Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AİHM, Cizre bodrumları kararını açıklıyor

Şırnak Cizre’de mahsur kaldıkları evlerin bodrumlarında can verdiği iddia edilen 137 kişinin öldürülmesinin üzerinden 3 yıl geçti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) olayın yıl dönümünde kararını açıklayacak.

Cizre’de 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen 79 günlük sokağa çıkma yasağı sırasında bir grup insan üç ayrı binanın bodrumunda sıkışmıştı. Güvenlik güçleri bodrumlardaki kişilerin terörist olduğunu iddia etmişti. Ancak ilçe sakinleri, içeridekilerin sivil olduğun bilgisini vermişti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve bazı insan hakları örgütlerinin raporlarına göre içeride can veren insan sayısı 137.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği olayı “Kıyamet benzeri bir tablo” şeklinde tanımladı.

BAZI CENAZELER HALEN KAYIP

Birçok kişinin tedavi edilmedikleri için hayatını kaybettiği bodrumların birincisinde 31, ikincisinde 62 ve üçüncüsünde 44 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Hayatını kaybedenler arasında, Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanları Mehmet Tunç ve Asya Yüksel, gazeteci Rohat Aktaş, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) PM üyeleri, MKM sanatçıları ve çocuklar da bulunuyordu.

Konuyla ilgili yapılan suç duyurularına takipsizlik kararı verildi.

ETRAFI BARİYERLERLE ÇEVRİLDİ ÜSTÜNE KONUT YAPILDI

Binaların yıkıldığı ve molozlarla doldurulan alanda bir süre sonra Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yeni konutlar inşâ edilmeye başlandı. Etrafı bariyerlerle çevrili olan ve halen cenazelerin olduğu düşünülen alandaki konutların yapımı da neredeyse sonlanmak üzere.

AİHM KARARINI AÇIKLIYOR

AİHM hayat, özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğini ileri süren Ömer Elçi ile bodrumlarda yaralıyken hayatını kaybeden Orhan Tunç adına yapılan müracaatı kabul ederek 13 Kasım 2018 tarihinde ilk duruşma yaptı.

Dosyayla ilgilenen avukatlar, AİHM’nin söz konusu duruşmaya dair kararını ise bodrumların yıl dönümü olan 7 Şubat tarihinde açıklayacağını duyurdu.

BEYAZ BAYRAKLA YÜRÜDÜ ANCAK GÖZALTINA ALINDI

Mezopotamya Ajansı’na konuşan ve birinci bodrumda 16 yaşındaki çocuğu Ramazan’ı kaybeden anne Hatice İşçi artık acıların son bulmasını istiyor.

Yasak sırasında 9 anneyle birlikte, elinde beyaz bayrakla çocuğunu kurtarmak için bodrumların olduğu bölgeye yürüdüğü için gözaltına alınan anne İşçi, halen ölümlere engel olamamanın üzüntüsünü yaşıyor.

“Bu acıyı yaşamayanlar bilmez.” diyerek, hislerini anlatmaya başlayan anne İşçi, o döneme işaret ederek, “Erzak almaya çıktıktan sonra kendisinden haber alamadım. Televizyonda oğlumun bodrumlarda olduğunu öğrendik. Kurtarmaya gittiğimiz vakit de polisler izin vermedi.” diye konuştu.

Haksız tutukluluk için BM’ye nasıl başvurulur?

Gündem

Koronavirüste ağır hasta sayısı 2 bin 75’e yükseldi

Koronavirüste vaka ve ağır hastaların sayısı artmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı güncel verilere göre koronalı 2 bin 213 yeni hasta tespit edilirken, ağır hasta sayısı da iki bini geçerek 2 bin 75’e ulaştı.

BOLD – Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerini, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından paylaştı. Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle bugün 75 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, 2 bin 213 yeni hastanın tespit edildiği bilgisini verdi.

AĞIR HASTA SAYISI 2 BİN 75’E ÇIKTI

Koronavirüs nedeniyle 10 bin 252 kişi yaşamını yitirirken, koronavirüs hasta sayısı 375 bin 364’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı bin 506 oldu. Tabloya göre, toplam test sayısı 14 milyon bin 814, toplam ağır hasta sayısı 2 bin 75, toplam iyileşen hasta sayısı 323 bin 971, bugünkü test sayısı 124 bin 109 olarak kayıtlara geçti.

BAKAN KOCA’DAN “TEMASI AZALTIN” ÇAĞRISI

Bakan Koca, “Bugün tespit edilen 2 bin 213 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız bir günde yaklaşık yüzde 5 arttı. Bu durum salgınla mücadele konusunda hassasiyetimizi artırmamız gerektiğine işaret ediyor. Teması üçte birine indirmek zorundayız. Mücadeleye güç verin” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin 31 Ekim 2020 güncel koronavirüs tablosu şöyle:

 

Erdoğan, depremde sorumluluğu üstlenmedi: Vesayetçi zihniyet ihmal etti

Okumaya devam et

Gündem

Depremin vurduğu İzmir’de eğitime ara verildi

Meydana gelen deprem sonrasında İzmir il genelinde okullar gelecek hafta eğitim öğretime ara verecek. Eğitime ara verildiğini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından duyurdu.

BOLD – İzmir’de 6.9’luk depremin ardından arama kurtarma çalışmaları sürerken, artçı sarsıntılar devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İzmir genelinde eğitime bir hafta ara verildiğini duyurdu.

Bakan Selçuk, açıklamasında “Yaraları hep birlikte saracağız İzmir. İl genelinde eğitime bir hafta süreyle ara verme kararı aldık. Eğitim ailesi olarak öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ve velilerimizle birbirimize çok daha sıkı kenetlenerek güçlükleri birlikte aşacağız” dedi.

 

Erdoğan, depremde sorumluluğu üstlenmedi: Vesayetçi zihniyet ihmal etti

Okumaya devam et

Gündem

İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 37’ye yükseldi

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde can kaybı artıyor. Depremde ölenlerin sayısı 37’ye yükseldi. Yaralananların sayısı ise 885 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir Depremi’nde hayatını kaybedenlerin sayısının 37’ye yükseldiğini, 7’si yoğun bakımda olmak üzere 243 vatandaşın tedavisine devam edildiğini açıkladı.

Bakan Koca, İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depreme ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. yaptığı açıklamada, “37 can kaybımız var. 3’ü ağır 7 kişi yoğun bakımda, 243 kişi halen tedavi görüyor. 642 kişinin tedavisi tamamlanmış durumda. 112 Acil Yardım Ekipleri, UMKE Timleri, ambulanslarımız ve hastanelerimizle, acımızı azaltmak için İzmir’de görev başındayız” dedi.

Depremin vurduğu İzmir’de 811 bin kaçak yapı İmar Barışı’yla affedildi

Okumaya devam et

Popular