Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Cep telefonu bağımlıları için direklere darbe emici yastık!

İtalya'da "telefon zombisi" olarak tanımlanan başını telefondan kaldırmadan yürüyen kişiler çarpıp zarar görmesin diye sokak direklerine yastık yerleştirilecek.

Yolda yürürken bile telefondan kopamayanlar için ilginç bir çözüm üretildi: Sokak direği tamponları.

BOLD- Cep telefonları hayatlarımızın vazgeçilmez birer parçası haline geldi. Belirli bir noktaya kadar akıllı telefonların hayatlarımız için büyük kolaylık sunduğu aşikar ancak bir de telefonsuz bir saniye bile geçiremeyenler var. İşte bu durum telefon bağımlılığı olarak tanımlanıyor.

İtalya’da sokaklarda başını telefondan kaldırmadan yürüyenler için ilginç bir icraata imza atıldı.

Bazı insanların telefon bağımlılığı öyle bir seviyede ki yolda yürürken önlerine çıkan elektrik ya da telefon direği gibi engelleri bile fark etmeyebiliyorlar. Kafasını direğe çarpıp yaralananların sayısında artış var.

Bolzano şehrinde kaldırımlarda cep telefonu kullanıcıları için geliş-gidiş yönlerini gösteren şeritler çizildi.

“SOSYAL ZOMBİLER…”

İtalya’nın Bolzano şehrinde hem bu tarz kazalarda alınan darbeleri önlemek için hem de cep telefonu bağımlılığına vurgu yapabilmek için direklere fuşya renginde “kafa koruyucu” tamponlar asıldı.

“Akıllı Kal” isimli projenin maksadı insanları daha bilinçli şekilde telefon kullanmaya teşvik etmek. Bolzano Özerk Yönetimi, telefon bağımlılığının insanları içine kapanık olmaya yönlendirdiğini, adeta sosyal zombiler oluşturduğunu ifade etti.

Bu dikkat çekici fikir şimdiden dünyada yankı uyandırdı.

Xiaomi, katlanabilir telefon teknolojisini ikiye katladı

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Atina’yı ziyaret edecek

Türkiye-Yunanistan gerilimi devam ederken Kathimerini gazetesi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun gelecek hafta Atina’yı ziyaret edeceğini yazdı.

BOLD – Doğu Akdeniz temelli Türkiye-Yunanistan krizi sürerken ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile ilgili dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Yunan Kathimerini gazetesi, Pompeo’nun gelecek hafta Atina’yı ziyaret edeceğini yazdı. “Pompeo, gelecek hafta pazar günü Souda deniz üssünü ziyaret edecek” ifadesini kullanıp ABD Dışişleri Bakanı’nın Yunan yetkililerle askeri iş birliği görüşmesi de yapacağını ilan etti. Öte yandan geçen hafta Kıbrıs Rum Kesimi’nde temaslarda bulunan Pompeo’nun Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’le görüşmesi de gündemde.

Pompeo (sol başta), geçen hafta Kıbrıs Rum Kesimi’nde temaslarda bulunmuştu.

Macron’dan Erdoğan’a Türkçe mesaj

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’da korona ilacı için asgari ücret ödenecek

Rusya’da Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan 3 ilacın eczanelerde satışına izin çıktı. Asgari ücretin 12 bin 130 ruble olduğu Rusya’da ilaçlardan Areplivir’in eczanede satış fiyatının 12 bin 320 ruble (bin 200 TL) olacağı öğrenildi.

BOLD – Rusya’da koronavirüs tedavisi için geliştirilen 3 ilaç için eczanede satışı için onay çıktı. Korona virüs ilaçlarının gelecek hafta eczanelerde olması bekleniyor. Etken maddesi Favipiravir olarak açıklanan ilaçlar, daha önce yalnızca hastanelerde ve doktor kontrolünde hastalara verilebiliyor.

ETKEN MADDE FAVİPİRAVİR

İlaçlardan Areplivir’in, eczane satış fiyatının 12 bin 320 ruble (yaklaşık 1200 TL) olarak açıklandı. Koronavirin ise 11 bin 550 ruble (yaklaşık 1100 TL) olacağı ifade edildi. Avifavir, Koronavir ve Areplivir olarak açıklanan ilaçların etken maddesi Favipiravir olarak belirtildi.

FAVİPİRAVİR, PATENT SÜRESİ DOLAN BİR MADDE

Favipiravir’in Japon bilim adamları tarafından geliştirilen ve patent süresi dolan madde olduğu ifade edilirken, bu nedenle farklı ülkeler etken maddeyi esas alan ilaçlar üretilebiliyor. Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, eczanelerde satışına izin verilen ilaçlar da Favipiravir’in Rus muadilleri olacağı kaydedildi.

Kanser hastası 6 yaşındaki Selman’da baba hasretiyle vefat etti

Okumaya devam et

Dünya

Putin’den hipersonik silah açıklaması: ABD yüzünden geliştirdik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çıkmasının ardından Rusya’nın hipersonik silah geliştirmek zorunda kaldığını söyledi.

BOLD – Vladimir Putin, NPO Maşinostroyeniya Füze Tasarım Bürosu Fahri Genel Müdürü Gerbert Yefremov ile video konferans yoluyla görüştü. “ABD’nin 2002’de Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çekilmesi, Rusya’yı hipersonik silah geliştirmeye başlamak zorunda bıraktı. ABD’nin, gelecekte tüm nükleer potansiyelimizi sıfırlayabilecek, etkisiz hale getirebilecek stratejik füze savunma sistemi konuşlandırmasına yanıt olarak bu silahı geliştirmek zorundaydık” dedi.

Putin ayrıca Rusya’nın 2001’den hipersonik silahların geliştirilmesini önlemeye yönelik anlaşmalara varmak için her türlü çabayı gösterdiğini, ancak bir yanıt alamadığını da savundu. Rusya’nın yıllarca yeni silahların üretimindeki gelişmeler konusunda diğer ülkelerle arayı kapatmak zorunda kaldığını, ancak bugün tarihinde ilk kez en modern silahlara sahip olduğunu öne sürdü.

 

Okumaya devam et

Popular