Dünya

Afrika çöllerinde buzul izleri bulundu

Bundan 300 milyon yıl önce, süper kıta yeni yeni ayrılırken Afrika buzullar altındaydı. Bilim insanları, o zamanlardan kalma buzul izleri buldu.

Namibya’nın kuzeyinde bulunan Twyfelfontein volkanik çölüne bakıp da bölgenin bir zamanlar buzulların altında olduğuna inanmak güç. Bilim insanları o dönemin izlerini sürmeyi başardı.

NAMİBYA’DA TOPRAK KATMANLARINI İNCELEDİLER

Jeologlar Graham Andrews ve Sarah Brown, Namibya’da toprak katmanları araştırmaları yapan ilk bilim insanları oldu. Jeologların yaptıkları çalışmaların sonuçları ise oldukça şaşırtıcı.

Bölgenin bir dönem ana buzul akıntılarına ev sahipliği yaptığı ortaya çıkarken, bölgedeki buzul hareketleri bugün Antarktika’da görülen buzul hareketlerine denk seviyedeymiş.

Namibya’da yaptıkları bir arazi çalışmasında, West Virginia Üniversitesi’nde görevli olan bu iki jeoloğun dikkatini bölgedeki tepeler çekti. Namibya’nın tepeleri düz ve uzun olmalarıyla biliniyor.

“BUZULLAR ALTINDA KALMIŞ BÖLGELERDE BÜYÜDÜK”

Andrews, “Neyle karşı karşıya olduğumuzu hemen anladık çünkü ikimiz de dünyanın daha önce buzullar altında kalmış olan kısımlarında büyüdük. Ben Kuzey İrlanda’da, Sarah ise Illionis’te büyüdü.” diyor.

Andrews’e göre bölgenin geçmişi açık olsa da konu üzerinde yapılmış bir çalışma yok.

Bu durumu oldukça şaşırtıcı bulan jeologlar, konuyla ilgili çalışmaları kendileri yürütmeye karar verdi. Google Earth görsellerini kullanan Andrews ve ekibi, Namibya tepelerinin geçmişte bölgede bulunan buzullar nedeniyle oluşup oluşmadığına karar verdi.

Araştırma sonucunda bölgenin kayaları arasındaki büyük ve geniş oluklar ortaya çıkarıldı. Volkanik zeminde 800 metre derinliğe ulaşabilen bu yarıkların sebebi ise bölgede hızla hareket eden büyük buz kitleleri olarak gösteriliyor.

AFRİKA İLE GÜNEY AMERİKA YAN YANAYDI

Sonuçlar, bölgedeki devasa buzul hareketinin ilk bulgularını gösteriyor. Buradaki buzul hareketleri, Paleozoik Çağ’ın sonunda Afrika’yı saran buzulların bu akış nedeniyle eridiğine işaret ediyor. Eriyen buzullar bugünkü Brezilya kıyılarında okyanusa karıştı.

Araştırmayla birlikte bazı eski çalışmaların sonuçları da onaylanmış oldu. Afrika ile Güney Amerika’nın antik dönemde yan yana olduğu ve Afrika’nın kutup bölgesinde bulunduğu söyleniyordu.

Araştırma, PLOS One’da yayımlandı.

Okyanusların rengi maviden yeşile dönüyor

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version