Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Hak ihlalleri için bir günde 1.000 soru önergesi verdi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hak ihlallerine dikkat çekmek için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması talebiyle bir günde 1.000 soru önergesi verdi.

Tanrıkulu’nun verdiği önergelerin bir kısmında Oktay’a tek soru yöneltildi. Soru önergelerinin içeriğini ağırlıklı olarak hak ihlalleri oluşturdu.

Daha önceki dönemlerde de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) en fazla soru önergesi veren milletvekillerinden olan Tanrıkulu, Meclis’te bir günde verilen en fazla soru önergesi rekorunu da kırmış oldu.

YARGISIZ İNFAZLARI SORDU

Tanrıkulu’nun önergelerinde özellikle iktidarın neden olduğu hukuksuzlar ile hak ihlalleri yer aldı.

Yargısız infazlar, gözaltı ve tutuklamalar, işkence, cezaevlerinde tutuklulara yönelik muameleler, çocuk hakları, çocuk istismarı, eğitim-öğretim, kadına şiddet ve kadın cinayetleri, kadınların istihdamı, hayvan hakları, ekonomi, suriyeliler, sağlık hakkı gibi konularda sorular soruldu.

Hukukçu ve insan hakları aktivisti olan Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergelerindeki bazı sorular şöyle:

  • Türkiye’de cezaevlerinde bulunan toplam tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır?
  • Türkiye’de yaşam hakkı ihlal edilerek gözaltında ölen kişilerin sayısı nedir?
  • Türkiye çocukların refahı ve eğitimleri kapsamında dünya eğitim sistemi sıralamasında kaçıncı sırada yer almaktadır?
  • 2017-2019 yılları arasında yıllar bazında, işsizlik ödeneği için oluşturulan İşsizlik Sigortası Fonu’nda biriken toplam tutar ne kadardır?
  • 1 Kasım 2015-4 Şubat 2019 tarihleri arasında yıllar bazında kaç Suriyeli Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına geçirilmiş ve kaçına Türkiye Cumhuriyeti İkamet İzin Kimliği verilmiştir?”

AKP İlçe Başkanı: Hırsız bizim hırsızımız, yanında yer alırız

Politika

HDP’li 11 vekilin dokunulmazlık dosyaları TBMM’ye gönderildi

HDP’li 11 milletvekiline ait dokunulmazlığın kaldırılması için hazırlanan dosyalar TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk edildi.

BOLD – HDP’li 11 milletvekiline ait 25 dokunulmazlığın kaldırılması dosyası TBMM Başkanlığına sunuldu.

“Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri”, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna gönderildi.

Gelen dosyalar arasında Diyarbakır Milletvekilleri Salihe Aydeniz ile Dersim Dağ’ın 5’er, Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk ile Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in 3’er, Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık ve Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’un 2’şer, Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Batman Milletvekili Feleknas Uca ve Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul’un 1’er dosyası bulunuyor.

İşte Meclis kürsüsüne bile çıkmadan maaşı cebe indirenler

Okumaya devam et

Politika

İşsiz öğretmen Berat Albayrak’ı Babacan’a şikayet etti

Erzurum ziyareti sırasında sokaktaki vatandaşlara kulak veren DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın atanamayan işsiz bir öğretmenle sohbeti partinin hesabından paylaşıldı.

BOLD – DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan çeşitli temaslarda bulunmak üzere Erzurum’daydı. Baban’ın ziyareti sırasında bir vatandaş ile arasında geçen diyaloğun görüntüleri partinin sosyal medyadan paylaşıldı. Yeni mezun olan ancak atanamayan işsiz öğretmen, kendisine asgari ücretin altında maaşla iş teklif edildiğini söyleyerek Ali Babacan’a dert yandı.

BEBEK BEZİNE KADAR HER ŞEY DOLARLA

İktidarın eğitim ve ekonomi politikaları ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yüksek kur karşısındaki tutumunu eleştiren öğretmen genç: “Her şey mahvoldu. Bugün Dolar 8 TL olmuş, Euro 9.5 TL olmuş; Ekonomi Bakanımız çıkıyor, konuşma yapıyor, ‘Dolar borcunuz mu var, Euro borcunuz mu var’ diyor. Kendisi bilmiyor mu kolaya kadar, bebek bezine kadar dolar etkili oluyor” diye konuştu.

20 VERİP 40 ALIYORLAR

Eğitim sisteminin hükumet tarafından mahvedildiğini söyleyen genç sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün ben öğretmen olup görev yapmam gerekirken gidip bir kırtasiyeye başvuruyorum. Adam bana diyor ki: ‘Okula gideceksin, kitap pazarlayacaksın’. Ben öğretmenim, öğretmene kitap pazarlayacağım. ‘Sana asgari ücretin altında da verebilirim. Sigortan da olmayacak’. Türkiye bu hallerde olmamalı. Bugün bana burs veriyor 15 bin TL, 20 bin TL. Fırsat tanıyor bir şey demiyorum. Ama çıkıp diyor ki: ‘Biz öğrencilere burs verdik’. Bana 20 bin TL veriyor, okul bitiyor, işim olmuyor, gücüm olmuyor; 40 bin TL alıyor.”

AKP’li üye liyakatsizliğe böyle isyan etti: Bari kadrolaşıyoruz adam akıllı kadrolaşalım

 

Okumaya devam et

Politika

Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücretlik zam!

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nde Erdoğan’ın maaşına yüzde 8.3 zam yapıldı. Üç asgari ücrete denk genel zamla Erdoğan’ın maaşı 88 bin TL’ye yükseldi.

BOLD – “2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi” Meclis’e sunuldu. Cumhurbaşkanlığı idaresine ayrılan bütçe 886 milyon TL arttırılarak, 4 milyar 39 milyon 453 bin TL olarak belirlendi. 2021 bütçesinde Cumhurbaşkanına ayrılan ödenek, 1 milyon 56 bin olarak öngörüldü. Buna göre AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşı 88 bin TL olacak.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, TBMM’ye sunulan bütçe teklifi ile ilgili açıklama yaptı. Özel şu bilgileri verdi: “TBMM’ye sunulan bütçe teklifine göre Tayyip Erdoğan kendi maaşını yüzde 8,3 zamla 88 bin TL’ye yükseltiyor. Zammın karşılığı 6.750 TL, 3 asgari ücrete denk geliyor. Erdoğan’ın maaşı yüzde 8,3, sarayın bütçesi yüzde 28,1 artıyor, vatandaşa da yoklukta sabretmek düşüyor.”

Okumaya devam et

Popular