Gündem

Heybeliada Ruhban Okulu’na tarihi ziyaret

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Ankara temslarının ardından İstanbul’a geçerek, Ayasofya ve 48 yıldır kapalı bulunan Heybeliada Ruhban Okulu’nu ziyaret etti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Ankara temaslarının ardından İstanbul’a geçerek Ayasofya ve 48 yıldır kapalı bulunan Antrasit Ruhban Okulu’nu ziyaret etti. Okulu ziyaret eden ilk Yunan Başbakanı olan Tsipras, okulu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte açmak istediğini söyledi.

BOLD- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye gelen ve dün (5 Şubat 2019) Ankara’da çeşitli temaslarda bulunan Yunanistan Başkanı Aleksis Tsipras gezisinin İstanbul’da ayağına Ayasofya ziyareti ile başladı.

Tsipras, Ayasofya’nın ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Heybeliada’ya geçti. Adaya Sahil Güvenlik ve Kıyı Emniyeti botları eşliğinde gelen Tsipras iskelede kendisini bekleyenlerle selamlaştı, bazı vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

Çipras ve Patrik Barthalameous, Ruhban Okulu önünde poz verdi. (Fotoğraflar: DHA)

FENER RUM PATRİĞİNİN YÖNETTİĞİ AYİNE KATILDI

Daha sonra Ruhban Okulu’na geçen Tsipras, burada Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönettiği ayine katıldı.

Ziyaret öncesinde Heybeliada ve Ruhban Okulu çevresinde güvenlik tedbirleri en üst seviyeye çıkarıldı. Aleksis Tsipras, “Heybeliada Ruhban Okulu’nu ziyaret eden ilk Yunan Başbakanı” olarak tarihe geçti. Tsipras, Başbakan seçildiği dönemde kendini “ateist” olarak tanımlamış ve İncil üzerine yemin etmemişti.

OKULUN BAHÇESİNE ÇINAR AĞACI DİKTİ

Tsipras, Bartholomeos ve Kalın, okulun bahçesine çınar ağacı dikti. Bartholomeos, ziyaret sırasında Tsipras’a çeşitli hediyeler de takdim etti.

Yunanistan Başbakanı Tsipras burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin son dönemlerde pozitif bir ivme kazandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Başkan Erdoğan’la başlayan olumlu diyalog, özellikle azınlık vakıflarının mallarının iadesi konusundaki olumlu gelişmeler takdire şayan. Tek Tanrılı dinler ayrıştırıcı değil, birleştirici olmalıdır. Buradaki Rum azınlığın, Batı Trakya’daki Müslüman azınlığın din yüzünden sıkıntı yaşamış olmaları üzücü şeylerdir.”

Tsipras, Patrik Barthalameous’un yönettiği ayine katıldı.

“UMARIM 48 YILDIR KAPALI OLAN OKULU AÇARIZ”

Çağdaş demokrasilerde, insan haklarına saygı gibi kavramların önemine dikkat çeken Tsipras, “Son yıllardaki olumlu diyaloglarımızın netice vermesini bekliyoruz. Türkiye’de ve Yunanistan’da bulunan Türk ve Rum azınlıkların haklarının karşılıklı bir şekilde korunmasını temenni ediyorum. Dilerim bu okula yapacağım gelecek ziyaret Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte olur ve 48 yıldır kapalı olan okulun beraber kapısını açarız.” dedi.

Tsipras’ın Heybeliada ziyaretine Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı. 

TÜRK VE MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZ

Fener Rum Patriği Bartholomeos ise, “Türk ve Müslüman kardeşlerimiz” diye başladığı konuşmasında 6 şubat tarihinin adadaki manastırın kurucusu Aziz Fotios’un senelik bayramı olduğuna işaret etti.

“Gençliğimizde biz ve hocalar birlikte, beraber kutluyorduk bu bayramı.” diyen Bartholomeos, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maalesef son 48 yıllık süre zarfında okulumuz kapalı. Profesörsüz ve talebesiz kutluyoruz bugünü. Eminim ki Sayın Cumhurbaşkanımızın aklında okulumuzla ilgili şeyler vardır. Sayın İbrahim Kalın Beyefendi bizim ricamızı Sayın Başkanımıza arz edecekler. Hepimizin beklediği, ümit ettiği bu çok önemli gün uzak olmayacaktır. Çok önemli ve çok büyük bir gün olacak. Yalnız Patrikhane için değil tüm Ortodoks dünyası değil yalnız Hristiyanlık için değil medeniyet için kültür için memleketimiz için herkes için mutlu bir gün olacaktır.”

Ayasofya ziyaretinde Tsipras’a, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın eşlik etti.

TSİPRAS’A KİTAP HEDİYE EDİLDİ

Ayrıca ziyarette, Yunanistan Başbakanı Tsipras’a İlber Ortaylı’nın “İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı” ve Enis Tulça’nın “Atatürk, Venizelos ve Bir Diplomat Enis Bey” kitaplarının Yunancaya çevrilen baskıları hediye edildi.

Yunanistan Başbakanı’ndan Erdoğan’a: Biz bir hukuk devletiyiz ve mahkeme kararlarına saygılıyız

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version