Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump, “Birliğin Durumu” konuşmasında yumuşak bir ton kullandı

New York (BOLD)- ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümetin tekrar açılması ile birlikte Kongre’de ‘Birliğin Durumu’ konuşmasını yaptı. Başkan Trump ekonomiden iç ve dış politikaya kadar bir çok alanda yapmayı planladığı konulardan bahsetti. Demokrat Parti’nin çoğunlukta olduğu ABD Temsilciler Meclisi’nde konuşan Trump, genel olarak yumuşak bir ton kullanması ve ortak amaçlar için işbirliği çağrısında bulunması dikkat çekti. Göçmenlik politikası ile ilgili ülkeye kaçak girmeye çalışan insanların ABD’ye zarar verdiğini ve bunun kriminal sonuçlar doğurduğunu belirtti.

“GÖÇMENLİK KONUSUNDA BİRLİKTE HAREKET EDİN MESAJI”

Meksika sınırında yapılması planlanan duvar konusunda Demokratlar istediği ödeneği alamayan Başkan Trump, federal hükümeti 35 gün boyunca kapalı tutmuştu.

15 Şubat’a kadar partilerin sınır güvenliği konusunda anlaşma sağlamasını isteyen Trump konuşmasında “Cumhuriyetçiler ve Demokratlar acil bir ulusal krizi çözmek için birlikte hareket etmek zorunda” dedi.

Yasadışı göçü “büyük bir ulusal güvenlik tehdidi” olarak yineleyen Başkan Trump, “Büyük ve organize göçmen kafileleri sınırlarımıza doğru ilerliyor. 3 bin 750 askerin daha güney sınırlarımıza ilerlemesi emrini verdim. Güney sınırımızdaki durum bizim için önemli bir tehdit. Yasal yollarla ülkemize gelen göçmenler ABD’ye zenginlik katıyor. Hiç olmadığı kadar çok göçmeni ülkemizde görmek istiyorum. Ama ülkemize yasal yollardan gelmeliler.” şeklinde konuştu.

“EKONOMİK MÜCİZE GERÇEKLEŞİYOR”

ABD ekonomisinde yaşanan olumlu gelişmeleri aktaran Trump, “ABD’de bir ekonomik mucize gerçekleştiğini” savundu. Trump’ın seçim kampanyasının hedef alındığı Rusya soruşturmasını da eleştiren ABD Başkanı ” Bunu durdurabilecek (ekonomideki olumlu gelişmeler)  tek şey aptalca savaşlar, siyaset ya da saçma partizan soruşturmalar. Eğer barış ve yasama olacaksa, savaş ve soruşturma olamaz. Bu işler bu şekilde yürümez. Yurtdışındaki hasımlarımızı yenilgiye uğratmak için evimizde birlik içerisinde olmalıyız.” diye konuştu.

“ASKERLERİN SURİYE’DEN DÖNME ZAMANI GELDİ”

Başkan yaklaşık 1 saat 20 dakika süren konuşmasında ABD askerlerinin Suriye’den çekilme zamanının geldiğini tekrarladı.

Trump “Müttefiklerimizle birlikte IŞİD’in kalıntılarını ortadan kaldırmaya devam ederken, cesur savaşçılarımıza ‘eve hoşgeldin’ demenin zamanı geliyor.”dedi.

Bölgede bulunan diplomat ve komutanlar ABD’nin Suriye’den çekilmesinin olumsuz sonuçlar doğurabileceği uyarılarına rağmen Başkan Trump ulusa seslenişte “Askerlerimiz neredeyse 19 yıldır Orta Doğu’da savaşıyor. Orta Doğu’daki savaşlara 7 trilyon dolardan fazla para harcadık. Büyük uluslar sonu gelmeyen savaşlar yürütmez.” dedi.

“KUZEY KORE LİDERİ İLE VİETNAM’DA GÖRÜŞECEK”

Trump zaman zaman ayakta alkışlanan konuşmasında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile 27-28 Şubat’ta Vietnam’da görüşeceğini duyurdu. Trump daha önce Kuzey Kore lideri Kim ile Singapur’da bir araya gelmişti. ABD Başkanı her ne kadar Kuzey Kore’nin üzerindeki yaptırımları kaldırmak istesede Birleşmiş Milletler ve ABD istihbarat kurumlarının bir kısmı Pyongyang’ın nükleerden hala arınmadığını savunuyor.

ÇİN HAKSIZ REKABETİ SONLANDIRMASI LAZIM

Başkan Trump, ABD ile Çin arasında imzalanacak bir anlaşmanın Çin’in avantajına olan haksız rekabeti sonlandırması gerektiğini ifade etti.

“Çin’e ABD’nin fikri mülkiyetlerini çalamayacağını açık ve net biçimde izah ediyoruz. ABD sanayisine zarar vermesine izin vermeyeceğimizi anlatıyoruz” dedi.

ABD başkanlarının yılda bir defa yaptıkları Birliğin Durumu konuşması yaklaşık 1 saat 20 dakika sürdü. Trump’ın konuşması zaman zaman katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.

Başkan Trump, 100 yıllık bir gelenek olan konuşmada, günlük açıklamalarında kullandığı çok kötü, berbat, ve çok üzücü gibi ifadeleri kullanmaması dikkat çekti. Her

Bazı gazeteciler, Trump’ın özellikle küresel iklim değişliği ile herhangi bir açıklamada bulunmamasını eleştirdi.

Trump’ın günlük programı medyaya sızdı: Daha çok “özel zaman” geçiriyor

 

 

Dünya

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar: 10 Rus diplomat sınır dışı edilecek

ABD yönetimi, Rusya’nın ABD başkanlık ‘seçimlerine müdahale etmesi’ gerekçesiyle Moskova’ya uygulanacak yeni yaptırımları duyurdu. 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesi kararlaştırıldı. Rusya bağlantılı 24 kurum ve kuruluş da ABD’nin yaptırım listesine eklendi.

BOLD – ABD yönetimi, Kasım 2020 ‘seçimlerine müdahale ettiği’ ve ‘Amerikan kamu kurumlarına yönelik kötü niyetli siber saldırılarda’ bulunduğu sebebiyle Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar açıkladı. Beyaz Saray’ın resmi sitesinden açıklanan yaptırımlar kapsamında Washington’da görev yapan 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar verildiği duyurulurken, Rusya bağlantılı 24 kurum ve kuruluş da ABD’nin yaptırım listesine eklendi.

Geçen ay Biden’in Putin’in bir “katil” olduğunu düşündüğünü söylemesinin ardından ABD-Rusya ilişkileri daha da gerilmişti. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, “Amerika’nın eylemlerinin düşmanlığı ve öngörülemezliği, bizi genel olarak en kötü senaryolara karşı hazırlıklı olmaya zorluyor” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Mısır’la görüşmeler hızlandı, bakan yardımcıları Mısır yolcusu 

Türkiye ile Mısır arasındaki normalleşme adımları kapsamında başlatılan görüşmeler hızlandı. Türkiye’den dışişleri bakan yardımcıları görüşmelerde bulunmak için Mısır’a gidiyor. Yakın bir gelecekte Mısır Devlet Başkanı Sisi ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da görüşmesi bekleniyor.

BOLD – Mısır’la ilişkiler konusunda açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakan yardımcılarının Mısır’a gittiklerini söyledi. Çavuşoğlu, görüşmelerin devam etmesi konusunda her iki ülkenin de kararlı olduklarını kaydetti.

DAVET MISIR’DAN GELDİ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Mısır Türkiye’den bir heyeti davet etti. Mayıs başında bir heyet Mısır’a gidecek” dedi. Bakan Çavuşoğlu, Mısır ile normalleşme adımlarında yol haritasının belli olup olmadığı sorusuna da “Önce istihbaratlar arası açılan kanallardan sonra şimdi Dışişleri Bakanlıkları kanalları ile bunun devam etmesi konusunda Mısır ile kararlıyız” diye yanıt verdi.

ABD’ye gönderilen Fethullah Gülen dosyasında neler var?

Okumaya devam et

Dünya

Polonya Roma Katolik Piskoposluğu’ndan AstraZeneca açıklaması

Polonya Roma Katolik Piskoposluğu, Katoliklerin AstraZeneca ve Johnson & Johnson tarafından geliştirilen koronavirüs (Kovid-19) aşılarını kullanmayı kabul etmemeleri gerektiğini açıkladı.

BOLD – Polonya Roma Katolik Başpiskoposluğu Bioetik Uzmanlar Komitesi Başkanı Jozef Wrobel yaptığı açıklamada, Katoliklerin AstraZeneca ve Johnson & Johnson (J&J) aşılarını kabul etmemeleri gerektiğini kaydetti. Wrobel, Katoliklerin başka seçeneklerinin bulunmaması veya iş koşullarından doğan zorunluluk gibi durumlar dışında bu aşıları olmamaları gerektiğini ifade etti. Komite Başkanı Wrobel, önemli ahlaki endişeler uyandırmayan diğer aşılara nazaran söz konusu aşıların, genetik mRNA tabanlı teknoloji ile üretilmesi nedeniyle kürtaj fetüslerinden elde edilen hücreye dayalı teknolojiyle üretildiklerini belirtti. Wrobel, iş gereği veya başka aşı seçeneği bulunmaması nedeniyle AstraZeneca veya J&J aşıları ile aşılanacaklarınsa, ahlaki bir suçluluk duymadan aşılanabileceklerini ifade etti.

PAPA FRANCIS DE AŞILANDI

Polonya Hükumet Bilgi Merkezi (Rzadowe Centrum Informacyjne) Polonya Roma Katolik Piskoposluğu’nun tutumuna ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Aşılama sürecinin bedeli bizim ve sevdiklerimizin hayatı. Aşılama bizlerin normal hayatımıza geri dönüşüne izin verecek” ifadeleri kaydedildi. Açıklamada, bugüne kadar aralarında Papa Francis ve Polonyalı Piskoposların da bulunduğu 800 milyondan fazla kişinin aşılandığı belirtildi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0