Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Ara Güler İran’da

Ömrünü fotoğrafa vakfeden Ara Güler, 17 Ekim 2018'de hayatını kaybetmişti.

17 Ekim 2018’de hayatını kaybeden duayen foto-muhabiri Ara Güler’in fotoğrafları İranlılar ile buluştu.

ARA GÜLER BELGESELİNİN İLK GÖSTERİMİ

Sergide, Gazeteci Coşkun Aral’ın hazırladığı Ara Güler’i anlatan “Bu Dünya, Böyle Dünya” adlı belgeselin de ilk gösterimi yapıldı.

Doğuş Grubu da uzun bir çalışmanın ardından Ara Güler’in fotoğraf arşivinden derlenen binlerce dokümanı İstanbul Bomonti’deki müzede ağustos ayında sanatseverlerle buluşturmuştu.

ARA GÜLER’İN OBJEKTİFİNDEN İSTANBUL

Apple’ın hiçbir ödülü olmayan fotoğraf yarışması başladı

Okumaya devam et
Reklamlar

Dünya

BM ilk kez bir kişiyi “iklim değişikliği mültecisi” kabul etti

BM İnsan Hakları Komitesi, iklim değişikliğinden etkilenen bölgelerde yaşayanlara sığınma hakkı tanınabileceği yönünde ilk kez karar aldı. Karar içtihat oluşturabilir.

BOLD – Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Yeni Zelanda’ya iklim değişikliği sebebiyle daha önce yapılan bir sığınma başvurusunu BM’nin kararını göz önünde bulundurarak değerlendirmeye aldı.

Kiribati Adaları’nda yaşayan bir kişi, iklim krizi sebebiyle deniz seviyesinin yükseldiğini ve yaşadığı bölgede hayati tehlikesinin bulunduğunu belirterek Yeni Zelanda’ya sığınma talep ediyor.

BM İnsan Hakları Komitesi, geçtiğimiz günlerde aldığı bir kararla, iklim değişikliği nedeniyle yaşamları tehlikeye giren ve bu nedenle yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda kalan mültecilerin belirli koşullar altında sığınma hakkından mahrum bırakılamayacağını açıklamıştı.

MÜLTECİNİN BAŞVURUSU REDDEDİLMİŞTİ

Kiribati Adaları’na bağlı Tarawa’da yaşayan bir kişi, deniz seviyesinin yükselmesiyle içme suyuna zehirli atık karıştığı ve arazi fiyatlarının arttığı gerekçesiyle 2013 yılında Yeni Zelanda’ya sığınma başvurusunda bulunmuştu.

Yeni Zelanda yetkilileri söz konusu kişinin hayati tehlikesinin bulunmadığını belirterek başvuruyu 2015’te reddetmişti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ise söz konusu başvuruyla ilgili, “İklim değişikliği sebebiyle topraklarını terk eden kişiler temel hakları tehdit altında olması durumunda ülkelerine geri gönderilemezler” şeklinde açıklama yaptı. Söz konusu kişinin sığınma başvurusu bu nedenle yeniden değerlendirmeye alındı.

BM İnsan Hakları Komitesi aldığı yeni bir kararla, Yeni Zelanda’nın uluslararası hukuka uygun davrandığını; fakat iklim değişikliğinin yaşam hakkını tehdit edebilecek bir neden olduğunu açıkladı. Komitenin kararı hukuken bağlayıcı değil.

BM: İklim değişimi mağdurlarının sığınma hakkı başvuruları reddedilemez

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye, Cezayir vatandaşlarına “kısmi vize muafiyeti” getirdi

Cezayir’de bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 yaş altı, 65 yaş üstü Cezayir vatandaşlarına vize muafiyeti getirildiğini acıkladı.

BOLD – Cezayir’de bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir ile vize konusunda bir anlaşma yapıldığını söyledi.

Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile düzenlenen ortak basın toplantısında, “15 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük umuma mahsus pasaport hamili Cezayir vatandaşlarına vizeyi ahiren kaldırdık” dedi.

AKP’li Erdoğan, “Cezayir genelinde yeni vize merkezleri açarak, Cezayirli kardeşlerimizin Türkiye’ye seyahatlerini kolaylaştırıyoruz. 15 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük umuma mahsus pasaport hamili Cezayir vatandaşlarına vizeyi ahiren kaldırdık” dedi.

Ziyarette Tebbun ile Erdoğan, Libya’daki gelişmeleri de ele aldılar.

Libya’da Hafter güçleri ateşkese rağmen Misrata’ya ilerliyor

Okumaya devam et

Dünya

Afganistan’da Taliban kontrolündeki bölgeye uçak düştü

Uluslararası haber ajansları, Afganistan’ın Gazne vilayetinde bir yolcu uçağının düştüğünü duyurdu. Gazne Valiliği Sözcüsü Arif Nuri “Yerel saatle 13.10’da düşen uçağın bir yolcu uçağı mı yoksa askeri uçak mı olduğunu bilmiyoruz” dedi.

BOLD – Gazne Valiliği Sözcüsü Arif Nuri, “Ariana Afgan Havayolları’na ait Boeing model bir uçak, Gazne ilinin Deh Yak ilçesinin Sado Khel bölgesinde yerel saatle 13.10’da düştü” açıklamasını yaptı.

Valilik sözcüsü Nuri, enkaza ulaşılmaya çalışıldığını ancak uçağın düştüğü bölgeye giden yolların kötü durumda olması nedeniyle ambulans ve yardım ekiplerinin güçlükle ilerlediğini bildirdi.

Ariana Afgan Havayolları ise düşen uçağın kendilerine ait olmadığını duyurdu.

Afgan Sivil Havacılık Kurumu da düşen uçağın bir yolcu uçağı olmadığını belirterek, “Kontrol Kulesi ve Trafik Düzenleme Birimi’nden gelen bilgilere göre herhangi bir yolcu uçağı kazası olmadı.” açıklamasını yaptı.

Uçağın düştü bölge Taliban kontrolünde. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, kazaya dair araştırmalarının sürdüğünü açıkladı.

The Simpsons’ın Kobe Bryant kehaneti

Okumaya devam et

Popular