 373 adet oldu. Geçen yılın aynı ayında bu rakam 35 bin 76 adetti. Otomobildeki daralma yüzde 58,74 olurken, hafif ticaride yüzde 59,91’e ulaştı.

Geçen yıl ocak ayında 26 bin 611 adet otomobil satılırken, bu yıl rakam 10 bin 979 olarak gerçekleşti.

Hafif ticaride ise geçen yıl 8 bin 465 adet otomobil satılırken, bu ocakta sadece 3 bin 394 adet hafifi ticari araç satıldı.

(Kaynak: ODD)

131 ADET HİBRİT SATILDI

2019 ocak ayında 5 adet elektrikli ve 131 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşti.

2019 ocak ayında dizel otomobil satışlarının payı yüzde 56,57’ye, otomatik şanzımanlı otomobillerin

payı yüzde 65,55’e geriledi.

VATANDAŞ DÜŞÜK VERGİLİ ARAÇLARA YÖNELDİ

2019 ocak ayında otomobil pazarı segmentinin yüzde 81,2’sini vergi oranları düşük, A, B ve C segmentlerinde yer alan araçlar oluşturdu.

Segmentlere göre değerlendirildiğinde, en yüksek satış adetine yüzde 56,7 pay alan C (6 bin 220 adet) segmenti ulaştı. Kasa tiplerine göre değerlendirildiğinde ise en çok tercih edilen gövde tipi yine Sedan otomobiller (yüzde 48,7 pay, 5 bin 349 adet) oldu.

ÖTV indirimi de krize çare olmadı, otomobil satışları yüzde 42 düştü

Ekonomi

Dolar 8 TL’yi aşınca Berat Albayrak’tan açıklama geldi

Yeni haftaya doların 8 TL’yi aşarak başlamasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter’dan açıklama yaptı: “Son gelen veriler ekonomimizin büyüme patikasına girmesini destekleyecek şekilde rotasında ilerlediğini gösteriyor.”

BOLD – Dolar/TL, yeni haftaya rekor seviyeden başladı ve 8 lirayı geçti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise pembe bir tablo çizdi. Twitter’dan açıklama yapan Bakan Albayrak, “Son gelen veriler ekonomimizin büyüme patikasına girmesini destekleyecek şekilde rotasında ilerlediğini gösteriyor. Ekim ayında hizmet sektörü güven endeksi yüzde 6,4, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,7 arttı. Kapasite Kullanım Oranı ise yüzde 74,6’dan yüzde 74,9’a yükseldi” dedi.

Eylül ayı sonunda açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan dolar kuru hedefleri, açıklamanın üzerinden bir ay dahi geçmeden bir bir aşıldı. Berat Albayrak’ın geçen hafta açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP), 2020-2023 arası dönemin yıllık ortalama dolar/TL kuru tahminlerine de yer verilmişti. YEP’teki yıllık ortalama kur tahminlerinde 2020 için 6,91, 2021 için 7,68, 2022 için 7,88, 2022 için 8,02 rakamlarına yer verilmişti. Açıklandığı gün dahi 2020 hedefinin yaklaşık 1 TL üzerinde olan dolar kuru, sırasıyla önce 2022 hedefini aştı, bugün ise 2023 hedefinin de üzerine çıktı.

Dolar/TL, yeni haftaya rekor seviyeden başladı ve 8 lirayı geçti. Euro/TL ise tarihi seviyelerini 9,50’ye taşıdı. Merkez Bankası faiz kararının alındığı gün 7,9799 ile rekor kıran dolar/TL, bugün 8,0510’a kadar tırmandı.

“DOLARLA MI MAAŞ ALIYORSUNUZ?”

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, CNN Türk’te katıldığı programda Ahmet Hakan’ın “Dolar yükselince endişelenmeli miyiz” sorusuna, “Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolar borcunuz var mı? Dolarla bir işiniz var mı” diye cevap vermişti. Albayrak, ”Eskiden kur çok daha fazla etkiliyordu. Şimdi ekonomide bir dönüşüm var. İki sene önce de bu seviyelerdeydi. Düştü. İki sene öncesine kadar bugün Türkiye ekonomisi kırılganlıklarına göre çok güçlü. Dünya tarihinin en büyük ekonomik krizi yaşanıyor” demişti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kadrolaşma tam gaz sürüyor: 100 bin yeni personel alınacak

2021’de 1.1 trilyon lira bütçe gelirinin 385 milyarı personel giderlerine harcanacak. Personel giderlerinin bütçeyi bitirmesine karşı hükumet kamuya personel almaya devam ediyor. 2021’de 100 bin yeni personel alınacak.

BOLD – Bütçe teklifinin TBMM süreciyle birlikte gelecek yıl kamuya ne kadar personel alacağı da netleşmeye başladı. Yeni Ekonomi Programı öncesinde 35 bine yakın personel alımı için karar alındığı ve bütçelendirildiği belirtildi. 2021 yılı bütçesiyle de 65 bin personel daha alınması planlanıyor. 2021 yılında alınacak personel sayısı 100 bini geçecek.

BEKÇİ ALIMI DEVAM EDİYOR

Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre kamuya 6 bin yeni alımla engelli çalışan sayısının 64 bini geçmesi bekleniyor. 2021 bütçesi teklifine göre kamu personel giderleri kamuda istihdam edilecek yeni personel alımı kapsamında yüzde 15.3 arttırılarak 385 milyar 10 milyon liraya olarak belirlendi. 2020 bütçesinde 60 bin kamu personel alımı öngörülürken, koronavirüsle mücadele kapsamında ihtiyaca göre doktor, uzman doktor, hemşire, eczacı, sağlık memuru başta olmak üzere sağlıkçı alındı. 2021’de de sağlık, eğitim gibi kadrolar olmak üzere emniyete üniversite mezunu komiser, polis memuru ile bekçi alınacak.

KADROLAR YENİDEN TANIMLANACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda ‘işgücü ve istihdam’ başlığı altında kamuda kadro ve pozisyonların iş tanımları yapılacak. YEP’in ilgili bölümünde, “Çalışanların yetkinlikleri belirlenecek, norm kadro çalışmaları gerçekleştirilecek, iş tanımı ve yetkinlikler dikkate alınarak norm fazlası personelin yeniden yerleştirilmesi yapılacak, hedef ve yetkinlik bazlı performans değerlendirme sistemi oluşturularak başarılı personelin ödüllendirilmesini sağlayacak Kamu İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi kurulacaktır” denilmişti.

Korona aşısının parasını şehir hastanelerinin kirasına yatırdılar

Okumaya devam et

Ekonomi

İsrafı önleme kampanyası için 4 milyon liralık israf

Tarım ve Orman Bakanlığının, gıdada israfı önlemek için yaptığı kampanyada israf yaptığı ortaya çıktı. İhaleye çıkılmadan yapılan hizmet alımı için 4 milyon lira ödendiği belirlendi.

BOLD – Tarım Bakanlığı, FAO iş birliğiyle gıda kaybını önlemek için “Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık” projesi başlattı. “sofranasahipcik” internet sitesinden vatandaşlara gıda israfı ile mücadele etmesi öğütlendi ancak “Söz ver”, “İsrafla mücadele et” önerileri sözde kaldı. Kampanya izin yapılan hizmet alımına bakanlığın 4 milyon lira ödeme yaptığı ortaya çıktı.

BAKAN TANITIMINI YAPMIŞTI

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) işbirliğiyle, gıda kaybı ve israfını önlemek için “Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık” projesi başlatıldı. Proje kapsamında “sofranasahipçık” internet sitesinden tüm yurttaşların gıda israfı ile mücadele etmesi amacıyla “söz vereceği” bir dijital imza kampanyası da başlatıldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de geçen günlerde kampanyanın tanıtımını yaptı.

KAMPANYA BAKANLIĞA PAHALIYA MAL OLDU

Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’ın haberine göre söz konusu kampanya, vatandaşa “israfla mücadele” tavsiyesi verirken, bakanlık bütçesine pahalıya mal oldu. Projenin ilk adımının atıldığı geçen mayıs ayından bu yana, birbirinden farklı kampanyaları yürütmek için çok sayıda hizmet alımı yapıldı. Hizmet alımlarının hepsi, yönetmeliğe göre istisnai durumlarda yapılması için yetki verilen doğrudan temin usulüyle yapıldı, ihale yöntemi tercih edilmedi. Bakanlık bütçesinden, kampanyaya toplamda 4 milyon TL’ye yakın para harcandı.

Esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” feryadı Erdoğan’a ‘Abartılı’ geldi: Al bu keyif çayını iç!

Okumaya devam et

Popular