Bizimle iletişime geçiniz

Politika

İhvan üyesinin Mısır’a iadesini deşifre eden fotoğrafa tutuklama

Mısır’da Müslüman Kardeşler Hareketi olarak bilinen İhvan Grubu’na üye olduğu gerekçesiyle hakkında idam cezası bulunan Mohamed Abdelhafız Ahmed Hussein önceki günlerde Türkiye tarafından Mısır’a iade edildi.

Mısır uyruklu Hussein’in, iadesini fotoğraflayan Türk Hava Yolları (THY) çalışanı Muhammed Emin Çelik, “Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek” suçlamasıyla tutuklandı.

Çelik 7 Şubat’ta şahsi Twitter hesabından, “Evime döndüm.” açıklaması yaparak tahliye edildiğini duyurdu.

İADE GÖRÜNTÜLERİ ÜZERİNE AKP’YE TEPKİ YAĞMIŞTI

İhvan üyesi Mohamed Abdelhafız Ahmed Hussein’in, Türkiye tarafından Mısır’a iade edilmesi, Türkiye’deki İhvan taraftarları tarafından sert bir dille eleştirildi.

Eleştirilerin odağında ise her ortamda İhvan’ın sembolü olan “Rabia” işaretini kullanan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarı oldu.

Siyasal İslamcı olarak tanınan yazar ve gazeteciler, sosyal medya hesaplarından Mısır uyruklu Hussein’in iadesinden duyduğu rahatsızlığı açık bir şekilde ifade etti.

SİYASİ İLTİCADA BULUNDU

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi yönetimi tarafından idama mahkûm edilen Mohamed Abdelhafız Ahmed Hussein, ilk olarak Somali’ye sığındı.

Türkiye’ye ulaşmak için elektronik vize alan Hussein, 16 Ocak’ta İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı. Hakkında idam kararı olduğunu söyleyerek yetkililerden siyasi iltica talebinde bulunan Hussein, 17 Ocak sabahı işlemleri yapılırken Mısır tarafından iadesi istenilen suçlular arasında olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

Hüseyin için 18 Ocak’ta iade kararı alındı. Elleri arkadan kelepçelenen Mısırlı genç, uçakla Kahire’ye gönderildi.

İHVAN ÜYESİNİN MISIR’A İADESİNİ GÖRÜNTÜLEDİ, TUTUKLANDI

Mısırlı Hussein’in elleri kelepçeli bir şekilde iadesini görüntüleyen THY’de temizlik işçisi olarak çalıştığı öğrenilen Muhammed Emin Çelik, bir önceki gün gözaltına alındı.

İstanbul Bakırköy 1’inci Sulh Ceza Hâkimliği tarafından sorgulanan THY çalışanı Çelik, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamasıyla tutuklandı. Muhammed Emin Çelik’in tutuklanmasına sosyal medyada “fotoğrafı #bencektim” hastag ile tepkiler dile getirildi.

PASAPORT ŞUBE’DE GÖREVLİ 8 POLİS AÇIĞA ALINDI

İhvan üyesi Hussein’in iadesinin ortaya çıkmasının ardından gelen tepkiler üzerine soruşturma başlatan İstanbul Valiliği, işlemin incelenmesi ve soruşturulması için komisyon oluşturulduğunu, pasaport kontrolde görevli 8 polis memurunun görevden uzaklaştırıldığını bildirmişti.

Der Spiegel: Erdoğan, Kürtlere karşı Esad ile anlaşabilir

Politika

Feyzioğlu’ndan Erdoğan’a övgü: Tayyip bey plastik değil gerçekten gülümsüyor

Çoklu baro yasasıyla koltuğunu garantiye alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı öve öve bitiremedi. Danıştay töreninde kendisine “Yalan söylüyorsun edepsizlik yapıyorsun” tepkisi veren Erdoğan’la ilgili, “Tayyip bey gerçek bir insan. Plastik değil. Gerçekten öfkeleniyor, gerçekten gülümsüyor” dedi.

BOLD – TBB Başkanı Feyzioğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sevgisinin sınırları her geçen gün genişliyor. Erdoğan’ın açıkladığı ve kamuoyu tarafından eleştirilen hukuk reformunu “Yıldızlara çıkacağız” sözleriyle destekleyen Feyzioğlu, katıldığı bir programda Erdoğan’a “Tayyip bey gerçek bir insan” dedi.

Feyzioğlu, “Tayyip bey gerçek bir insan. Plastik değil. Bir siyasetçi tipi vardır. Öfkesi sevgisi duygulanması hep rol icabıdır. Tayyip bey gerçekten öfkeleniyor, gerçekten gözleri doluyor. Gerçekten gülüyor gülümsüyor. Bence çok önemli bir özellik bu siyasetçi için” ifadelerini kullandı. Feyzioğlu’nun sözleri üzerine sosyal medyada “Burhan Kuzu’nun veliahtı” yorumu yapıldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL SAKİNLEŞTİREMEMİŞTİ

11 Mayıs 2014 tarihinde Danıştay’ın kuruluş yıldönümünde konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun sözlerine sinirlenen Erdoğan, “Yalan söylüyorsun edepsizlik yapıyorsun” diyerek koltuğundan kalktı. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kolundan tutup sakinleştirme çabalarına rağmen salonu terk etmişti. O günden sonra Feyzioğlu, Erdoğan’ın politikalarını desteklemeye başladı.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Analiz

Davutoğlu’nun danışmanlığına getirilen ‘balıkçı’ İlhami Işık kimdir?

Geçmiş dönemlerde devletle PKK arasında arabuluculuk yapan gazeteci İlhami Işık, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı oldu. Suriye’de PKK’nın uzantısı PYD’yi yakından takip eden İlhami Işık kimdir?

BOLD ANALİZ – ‘Balıkçı’ kod adıyla devletle 1990’larda görüşmeler yapan Işık, AKP’nin başlattığı çözüm sürecinde de ön plana çıktı. PKK’yı yakından takip eden gazeteci Işık, 8 yıl aradan sonra Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesinin yeni bir döneme işaret ettiğini açıklamıştı.

1980’DE ÖCALAN İLE TANIŞTI

Balıkçının Feneri isimli bir kitabı bulunan Işık, 1959 Batman doğumludur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni henüz 1. sınıftayken terk etti. Işık, 1980 darbesi öncesi İlerici Gençlik Derneği’nin Doğu ve Güneydoğu sorumlusu oldu ve PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile tanıştı.

ÖZEL DÖNEMİNDE PKK İLE TEMAS KURDU

1990’larda Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başlattığı PKK ile temaslarda görev aldığını saklamayan Işık, “Arabuluculuk dönemim devletin şiddetle problemi çözemeyeceğinin anlaşıldığı 24 Aralık 1995 seçim sonuçlarının ortaya çıkardığı tablo sonucu başladı. Devlet, Kürt meselesini şiddetle çözüleceğine o kadar kendisini inandırmıştı ki seçim sonuçları bunun tam tersini doğurdu. Bu tablo devlette bir anlayış değişikliği getirdi. Bugün itibariyle benim arabuluculuk yapmamın bir önemi kalmadı.” açıklaması yapmıştı.

SAADET PARTİSİ’NDEN BAŞKAN ADAYI OLMUŞTU

Çeşitli dergiler ve gazetelerde yazıları yayımlanan Işık, uzun süre tekstil sektöründe faaliyet gösterdi. Siyaset ile de yakından ilgili olan İlhami Işık’ın ismi kamuoyu tarafından “Çözüm Süreci”nde duyuldu. Işık, son yerel seçimlerde Saadet Partisinin Batman belediye başkan adayı olmuştu.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Politika

“128 milyar dolar nerede?” afişine Erdoğan’a hakaretten soruşturma

Damat Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde Merkez Bankası’ndan buharlaşan 128 milyar doları soran CHP’nin afişleri toplatıldı. Mudanya’da CHP ilçe teşkilatının “128 milyar dolar nerede?” yazılı afişler hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması başlatıldı.

BOLD – Bursa’nın Mudanya ilçesinde reklam panolarına verilen ‘128 milyar dolar nerede?’ ilanlarına ilişkin “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla res’en soruşturma başlatıldı. Afişler güvenlik güçleri tarafından kaldırıldı.

SARAY SİLÜETİ HAKARET SAYILDI

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, Mudanya Belediyesi’ne ait reklam panolarındaki ilan sebebiyle Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla resen soruşturma başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, gerekli işlemleri başsavcılıkça sürdürüldüğü kaydedildi. Bursa Valiliğince yapılan açıklamada da, “Mudanya Belediyesine ait 6 reklam panosuna asılan ‘128 milyar dolar nerede’ ve ‘CHP’ yazısı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi silueti bulunan afişlere Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığının el konulması talimatı üzerine, söz konusu afişler güvenlik güçleri marifetiyle kaldırılmıştır” ifadesi kullanıldı.

KILIÇADAROĞLU 128 MİLYAR DOLARI SURDU

Afişlerin kaldırılması sonrası sosyal medyada ‘128 milyar dolar nerede’  başlığıyla 100 bine yakın twit atıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından “128 milyar dolar nerede?” ifadelerinin yer aldığı bir paylaşım yaptı. CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı da ‘128 milyar dolar nerede?’ sorusunun sorulduğu afişlerin kaldırılmasına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Salıcı, “CHP Mudanya İlçe Başkanlığımızın yaptırdığı billboardlar gece operasyonuyla söküldü! Vatandaşın görmesini istemediğiniz soruyu en yüksek sesle sormaya devam edeceğiz. #128MilyarDolarNerede?” dedi. Kısa sürede Twitter’de Türkiye gündemine giren “128 Milyar dolar nerede?” başlığıyla 100 bine yakın mesaj paylaşıldı.

Gözaltındaki amiral Sadi Ünsal’ın eşi: Olayı işkenceye çevirdiler ölmelerini mi istiyorlar?

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0