Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Google, Apple’a 12,2 milyar dolar ödeyecek

iPhone'ların varsayılan arama motoru olmak için Apple’a her yıl milyarlarca dolar ödeyen Google, 2021'de 15.6 milyar dolar ödeme yapacak.

iPhone’ların varsayılan arama motoru olmak için Apple’a her yıl milyarlarca dolar para ödeyen Google, 2019 yılında da kesenin ağzını iyice açacak.

Goldman Sachs’ın tahminlerine göre Google, Apple’a iPhone’da varsayılan arama motoru olarak konumlanmak için 2018 yılında 9,4 milyar dolar ödedi. Bu rakam Apple’ın geçen yıl tüm elde ettiği toplam servis gelirlerinin de yüzde 23’ünü oluşturdu.

APPLE’IN ALDIĞI ÜCRET 2021 YILINDA 15,6 MİLYAR DOLARI BULACAK

Google’ın Apple’a ödediği bu tutarın 2020 yılında 12,2 milyar dolara, 2021 yılında ise 15,6 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Google’ın Apple cihazlarına yerleşmesini sağlayan bu harcama, 2017 yılında 3 milyar dolar, 2014 yılında ise 1 milyar dolar seviyesindeydi. Google bu rakamı, Apple’ın iOS ve macOS cihazlarındaki internet tarayıcısı Safari’nin varsayılan arama motoru olarak kalabilmek için ödüyor.

Geçen yıl için 9,4 milyar dolar olan harcama, Apple’ın geçen mali yılı boyunca sattığı tüm iPhone’lardan elde ettiği 166 milyar dolarlık gelirin yaklaşık yüzde 6’sına tekabül ediyor.

Diğer bir karşılaştırmayla Apple, geçen yıl sattığı toplam 43 milyonu aşkın iPad’den elde ettiği toplam gelirin yarısını, iPhone’lara yerleşmek isteyen Google’dan kazanıyor.

Apple, FaceTime’da “gizli dinleme”yi keşfeden 14 yaşındaki çocuğu ödüllendirecek

Dünya

Almanya MİT’e çalışan Diyanet ve Ülkücü derneklerin peşini bırakmıyor

Almanya’da MİT’e bilgi toplayan Türk diaspora örgütü UID, Diyanet ve Ülkücü örgütler yeniden gündemde. Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanı Reul, eyaletin MİT’in öncelikli hedefinde olduğunu söyledi.

BOLD – Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Herbert Reul, Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Ülkücü ocak ve derneklerin Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) veri taşıdığını söyledi.

Türk istihbarat örgütü MİT’in Almanya’da yaşayan muhalifleri fişlediğini söyleyen Reul, Almanya ve özellikle de Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinin MİT’in öncelikli hedefinde olduğunu söyledi.

GENİŞ ÇAPLI AĞ

İçişleri Bakanı Reul, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’da etki alanı oluşturabilmek için AKP’ye yakınlığıyla bilinen Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), DİTİB ve Ülkücü dernek ve ocakları gibi çeşitli imkanlara sahip olduğunu belirtti. Reul “Bu şahıs ve örgütlerden oluşan geniş çaplı ağ sadece Türk Hükumeti için bilgi toplamıyor, ayrıca istihbarat kurumu MİT’e bilgi taşıma için de kullanılabiliyor” diye konuştu.

ALMANYA MİT’İN ODAK ÜLKESİ

Alman iç istihbarat teşkilatı BfV’nin geçen Temmuz’da yayınlanan yıllık raporunda, Almanya’nın MİT’in odak ülkelerinden biri olduğuna ve Türk istihbaratının odağında PKK, Gülen yapılanması ve muhaliflerin bulunduğuna işaret edildi.

Öte yandan ülkücülüğün Erdoğan Milliyetçiliği olduğunu düşünen bazı Alman siyasetçiler ülkücü dernek ve ocakların kapatılması gerektiğini düşünüyor. DW’ye konuşan İktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Federal Meclis İçişleri Komisyonu Üyesi Christoph de Vries de Ülkücülerin yasaklanmasının şart olduğu görüşünde.

Almanya’da Ülkücü Hareket’e yasak geliyor: Erdoğan milliyetçiliğinin bu ülkede yeri yok!

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’dan barış gücü açıklaması: Karabağ’da Türkiye ile işbirliği yok

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Dağlık Karabağ’da oluşturulan barış gücünde Türkiye’nin de olacağı iddialarını yalanladı. Peskov Türkiye ile işbirliğinin Karabağ dışında ve Azerbaycan topraklarında olacağını açıkladı.

BOLD –  Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Dağlık Karabağ’da yapılan anlaşmayla ilgili Rus basın mensuplarına açıklamalar yaptı. Türkiye’nin de barış gücü kuvvetlerine dahil edilip edilmediği sorusuna cevap veren Peskov, “Hayır, Türk-Rus barış güçlerinden bahsedilmedi. Bu konu hiçbir zaman ele alınmadı” dedi.

TÜRKİYE’NİN BARIŞ GÜCÜNDEKİ ROLÜ NE OLACAK?

Barış gücü hakkında daha önce bilgi veren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev “Anlaşmanın 5. Maddesinde tarafların ateşkese uyması denetiminin verimliliğinin artırılması amacıyla barış gücü merkezi oluşturulacağı yazılıyor. Bu merkezde Rus ve Türk askerleri faaliyet gösterecek. Türkiye resmen bu çatışmanın çözümünde ve ateşkese uyulma işinde rol alacaktır” demişti. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise grup toplantısında yaptığı açıklamada “Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan anlaşmasının uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere bölgede kurulacak ortak barış gücünde Rusya’yla birlikte yer alacak” dedi.

PESKOV: TÜRK-RUS BARIŞ GÜÇLERİNDEN BAHSEDİLMEDİ

Bu sözler Türkiye’nin Dağlık Karabağ’da Rusya ile birlikte barış gücünde görev yapacağı şeklinde yorumlanmıştı. Konuyla ilgili detayları paylaşan Peskov, Azerbaycan’da bir gözlem noktası oluşturulacağını, Türkiye’nin de Dağlık Karabağ’da değil, bu gözlem noktasında yer alacağını açıkladı.

RUS BARIŞ GÜCÜ DAĞLIK KARABAĞ’DA

Diğer yandan Rusya Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ’a yerleştirilecek Rus barış gücü birliklerinin yola çıktığını duyurdu. Rusya’nın verdiği bilgiye göre İl-76 model askeri kargo uçaklarıyla 1960 asker, 90 zırhlı ve 380 araçtan oluşan Rus barış gücünün Dağlık Karabağ’a gönderildi.

Merkez Askeri Bölgesi’nden 15. motorize birliklerin bölgeye sevk edildiği kaydedilen açıklamada, Rus askeri birliklerinin, tarafların anlaşmalara uyumunu izleyeceği, Dağlık Karabağ’daki temas hattı ve Laçin koridoru boyunca gözlem noktaları kurulmasının planlandığı hatırlatıldı.

Okumaya devam et

Dünya

Bahreyn’de 51 yıldır başbakanlık yapan Selman el-Halife öldü

Bahreyn’de 50 yıl 296 gündür başbakanlık koltuğunda oturan 84 yaşındaki Selman el-Halife hayatını kaybetti. Selman, iki hafta sonra doğum gününü kutlayacaktı.

BOLD – Bahreyn Kraliyet Divanı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 1971 yılından bu yana Bahreyn Başbakanı olan Halife bin Selman el-Halife’nin 84 yaşında hayatını kaybettiği duyuruldu.

Selman’ın 85’inci doğum gününe iki hafta kala öldüğü bildirildi. Bahreyn medyası haberinde, “Majesteleri Kral Hamad bin Isa Al Khalifa’nın emriyle Kraliyet Mahkemesi, ABD’nin Mayo Klinik Hastanesinde bu sabah hayatını kaybeden Başbakan Halife bin Selman el-Halife’nin yasını tutuyor” ifadelerine yer verildi.

Bahreyn’in eski hükümdarı Salman’ın ikinci oğlu Prens Halife’nin 24 Kasım 1935’te doğduğu, 1971’te krallığın ilk başbakanı olduğu ve 50 yıl 296 gün ile başbakanlık görevini dünyanın en uzun süreli yapan kişini haline geldi.

Okumaya devam et

Popular