Ekonomi

Erdoğan, “gerekirse fiyatlara biz ayar çekeceğiz” demişti, hal baskınları başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, gıda fiyatları için, “Gerekirse fiyatlara biz ayar çekeceğiz.” sözünden bir gün sonra, Ticaret Bakanlığı, 5 ilde eş zamanlı hal denetimi yaptı. Hal baskınlarına katılan bakanlık yetkilileri denetimlerde normalin üstünde fiyat artışları belirledi.

BOLD – Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP9 hükümetinin, zabıta tedbirleriyle gıda fiyatı düşürme faaliyetleri seçim öncesi yine hız kazandı. Geçen yılın son aylarında soğan depolarını basan ekipler, bu kez de hal baskınlarına çıktı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın, “Gerekirse fiyatlara biz ayar çekeceğiz.” açıklamasından bir gün sonra, Ticaret Bakanlığı’nca, Ankara, Adana, İstanbul, Mersin ve Antalya’daki hallere eş zamanlı denetim yapıldı.

FAHİŞ FİYATA İDARİ İŞLEM BAŞLATILACAK

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada başta marketler, pazar yerleri ve toptancılar olmak üzere çeşitli ürün ve ürün gruplarında arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarının tespiti amacıyla saha denetimlerine hız verildiği belirtildi.

Ticaret müfettişleriyle, il ticaret müdürlükleri koordinasyonunda gerçekleştirilen denetimlerde sebze ve meyve ürün fiyatları mercek altına alındı. Yapılan denetimler neticesinde normalin üzerinde fiyat artışları gözlemlenen uygulamalarla ilgili idari işlemler başlatılıyor.

Ekonomist Uğur Gürses, hal baskınların sosyal medya hesabından tepkis göstererek, “yel değirmenine karşı savaş” diye nitelendirdi.

ALBAYRAK MUHALEFETİ İŞARET ETMİŞTİ!

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de “gıda terörü” yaşandığı tespitine katıldığını söylemiş ve adres olarak muhalefeti göstermişti.

Albayrak, gıda spekülasyonu yapan kişilerin daha sonra muhalefet partilerinden yerel seçimler için adaylık açıkladıklarını iddia etmiş ama somut örnek vermemişti.

SEÇİM ÖNCESİ AKP’NİN EN BÜYÜK RAKİBİ GIDA FİYATLARI

Bu arada yerel seçimler öncesi AKP iktidarına en büyük muhalefet gıda ve özellikle de sebzeden geliyor. Gıda fiyatlarındaki fahiş artışlar, alım gücü gittikçe düşen vatandaşın iktidara yönelik tepkisini arttırıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre gıda fiyatlarındaki artış bir yılda yüzde 31’i buldu. Özellikle soğan ve patates gibi her mutfakta bulunan ürünlerdeki artış ise yüzde 200’ün üzerinde gerçekleşti.

Merkez Bankası da son enflasyon raporunda, enflasyonun düşürülememesinin suçlusu olarak işlenmemiş gıda fiyatlarını işaret etmişti.

Gıda enflasyonu dünyada yüzde 1,8, Türkiye’de yüzde 31

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version