Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Ara Güler İran’da

Ömrünü fotoğrafa vakfeden Ara Güler, 17 Ekim 2018'de hayatını kaybetmişti.

17 Ekim 2018’de hayatını kaybeden duayen foto-muhabiri Ara Güler’in fotoğrafları İranlılar ile buluştu.

ARA GÜLER BELGESELİNİN İLK GÖSTERİMİ

Sergide, Gazeteci Coşkun Aral’ın hazırladığı Ara Güler’i anlatan “Bu Dünya, Böyle Dünya” adlı belgeselin de ilk gösterimi yapıldı.

Doğuş Grubu da uzun bir çalışmanın ardından Ara Güler’in fotoğraf arşivinden derlenen binlerce dokümanı İstanbul Bomonti’deki müzede ağustos ayında sanatseverlerle buluşturmuştu.

ARA GÜLER’İN OBJEKTİFİNDEN İSTANBUL

Apple’ın hiçbir ödülü olmayan fotoğraf yarışması başladı

Dünya

Erdoğan: S-400’ler dolayısıyla yaptırım uygulanacağına hiç ihtimal vermiyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400 alımı dolayısıyla ABD’nin Türkiye’ye yaptırım getirebileceğine hiç ihtimal vermediğini söyledi.

“S-400 konusu bizim için ve Rusya için bitmiş bir iştir” diyen Erdoğan, Temmuz ayının ilk yarısında teslimaın başlayacağını belirtti.

BOLD-Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk gazetecilerin alınmadığı yabancı basınla yaptığı sohbet toplantısında Türk Amerikan ilişkileri ve S-400 krizi gibi konularda çok tartışılacak ifadeler kullandı.

“S-400 KONUSUNDA ABD’NİN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM GETİREBİLECEĞİNE HİÇ İHTİMAL VERMİYORUM” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 alımı dolayısıyla ABD’nin Türkiye’ye yaptırım getirebileceğine hiç ihtimal vermediğini söyledi.

Erdoğan, “Amerika’nın bir sıkıntısı var, bizim sayın Trump ile olan ilişkilerimiz çok çok farklı, ama sayın Trump’ın altındakilerle olan ilişkilerimiz çok çok farklı. Dolayısıyla yaptırımların filan olacağına hiç mi hiç ihtimal vermiyorum” dedi.

“S-400 KONUSU BİZİM VE RUSYA İÇİN İÇİN BİTMİŞTİR” 

Erdoğan, S-400 konusunun Türkiye ve Rusya için bitmiş bir konu olduğunu belirtti. Temmuz ayının ilk yarısında teslimatın başlayacağını açıkladı.

Erdoğan, “Yani öyle zannediyorum ki önümüzdeki ayın ilk 15 gününde teslimatlar başlayacak. Teslimatların başladığı andan itibaren nereye yerleştirileceği aynı şekilde silahlı kuvvetli tarafından belirlenmiştir, oralara yerleştirilmek suretiyle bu süreci devam ettireceğiz” diye konuştu.

“BİZİM DE KENDİMİZE HAS KARŞI YAPTIRIMLARIMIZ OLACAKTIR” 

Erdoğan, ABD’nin herhangi bir üye ülkeyi NATO’dan çıkarma yetkisi olmadığını ve Amerika’nın yaptırımlar konusunda çok daha hassas davranması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, “NATO içindeki şu ana kadar yaptığı bütün uygulamalarıyla NATO’nun bu kadar dayanışmacı ülkesini yaptırımlara tabii tuttuğu zaman Amerika’nın bunu çok iyi düşünmesi lazım. Bizim de kendimize has karşı yaptırımlarımız olacaktır, biz bunlara evet demeyiz” diye konuştu.

ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarılması halinde konuyu uluslararası mahkemelere taşıyacaklarını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelecek hafta yapılacak G-20 Zirvesinde Japonya’da biraraya gelmesi bekleniyor.

Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan ABD’ye mektuplu cevap

Okumaya devam et

Dünya

Suriye Ordusu İdlib’i havadan vurdu: 16 ölü

Rusya ve Türkiye’nin girişimiyle İdlib’de sağlanan ateşkes işe yaramadı. Suriye Ordusu, İdlib’i havadan vurdu. Aralarında çocuk ve sağlık görevlilerinin de bulunduğu 16 kişi hayatını kaybetti.

BOLD – Suriye Ordusu, İdlib Bölgesi’ndeki Maarat El-Numan kasabasına hava saldırısı düzenledi. “Beyaz Miğferler” olarak bilinen Suriye Sivil Savunma Örgütü, saldırıda aralarında ambulansta görevli 2 sağlık çalışanı ve çocukların da bulunduğu 16 kişinin öldüğünü açıkladı. İngiltere merkezli Suriye İnan Hakları Gözlemevi ise saldırıda en az 9 kişinin öldüğünü duyurdu.

SAĞLIK KURULUŞLARI NEDEN VURULUYOR?

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde bu hafta yapılan Suriye toplantısında bilgi veren BM Acil ve İnsani Durumlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Dünya Sağlık Örgütü’nün İdlib’de Nisan ayının sonundan itibaren 26 sağlık kuruluşunun saldırıya uğradığını doğruladığını söylemişti.

Lowcock, saldırıya uğrayan sağlık kuruluşlarının 24’ünün muhaliflerin kontrolünde olduğu bölgelerde, 2’sinin de Suriye Ordusunun kontrolünde olan bölgelerde olduğunu açıklamıştı. Rusya ve Suriye ise Mark Lowcock’un verdiği bilgilerin doğru olmadığını iddia ederek, bu tür haberlerin kaynağını sorgulamıştı.

İDLİB ÇATIŞMASIZLIK BÖLGESİ

Türkiye ve Rusya, İdlib’deki muhaliflerin ağır silahlardan arındırılması ve bölgede Suriye güçleri ile muhalifler arasında bir tampon bölge kurulması konusunda 2018 yılı Eylül ayında anlaşmıştı. Ancak bu konuda ilerleme sağlanamadı.

Bölgede el Kaide bağlantılı Hayat Tahrir Eş-Şam tamamen kontrolü sağladı. El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi, 2016 yılında adını değiştirerek Tahrir Eş-Şam ismini almıştı. Rusya ve Suriye Ordusu, bir çatışmasızlık döneminin ardından Nisan ayında bölgeye yönelik saldırılarını yeniden yoğunlaştırdı.

Muhaliflerin kontrolündeki son büyük bölge İdlib’de Rus uçakları ve Suriye Ordusunun 6 hafta süren saldırılarında yüzlerce kişi öldü. Yaklaşık 330 bin kişi evlerini terk ederek Türkiye sınırına yakın bölgelerde yaşamaya çalışıyor. Ancak sınırın kapalı olması nedeniyle Türkiye’ye geçemiyor.

İdlib’de çoğu Suriye’nin diğer bölgelerinden kaçan yaklaşık 3 milyon kişi yaşıyor. Rusya ve Suriye Ordusunun bölgeye büyük bir saldırı düzenlenmesi durumunda yüz binlerce Suriyelinin Türkiye’ye yeni büyük bir göç dalgası başlatmasından korkuluyor.

Rusya ve Türkiye’nin devreye girmesiyle geçen hafta İdlib’de geçici olarak ateşkes sağlanmıştı.

BM Genel Sekreterinden Türkiye ve Rusya’ya acil İdlib çağrısı

Okumaya devam et

Dünya

Mısır: Erdoğan’ın Mursi’nin ölümüyle ilgili açıklamaları ‘sorumsuzluk’

Mısır’ın ilk demokratik yöntemlerle seçilen Cumhurbaşkanı Mursi’nin ölümünü şüpheli bulan Erdoğan’a Mısır’dan tepki geldi: “Erdoğan’ın Mursi ile ilgili iddiaları sorumsuzluk.”

BOLD – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, mahkeme salonunda kalp krizi geçirerek vefat eden Mısır’ın devrik lideri Muhammed Mursi’nin ölümünü şüpheli olarak tanımlamasına Mısır’dan tepki geldi. Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri, Erdoğan’ın açıklamalarını ‘sorumsuzluk’ olarak nitelendirdi.

Mısır hükümeti de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mursi’nin ölümünü ‘şüpheli’ olarak değerlendirdiği sözlerini ‘asılsız’ diye tanımlayarak reddetti. Yapılan açıklamada, “(Erdoğan’ın) Asılsız açıklamaları ve mesajları yalnızca terörist Müslüman Kardeşler’le olan yakın ilişkisini yansıtıyor” denildi. Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Hafız ise, Birleşmiş Milletler’in bağımsız soruşturma çağrısını en güçlü şekilde kınadıklarını söyledi.

TEDAVİ İÇİN VERİLEN DİLEKÇELERİN BAZILARI KABUL EDİLMEDİ 

Bu gelişmeler yaşanırken Mursi’nin avukatı Abdülmenem Abdülmaksud, 67 yaşındaki eski Cumhurbaşkanının sağlık durumunun kötüye gitmesi nedeniyle tedavi için defalarca dilekçe verdiklerini, bunlardan bazıları kabul edilirken bazılarının ise geri çevrildiğini söyledi.

Daha önce de İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Ortadoğu Direktörü Sarah Leah, Mısır hükümetini Mursi’nin tedavisini engellemekle suçlamıştı. Cenevre’de bulunan BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi ve insan hakları izleme örgütleri Mursi’nin ölümüyle ilgili şüphelerin ivedilikle ele alınmasını talep etmişti.

ERDOĞAN, ULUSLARARASI ARAŞTIRMA İSTEDİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamada Mursi’nin ölümünü, “Bunun normal bir ölüm olduğuna inancım yok” sözleriyle değerlendirmişti. Erdoğan, yabancı basın temsilcileriyle buluşmasında da Mursi’nin ölümünü şüpheli olarak tanımlayarak, Birleşmiş Milletler’den konu ile ilgili araştırma yapmasını istedi. Erdoğan, “Kaşıkçı cinayetinin unutulmasına nasıl rıza göstermemişsek Mursi’nin ölümünün unutulmasına da fırsat vermeyeceğiz” dedi.

Cenaze törenine izin verilmeyen Mursi sabaha karşı defnedildi

Okumaya devam et

Popular