Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İstanbul’da facia: 43 kişinin yaşadığı bina çöktü

İstanbul Kartal'da büyük bir gürültü ile çöken 8 katlı binanın enkazında arama-kurtarma faaliyeti sürüyor.

İstanbul’un Kartal ilçesi Orhantepe Mahallesi Sema Sokak’ta 14 daireli 8 katlı bina henüz bilinmeyen bir sebeple çöktü. Zemin katında konfeksiyon atölyesi bulunan apartmanda 43 kişinin yaşadığı belirtildi.

Çöken binada incelemelerde bulunan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Binanın 3 katı kaçak yapılmış.” dedi.

Çöken binanın 3 katının iskânsız olduğu ortaya çıktı.

ANINDA YAYIN YASAĞI GELDİ: ÖLÜ SAYISI SAKLANIYOR

Arama-kurtarma ekiplerinin sevk edildiği binada ilk belirlemelere göre 2 kişi hayatını kaybetti. Ancak enkaz altında onlarca kişi olabileceği iddia ediliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un geç saatlerde, “Kartal’da çöken binaya ilişkin rakamlar var elimizde ama şu an söylemek olmaz.” şeklinde beyanat vermesi ölü sayısının kamuoyundan saklandığına dair iddiaları kuvvetlendirdi.

Şu ana kadar 6 kişinin yaralı olarak kurtarıldığı facianın şoku sürerken İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hâkimliği haber hakkında alelacele yayın yasağı kararı aldı.

Arama-kurtarma çalışmalarını yerinde inceleyen Valisi Yerlikaya, “Enkaz altında yaralılara ulaşmak için ekiplerimiz çalışıyor. Mahallelinin burada arama-kurtarma çalışmasının sessiz ortam olması için bize yardımcı olması lazım.” dedi.

BİNA İSKÂNSIZ 3 KATI KAÇAK

Vali Yerlikaya, binada kaç kişinin yaşadığı sorusuna ise, “Adrese dayalı nüfus sisteminde buranın zemin artı 7 kat ve 14 daireli olduğu, 43 vatandaşın kayıtlı olduğunu biliyoruz. Aynı şeklide Kartal Belediye Başkanı ve İmar Şube Müdürüyle görüştüm. Buranın 1992 yılında 5 katlı ruhsat olduğunu, daha sonra 3 kat kaçak yapıldığını ve iskânsız olduğunu söylediler. Üzücü olan bu.” diye konuştu.

Enkazdan bir kadın yaralı olarak kurtarıldı. (Fotoğraf: Reuters)

“ZEMİN KATTA TEKSTİL ATÖLYESİNDE SURİYELİ İŞÇİLER KAÇAK ÇALIŞTIRILIYOR” İDDİASI

Patlama sesiyle birlikte binanın bir anda çöktüğünü anlatan görgü tanıkları, binanın zemin katında konfeksiyon atölyesinde 20-25 kişinin çalıştığını ifade etti.

Mahalle sakinlerinin anlattığı bilgiye göre, atölyede Suriyeli işçiler kaçak olarak çalıştırılıyor. Kaza mahalline çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edilirken, enkazda arama-kurtarma faaliyeti devam ediyor.

GÖÇÜK ALTINDAKİ KİŞİ SAYISI FAZLA OLABİLİR

Enkaz altındaki kişilere ulaşmak için çöken binanın etrafında sessizlik sağlanmaya çalışılıyor. Binadaki tüm dairelerin dolu olduğu belirtiliyor.

Görgü tanıklarının anlatımına göre, binanın önündeki kaldırımdan öğrencilerin geçtiği esnada çökme meydana geldiği ve göçük altında kalan kişi sayısının fazla olabileceği vurgulandı.

Hayatını kaybeden kişinin hâlâ enkaz altında olduğu aktarıldı.

İstanbul Kartal’da çöken 8 katlı binanın enkazında arama-kurtarma faaliyeti devam ediyor. Binada 43 kişinin kaydı olduğu açıklandı.

ÇÖKEN BİNA 1992’DE İNŞÂ EDİLDİ

Çöken binada ikamet eden yakınlarına ulaşmaya çalışanlar enkazın başında çaresizce bekleyerek gözyaşı döküyor. Çöken binanın 1992 inşâ edildiği belirtiliyor. Enkazdan kurtarılan 2 yaralının Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldüğü aktarıldı.

KARTAL BELEDİYESİ: BİNA HAKKINDA HER HANGİ BİR YIKIM KARARI YOK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Kartal Orhantepe Mahallesi Sema Sokak’ta meydana gelen bina çökmesine İBB itfaiyesi (Kartal, Maltepe, Pendik, Kayışdağı, Kadıköy, Yakacık, Bakkalköy, Sultanbeyli, Şişli) 26 araç, 86 personelle müdahale etmektedir.” denildi.

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz bina hakkında bir yıkım kararı olmadığını söyledi. Öz belediyedeki kayıtlara göre 14 dairede 43 kişi yaşadığını aktardı.

Orhantepe Mahallesi muhtarı Zeki Dağ, “Korkunç bir olay. Birden yıkılacak bir binaya benzemiyordu. Binanın altında 5 aracın kaldığı söyleniyor. Binada 14 daire vardı. Normalde 27-30 civarında kişi olduğu görülüyor, fakat nüfus müdürlüğünden net bilgi henüz gelmedi. Binayla ilgili herhangi bir risk raporu bulunmuyordu.” dedi.

BİNA BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISININ AKRABALARINA AİT

Çöken binanın Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Yeşilyurt’un akrabalarına ait olduğu ortaya çıktı. Vali Yerlikaya’nın, “Binadaki üç kat kaçak durumda.” açıklaması üzerine sosyal medyada bazı kullanıcılar, “Kaçak katlara belediye tarafından göz mü yumuldu?” sorusunu yöneltti.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı çöken bina hakkında soruşturma başlatıldığını kaydetti.

İstanbul Valiliği faciaya dair yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ana kadar yaralı olarak kurtarılan 7 kişinin isimlerine yer verildi.
Buna göre hastanelerde tedavi altına alınan yaralıların isimleri şöyle:
  1. Hilal Tuana Alemdar (13 yaşında)
  2. Halim İbrahim Alemdar (23 yaşında)
  3. Adem Alemdar (47 yaşında)
  4. Safiye Alemdar (44 yaşında)
  5. Adile Oral (77 yaşında)
  6. Nazan Tekgöz (37 yaşında)
  7. Güler Yılmaz (56 yaşında)

Brezilya’da baraj faciasında ölü sayısı 115’e yükseldi

 

Gündem

Türkiye’de test arttı vaka düştü

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 11 Mayıs 2021 koronavirüs verilerine göre Türkiye’de son 24 saatte 226 bin 452 Kovid-19 testi yapıldı. 14 bin 497 kişinin testi pozitif çıktı, 278 kişi hayatını kaybetti.

BOLD – Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nun güncel verileri paylaşıldı. Buna göre, Türkiye’de toplam vaka sayısı 5 milyon 50 bini aştı. Türkiye’de son 24 saatte 226 bin 452 Kovid-19 testi yapıldı, 14 bin 497 kişinin testi pozitif çıktı, 278 kişi hayatını kaybetti.

Ağır hasta sayısı 2 bin 975 oldu, 22 bin 253 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 4 milyon 766 bin 124’e yükseldi. Son 24 saatte 22 bin 253 kişinin daha sağlığına kavuşmasıyla toplam iyileşen sayısı 4 milyon 766 bin 124’e ulaştı. Dün ise 26 bin 953 kişi sağlığına kavuşmuştu.

Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 4, ağır hasta sayısı da 2 bin 975 oldu.

Türkiye’nin 11 Mayıs 2021 güncel koronavirüs tablosu şöyle:

Okumaya devam et

Gündem

Kovid-19 meslek hastalığı sayılacak mı?

Sağlık çalışanlarının Kovid-19 meslek hastalığı sayılsın talebinde yeni bir gelişme yaşandı. Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybeden Dr. Muharrem İdiz’in eşi ve kızına ölüm aylığı bağlandı.

BOLD – Dr. Muharrem İdiz, İzmir’de işyeri hekimi olarak görev yaparken Kovid-19 hastalığına yakalandı. 2 Nisan 2020’de vefat eden İdiz için İzmir Tabip Odası Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuru yaptı. İdiz’in ölümünün meslek hastalığı sonucu olduğunun kabul edilmesi talep edildi.

SGK İTİRAZ ETTİ

SGK tarafından yapılan ilk incelemede, Covid-19’un mesleki bulaşıcı hastalıklar listesinde olmadığı gerekçesiyle başvuru reddedildi. Konu Sosyal Sigortalar Yüksek Sağlık Kurulu’na taşındı. SGK tarafından yapılan ikinci değerlendirme sonucunda, ölümün meslek hastalığına bağlı olduğu kararlaştırıldı. İdiz’in eşi ve kızına, meslek hastalığına bağlı ölüm geliri bağlandığı bildirildi.

Kararın diğer ölümler için emsal kabul edilmesi için SGK’nın Kovid-19’u meslek hastalıkları listesine eklemesi gerekiyor.

Okumaya devam et

Gündem

“Yeni tesadüfler patlayabilir”

Gazeteci Murat Yetkin, kripto dolandırıcısı Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in bakanlarla fotoğrafının çıkması, Sedat Peker’in videolar yayınlaması, Reza Zarrab haberleri ve uluslararası uyuşturucu operasyonlarının aynı döneme denk gelmesinin tesadüf olmadığını söyledi.

BOLD – ‘Sedat Peker fenomeni ve suç dünyasının üç gizli kuralı’ başlıklı bir yazı kaleme alan Yetkin, suç dünyasının yazılı olmayan üç kuralını şöyle sıraladı: “1-Yargının adalet dağıtmadığı dönemlerde suç örgütleri devreye girer, 2-Yargı ve güvenlikten destek bulmayan suç örgütleri yaşayamaz, 3-Siyasi bağlantılar suç örgütlerinin sürdürülebilirliği içim elzemdir.”

PEKER’İN ERDOĞAN İLE FOTOĞRAFI

“Peker örneğinde 2015’te bir düğünde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ayaküstü sohbetinin resminin tam da bu süreçte ortaya çıkması rastlantı değildir. Keza Peker gibi o da -tesadüfen aynı günlerde- kripto para dolandırıcılığı suçlamasıyla kaçak duruma düşen Thodex şirketi kurucusu Faruk Fatih Özer’in, tanıdıkları vasıtasıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanına girip birlikte fotoğraflar çektirmesini de sayabiliriz.” ifadeleri kullandı.

SEDAT PEKER’İN DERDİ VE ÇAKICI

Peker’in tek derdinin “derin devlet” işlerine yeniden kabulünü sağlamak olduğunu kaydeden Yetkin, “Bu videoların yayınlanmaya başlamasının sadece kriptopara skandalının çıkmasıyla değil, ama İçişleri Bakanlığı’nın suç örgütleri üzerine hazırladığı ve hangi örgütün ne kadar üyeye sahip olup ne işler yaptığına dair dosyasının yayınlandığı günlere denk geldiğinin de farkındayım. O listenin ilk sırasında Çakıcı bulunuyordu.” diye yazdı.

TÜRKİYE BAĞLANTILI UYUŞTURUCU OPERASYONLARI

Yine aynı sıralarda uluslararası çapta Türkiye bağlantılı uyuşturucu operasyonlarının da ortaya çıktığını hatırlatan Yetkin, “Yine aynı günlerde ABD’nin İran’a ambargosunun delinmesi davasında itirafçı tanık olan Reza Zarrab, Türkiye’de yine magazin sayfalarında öne çıkmaya başladı.” bilgisi verdi.

BAŞKA BİLGİ KAYNAKLARI DA PATLAYACAK

Peker, Thodex, Zarrab, uyuşturucu operasyonları meselesini bağlayan Yetkin, önümüzdeki günlere ilişkin ise şu tahminde bulundu: “Operasyonlar uluslararası olduğuna göre, bilgi kaynakları da uluslararasıdır. Yani, bakarsınız Türkiye kaynaklı olmayan başka bilgi kaynakları da patlar bugünlerde. O yüzden iddiaların biraz daha ete kemiğe bürünmesini beklemekte fayda var.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0