Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump, “Birliğin Durumu” konuşmasında yumuşak bir ton kullandı

New York (BOLD)- ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümetin tekrar açılması ile birlikte Kongre’de ‘Birliğin Durumu’ konuşmasını yaptı. Başkan Trump ekonomiden iç ve dış politikaya kadar bir çok alanda yapmayı planladığı konulardan bahsetti. Demokrat Parti’nin çoğunlukta olduğu ABD Temsilciler Meclisi’nde konuşan Trump, genel olarak yumuşak bir ton kullanması ve ortak amaçlar için işbirliği çağrısında bulunması dikkat çekti. Göçmenlik politikası ile ilgili ülkeye kaçak girmeye çalışan insanların ABD’ye zarar verdiğini ve bunun kriminal sonuçlar doğurduğunu belirtti.

“GÖÇMENLİK KONUSUNDA BİRLİKTE HAREKET EDİN MESAJI”

Meksika sınırında yapılması planlanan duvar konusunda Demokratlar istediği ödeneği alamayan Başkan Trump, federal hükümeti 35 gün boyunca kapalı tutmuştu.

15 Şubat’a kadar partilerin sınır güvenliği konusunda anlaşma sağlamasını isteyen Trump konuşmasında “Cumhuriyetçiler ve Demokratlar acil bir ulusal krizi çözmek için birlikte hareket etmek zorunda” dedi.

Yasadışı göçü “büyük bir ulusal güvenlik tehdidi” olarak yineleyen Başkan Trump, “Büyük ve organize göçmen kafileleri sınırlarımıza doğru ilerliyor. 3 bin 750 askerin daha güney sınırlarımıza ilerlemesi emrini verdim. Güney sınırımızdaki durum bizim için önemli bir tehdit. Yasal yollarla ülkemize gelen göçmenler ABD’ye zenginlik katıyor. Hiç olmadığı kadar çok göçmeni ülkemizde görmek istiyorum. Ama ülkemize yasal yollardan gelmeliler.” şeklinde konuştu.

“EKONOMİK MÜCİZE GERÇEKLEŞİYOR”

ABD ekonomisinde yaşanan olumlu gelişmeleri aktaran Trump, “ABD’de bir ekonomik mucize gerçekleştiğini” savundu. Trump’ın seçim kampanyasının hedef alındığı Rusya soruşturmasını da eleştiren ABD Başkanı ” Bunu durdurabilecek (ekonomideki olumlu gelişmeler)  tek şey aptalca savaşlar, siyaset ya da saçma partizan soruşturmalar. Eğer barış ve yasama olacaksa, savaş ve soruşturma olamaz. Bu işler bu şekilde yürümez. Yurtdışındaki hasımlarımızı yenilgiye uğratmak için evimizde birlik içerisinde olmalıyız.” diye konuştu.

“ASKERLERİN SURİYE’DEN DÖNME ZAMANI GELDİ”

Başkan yaklaşık 1 saat 20 dakika süren konuşmasında ABD askerlerinin Suriye’den çekilme zamanının geldiğini tekrarladı.

Trump “Müttefiklerimizle birlikte IŞİD’in kalıntılarını ortadan kaldırmaya devam ederken, cesur savaşçılarımıza ‘eve hoşgeldin’ demenin zamanı geliyor.”dedi.

Bölgede bulunan diplomat ve komutanlar ABD’nin Suriye’den çekilmesinin olumsuz sonuçlar doğurabileceği uyarılarına rağmen Başkan Trump ulusa seslenişte “Askerlerimiz neredeyse 19 yıldır Orta Doğu’da savaşıyor. Orta Doğu’daki savaşlara 7 trilyon dolardan fazla para harcadık. Büyük uluslar sonu gelmeyen savaşlar yürütmez.” dedi.

“KUZEY KORE LİDERİ İLE VİETNAM’DA GÖRÜŞECEK”

Trump zaman zaman ayakta alkışlanan konuşmasında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile 27-28 Şubat’ta Vietnam’da görüşeceğini duyurdu. Trump daha önce Kuzey Kore lideri Kim ile Singapur’da bir araya gelmişti. ABD Başkanı her ne kadar Kuzey Kore’nin üzerindeki yaptırımları kaldırmak istesede Birleşmiş Milletler ve ABD istihbarat kurumlarının bir kısmı Pyongyang’ın nükleerden hala arınmadığını savunuyor.

ÇİN HAKSIZ REKABETİ SONLANDIRMASI LAZIM

Başkan Trump, ABD ile Çin arasında imzalanacak bir anlaşmanın Çin’in avantajına olan haksız rekabeti sonlandırması gerektiğini ifade etti.

“Çin’e ABD’nin fikri mülkiyetlerini çalamayacağını açık ve net biçimde izah ediyoruz. ABD sanayisine zarar vermesine izin vermeyeceğimizi anlatıyoruz” dedi.

ABD başkanlarının yılda bir defa yaptıkları Birliğin Durumu konuşması yaklaşık 1 saat 20 dakika sürdü. Trump’ın konuşması zaman zaman katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.

Başkan Trump, 100 yıllık bir gelenek olan konuşmada, günlük açıklamalarında kullandığı çok kötü, berbat, ve çok üzücü gibi ifadeleri kullanmaması dikkat çekti. Her

Bazı gazeteciler, Trump’ın özellikle küresel iklim değişliği ile herhangi bir açıklamada bulunmamasını eleştirdi.

Trump’ın günlük programı medyaya sızdı: Daha çok “özel zaman” geçiriyor

 

 

Dünya

Sezgin Baran Korkmaz’ın tutukluluğu devam edecek

Avusturya’da mahkeme, Türkiye ve ABD tarafından kara para aklama soruşturması kapsamında iadesi istenen Sezgin Baran Korkmaz’ın tutukluluk halinin kaldırılmasına ilişkin yapılan itirazı kabul etmedi.

BOLD – Avusturya’daki Wels Bölge Yüksek Mahkemesi, Türkiye ve ABD tarafından kara para aklama soruşturması kapsamında iadesi istenen Sezgin Baran Korkmaz’ın tutukluluk halinin kaldırılmasına ilişkin yapılan itirazı reddetti. Korkmaz’ın tutukluluk hâli 22 Eylül’e kadar uzatıldı

Wels Savcılığı Basın Biriminden Savcı Christoph Weber, Korkmaz’ın Wels Bölge Mahkemesinin 5 Temmuz’da aldığı tutukluluk halinin devam etmesine yönelik karara yapılan itirazın, Yüksek Mahkemece kabul edilmediğini aktardı.

Firar etme tehlikesi gerekçesiyle tutuklanmasına hükmedilen şahsın tutukluluk halinin devam etmesine karar verildiğini belirten Weber, Korkmaz’ın tutukluluk halinin 22 Eylül’e kadar devam edeceği bilgisini paylaştı.

Weber, 5 Ağustos’ta yapılması öngörülen Korkmaz’ın 3’üncü duruşmasının da başka bir tarihe ertelendiğini kaydetti.

ABD VE TÜRKİYE İADESİNİ İSTİYOR

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, ABD’nin talebi üzerine 19 Haziran’da Avusturya’nın başkenti Viyana’ya yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta bir kasabada emniyet güçlerince gözaltına alınmıştı.

Korkmaz’ın 5 Temmuz’da görülen 2. davasında tutukluluk halinin devam etmesine hükmedilmiş, Korkmaz da bu karara itiraz etmişti.

Korkmaz’ı hem ABD hem de Türkiye ‘kara para aklama’ suçlarından yargılamak için Avusturya’dan istiyor.  Korkmaz’ın tutukluluk hali konusunda kararı Wels Bölge Yüksek Mahkemesi verecek. Ancak Korkmaz’ın iade talebi bu mahkemeden farklı olarak başka bir üst mahkeme tarafından değerlendirilecek.

Uluslararası yargılama usulüne göre mahkeme, ABD ve Türkiye’den gönderilecek dava dosyalarını inceledikten sonra Korkmaz’ın iki ülkeden birine iade kararı verecek.

Korkmaz ile ilgili ABD’de 2 ayrı dava bulunuyor. Bunlar birinde Korkmaz için 225 yıl, diğerinden de 25 yıl olmak üzere her 2 davada Korkmaz için istenen en fazla ceza 250 yıl.

Türkiye’de Korkmaz için istenen toplam ceza ise 10 yıl.

AB Ankara’ya yine sopa gösterdi: Kapalı Maraş meselesinde ‘yaptırım’ tehdidi

Okumaya devam et

Dünya

Mülteciler ölüyor dünya seyrediyor

Birleşmiş Milletler, bu yıl içinde Akdeniz’de hayatını kaybeden göçmen sayısının 970’e yükseldiğini açıkladı. Ülkelerini terk etmek zorunda kalanların çıktığı tehlikeli yolculukta ölenlerin sayısına Akdeniz, Ege ve Meriç sularında kaybolup cesedi bulunamayanlar dahil edilmiyor.

BOLD – Türkiye’de Afgan ve Suriyeli göçmenler üzerinden yaşanan tartışma alevleniyor. Muhalefet, mültecileri ülkelerine geri gönderme açıklamaları yapıyor. AKP iktidarı ise göçmenlerin ucuz iş gücü olarak çalıştırılmasını savunuyor. Avrupa Birliği de göçmenlerin Türkiye’de tutulması için AKP Hükumetine 3 milyar Euro para aktarıyor.

Mültecilerin insanlık dramını görmezden gelen dünya ülkelerini terk etmek zorunda kalanların yollarda ölmesini de izliyor. BM’ye bağlı Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Akdeniz’den Avrupa’ya sığınmacı taşıyan tekne ve botların batması sonucu sadece bu yıl içinde en az 970 kişi hayatını kaybettiğini açıkladı.

DAHA İYİ GÖÇ YÖNETİMİ ŞART

IOM’in verilerine göre, Akdeniz rotası üzerinden geçişlerde bu yıl, hem durdurulan tekne ve botların sayısında hem de Avrupa’ya ulaşan sığınmacıların sayısında artış kaydedildi. Daha iyi göç yönetimi uygulamalarının yanı sıra, Avrupa Birliği (AB) üyesi devletlerden daha fazla dayanışma beklendiğini söyleyen IOM Sözcüsü Paul Dillon, ancak bu şekilde göçmen krizine “güvenli ve insani bir yaklaşım getirilebileceğini” ifade etti.

İtalya’ya gitmeye çalışan 200’den fazla Afgan göçmen yakalandı

Okumaya devam et

Dünya

İtalya’ya gitmeye çalışan 200’den fazla Afgan göçmen yakalandı

Ege Denizi’nde tekneyle İtalya’ya gitmeye çalışan çoğu Afgan 231 sığınmacı Türk Sahil Güvenlik ekipleri tarafından durduruldu. Operasyonda botu kullanan iki Türk vatandaşı da gözaltına alındı.

BOLD – Ege Denizi’nde 200’den fazla Afgan sığınmacının olduğu tekne Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından durduruldu ve teknede bulunanlar gözaltına alındı.

Sahil Güvenlik’ten yapılan açıklamada teknenin İtalya’ya gitmeye çalıştığı ve teknede bulunan 231 sığınmacının çoğunun Afgan vatandaşı olduğu belirtildi. Diğer sığınmacıların Suriye, İran, Eritre ve Pakistan uyruklu olduğu kaydedildi.

Tekneyi kullanan iki Türk vatandaşının da gözaltına alınanlar arasında olduğu ifade edildi.

Sığınmacıların Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Yabancılar Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldüğü öğrenildi.

Türkiye, son haftalarda Afganistan’da artan şiddet sonrasında yeni bir göçmen akınıyla karşı karşıya.

Bu arada Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Türkiye-İran sınır güvenliğinin sağlanması, yasa dışı geçişler ile kaçakçılık faaliyetlerinin önlenmesi ve teröristlerin sızmasının engellenmesi amacıyla 295 kilometrelik sınır hattının tamamına duvar örüleceğini açıkladı.

Mültecilere suyu çok gören Bolu Belediye Başkanı Özcan’a soruşturma

Okumaya devam et

Popular

Shares