Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Gıda enflasyonu dünyada yüzde 1,8, Türkiye’de yüzde 31

OECD ülkeleri genelinde yüzde 1,8 seviyesinde seyreden gıda enflasyonu, Türkiye’de kontrolden çıktı.

OECD ülkeleri genelinde yüzde 1,8 seviyesinde seyreden gıda enflasyonu, Türkiye’de kontrolden çıktı. TÜİK verilerine göre, 2018’i yüzde 25’le kapatan gıdadaki fiyat artışları 2019’un ilk ayında yüzde 31’i buldu.

BOLD- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) üyesi ülkelerde yüzde 1,8 olan gıda enflasyonu, Türkiye’de 2018 yılını yüzde 25’in üzerinde kapattı. Gıda fiyatları enflasyonu 2019’un ilk ayında yüzde 31’e tırmandı.

OECD’ye göre geçen yıl gıda fiyatlarında en yüksek artış Türkiye’de kaydedildi.

TÜRKİYE ENFLASYONDA AÇIK ARA ÖNDE

OECD’nin enflasyon raporuna göre, 2018 yılı aralık ayı bir önceki yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında, üye ülkeler genelinde yüzde 1,8 olan gıda enflasyonu, Türkiye’de yüzde 25,1’e tırmandı.

Euronews’in derlediği bilgilere göre, enerji alanında da fiyatlar, geçen yıl, Türkiye’de yüzde 22,8 arttı. Bu oran OECD genelinde yüzde 3,6 oldu.

G 20 ÜLKELERİNDE ENFLASYON YÜZDE 3,2 ARTTI

Türkiye’de, gıda, enerji ile birlikte bütün ürünler değerlendirildiğinde aralık ayındaki enflasyon oranı, bir önceki yıl aynı döneme göre, yüzde 20,3 oranında artış gösterdi.

Grafik: Özcan Kadıoğlu

OECD’de ise ortalama enflasyon, 2018 yılı aralık ayında, bin önceki yıl aynı döneme oranla yüzde 2,4 artış gösterdi.

Euro bölgesinde aralık ayında ortalama yıllık enflasyon yine bir önceki yıla oranla yüzde 1,6 artarken, bu oran G20 ülkelerinde yüzde 3,2 artış kaydetti.

G20’de gelişmekte olan ülkeler arasındaki Arjantin’de ise yıllık enflasyon 47 olarak belirlendi.

Enflasyon, memur ve işçi zamlarını geri aldı

Ekonomi

Rekor kıran dolar artık 8 TL

Merkez Bankası geçen hafta faiz kararını sabit tutarak dolar hareketlerini serbest bıraktı. Geçen haftayı 8 TL seviyesinde kapatan dolar, güne 8 TL’yi geçerek başladı. Dolar, 8,02 ile rekorunu yeniledi.   

BOLD – Döviz kurlarında Merkez Bankası’nın faiz kararı ile başlayan yükseliş, yeni haftada da devam ediyor. Dolar/TL, 8 lirayı geçerek rekor tazelerken euro/TL ise 9,49 ile tüm zamanların zirvesine çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun sürpriz kararının ardından yönünü yeniden yukarı çeviren dolar/TL, yeni haftaya da rekor seviyeden başladı ve 8 lirayı geçti. Bir önceki rekor TCMB faiz kararının alındığı gün 7,98 ile rekor kıran dolar/TL, bugün 8,02’ye kadar tırmandı. Benzer bir grafik çizen euro/TL ise tarihi seviyelerini 9,49’a taşıdı. Saat 09:45 itibarıyla dolar/TL 8,02’den euro/TL ise 9,49’tan el değiştiriyor. Sterlin/TL ise 10,45 düzeyinde.

Esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” feryadı Erdoğan’a ‘Abartılı’ geldi: Al bu keyif çayını iç!

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Abonelik iptal başvuruları artık e-Devlet’ten yapılabilecek

Büyük sorunlara yol açan, şirketlerin sürüncemede bıraktığı abonelik iptalleri ile ilgili yeni süreç başladı. Artık elektronik haberleşme işletmecilerinin hizmetlerine ait abonelikler, bugünden itibaren e-Devlet üzerinden iptal ettirilebilecek.

BOLD – e-Devlet Kapısı’nda sunulan hizmetlere bir yenisi daha ekleniyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan düzenleme kapsamında, abone sayısı 200 binin üzerinde olan elektronik haberleşme işletmecilerinin hizmetlerine ait aboneliklerin iptali bugünden itibaren e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek.

FAKS, DİLEKÇE DÖNEMİ SONA ERİYOR

e-Devlet Kapısı’ndan gerçekleştirilen fesih başvurusunun ardından, 24 saat içinde hizmete ilişkin ücretlendirme, hizmet sağlayıcı tarafından durdurulacak. Böylece, sabit veya mobil telefon, internet ve kablo TV aboneleri, aboneliğini iptal ettirmek istediğinde, hizmet aldığı işletmeciye yazılı dilekçeyle başvurmak, faks çekmek gibi işlemlerle uğraşmadan “turkiye.gov.tr” adresi üzerinden abonelik iptal başvurusunu yapmış olacak.

BAYİLERE GİTME ZORUNLULUĞU BİTYOR

Abonelerin fesih başvurusu için dilekçe vermek amacıyla hizmet sağlayıcıların bayilerine gitme zorunluluğu, özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde vatandaşların sorun yaşamasına sebep oluyordu. Bu uygulama sayesinde aboneler, iptal taleplerini e-Devlet’ten insan teması olmadan yapabilecek. İşletmeciler, abonelerin nakil, devir, hat dondurma gibi talepleri mevcutken e-Devlet Kapısı üzerinden fesih başvurusu gelmesi halinde bu başvuruyu yerine getirmekle de yükümlü olacak.

Esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” feryadı Erdoğan’a ‘Abartılı’ geldi: Al bu keyif çayını iç!

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye 18 yılda borca battı: 2002’de 243 milyar lira olan borç 1.9 trilyon liraya ulaştı

AKP hükumetinin 2002’de iktidara geldiğinde Türkiye’nin 243 milyar lira olan borcu, 18 yılda 1.9 trilyona çıktı. Bu borcun 817.9 milyar liralık kısmı Türk Lirası’ndan, 1 trilyon 44 milyar liralık kısmı ise döviz cinsinden oluşuyor. 

BOLD – CHP’nin hazırladığı raporda, AKP’nin çılgınca borçlanma ve kur artışı ile kamunun borcunu 243 milyar liradan 1.9 trilyon liraya çıkardığına dikkat çekildi. Raporda 1.9 trilyon liraya yaklaşan kamu borcunun milli gelire oranının da yüzde 42’ye yükseldiğine vurgusu yapıldı.

BORCUN BÜYÜK KISMI DÖVİZ

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre raporda iktidarın 2002 yılında 243 milyar lira olarak aldığı kamu borcunu Eylül 2020 sonu itibarıyla 1 trilyon 863 milyar liraya yükselttiği kaydedildi. Bu borcun 817.9 milyar liralık kısmı Türk Lirası, 1 trilyon 44 milyar liralık kısmı yani yüzde 56’sı döviz cinsinden oluşuyor.

9 AYDA 534 MİLYARLIK BÜYÜK BORÇLANMA

Hükumetin bu yılın ilk 9 ayında yarım trilyon liralık borçlandığı hatırlatılan raporda, “AKP’nin 2002 yılında 243 milyar lira olarak aldığı kamu borcu Eylül 2020 sonu itibarıyla 1 trilyon 863 milyar liraya kadar yükseldi. Devletin borcu 18 yılda 7’ye katlandı. AKP döneminde kamu borcunda yaşanan 1 trilyon 620 milyar liralık artışın 534 milyar lirası, diğer bir ifadeyle üçte biri sadece bu yılın ilk dokuz aylık döneminde gerçekleşti” denildi.

DAMADA DÖVİZ ELEŞTİRİSİ

Borç stokunun 1 trilyon 105 milyar liralık kısmı iç, 757.1 milyar liralık (96.8 milyar dolar) kısmı dış borçtan kaynaklanıyor. Borç stokunun 817.9 milyar liralık kısmı Türk Lirası, 1 trilyon 44 milyar liralık kısmı (Yüzde 56’sı) döviz cinsinden alınmış borçlardan kaynaklanıyor. Raporda “Hazine’nin başındaki bakan ‘Döviz kuruna bakmıyor’ ama kur arttıkça devletin borcu artıyor” sözlerine de yer verildi.

Esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” feryadı Erdoğan’a ‘Abartılı’ geldi: Al bu keyif çayını iç!

Okumaya devam et

Popular