Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

MİT 6 ay işkence yaptı, vücudundaki yaralar görülmesin diye mahkemeye getirilmedi

Avukat Murat Yılmaz, 8 Mart 2018’de Lübnan’da yakalanarak 13 Mart’ta MİT’e teslim edilen müvekkili Ayten Öztürk'e 28 Ağustos 2018’e kadar Ankara’da bilinmeyen bir merkezde işkence yapıldığını söyledi.

DHKP/C yönetici olmak suçlamasıyla hakkında dava açılan Ayten Öztürk’e, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından 6 ay boyunca işkence yapıldığı ortaya çıktı. 42 kiloya düşen Öztürk’ün vücudunda 898 yara izi tespit edildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “aranan teröristler” listesinde “turuncu” kategoride yer alırken Lübnan’da yakalanarak Türkiye’ye teslim edilen Ayten Öztürk’ün yargılanmasına başlandı.

ANKARA’DA BİLİNMEYEN BİR MERKEZDE İŞKENCE GÖRDÜ

Öztürk’ün duruşmaya getirilmediği davada avukatı Murat Yılmaz, müvekkilinin 8 Mart 2018’de Lübnan’da yakalanarak 13 Mart’a MİT’e teslim edildiğini belirtti. Yılmaz, “Ayten Öztürk, 28 Ağustos 2018’e kadar Ankara’da bilinmeyen bir merkezde işkence gördü. Savcı ve hâkim, sorgusunda Ayten’in yaralarına bakmak istemedi, gözlerini kaçırdılar.” iddiasında bulundu.

PERSONEL EKSİK, SİSTEM ARIZALI

Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşmasına, tutuklu sanık Ayten Öztürk getirilmedi. Mahkeme heyeti, cezaevi yönetiminin “personel eksikliğini” gerekçe göstererek Öztürk’ü Ankara Adliyesi’ne getirmediğini tutanağa yazdırdı.

Ancak Ayten Öztürk, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla da duruşmaya bağlanamadı. SEBGİS bağlantısının temin edilemediğini iddia eden mahkeme başkanı, savunma makamı adına üç avukat tahdidi koydurdu.

FİLİSTİN ASKISI, FALAKA, ELEKTRİK

Ayten Öztürk’ün avukatı Yılmaz, “Müvekkilimin gözleri bağlandı. Uçakla bilinmeyen bir yere götürüldü. Müvekkilim, polislere teslim esnasında buranın Ankara olduğunu anladı. Müvekkilimin anlatımına göre kendisine 28 Ağustos 2018’e kadar 6 ay boyunca işkence yapıldı. Falakaya yatırıldı, Filistin askısında kaldı, elektrik verildi.” ifadelerini kullandı.

MİT 6 AY SONRA EMNİYETE TESLİM ETTİ

Yılmaz, Ayten Öztürk’ün, Yapracık’ta Terörle Mücadele (TEM) polislerine teslim edildiğini aktardı.

Yılmaz, “Polisler, ‘Biz bir ihbar üzerine Yapracık denilen yere gittik, bir tarlada Ayten Öztürk’ü yanında iki bavulla yakaladık’ diye tutanak tuttular. Bu tutanak gerçeğe aykırıdır. Ayten, ‘Beni, MİT işkence yaptıktan sonra Yapracık’a götürdü, orada siyasi şube polislerine teslim etti’ dedi. Ayten, işkence gördükten sonra 42 kiloya kadar düştü. Ben vücudundaki işkence izlerini gördüm. Ayten, bunu sorguda savcıya da göstermek istedi. Ancak savcı gözlerini kaçırdı. Sorgu hâkimi de işkence izlerine bakmak istemedi.” dedi.

VÜCUDUNDAKİ 898 YARAYI GİZLİYORLAR

Avukat Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı da müvekkilinin duruşmaya getirilmeyerek işkence izlerinin gizlenmeye çalışıldığını belirterek, “Vücudundaki 898 yarayı gördüm. Vücuduna dokunmaya korktum. Islak, kuru yaralar vardı. Ankara’da bir işkence merkezi var. Kontrgerillanın mı MİT’in mi bilmiyoruz.” iddiasında bulundu.

Duruşmaya bitiren mahkeme, Öztürk hakkındaki dosyanın İstanbul’a gönderilmesine ve Öztürk’ün tutukluluk halinin devamına karar verdi.

OHAL’de askerlere yapılan tecavüz dahil ağır işkenceler raporlaştırıldı

Gündem

Melek Çetinkaya, Emniyetin tehdidi nedeniyle ‘adalet yürüyüşünü’ sonlandırmak zorunda kaldı

Ankara’dan Silivri’ye adalet yürüyüşü başlatan askeri öğrenci olan oğlu müebbet hapis cezasına çarptırılan Melek Çetinkaya, Ankara Emniyetinin baskısı sonucu adalet yürüyüşünü sonlandırdı.

BOLD Ankara Emniyetinin ‘yürütmeyeceğiz’ baskısı, askeri öğrenci olan oğlu müebbet hapis cezasına çarptırılan Melek Çetinkaya’nın ‘adalet yürüyüşünü’ sonlandırmasına neden oldu. Melek Çetinkaya, baskılar nedeniyle yürüyüşü sonlandırdığını açıkladı.

“ADALET YÜRÜYÜŞÜNÜ SONLANDIRDIM”

Oğlunu görmek için gittiği Silivri Cezaevi kapısından kısa bir video paylaşan Çetinkaya, “İki gün yürüyebildik. Maalesef insanlarla bir araya gelip sesimizi duyurmamızı engellediler. Yürütmeyeceklerini söylediler. 3 gün gözaltında kaldım, adli kontrolle bırakıldım. Şu anda Silivri Cezaevi’ndeyim. Çocuğumu görmeye geldim. Ankara’dan Silivri’ye yürüyeceğimi söylemiştim. Şu anda Silivri’deyim… Adalet yürüyüşünü sonlandırdım. Destek olan herkese çok teşekkürler” ifadelerini kullandı.

Evrensel, Birgün… Sırada kim var? Saray’dan muhalif gazetecilere basın kartı kıyımı

Okumaya devam et

Gündem

Elazığ merkezli 6.5 şiddetinde deprem: 18 ölü 553 yaralı

Sivrice’de saat 20:55’te 6,5 büyüklüğünde deprem oldu. Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, Malatya, Tunceli ve birçok ilde hissedilen deprem sebebiyle 18 kişi hayatını kaybetti. 553 kişi de yaralandı.

BOLD – Doğu Anadolu beşik misali sallanıyor. Elazığ Sivrice’de saat 20.55’te yerin 6.75 kilometre derinliğinde 6,5 büyüklüğünde deprem oldu.

Sarsıntı Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, Malatya, Tunceli ve birçok ilde hissedildi. AFAD, Sivrice’de 5.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiğini duyurdu. Depremin derinliğinin 7.03 kilometre olduğu açıklandı.

ADANA, MERSİN, HATAY, OSMANİYE VE NİĞDE’DE DE HİSSEDİLDİ

İlk açıklamada depremin büyüklüğünü 6.8 olarak duyuran Kandilli Rasathanesi ise daha sonra şiddeti 6.5, derinliğini de 5 kilometre olarak revize etti. Elazığ Baskil’de saat 21.17’de yerin 10.62 kilometre derinliğinde 5.1 büyüklüğünde bir deprem daha oldu.

Elazığ’da 13 kişi, Malatya’da 5 kişi hayatını kaybetti, 553 kişi yaralandı.

Elazığ’daki deprem Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay ve Niğde’de de hissedildi. Hatay ve ilçelerinde bazı vatandaşlar, depremin hemen ardından kendilerini dışarıya attı.

PÜTÜRGE’DE 100’DEN FAZLA EV YIKILDI

Öte yandan Sivrice depremi ardından açıklama yapan Malatya Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük, “100’den fazla ev yıkıldı. Bölgemizde çadırlar kurmaya çalışıyoruz” bilgisini paylaştı.

YER KABUĞUNU KIRMIŞ OLABİLİR

Yıldız Teknik Üniversitesi Geoteknik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “Bu deprem önemli. Yer kabuğunu kırmış olabilir. Bu anlamda da büyük bir enerji boşalmıştır” ifadelerini kullandı.

Ersoy ayrıca şunları söyledi, “Elazığ’da daha önce bir deprem olmuştu. Bu bölgenin kritik olduğunu söylemiştim. Doğal yolu fay hattının gerilimi yüksek bir bölge. Böyle bir depremin olabileceği hakimdi.”

KARAMSAR BİR TABLO GÖRÜNÜYOR

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal ise şöyle konuştu, “Osmaniye’den bile hissedildi. Arada çok büyük uzaklık var. Yakında bilgiler gelmeye başlar. Ama maalesef karamsar bir tablo görünüyor. Deprem yıkıcı. Bölgenin yapısı iyi değil riskli. Kırsal bölgelerdeki yapılar emin olun kötü olmuştur. Diliyorum ki can kaybı az olmuştur.”

Adalet Bakanlığı, eski milli futbolcu Arif Erdem’i ABD’den istedi

Okumaya devam et

Gündem

Gazeteciliğin fişini çektiler: “Talimat bu yönde!”

Saray’a bağlı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, muhalif gazetelerde görev yapan basın mensuplarının sarı basın kartlarını yenilemeyerek hepsini iptal etti. Gerekçesini soran gazetecilere ise “talimat bu yönde” cevabı verildi.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, muhalif gazetecilerin basın kartlarını “talimat bu yönde diyerek” iptal etmeye başladı. BirGün, Evrensel gazetelerinin çalışanlarının basın kartları iptal edilirken Cumhuriyet gazetesinde de eğitim muhabiri Ozan Çepni’nin de basın kartı iptal edildi.

YENİLENMEYEN KARTLARIN HEPSİ İPTAL EDİLDİ

2018 Aralık’ta yayımlanan yönetmelikteki yeni yetkilerle İletişim Başkanlığı Ocak 2019’da bütün gazetecilere çağrıda bulunarak basın kartlarının yenilenmesi için başvuruda bulunmalarını talep etti. Bir yılı aşan sürede başvuruları değerlendiremeyen, gazetecilere yönelik “güvenlik soruşturması” ve “arşiv taraması” yapıldığını belirten İletişim Başkanlığı, yenilemediği sarı basın kartlarının tümünü hafta başında iptal etti.

SARI KARTLAR TURKUAZA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

İletişim Başkanlığının 2019 Ocak ayında başlattığı yenileme sürecinin ardından Haziran 2019’da sarı basın kartlarının turkuaz basın kartlarının dağıtımı başladı. Yeni kartlarını İletişim Başkanlığı ofislerinden talep eden binlerce gazeteci ise kartların parça parça basılacağı, bir kısmının değerlendirmesinin de devam ettiği yanıtı ile karşılaştı. Kartları parça parça teslim eden İletişim Başkanlığı, yüzlerce gazetecinin kart başvurusunu ise değerlendirmedi.

“TALİMAT BU YÖNDE”

Ocak 2020 itibariyle basın kartı değişim sürecinin tamamlandığını belirten İletişim Başkanlığı, henüz kartlarını yenilemediği bütün gazetecilerin kullanıma devam ettikleri sarı basın kartlarını iptal kararı verdi. İletişim Başkanlığından konuya ilişkin gazetecilere herhangi bir gerekçe sunulmaması dikkat çekti. İletişim Başkanlığı kaynakları, “Yeni kartların dağıtım süreci tamamlandı. Sistemde ikilik oluşturduğu için eski sarı basın kartlarının tamamı iptal edildi. Herhangi bir komisyon kararı yok. Bu sizin kazanılmış hakkınız ancak bizim de yapabileceğimiz bir şey yok. Talimat bu yönde” bilgisi verdi.

Almanya’da silahlı saldırı: 6 kişi hayatını kaybetti

 

Okumaya devam et

Popular