Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Mültecilere adanmış bir sergi

Kezban Arca Batıbeki

Atıf Yılmaz’ın kızı Kezban Arca Batıbeki’nin “Vaad Edilmemiş Topraklar” sergisi 12 Şubat’ta açılacak.

Batıbeki kolaj çalışmalarıyla tanınıyor.

Kezban Arca Batıbeki, 1984’ten bu yana farklı platformlarda kadın ve popüler kültür üzerine yaptığı işlerle tanınıyor.

Yeni çalışmasında ise bambaşka bir alana yönelmiş sanatçı. Göçler çağında, mülteci üreten coğrafyalardan ayrılan ya da ayrılmak zorunda bırakılan insanların hikâyelerini, kolajlarında, duygusallığın sıradanlaştırıcı tuzağına düşmeden incelikli bir mesafeyle yansıtıyor.

Bu seri, Batıbeki’nin anlatım pratiğinde, insana dair olağan ya da olağan dışı durumları yansıttığı, yeni dünyalar olarak ortaya çıkıyor.

Batıbeki’nin, ‘Vaad Edilmemiş Topraklar’ isimli yeni kişisel sergisi ve sergi için hazırlanan kitap, 12 Şubat-24 Mart tarihleri arasında Pilevneli Mecidiyeköy’de sanatseverlerle buluşacak.

Selanik Belgesel Festivali’nde kalpler bu sene mülteciler için çarpacak

Kültür

Moğollar’dan canlı kayıt yeni albüm: Anatolian Sun

Türkçe rock müziğin efsane ismi Moğollar’ın tamamı canlı kaydedilmiş şarkılardan oluşan yeni albümü “Anatolian Sun” 11 Aralık’ta müzikseverlerin beğenisine sunulacak.

BOLD– 50 yılı aşkın bir müzikal yolculuğa sahip Moğollar yepyeni bir albümle hayranlarını sevindirmeye hazırlanıyor. Prodüktörlüğünü Murat Ertel’in yaptığı albüm Haarlem’de Artone Studio’da performanslar doğrudan plağa aktarılarak kaydedildi.

CAHİT BERKAY: EN HEYECANLI İŞİMİZ

“Anatolian Sun” albümünde Cahit Berkay, Emrah Karaca, Serhat Ersöz, Taner Öngür ve Kemal Küçükbakkal’dan oluşan Moğollar’a asma davul ve bendirde Ümit Adakale eşlik etti.

Türkçe müziğin yaşayan efsanesi Cahit Berkay 16 şarkıdan oluşan albümün kayıt sürecini şu sözlerle anlattı:

“Hayatımın en heyecanlı işlerinden biri yayımlanmak üzere. Şubat ayının sonlarında Studio Artone’da çalarken plağa kayıt yapılan ‘direct to disk’ dedikleri yöntemle albüm kaydetmiştik. Yani o gün ne çaldıysak günahı ve sevabıyla aynısını dinleyeceksiniz.”

Okumaya devam et

Kültür

Netflix’teki en iyi 10 korku gerilim dizisi

Netflix, birçok farklı kategori içeren yapımlarıyla TV izleyicilerinin favorilerinden. Eğer korku-gerilim dizilerini izlemeyi seviyorsanız Netflix’te birçok seçenek sizi bekliyor.

BOLD– Korku filmleri ve dizileri –izleyemeyenler olsa da- birçok izleyicinin favorisi. Karanlıktan gelen hayaletler, boyutlar arası yaratıklar ya da korkunç virüsler… Gerim gerim gerilerek izleyecek diziler arıyorsanız sizin için bir liste yaptık…

STRANGER THINGS

Atmosferi ve senaryosuyla bizi 80’lere götüren Stranger Things Netflix’in en çok izlenen yapımlarından. En iyi drama dizisi alanında da Emmy ödülü almış olan dizinin 4. sezonunu sabırsızlıkla bekliyoruz. Henüz izlemediyseniz boyutlar arası bir korku sizi bekliyor.

THE MIST – SİS

Korku ve gerilimin efendisi Stephen King’in kaleminden çıkan The Mist (Sis) bir kasabanın etrafını saran gizemli sisin içinden çıkan tuhaf yaratıkların yarattığı dehşeti işliyor. Ancak dizinin en etkili yanı baskı altındaki insanların geçirdiği değişimi aktarmadaki başarısı.

DRACULA

Kont Dracula efsanesi geri dönüyor! Netflix Avusturya orijinal yapımı dizi ilk vampirin öyküsüne farklı bir açıdan yaklaşıyor.

THE HAUNTING OF HILL HOUSE

Korku janrında rüştünü ispatlayan Mike Flanagan’ın hayaletli ev hikâyelerine yepyeni bir hava getiren dizisi travmatik deneyimler geçiren bir aile etrafında şekilleniyor. Dizi öykü anlatımındaki başarısı ve kurgusuyla da dikkat çekici. Özellikle bir 5. bölüm var ki akla zarar…

SANTA CLARITA DIET

İzleyicilerden olumlu not alan Santa Clarita Diet’in başrolünde ünlü oyuncu Drew Barrymore yer alıyor. Şuan 2 sezon ve 20 bölümden oluşan bu eğlenceli korkunun iki sezon daha devam etmesi bekleniyor.

CHAMBERS

Uma Thurman gibi ünlü bir oyuncunun başrolde olduğu Chambers ilk sezonuyla yayınlandı. Dizi genç bir kızın kalp nakli ameliyatı olduktan sonra yaşadığı tuhaf değişimler ve başına gelen garip olayları anlatıyor.

THE STRAIN

Yetimhane, Pan’ın Labirenti, Korku Hikâyeleri gibi harika filmlere imza atan Gulliermo Del Toro’nun yazdığı dizi 2014-2017 yılları arasında dört sezon olarak yayınlandı. Bir vampir salgınının anlatıldığı dizi türün başarılı örneklerinden sayılıyor.

LA REVOLUTION

Netflix’teki en yeni dizilerden olan La Revolution, Fransız İhtilali’ne giden günlerde geçen bir dönem dizisi. Halk ve aristokratlar arasındaki gerilimin giderek arttığı günlerde soyluların halkı bastırmak için korkunç bir güce başvurmasının anlatıldığı dizi başarılı anlatımıyla da dikkat çekjyor.

THE HAUNTİNG: BLY MANOR

The Haunting of Hill House’ın bağımsız hikâyeli devam sezonu olan Bly Manor, muhteşem ilk sezonunun biraz gölgesinde kalsa da kalburüstü oyunculukları ve Mike Flanagan’ın başarılı yönetimiyle izlenmeyi hak ediyor.

KINGDOM

Netflix Güney Kore orijinal yapımı Kingdom feodalite dönemi Güney Kore’sinde geçen bir zombi öyküsü. Her zombi öyküsünde olduğu gibi asıl mücadele yine insanlar arasında yaşanıyor. İki sezonu yayınlanan dizinin devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor, koronavirüs izin verirse elbette…

Okumaya devam et

Kültür

Alberto Manguel: “En iyi yazarlar rezil, sefil ve alçaklardır”

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın rotasını takip ederek Tanpınar’ın İzinde Beş Şehir kitabını yazan Alberto Manguel yazarlarla ilgili ilginç bir yorum yaptı.

BOLD – Dört yıl önce Ahmet Hamdi Tanpınar’ın izini takip ederek hem Türkiye’ye gelen hem de Tanpınar’ın İzinde Beş Şehir (YKY) kitabını yazan Arjantinli yazar Alberto Manguel, Habertürk TV’de Kürşad Oğuz’un konuğu oldu. Borges’in öğrencisi olarak da bilinen Manguel, Oğuz’un “Okurların kafasında hep bir soru işaretidir bu. Bir yazarı sevmem için sadece eserini mi dikkate almalıyım. Yoksa ideolojisi ve karakteri de onu sevmem için önemli mi?” sorusuna ilginç bir cevap verdi.

“SHAKESPEARE VERGİ KAÇAKÇISIYDI”

En iyi yazarların aslında rezil, sefil ve alçak insanlar olduklarını söyleyen Manguel, “Biliyorsunuz biz okurların eğer eser insancıl ve aydınlatıcıysa yazarın da insancıl ve aydın olması gerektiği gibi batıl itikatları vardır. Oysa bu neredeyse hiç böyle olmaz. En iyi yazarlar rezil, sefil ve alçaklardır.” dedi.

Verlaine, Shakespeare, Dante gibi yazarların gerçek hayatlarında nasıl bir karaktere sahip olduklarını aktaran Manguel, “Verlaine hamile karısını tekmelerdi. Shakespeare vergi kaçakçısıydı. Dante tahammül edilmesi güç bir kendini beğenmişti. Yani eseri onu yazan insanla yargılarsak edebiyatın 4’te 3’ünü çöpe atmak zorunda kalırız. Elimizde vasat yazarlar, kitaplar kalır. Çok iyi insan olan vasat yazarlar var. Ama insan olarak iyi olmak iyi eser inşa etmeye yetmiyor.” ifadelerini kullandı.

“O BİR DAHİ”

Manguel Tanpınar ile ilgili ise “Entelektüel, ışıklı ve özgün. Okumaktan zevk aldığım büyük bir edebiyatçı, bir dâhi. Onu okurkenki halimi en iyi özetleyen şey, İngiliz şair Robert Browning’in şu dizesi olabilir: “Ben sadece bilgelik kırıntılarını toplayan biriyim.” demişti.

 

 

Okumaya devam et

Popular