Bizimle iletişime geçiniz

Genel

İhvan üyesinin Mısır’a iadesini deşifre eden fotoğrafa tutuklama

Mısır’da Müslüman Kardeşler Hareketi olarak bilinen İhvan Grubu’na üye olduğu gerekçesiyle hakkında idam cezası bulunan Mohamed Abdelhafız Ahmed Hussein önceki günlerde Türkiye tarafından Mısır’a iade edildi.

Mısır uyruklu Hussein’in, iadesini fotoğraflayan Türk Hava Yolları (THY) çalışanı Muhammed Emin Çelik, “Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek” suçlamasıyla tutuklandı.

Çelik 7 Şubat’ta şahsi Twitter hesabından, “Evime döndüm.” açıklaması yaparak tahliye edildiğini duyurdu.

İADE GÖRÜNTÜLERİ ÜZERİNE AKP’YE TEPKİ YAĞMIŞTI

İhvan üyesi Mohamed Abdelhafız Ahmed Hussein’in, Türkiye tarafından Mısır’a iade edilmesi, Türkiye’deki İhvan taraftarları tarafından sert bir dille eleştirildi.

Eleştirilerin odağında ise her ortamda İhvan’ın sembolü olan “Rabia” işaretini kullanan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarı oldu.

Siyasal İslamcı olarak tanınan yazar ve gazeteciler, sosyal medya hesaplarından Mısır uyruklu Hussein’in iadesinden duyduğu rahatsızlığı açık bir şekilde ifade etti.

SİYASİ İLTİCADA BULUNDU

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi yönetimi tarafından idama mahkûm edilen Mohamed Abdelhafız Ahmed Hussein, ilk olarak Somali’ye sığındı.

Türkiye’ye ulaşmak için elektronik vize alan Hussein, 16 Ocak’ta İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı. Hakkında idam kararı olduğunu söyleyerek yetkililerden siyasi iltica talebinde bulunan Hussein, 17 Ocak sabahı işlemleri yapılırken Mısır tarafından iadesi istenilen suçlular arasında olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

Hüseyin için 18 Ocak’ta iade kararı alındı. Elleri arkadan kelepçelenen Mısırlı genç, uçakla Kahire’ye gönderildi.

İHVAN ÜYESİNİN MISIR’A İADESİNİ GÖRÜNTÜLEDİ, TUTUKLANDI

Mısırlı Hussein’in elleri kelepçeli bir şekilde iadesini görüntüleyen THY’de temizlik işçisi olarak çalıştığı öğrenilen Muhammed Emin Çelik, bir önceki gün gözaltına alındı.

İstanbul Bakırköy 1’inci Sulh Ceza Hâkimliği tarafından sorgulanan THY çalışanı Çelik, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamasıyla tutuklandı. Muhammed Emin Çelik’in tutuklanmasına sosyal medyada “fotoğrafı #bencektim” hastag ile tepkiler dile getirildi.

PASAPORT ŞUBE’DE GÖREVLİ 8 POLİS AÇIĞA ALINDI

İhvan üyesi Hussein’in iadesinin ortaya çıkmasının ardından gelen tepkiler üzerine soruşturma başlatan İstanbul Valiliği, işlemin incelenmesi ve soruşturulması için komisyon oluşturulduğunu, pasaport kontrolde görevli 8 polis memurunun görevden uzaklaştırıldığını bildirmişti.

Der Spiegel: Erdoğan, Kürtlere karşı Esad ile anlaşabilir

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular