Ekonomi

AKP-MHP İhlas Finans hortumlamasını bir kez daha kapattı

AKP-MHP, 70 bin kişinin hortumlanmasıyla ilgili İhlas Finans sorununun çözümü için verilen yasa teklifine “hayır” dedi. Millet ittifakı ise “evet” oyu kullandı.

BOLD-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘İhlaszedeler’in paralarını geri alabilmesi için hazırladıkları kanun teklifine Meclis’ten destek isterken “Allah’a inanıyorsanız bu kanuna ‘Evet’ diyeceksiniz” ifadelerini kullandı.

CUMHUR İTTİFAKI HAYIR, MİLLET İTTİFAKI+HDP EVET

CHP o yasa teklifini genel kurul gündemine taşıdı. CHP milletvekili Akif Hamzaçebi tarafından verilen yasa teklifine İyi Parti ve HDP destek verirken, AKP-MHP ise red oyu kullandı. Hamzeçebi, teklifin İhlas Finans Kurumuna para yatırıp da yatırdığı paraları on sekiz yıldır geri alamayan vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermeyi amaçladığı belirtti.

TEKLİF KABUL EDİLİRSE VATANDAŞ PARASINI ALACAK

Hamzaçebi, 2005 yılında İhlas Finans’ın tasfiyesinin de, TMSF’ye devredilmiş olan bankaların tasfiyesinde olduğu gibi, TMSF tarafından yürütülmesini önerdiklerini hatırlattı. Önergelerinin AKP oylarıyla reddedildiğini vurguladı. Bu teklif kabul edilirse özel İhlas Finans Kurumu da tıpkı TMSF’ye devredilen bankalar gibi TMSF tarafından tasfiyeye tabi tutulacak ve alacağını alamamış olan mevduat sahiplerinin paraları kendilerine ödenecek” dedi.

PARAMI ALAMADIM KANSER OLDUM

Hamzaçebi mağdur olan vatandaşların acıların da Meclis’e anlattı. “Denizli’nin Çal ilçesinde yaşayan Halime Poslu ablamız, 71 yaşında ‘Kanser oldum evladım. Eşimin Almanya’da biriktirdiği paraydı, yatırdık, bu parayı alamadım, kanser oldum. Evladım var, onu evlendirerek ölmek istiyorum’ diyor. Hiç mi sana ödeme yapmadılar? dedim. ‘Üçlü koalisyon döneminde bana 376 dolar ödendi, o tarihten bu yana bana ödeme yapılmadı’ dedi bana” ifadelerini kullandı.

500 BİN LİRAYA KARŞILIK 50 BİN LİRA ETMEYEN DEVREMÜLK

Hamzaçebe, şunları söyledi: “İzmir’de bir vatandaşımızla konuştum. İhlas Finansa para yatıran baba ölmüş, çocuk İzmir’de yaşıyor. ‘Yatırdığımız paraların karşılığında bize 7 tane devre mülk verdiler. Etrafıma danıştım, yatırdığımız para 500 bin lira civarında bir paraydı. Ne yapayım? Alayım mı, almayayım mı? Al. Bunu alamazsan, hiçbir şey alamazsın bir daha dediler. Aldık, 8 tane devre mülk verdiler bana 500 bin liramın karşılığında. Bunları satmak istiyorum. 50 bin lira veren olsa satacağım, satamıyorum. Devre mülkün de her sene 2 bin lira, 3 bin lira aidatı var, bunu ödemekte zorlanıyorum’ dedi.”

FAİZ HARAMDIR DİYE ORAYA YATIRDIK

İhlaszedelerin faiz haramdır diye paralarını buraya yatırdıklarını anlatan Hamzaçebi, “İslam, hayatın her alanını, kulun her amelini kapsar; biz de bu anlayışla yaşamımızı tanzim ettik ve paralarımızı faiz haram olduğu için özel İhlas Finans Kurumuna yatırdık diyorlar. Paralarını TMSF bankalarına yatıranlar, yani faiz veren bankalara yatıranlar paralarını aldılar ama faiz haramdır düşüncesiyle inancı gereği parasını özel İhlas Finans Kurumuna yatırmış olanlar alamadılar. Yazıktır, günahtır” ifadelerini kullandı.

TOPLANAN PARA YANDAŞLARA AKTARILDI

CHP lideri Kılıçdaroğlu da ‘İhlaszedeler’le ilgili şunları söylemişti: “70 bin kişinin hortumlandığı Türkiye’den söz edeceğim. Kim izin verdi? Dönemin hükümetleri izin verdi. 1995 tarihinde faaliyete başladılar, beş yıl sonra 1 milyar 171 milyon dolar para vardı milletten topladıkları. İhlaszedeler 18 yıldır uğraşıyor. 2001 yılında BDK dedi ki İhlas Bank’ı kapatıyorum. Vatandaşlardan topladıkları paranın yandaşlara aktarıldığını söylüyor BDK. İhlas Finans tasfiye edilecek.

Ören ailesine diyorlar ki ‘Sen tasfiye edeceksin.’ Açıklama yaptılar, ‘Tasfiye edeceğiz’ diyor. 17 yıl geçti. Dönemde oy verdin, iktidar yaptın. Sana söz verdiler, sana verdikleri sözlerin hiçbirini tutmadılar. Ören’i desteklediler. Aynı zamanda Amerikan vatandaşı, kaçtı gitti Amerika’ya, şimdi geldi. Onun her şeyi var senin hiçbir şeyin yok. Sen de sandıkta ders vereceksin. Yerel seçimlerde gidecek bir ders vereceksin.”

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version