Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Son açıklanan belediye başkan adayları CHP’yi karıştırdı

Akif Hamzaçebi (solda), İstanbul ilçe adaylarına tepki göstermek için CHP genel sekreterliği görevinden istifa etti.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) açıklanan adaylar partiyi karıştırdı. Genel Sekreter Akif Hamzaçebi istifa ederken, Seferihisar belediye başkan adayı Yelda Celiloğlu çekildi.

BOLD- CHPli Gürsel Tekin adaylara dair değerlendirmesini 11 Şubat Pazartesi günü kamuoyu ile paylaşacağını açıkladı. CHP’nin 16 belediye başkan adayını açıklamasının ardından partide işler karıştı.

İstanbul’un Küçükçekmece, Ataşehir, Maltepe ve Kadıköy ilçe adaylarına karşı çıkan Genel Sekreter Akif Hamzaçebi istifa etti.

MECLİS ÜYELİKLERİNDE İSTEDİĞİ OLMADI

Hamzaçebi’nin bir süredir yakın çevresine, yerel seçim sürecinde yok sayıldığını ve dışlandığını aktardığı ileri sürülüyordu. Hamzaçebi’nin ayrıca, İstanbul’da belediye meclis üyelikleri adayları belirlenirken görüşünün alınmadığı gerekçesiyle de kırgın olduğu konuşuluyordu.

İMAMOĞLUNUN DESTEKLEDİĞİ ADAYA TEPKİ

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa resti iddiasına sahne olan Parti Meclisi’nde (PM) kabul edilen adaylar arasında İstanbul Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi de vardı. İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’nun desteklediği bu isme Hamzaçebi’nin karşı çıktığı konuşuluyordu.

MALTEPE İLÇE YÖNETİMİ TOPLUCA İSTİFA ETTİ

Maltepe’nin görevdeki Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yeniden aday gösterilmesinin de istifada etkili olduğu ileri sürülüyor. Mevcut ilçe yönetiminin aday gösterilmesini istemediği Ali Kılıç’la ilgili bir dosyayı parti genel merkezine gönderdiği, Kılıçdaroğlu’nun bu dosyayı incelemesi için Hamzaçebi’ye verdiği öne sürülmüştü.

Ali Kılıç’ın yeniden aday gösterilmesiyle Kılıçdaroğlu ile Hamzaçebi’nin karşı karşıya geldiği iddia ediliyor. Kılıç’ın adaylığının açıklanmasının ardından CHP Maltepe İlçe Başkanı Engin Özkan ve yönetim kurulu topluca istifa etti.

BUCAK İSMİ TEPKİYE RAĞMEN DEĞİŞMEDİ

Açıklanan adaylar arasında PM’ye sunulan ama eleştiriler üzerine oylanmadan geri çekilen Mehmet Fatih Bucak da yer aldı.

CHP’den önce MHP’den adaylık başvuru yapan ve, “Ben oraya seçime değil ölmeye geliyorum. Bir daha Bucak’ın içinde bir tane başka partiyle araba görürsem kendileri bilir, kendilerine mezar kazmaya başlasınlar.” diyen Bucak, Şanlıurfa Siverek adayı gösterildi. Bucak’ın adaylığına tepki geldi.

GÜRSEL TEKİN DE TEPKİLİ

CHP’li Gürsel Tekin, sosyal medyadan “Siyasette, sokakta çalışma yaparken, aday belirlerken, kampanya yürütürken en önemli unsur demokratik ilkelere uymak ve halkın sesine kulak vermektir. Süreçle ilgili değerlendirmemi pazartesi günü paylaşacağım.” açıklaması yaptı.

Tekin’in açıklaması “istifa iması” diye yorumlandı.

İZMİR BAYRAKLI KRİZİ ADAY DEĞİŞTİRDİ

Son Parti Meclisi’nde İzmir Bayraklı adayı tartışması yaşanmıştı. Bayraklı için Merkez Yürütme Kurulu’ndan gelen listede Cevat Durak ismi yer almış, ayrıca PM üyesi Erdal Aksünger’in adaylığı krize sebep olmuştu. Tartışmalı Bayraklı için her iki isim de elenerek Serdar Sandal ismi açıklandı.

CHP’de belediye başkan adaylığı açıklanan isimler şunlar:
 • Ordu Büyükşehir: Mustafa Adıgüzel
 • Etimesgut (Ankara): Celal Çelik
 • Maltepe (İstanbul): Ali Kılıç
 • Silivri (İstanbul): Özcan Işıklar
 • Siverek (Şanlıurfa): Mehmet Fatih Bucak
 • Bodrum (Muğla): Mustafa Saruhan
 • Bafra (Samsun): Kemal Bütüner
 • Taşkent (Konya): Hilal Ülkü Türedi
 • Halkapınar (Konya): Ahmet Özkaya
 • Bayraklı (İzmir): Serdar Sandal
 • Yalvaç (Isparta): Erkan Ünal
 • Kumlu (Hatay): Rifat Akkuyu
 • Arsuz (Hatay): Asaf Güven
 • Kaş (Antalya): Hayri Süt
 • Karataş (Adana): Mehmet Yıldız
 • Bulanık’ın (Muş) Rüstemgedik beldesi: Fikret Hamarat

18 yaşında CHP’den aday oldu: Atatürkçü, laik ve Müslüman bir genç kızım

Politika

Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde bir süredir tedavi gören YİK üyesi, TBMM eski başkanı ve eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut 86 yaşında hayatını kaybetti.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi (YİK), TBMM eski başkanı ve eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, hayatını kaybetti. 86 yaşındaki Akbulut, bir süredir Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi görüyordu.

Akbulut için AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başta olmak üzere birçok siyasetçi taziye mesajı paylaştı.

ERDOĞAN’DAN TAZİYE MESAJI

Erdoğan, hayatını kaybeden Akbulut için paylaştığı mesajında: “Eski Başbakan ve TBMM Başkanımız, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi, değerli devlet adamı Yıldırım Akbulut’un vefatı bizleri derinden üzdü. Merhum Yıldırım Bey’e Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

YILDIRIM AKBULUT KİMDİR

15 Kasım 1935’te Erzincan’da doğan Yıldırım Akbulut, 1989–1991 yılları arasında Başbakanlık ve Anavatan Partisi Genel Başkanlığı görevi yaptı. Akbulut, 1987–1989 ve 1999–2000 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevini üstlendi.

Babası PTT memuru olan Akbulut ilkokulu Eskişehir’de, ortaokulu Samsun’da, liseyi ise Erzican’da okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Akbulut bir süre serbest avukatlık yaptı.

Adalet Partisi Erzincan İl Başkanlığı da yapan Akbulut Mayıs 1983’te Anavatan Partisinin (ANAP) kurucuları arasında yer aldı. Akbulut, 1983 Genel Seçimlerinde ANAP Erzincan milletvekili olarak Meclis’e girdi. 26 Ekim 1984 – 6 Eylül 1987 tarihleri arasında Turgut Özal tarafından kurulan 45. Hükumette İçişleri Bakanı olarak yer aldı. 1987 Genel Seçimlerinde tekrar ANAP Erzincan milletvekili olarak Meclis’e girdi ve 1987 yılında yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçiminin üçüncü turunda 431 üyeden 250’sinin oyuyla TBMM Başkanı seçildi ve bu görevini 9 Kasım 1989 tarihine kadar sürdürdü.

Turgut Özal’ın 1989 Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından aynı yıl Akbulut başkanlığında 47. Hükumet kuruldu. 17 Kasım 1989’daki ANAP 1. Olağanüstü Kongresi’nde Turgut Özal’dan boşalan Genel Başkanlık koltuğuna Akbulut oturdu.

4 maaşlı ‘hiç’: İbrahim Kalın kimdir

Okumaya devam et

Politika

Kılıçdaroğlu ile birlikte 10 vekilin dokunulmazlık dosyası Meclis’te

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da arasında bulunduğu 10 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları, TBMM Başkanlığına sunuldu. Listede 8 CHP’li, 2 de HDP’li var.

BOLD – Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri, Meclis Başkanlığı’nca “Gelen Kağıtlar” listesinde yayınlanarak Anayasa ve Adalet Komisyonu Üyelerinden Kurulu Karma Komisyona havale edildi. Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra fezlekeleri Karma Komisyona sevk edilen milletvekilleri şöyle:

 • CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı
 • CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek
 • CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre
 • CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba
 • CHP İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel
 • CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak
 • CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan
 • HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran
 • HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül

Okumaya devam et

Politika

Saray polisi AKP’nin kayıp 128 milyar dolarını gizlemeye çalışıyor

Merkez Bankası rezervlerindeki kayıp 128 milyar dolarla ilgili CHP’nin afiş kampanyası devam ediyor. Afişlerdeki “128 milyar dolar nerede?” sorusuna kızan AKP Hükumeti ise savcılık talimatıyla parti binalarını polise bastırıyor.

BOLD – İstanbul Ataşehir’de polis ekipleri CHP ilçe binasının önüne getirdikleri vinçle, ‘CHP’nin 128 milyar dolar nerede?’ afişini kaldırdı. CHP Ataşehir İlçe binasına düzenlenin polis baskınından 2 saat önce CHP Ataşehir İlçe Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından şu tweet atılmıştı: “Ataşehir İlçe Binamıza, buharlaştırılan Milletin parasının nerede olduğunu sormak için astığımız #128MilyarDolarNerede pankartın ,Hukuksuz indirilmemesi için İlçe Başkanımız Celal Yalçın ile örgütümüz nöbette.”

SARAY’IN POLİSİ!

Niğde’de de CHP İl Başkanlığı binasına asılan “128 milyar dolar nerede” pankartı, polisler tarafından kaldırıldı. Polisin savcılık tarafından verilen el koyma kararını sunması üzerine CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, “128 milyar doları sormak suç mu?” diye sordu. Savcılık tarafından verilen kararı okuyan Erhan Adem, “Külliye’nin resmi olduğundan dolayı… Külliye resmi olmasa demek ki soru sormanın bir şeyi yok. Siz alın, biz yarın yenisini takacağız” dedi. Polis memuru ise Adem’e, “Biz de tekrar alırız başkanım” karşılığını verdi. Ardından polisler il başkanlığı binasının balkonunda asılı olan pankartı kaldırırken Adem, “Sevgili arkadaşım, sizi de yoracağız ama biz bu soruyu sormaya devam edeceğiz. Maalesef Türkiye’de 128 milyar doları sormak suç oluyor. Yazık, bütün Türk milleti adına sorduk, sormaya da devam edeceğiz. 128 milyar dolar nerede?” diye konuştu.

CHP NİĞDE İL BAŞKANI İFADEYE ÇAĞRILDI

CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, KRT TV’de Şimdiki Zaman progRamında Gürkan Hacır’a gönderdiği mesajda CHP Niğde İl Başkanlığı’na asılan ‘128 milyar dolar nerede?’ afişi nedeniyle ifadeye çağrıldığını duyurdu.

SIKI YÖNETİM DÖNEMİ GİBİ

Kastamonu’da da CHP’nin astığı “128 milyar dolar nerede?” afişleri de savcılık talimatıyla söküldü. CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve İl Başkanvekili Hasan Baltacı, konuyla ilgili yaptıkları basın açıklamasını sosyal medya hesabından “Sıkı yönetim dönemlerinde olduğu gibi Türkiye’ye yakışmayan uygulamalar yaşanıyor. Sormaktan vazgeçmeyeceğiz. #128MilyarDolarNerede” diyerek paylaştı.

ASIL KORKULARI…

CHP Esenler İlçe Başkanı Bülent Ütebay, polisin CHP’nin “128 milyar dolar nerede?” afişinin kaldırılmasını sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülerle şöyle duyurdu: “Pankartımızdan çok korktular ama asıl korktukları pankartımızın altındaydı #AsılKorktukları #AsılKorkuları.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0