Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Erdoğan’ın göz koyduğu İş Bankası’ndan rekor kâr

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CHP’ye ait yüzde 28’lik hissesinin Hazine’ye devredileceğini açıkladığı İş Bankası, 2018 yılını beklentilerin üzerinde 6,8 milyar liralık rekor kârla kapattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CHP’ye ait yüzde 28’lik hissesinin Hazine’ye devredileceğini açıkladığı İş Bankası, 2018 yılını beklentilerin üzerinde 6,8 milyar liralık rekor kârla kapattı.

BOLD – Türkiye İş Bankası tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre banka, 2018 yılını 6,8 milyar TL net kârla kapattı. Beklenti 5,95 milyar TL idi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sürekli gündeminde olan ve CHP’ye ait yüzde 28’lik hissesinin Hazine’ye devredileceğini açıkladığı İş Bankası, kamu bankaları, rekor zarar açıklarken, rekor kâr elde etti.

ÖZEL BANKALARIN EN BÜYÜĞÜ

2018 yıl sonu itibarıyla, İş Bankası aktif büyüklüğünü 2017 yıl sonuna göre yüzde 15 artırarak, 416,4 milyar TL’ye yükseltti ve özel bankalar arasındaki lider konumunu sürdürdü. İş Bankası mevduat büyüklüğü açısından da özel bankalar arasında ilk sırada yer aldı.

İş Bankası’nın sorunlu kredilerinin toplam kredilerine oranı 2018 yılının sonunda özel bankaların ortalamasının altında kalarak yüzde 4,1 düzeyinde gerçekleşti.

Bankanın mevduat hacmi 2017 yıl sonuna göre yüzde 20,4 artarak 2018 yıl sonunda 245,3 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

BALİ: EN BÜYÜK KATKIYI SAĞLAYAN ÖZEL BANKAYIZ

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, milli ekonomiye olan güvenin güçlendirilmesinin her zamankinden daha da önem kazandığı 2018 yılında, reel sektöre ve hane halkına destek olmayı sürdürdüklerini belirtt.

Bali, “260,3 milyar TL’si nakdi, 91,3 milyar TL’si gayrinakdi olmak üzere, 2018 yıl sonu itibarıyla krediler yoluyla ekonomiye sağladığı toplam finansman desteği 351,6 milyar TL’ye ulaşan bankamız, ülke ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan özel banka olmaya devam etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın gözü İş Bankası’nda: CHP hisseleri Hazine’nin malı olacak

Ekonomi

Sefaletin resmi: 2.6 milyon yaşlı asgari ücretin 3’te 1’i ile geçinmeye çalışıyor

DİSK-AR’ın yaptığı araştırma Türkiye’de emeklilerin sefalet derecesinde yaşadığını ortaya koydu. Araştırmaya göre Türkiye’de en düşük emekli aylık ve geliri alan yüzde 20’lik diliminde bulunan 2.6 milyon emekli ve hak sahibinin aylık harcanabilir geliri yaklaşık 763 lira.

BOLD – DİSK-AR’ın araştırmasına göre yaklaşık 8 milyon emekli asgari ücretin altında bir maaşla geçinmeye çalışırken, bunlardan 2.6 milyonunun geliri ise 763 lira civarında. Maaşlarını yetiremeyen emekliler ilerleyen yaşlarına rağmen çalışmak zorunda kalıyor.

GEÇİNEMEYEN EMEKLİLER ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYOR

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) ‘Türkiye’de Emeklilerin Durumu ve EYT Gerçeği’ araştırması yayımlandı. Araştırmaya göre, en düşük emekli aylık ve geliri alan yüzde 20’lik diliminde bulunan 2.6 milyon emekli ve hak sahibinin aylık harcanabilir geliri Temmuz 2020 itibarıyla yaklaşık 763 lira. Geçinemeyen emekliler, yaşamlarını sürdürebilmek için çalışmaya devam etmek zorunda kalıyor. Araştırmaya göre Türkiye’de emeklilerin 4.3 milyonu ya çalışıyor ya da iş arıyor.

7.9 MİLYON EMEKLİNİN GELİRİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA

DİSK-AR, 13.2 milyon emekli ve hak sahibinin 7 milyon 900 bininin, yani yaklaşık yüzde 60’ının asgari ücretin altında aylığa mahkum edildiğini ortaya koydu. Yaşlılık aylığı alan (emekli) sigortalıların sayısı 9 milyon 90 bin, ölen sigortalıların hak sahiplerinin (dul ve yetim) sayısı ise 3.8 milyon kişi. SGK’nın emekli aylık ve gelirlerine ilişki verilerin gerçeği yansıtmadığı belirtilen raporda, Türkiye’de en düşük emekli aylık ve geliri alan emeklilerin ilk dilimi ile en yüksek emekli aylık ve geliri alanlar arasındaki farkın 7.5 kat olduğu belirtildi. Avrupa Birliği’nde ise bu fark 4.2 kat olarak açıklandı.

 

Koronavirüslü yeni hasta sayısı resmi rakamlara göre 2 binin üzerinde

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez Bankası eski başkan yardımcısından “batıklar artacak” uyarısı

Merkez Bankasının faiz kararı öncesi batıkların artacağı uyarısı geldi. Merkez’in eski Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Özatay, krizden çıkmak için Aktif Rasyo’dan tümüyle vazgeçmek gerektiğini öne sürdü.

BOLD – Merkez Bankası (MB) Eski Başkan Yardımcısı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Özatay, MB’nin karmaşık mekanizmalar yerine tek bir faizden piyasayı fonlaması gerektiğini belirterek, “Enflasyonla mücadelede samimi olunduğu gösterilmeli” dedi. Hızlı kredi artışının risk oluşturduğunu hatırlatan Özatay, tüm bankalarda artacak geri dönmeyen kredi probleminin çözümü için şimdiden kolların sıvaması gerektiğini kaydetti.

SAMİMİ OLUNDUĞU GÖSTERİLMELİ

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’e konuşan Özatay, krizden kurtulmak için öncelikle, enflasyonla mücadelede samimi olunduğunun gösterilmesi gerektiğini belirterek, “Bu çerçevede, gerektiğinde faizin artırılmasından kaçınıldığı algısı ortadan kaldırılmalı. TCMB, karmaşık mekanizmalar yerine tek bir faizden piyasayı fonlamalı” dedi.

AKTİF RASYO UYGULAMASINDAN TAMAMEN VAZGEÇİLMELİ

Hızlı kredi artışının finansal sistemin sağlığı açısından önemli bir risk olduğunu vurgulayan Özatay, “Nisan-Ağustos döneminde kamu bankaları çok hızlı kredi artışına gittiler. Aynı süreçte özel bankalar kredi artışına gitmeye zorlandılar ve piyasa dengelerini bozan ve finans sisteminin sağlığı açısından iyi olmayan “aktif rasyosu” denilen uygulama başlatıldı. Şu sıralar kredi artış oranı düştü ama hala yüksek düzeyde. Ayrıca, aktif rasyosu (oranı) uygulaması yakın zamanlarda bir miktar gevşetildi. Bu uygulamalardan tümüyle vazgeçmek gerekiyor” dedi.

DÖVİZLE BORÇLANMAYA SON VERİLMELİ

Kamunun borçlarını önemli kısmının dövizle olduğunu hatırlatan Özatay, “Bütçe açığı pandemi nedeniyle alınan önlemlere bağlı olarak arttı. Önümüzdeki dönemde, faiz harcamaları dışındaki harcamalarımızı bütçe gelirlerinin altında tutmamız gerekiyor. Hazine’nin borcunun yarısı döviz cinsinden. Özellikle kendi vatandaşlarımızdan bu tür borçlanmaya son vermeliyiz” dedi. TL’deki değer kaybının düzgün bir ekonomik programla giderilebileceğini savunan Özatay, TCMB ve BDDK’nın bağımsız olması gerektiğini ve kamu bankalarının sermayeleri güçlendirilmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

Koronavirüslü yeni hasta sayısı resmi rakamlara göre 2 binin üzerinde

Okumaya devam et

Ekonomi

Ne kriz ne de salgın taşıt saltanatına engel olamıyor

Gittikçe derinleşen ekonomik kriz ve salgına rağmen önümüzdeki yıl kamu kurum ve kuruluşlarına bin 652 yeni araç alınacak. Zengin araç filosuyla dikkatleri çeken Cumhurbaşkanlığı 47, başında damat Berat Albayrak’ın bulunduğu Hazine de 100 lüks araç alacak.

BOLD – TBMM’ye sunulan yeni bütçe yasa teklifine göre, önümüzdeki yıl Hazine’ye cins ve fiyat sınırlamasına tabi olmayan 100 yeni araç alınacak. Cumhurbaşkanlığı filosuna 47 yeni araç eklenecek.

SARAY LÜKS ARACA DOYMUYOR

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre zengin araç filosuyla dikkatleri çeken Cumhurbaşkanlığı’na 47 yeni araç daha alınacak. Tamamının Cumhurbaşkanlığı hizmetlerinde kullanılmak üzere satın alınacağı belirtilen araçlardan 30’u binek otomobil, 5’i 17 kişilik minibüs, 5’i pikap, 5’i panel ve 2’si de en az 41’er kişilik otobüsten oluşuyor. Cumhurbaşkanlığı bu yıl da 2’si güvenlik donanımlı 26 yeni araç almıştı. Gelecek yıl milli saraylar için de 1 araç alınacak.

DAMAT DA 100 LÜKS ARAÇ ALACAK

Bu yıl kamuya alınacak araç dağılımında en dikkat çekici alımı Hazine ve Maliye Bakanlığı yapacak. Bakanlık, önümüzdeki yıl tamamının cins ve fiyatını kendisinin belirleyeceği ve fiyat limitine tabi olmayan araç anlamına gelen T22 sıra cetveline tabi 100 adet taşıt alacak. Yeni araçların merkezi yönetim kapsamındaki idarelerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılacağı ve parasının ilgili idarelerce ödeneceği belirtildi. T22 dışında kamuya alınacak araçların ÖTV ve KDV hariç azami satın alma bedeli, otomobillerde 195 bin 500 ila 215 bin lira arasında değişiyor. T22’ye tabi araçlarda ise bu sınırlar gözetilmiyor.

Koronavirüslü yeni hasta sayısı resmi rakamlara göre 2 binin üzerinde

Okumaya devam et

Popular