Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Genç çellist İdil Bursa’dan uluslararası başarı

14 yaşındaki çellist İdil Bursa, Çekya'nın başkenti Prag'dan birincilikli dönüyor.

14 Yaşındaki çellist İdil Bursa, Çekya’da Uluslararası Jan Vychytil Yarışması’nda birinci oldu.

ÇEV Sanat’ın ‘Genç Yetenekler’ projesi kapsamında eğitimine devam eden 14 yaşındaki çellist İdil Bursa, Prag’da düzenlenen 13’üncü Jan Vychytil Uluslararası çello yarışmasına katıldı.

Çin, İtalya, Almanya, Polonya ve Ukrayna gibi ülkelerden gelen 116 çellistin arasından sıyrılma başarısını gösteren Bursa, 1’inci oldu.

İDİL BURSA KİMDİR?

Cihat Aşkın, Fazıl Say, İbrahim Yazıcı ve Bülent Evcil’in Sanat Kurulu’nu oluşturduğu ÇEV Sanat’ın Genç Yetenekler projesindeki 42 üstün yetenekli sanatçıdan biri olan İdil Bursa, sanat eğitimine 2010’da Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde başladı.

İdil Bursa

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası ve Fazıl Say Nazım Oratoryosunda yer aldı.

11th Antonio Janigro Cello Competition 1’incilik ödülü ve İş Sanat Parlayan Yıldızlar Serisi Meriç Soylu 1’incilik ödülüne layık görüldü.

Jens Peter Maintz, Jean Guihen – Queyras, Alexander Rudin, Christoph Henkel, Julian Steckel, Istvan Vardai, Lazslo Fenyö, Çağ Erçağ, İndira Rahmatulla, Joel Marosive Ozan Tunca gibi önemli sanatçılar ile çalışmalar yaptı.

İdil Bursa, Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi’nde tam burslu olarak eğitimine devam ediyor.

Okumaya devam et

Kültür

Asker tıraşlı üniformalı Manuş Baba

‘Manuş Baba’ lakabıyla tanınan müzisyen Mustafa Özkan, bedelli askerlik fırsatından faydalanarak askere gitti. Birliğine teslim olan ve saçı ile sakalı kesilen Özkan’ın yeni haliyle paylaştığı askerlik fotoğrafı sosyal medyada gündem oldu.

BOLD – Sevenleri yeni görüntüsü ile bambaşka bir görüntüye bürünen Manuş Baba ile ilgili sosyal medyada ilginç ve eğlenceli paylaşımlar yaptı.

Okumaya devam et

Kültür

Van Gogh’un kendisini vurduğu tabanca 162 bin euroya satıldı

Vincent Van Gogh’un kendini vurmak için kullandığı düşünülen tabanca, Paris’te açık artırmaya çıkarıldı. İsimsiz bir müşteri tarafından tabancaya adeta bir servet ödendi.

BOLD Lefaucheux marka revolver, 130 bin euroya (yaklaşık 845 bin TL) alıcı buldu. Primin de eklenmesiyle bir özel koleksiyoncunun satın aldığı tabancanın fiyatı 162 bin euroyu buldu.

Etkinliğe telefonla bağlanan isimsiz müşteri, paslanmış ve kabzasının iç kısmı kaybolmuş tabanca için, Drouot müzayede evinden uzmanların tahminlerinin iki katı fiyat verdi.

Van Gogh 1890’da 37 yaşındayken hayatını kaybetmişti. Daha önce resmini çizdiği buğday tarlasında kendini göğsünden vuran ressam yaralı halde kaldığı hana dönmüş ve iki gün sonra ölmüştü.

Hollandalı sanatçı yaşamı boyunca ağır depresyon ve psikozlar ile mücadele etmiş ve bu işkence Ay Çiçekleri ile Yıldızlı Gece gibi eserlerine yansımıştı.

Okumaya devam et

Sinema

James Bond, son filminde Aston Martin Valhalla kullanacak

25 filmlik James Bond serisinin sonuncusunda Aston Martin'in 1.5 milyon sterlinlik hiper arabası Valhalla kullanılacak.

Tam bir Aston Martin aşığı olan James Bond’un 25. filminde, markanın 1.5 milyon sterlin değerindeki hiper arabası Valhalla kullanılacak.

Sınırlı sayıda üretilecek olan Valhalla’nın ismi ilk olarak Aston Martin AM-RB-003 olarak belirlenmişti ancak daha sonra daha akılda kalıcı bir isim olan Valhalla’da karar kılındı.

Şirket böylece İskandinav Mitolojisi ve ‘V’ serisini de devam ettirmiş oldu. Aston Martin’in bu temada çıkardığı diğer araçlar Valkyrie, Vanquish ve Vantage.

F1 takımlarından Red Bull Advanced Technologies işbirliğiyle geliştirilen bu hiper araba, hafif karbon lif gövde ve özel geliştirilmiş süperşarjlı V6 benzinli motora sahip. Aracın motoru ayrıca batarya/elektrik hibriti sistemle de bağlantılı.

Saatte 320 km hıza ulaşabilen ve 1.000 fren beygir gücünde olan Aston Martin’in bu lüks aracı, 0’dan 100’e 3 saniyede ulaşabiliyor.

Okumaya devam et

Popular