Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Cezaevlerinde açlık grevlerine yönelik hak ihlalleri raporu

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan (solda), cezaevinden tahliye olan ve açlık grevinde 94'üncü günü geride bırakan Leyla Güven'e destek ziyaretinde bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu cezaevlerinde açlık grevinde olan tutuklulara yönelik uygulanan hak ihlallerini raporlaştırdı.

BOLD- HDP’nin hazırladığı raporda eylemcilerin riskli safhaya girdiği belirtilirken,cezaevlerinde B vitamini erişim engeli, tuz, şeker, karbonat, limon verilmemesi, kantinden zorunlu ihtiyaçların karşılanmaması,  disiplin cezaları, tek kişilik hücre cezaları, sağlık kontrollerinin yapılmaması, sözlü taciz gibi hak ihlallerinin yaşandığına dikkat çekildi.

AÇLIK GREVİNDE SAYI 320’YE YÜKSELDİ

8 Şubat 2019 tarihi itibarıyla cezaevlerinde 54’ü kadın, 247’si erkek 301 kişi, Hewlêr, Galler ve Strazburg’da ise 19 siyasetçi ve aktivist olmak üzere toplamda 320 kişi tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde bulunuyor.

LEYLA GÜVEN EYLEMİNİN 94’ÜNCÜ GÜNÜNDE

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 8 Kasım 2018 tarihinde başladığı açlık grevi 94’üncü gününe girerken; greve 16 Aralık 20018 tarihinden katılan ilk grup ise açlık grevinin 56’ncı gününde.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve eski Hakkari Milletvekili Selma Irmak ise 15 Ocak 2019 tarihinde süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başladı.

GÜVEN’İN SAĞLIĞI KÖTÜYE GİDİYOR

Önceki günlerde serbest bırakılan ve evinde açlık grevine devam eden Leyla Güven’in sağlık durumu kötüye gidiyor. Güven’in tansiyonu ve nabzı düşük seyrediyor, ışık ve sese karşı hassasiyetinde artış yaşanmaya başlandığı belirtiliyor.

Baş ağrıları ve mide kramplarının yanı sıra Güven’de kas ağrıları, baş dönmesi ve uyku düzensizliği bulunuyor. Güven cezaevinden çıktığından bu yana 2 kilo daha vererek 58 kiloya düştü. Şimdiye kadar toplam 12 kilo kaybetti.

HDP TARAFINDAN TESPİT EDİLEN HAK İHLALLERİ:
 • Dönüşümlü-süresiz ve dönüşümsüz-süresiz açlık grevine giren bütün tutsaklar hakkında disiplin soruşturmaları başlatılmış durumda.
 • Bandırma 2 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde bulunan ve açlık grevine giren tutsaklar hakkında disiplin cezası verilmiştir.
B VİTAMİNİNE ERİŞİM ENGELİ
 • Edirne F Tipi Hapishanesinde açlık grevinde olan Adem Arslan isimli mahpus savcıya götürülme gerekçesiyle iki asker tarafından koğuştan zorla çıkarılmış ve götürülürken askerlerin fiziksel şiddeti ile sözlü hakaretine maruz kalmıştır.
 • Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevindeki tutsakların B vitaminine erişimine engeller çıkarılmaktadır.
 • Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde, Ocak ayının ortasında kurum müdürü açlık grevindeki tutsaklara eylemin daha fazla ilerlemesi halinde müdahale edebilecekleri tehdidinde bulunmuştur.
MEKTUPLARA DİSİPLİN SORUŞTURMASI
 • Maltepe 1 No’lu Kapalı Cezaevi’nde hapishane idaresi, Cesim Yıldırım ve Ersan Nazlier ile birlikte daha önce süresiz dönüşümlü açlık grevine giren 27 kişi hakkında açlık grevi eylemlerini gerekçe göstererek 1 ay etkinliklerden men cezası vermiştir.
 • Açlık grevindeki mahpusların açlık grevine ilişkin gönderdikleri her türlü faks ve mektup için yine disiplin soruşturmaları açılmıştır.
 • Kandıra 1 Nolu Kapalı Cezaevi’nde daha önce uzun süreli açlık grevi eylemlerinde bulunmuş olan İbrahim Kaya’nın 10 kilo kaybettiği ve açlık grevi eylemlerinin sonucu olarak öngörülen sağlık problemlerinin büyük bir kısmını yaşamaya başladığı tespit edilmiştir.
 • Birçok cezaevi idaresi tarafından eylemcilere B vitamini (saf B1 ve kompleks vitaminler dahil) ve karbonat verilmiyor. Halihazırda kullanılan vitaminler tutsakların daha önce revire çıkarken aldıkları vitaminler.
 • Kimi cezaevlerinde ihtiyaç duyulan karbonatın bulunmadığı, limonun kimi zaman verilmediği bildirilmiştir.
TEK KİŞİLİK HÜCRE CEZASI
 • 26 Aralık 2018 tarihinde Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevine başlayan Süleyman Benzer, açlık grevine başladıktan sonra ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olduğu gerekçe gösterilerek tekli hücreye konulmuştur.
 • Halihazırda refakatçisi bulunmayan Benzer’in ihtiyaçlarını tek başına gidermesi mümkün değildir.
 • Bandırma 1 Nolu T Tipi Hapishanesinde süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan 5 tutsak revire çıkartılmayı kabul etmediğinden hiçbir şekilde sağlık kontrolleri yapılmamaktadır.
DOKTOR KONTROLÜ YAPILMIYOR
 • Edirne T Tipi Hapishanesinde 23 Aralık 2018 tarihinden beridir süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Zerdeşt Oduncu, açlık grevine başladığı tarihten 18 Ocak 2019 tarihine kadar sadece bir kere doktor kontrolünden geçebilmiştir.
 • Silivri 5 Nolu L Tipi Hapishanesinde sağlık personelinin gerekli kontroller bakımından yetersiz olduğu, kontrollerin düzenli yapılmadığı, yapıldığı zaman bile ciddiyetsiz ve göstermelik yapıldığı, bir takım sağlık personelinin ideolojik tavır takınarak alaycı tavırları ile sözlü tacizde bulundukları öğrenilmiştir.
İLAÇLARI VERİLMİYOR
 • Elazığ Kampüs Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda süresiz dönüşümsüz eylemde olan tutsaklar 3 ‘er kişilik odalarda ve refekatçisiz tutuluyor.
 • Özellikle 05 Şubat tarihi itibarı ile 16 Aralık 2018’te başlayanların 55. günde olmaları sebebiyle refakatçi olmaması durumu önemli bir durumdur.
 • Yine grevde olan tutsaklara 33. günden sonra B kompleks ilaçların verilmemiş olması da durumun ciddiyetini artırıyor.
 • Verilmesi zorunlu malzemeler verilmiyor. Tutsakların bugüne kadar doktor kontrolleri yapılmış değil.
 • Grevin başlamasından bu yana Ahmet Tekin adlı tutsak tek başına bir hücrede kalmaktadır. Gerekli doktor kontrolü ve kilo tansiyon kontrolü yapılmamaktadır.
 • Aynı cezaevinde olan Serkan Eren adlı tutsak uzun süre tek kişilik hücrede tutulduktan sonra grevde olan diğer tutsak Yasin Güngör ile aynı odaya konulmuş kısa bir süre sonra yeniden tek kişilik hücreye alınmıştır.

Tecride karşı açlık grevi yapan HDP’lilere tek kişilik tecrit cezası

Politika

Erdoğan’la 5 gün önce görüşen yardımcısı Hamza Dağ’ın koronavirüs olduğu ortaya çıktı

Kırgınlık şikayetiyle gittiği TBMM Hastanesinde, Kovid-19 testi pozitif çıkan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın, kısa süre önce Erdoğan’la bir araya geldiği öğrenildi.

BOLD – Kırgınlık nedeniyle gittiği TBMM Hastanesinde koronavirüs testi pozitif çıkan, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ sağlık durumu ile ilgili sosyal medya hesabından bilgi paylaştı.

Dağ, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Vücut kırgınlığı şikayetiyle TBMM Hastanesi’ne başvurdum. Burada yapılan Covid-19 testim pozitif çıkmıştır. Hekimlerimizin tavsiyeleri doğrultusunda tedavi sürecimi evde geçiriyorum. Dualarınızı bekliyor, Hayırlı geceler diliyorum”

Öte yandan koronavirüs olduğu ortaya çıkan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın, İzmir’deki AKP’li belediye başkanlarıyla birlikte 15 Ekim’de AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ettiği öğrenildi.

Erdoğan: Koronavirüs krizinde olumlu yönde ayrıştığımızı vicdan sahipleri kabul ediyor

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan: Koronavirüs krizinde olumlu yönde ayrıştığımızı vicdan sahipleri kabul ediyor

Kabine toplantısı sonrası kameralar karşısına geçen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgınında Türkiye’nin sıkıntılara rağmen krizlerden olumlu yönde ayrıştığını söyledi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası basın toplantısı düzenledi. Küresel ve bölgesel gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, koronavirüs salgını konusunda da açıklar yaptı.

Kovid-19 salgının tüm dünyada panik etkisi yaptığını söyleyen Erdoğan: “Daha düne kadar kimi parasına, kimi silahına, kimi sırtını dayadığı küresel yapılara güvenerek efelik taslayan devletler bugün giderek sosyo-ekonomik sıkıntılarla uğraşıyor. Ülkemizin yaşadığı kimi sıkıntılara rağmen krizlerden olumlu yönde ayrıştığını izahın ve vicdan sahibi herkes kabul ediyor” dedi.

TÜRKİYE YÜKSELEN YILDIZ KONUMUNDA

Küresel ve bölgesel tüm dengelerin hızla yıkıldığını söyleyen Erdoğan: “Türkiye yükselen yıldız konumundadır. Karşılarında geçmişte 2 çift lafla, birkaç hamleyle sindirdikleri Türkiye’nin olmadığını gördükçe öfkeleri artıyor. Dışardan yapabildikleri her şeyi zaten yapıyorlar, bunun yanında da içeride kendilerine destek olacak kişiler devşirmeye yapılar kurmaya çalışıyorlar

Biz ülkemizin darbeler ve vesayet döneminin bittiğini söyledikçe bazıları hezeyanlara cevap veriyorlar. Allah’ın izni ve milletimizin ferasetiyle artık bu ülkede kimsenin vesayeti milli iradenin üzerine çıkarmaya gücü yetmeyecek. Oralardan belki umdukları sözleri duymaya devam edebilirler, ama bekledikleri somut desteği bulamazlar” diye konuştu.

TUNA-1’DE KEŞFEDİLEN GAZ 405 MİLYAR METREKÜPE ULAŞTI

Karadeniz’de doğalgaz bulunduğu açıklanan Tuna-1 adlı kuyuya ilişkin de konuşan Erdoğan: “Fatih Gemimizin, Tuna 1 kuyusundaki sondajlarında keşfedilen gaz miktarı 405 milyar metreküpe ulaştı. Fatih gemimiz, önümüzdeki ay Türk Ali kuyusunda sondaja başlayacak.
Elimizdeki veriler, Tuna 1 kuyusundaki gibi verimli keşif haberleri alabileceğimize işarete ediyor. Karadeniz’de keşfedilen doğalgazın her metreküp bu milletin refahı, huzuru geleceği için en verimli şekilde kullanılacaktır. Buradan elde edilecek her kuruş milletimiz için harcanacaktır” ifadelerini kullandı.

UZANAN ELLERİ KIRACAĞIZ

Libya ve Azerbaycan’daki gelişmelere de değinen Erdoğan: “Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesine tüm kalbimizle destek verdik, vereceğiz. Libya’da bir darbecinin ülkeyi göz göre parçalamasına rıza göstermedik, göstermeyeceğiz. Bin yıldır vatanımız olarak bu coğrafyadan bizi tasfiye etmeye çalışanlara daha çok kabuslar yaratacağız. Vatanımıza uzatılan her eli kıracağız, sürekli yeni cepheleri açılan mücadelemizin mesajlarını aktaracağız” dedi.

AKP’nin ‘Sen kimsin’ sorusuna halktan cevap gecikmedi: Çaresizlikten kendini yakan adamım ben

Okumaya devam et

Politika

AKP’nin ‘Sen kimsin’ sorusuna halktan cevap gecikmedi: Çaresizlikten kendini yakan adamım ben

AKP Genlik Kolları teşkilatının video olarak hazırlayıp, sosyal medyada dolaşıma soktuğu Erdoğan temalı ‘Sen kimsin’ kampanyasına vatandaşlardan ilginç tepkiler yükseldi.

BOLD – AKP Gençlik Kollarının hazırladığı bir video sosyal medyada, kısa sürede yaklaşık 3 buçuk milyon kez izlendi. ‘Sen kimsin’ sorusuyla başlayan animasyon görselde izleyiciye AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Türk ve İslam tarihinin önemli şahsiyetlerinin karakterlerini bünyesinde topladığı mesajı veriliyor. Musab bin Umeyr, Selahattin Eyyübi, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Erbakan ve Adnan Menderes’ten bahseden video Erdoğan görseliyle son buluyor.

ATATÜRK NEDEN YOK ELEŞTİRİSİ

Kampanya sosyal medyada da büyük ilgi gördü. Sadece partililer değil, muhalif kesim de video ile ilgili düşüncelerini sosyal medyadan paylaştı. ‘Sen kimsin’ sorusuna herkesten farklı yorumlar geldi. Gelen tepki yorumlarından çoğu da Atatürk ile ilgili. Videodaki Türk tarihinin önemli şahsiyetleri arasında Atatürk’e yer verilmemesi eleştirildi.

GELECEĞE AİT SÖZLERİ YOK

Eleştiriler bununla da sınırlı değil. Videoya tepki gösteren sosyal medya kullanıcısı vatandaşlar, AKP yönetiminin geleceğe ait söyleyeceği sözü olmadığı için çıkışı mazide aradığını kaydetti.

ET GÖRDÜĞÜM YOK

Bir sosyal medya kullanıcısı, ‘Sen kimsin’ sorusuna şöyle cevap verdi: “Çocuklarına bir lokma götüremediği için çaresizlikten kendini yakan adamım ben.” Bir başka sosyal medya kullanıcısı ise AKP’nin sorusunu: “Ben kim miyim ak partiden torpilim olmadığı için işe giremeyecek bir gencim. İnsanca yaşamak isteyen bir gencim. Ayda 100 gram et yesem mutlu olurum. Et gördüğümüz yok. İhale aldınız herhalde boş laf bunlar” sözleriyle cevapladı.

CHP GENÇLİK KOLLARINDAN VİDEOLU YANIT

CHP Gençlik Kolları da sosyal medyada yapılan bu yorumları toparlayarak bir video hazırladı.  AKP Gençlik Kollarını etiketleyen CHP’li gençler  videoyu “Sen seç, ben hangisiyim?” notuyla paylaştı.

 

Tayyip Erdoğan’ın ‘örtülü’ parasına 1.3 milyar liralık zam

Okumaya devam et

Popular