Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump, “Birliğin Durumu” konuşmasında yumuşak bir ton kullandı

New York (BOLD)- ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümetin tekrar açılması ile birlikte Kongre’de ‘Birliğin Durumu’ konuşmasını yaptı. Başkan Trump ekonomiden iç ve dış politikaya kadar bir çok alanda yapmayı planladığı konulardan bahsetti. Demokrat Parti’nin çoğunlukta olduğu ABD Temsilciler Meclisi’nde konuşan Trump, genel olarak yumuşak bir ton kullanması ve ortak amaçlar için işbirliği çağrısında bulunması dikkat çekti. Göçmenlik politikası ile ilgili ülkeye kaçak girmeye çalışan insanların ABD’ye zarar verdiğini ve bunun kriminal sonuçlar doğurduğunu belirtti.

“GÖÇMENLİK KONUSUNDA BİRLİKTE HAREKET EDİN MESAJI”

Meksika sınırında yapılması planlanan duvar konusunda Demokratlar istediği ödeneği alamayan Başkan Trump, federal hükümeti 35 gün boyunca kapalı tutmuştu.

15 Şubat’a kadar partilerin sınır güvenliği konusunda anlaşma sağlamasını isteyen Trump konuşmasında “Cumhuriyetçiler ve Demokratlar acil bir ulusal krizi çözmek için birlikte hareket etmek zorunda” dedi.

Yasadışı göçü “büyük bir ulusal güvenlik tehdidi” olarak yineleyen Başkan Trump, “Büyük ve organize göçmen kafileleri sınırlarımıza doğru ilerliyor. 3 bin 750 askerin daha güney sınırlarımıza ilerlemesi emrini verdim. Güney sınırımızdaki durum bizim için önemli bir tehdit. Yasal yollarla ülkemize gelen göçmenler ABD’ye zenginlik katıyor. Hiç olmadığı kadar çok göçmeni ülkemizde görmek istiyorum. Ama ülkemize yasal yollardan gelmeliler.” şeklinde konuştu.

“EKONOMİK MÜCİZE GERÇEKLEŞİYOR”

ABD ekonomisinde yaşanan olumlu gelişmeleri aktaran Trump, “ABD’de bir ekonomik mucize gerçekleştiğini” savundu. Trump’ın seçim kampanyasının hedef alındığı Rusya soruşturmasını da eleştiren ABD Başkanı ” Bunu durdurabilecek (ekonomideki olumlu gelişmeler)  tek şey aptalca savaşlar, siyaset ya da saçma partizan soruşturmalar. Eğer barış ve yasama olacaksa, savaş ve soruşturma olamaz. Bu işler bu şekilde yürümez. Yurtdışındaki hasımlarımızı yenilgiye uğratmak için evimizde birlik içerisinde olmalıyız.” diye konuştu.

“ASKERLERİN SURİYE’DEN DÖNME ZAMANI GELDİ”

Başkan yaklaşık 1 saat 20 dakika süren konuşmasında ABD askerlerinin Suriye’den çekilme zamanının geldiğini tekrarladı.

Trump “Müttefiklerimizle birlikte IŞİD’in kalıntılarını ortadan kaldırmaya devam ederken, cesur savaşçılarımıza ‘eve hoşgeldin’ demenin zamanı geliyor.”dedi.

Bölgede bulunan diplomat ve komutanlar ABD’nin Suriye’den çekilmesinin olumsuz sonuçlar doğurabileceği uyarılarına rağmen Başkan Trump ulusa seslenişte “Askerlerimiz neredeyse 19 yıldır Orta Doğu’da savaşıyor. Orta Doğu’daki savaşlara 7 trilyon dolardan fazla para harcadık. Büyük uluslar sonu gelmeyen savaşlar yürütmez.” dedi.

“KUZEY KORE LİDERİ İLE VİETNAM’DA GÖRÜŞECEK”

Trump zaman zaman ayakta alkışlanan konuşmasında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile 27-28 Şubat’ta Vietnam’da görüşeceğini duyurdu. Trump daha önce Kuzey Kore lideri Kim ile Singapur’da bir araya gelmişti. ABD Başkanı her ne kadar Kuzey Kore’nin üzerindeki yaptırımları kaldırmak istesede Birleşmiş Milletler ve ABD istihbarat kurumlarının bir kısmı Pyongyang’ın nükleerden hala arınmadığını savunuyor.

ÇİN HAKSIZ REKABETİ SONLANDIRMASI LAZIM

Başkan Trump, ABD ile Çin arasında imzalanacak bir anlaşmanın Çin’in avantajına olan haksız rekabeti sonlandırması gerektiğini ifade etti.

“Çin’e ABD’nin fikri mülkiyetlerini çalamayacağını açık ve net biçimde izah ediyoruz. ABD sanayisine zarar vermesine izin vermeyeceğimizi anlatıyoruz” dedi.

ABD başkanlarının yılda bir defa yaptıkları Birliğin Durumu konuşması yaklaşık 1 saat 20 dakika sürdü. Trump’ın konuşması zaman zaman katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.

Başkan Trump, 100 yıllık bir gelenek olan konuşmada, günlük açıklamalarında kullandığı çok kötü, berbat, ve çok üzücü gibi ifadeleri kullanmaması dikkat çekti. Her

Bazı gazeteciler, Trump’ın özellikle küresel iklim değişliği ile herhangi bir açıklamada bulunmamasını eleştirdi.

Trump’ın günlük programı medyaya sızdı: Daha çok “özel zaman” geçiriyor

 

 

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular