Gündem

“Bakan akrabasına torpil” belgesine erişim yasağı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun akrabası, Şeyda Çavuşoğlu’nun Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’ndan (ALES) düşük puan almasına rağmen Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nce yüksek lisansa kabul edilmesi gündem oldu.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NUN AKRABASI

Enstitüsü’ye başvuru yapan 49 kişi arasında en düşük ALES puanına sahip olan Şeyda Çavuşoğlu’nun üniversiteye kabul edildiğine dair listenin yayımlanmasının ardından “torpil” iddiaları gündeme geldi. İddiaya göre Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun yeğeni ile evli olan Şeyda Çavuşoğlu, tüm değerlendirmelerde sondan ikinci sırada yer alıyor.

LİSTEYE ERİŞİM YASAĞI GETİRİLDİ

“Torpil” iddialarının ardından üniversite yönetimi, listeyi siteden kaldırdı. Ardından da listenin yayımlandığı ve iddianın gündeme getirildiği eksisozluk.com’da yer alan bilgiye erişim yasağı getirildi. Üniversite rektörlüğünün talebi üzerine Alanya 1. Sulh Ceza Hâkimliği 16 Ocak 2019 tarihinde listeye erişim yasağı konuldu. Üniversite yönetimi yüksek lisansa başvuran adayların tepkisine karşı sessizliğini koruyor.

Enstitü yaptığı değerlendirmede yüksek puan alan adayları eleyip, ALES’te sonuncu, genel değerlendirmede sondan ikinci olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun akrabası Şeyda Çavuşoğlu’nu yüksek lisansa kabul etti.

DİĞER ADAYLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, özel bir üniversitenin psikoloji bölümünden mezun olan Çavuşoğlu’nun, ALES ve yabancı dil sınavlarında son sıralarda yer almasına rağmen yüksek lisansa kabul edildi. Diğer adaylar bu gelişmeden rahatsız oldu ve tepki gösterdi. Tepkilere cevap vermeyen üniversite, sonuçlara ilişkin hazırlanan listeyi internet sitesinden kaldırmayı tercih etti.

İddiaların ardından liste bu eksisozluk.com’da yayımlandı. Çavuşoğlu’nun, toplamda 45 puanla 5 kişilik asil listede olduğu programın yedek listesinde ise 51-54 puan toplayabilen adaylar bulunuyor. 58-60 arası puan toplayan çok sayıda aday ise, kendisine yedek listede dahi yer bulamadı. Listenin sitede yayımlanmasının ardından üniversite rektörlüğü bu kez mahkemeye başvurdu. Alanya 1. Sulh Ceza Hâkimliği 16 Ocak 2019 tarihinde listeye erişim yasağı getirdi. Yasak kararına yine aynı sitede “torpil kanıtlandı” denilerek tepki gösterildi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU NİKAH ŞAHİDİYDİ

Tüm adaylar arasında, ALES’te sonuncu olan ve yabancı dil sınavından da 100 üzerinden 22,5 alabilen Çavuşoğlu, Mevlüt Çavuşoğlu’nun yeğeni, işadamı Ahmet Çavuşoğlu’nun oğlu Okan Çavuşoğlu ile evli. Babası Şeref Oktay da AKP ilçe yönetiminde yer almış. Şahitliklerini Bakan Çavuşoğlu’nun yaptığı gençlerin nikahını da, AKP’li Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel kıymış.

AKP’nin torpil karnesi bir hayli kabarık

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version