Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Abdullah Gül, İlker Başbuğ’u yalanladı

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un, “2010 Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ)cErdoğan’ın daha uzlaşıcı, Gül’ün ise daha ısrarlı olduğunu gördüm.” sözlerine cevap veren Abdullah Gül, “Cumhurbaşkanı YAŞ üyesi olmadığından bu sürece katılmaz.” cevabı geldi.

31 Mart Pazar günü yapılacak seçimlerinin ardından yeni bir parti ile siyaset sahnesine döneceği konuşulan Abdullah Gül, hedef alınmaya devam ediyor. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) cenahı ve medyasının Gül’ü hedef alan sözlerine, İlker Başbuğ da katıldı.

ERDOĞAN ILIMLI, GÜL ISRARLI

Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, “2014 ve 2015 YAŞ toplantılarında alınan kararlar neticesinde terfi ettirilen general/amirallerin yüzde 65’i, ordudan 15 Temmuz sonrası tasfiye edildi. Bu çok düşündürücüdür. 2010 YAŞ sürecinde yaşanılan olaylarda Başbakan (Tayyip) Erdoğan’ın daha uzlaşıcı, Cumhurbaşkanı Gül’ün ise daha ısrarlı olduğunu gördüm.” açıklaması yaptı.

YAŞ BAŞBAKANIN BAŞKANLIĞINDA TOPLANIR

Başbuğ’un sözlerine 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den cevap geldi. Gül açıklamasında YAŞ prosedürleri ile ilgili üç noktaya dikkati çekti. Bunların kamuoyunca bilinmesinde fayda olduğunu vurguladı.

Gül açıklamasında anılan tarihlerde Kuruluş Kanunu’na göre YAŞ toplantılarının başbakanın başkanlığında yapıldığını kaydetti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelinin terfi işlemlerininin başbakanın başkanlığında tartışılıp karara bağlandığına vurgu yaptı. Gül, “Bu kapsamda general ve amiralliğe yükselecek albaylar ile bir üst rütbeye terfi ettirilecek generaller ve amiraller YAŞ toplantısında belirlenir ve bir üst rütbeye terfi ettirilirler.” dedi.

CUMHURBAŞKANI SÜRECE KATILMAZ

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Cumhurbaşkanı YAŞ üyesi olmadığından bu sürece katılmaz. YAŞ toplantılarında kararlaştırılıp hazırlanan terfi listeleri toplantı sonrası cumhurbaşkanının imzasına sunulur. Öte yandan Bakanlar Kurulu’nun teklifiyle ve cumhurbaşkanının imzasıyla gerçekleşen genelkurmay başkanı ataması ve müşterek kararnameyle yapılan kuvvet komutanlarının atamalarında ise cumhurbaşkanının görüş ve direktifleri esas alınır.”

Yabancı yatırımcı AKP döneminde 124 milyar doları götürdü

Politika

Erdoğan, Kılıçdaroğlu videosu paylaştı sosyal medya yıkıldı: Bunu izleyen CHP’ye oy verir

Kılıçdaroğlu’nun iktidara yönelik yolsuzluk, Kanal İstanbul ve ekonomi üzerinden yaptığı eleştirilerin derlendiği bir videoyu Erdoğan kendi hesabından paylaştı. Erdoğan’ın kendisine yönelik inceliklerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın paylaşımını alıntılayarak “Mersin’e de geliyor musun” diye sordu. Erdoğan’ın takipçilerinden de videoya ilginç tepkiler geldi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine yönelik en ağır eleştirilerinin derlendiği bir videoyu sosyal medya hesabından paylaştı.

Videoda Kılıçdaroğlu, Erdoğan ve AKP yönetimini yolsuzluk, Kanal İstanbul ve ekonomi dahil olmak üzere bir çok konu da sert bir şekilde eleştiriyor.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun videosunu, “Milletimizi, her fırsatta kendisini tehdit eden bu vesayetçi zihniyetin insafına bırakmayacağız…” notuyla paylaştı.

MERSİN’E DE GELİYOR MUSUN?

Video sosyal medyada kısa sürede gündeme oturdu. Erdoğan’ın paylaşımını alıntılayan Kılıçdaroğlu, “Davaları geri çekmeler, videolarımı paylaşmalar… Doğru söyle, Cumartesi Mersin’e de geliyor musun?” diyerek Erdoğan’ı ti’ye aldı.

TARAFSIZ OL CHP REKLAMI YAPMA

Gazeteci Metin Cihan da videonun ters etki yaptığını vurgulayarak, “CHP reklamı yapmanızı doğru bulmuyorum Cumhurbaşkanı tarafsız olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Dahi Bilal adlı kullanıcı ise, “Bu videoyu izleyen CHP’ye oy verir” derken, Ümit Kaptan adlı kullanıcı ise, “Koyu AKP’liydim bu videodan sonra Millet İttifakına oy vermeye karar verdim” diye yazdı.

Adaylık çıkışı yapan Bülent Arınç Saray’a çağrıldı

Okumaya devam et

Analiz

Adaylık çıkışı yapan Bülent Arınç Saray’a çağrıldı

Erdoğan ile son günlerde partisi aleyhine de demeçler veren eski Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç arasında 1,5 saat süren sürpriz bir görüşme gerçekleşti.

BOLD – AKP’deki aktif görevinden 2015 yılında ayrılan Bülent Arınç bir süre Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyeliği yaptı.

Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş yargılamalarını hukuk garabeti olduğunu söyleyen Arınç ile partinin arası açıldı. Hedef haline gelen Arınç bir yıl önce bu görevden istifa etti.

Parti üyeliği devam eden Arınç, sık sık partisine yönelik eleştirilerle de gündeme geliyor. “Helalleşme-hesaplaşma” tartışmalarının yaşandığı hafta bir canlı yayına katılan Arınç, partideki aktif görevinden 2015’te ayrıldığını hatırlatarak “Mesuliyet kabul etmem” dedi.

Kavala ve Demirtaş davalarıyla ilgili tutumu biline Arınç, KHK’lıların da haksızlığa uğradığını defalarca dile getirdi.

Gülen Hareketi mensuplarına yönelik suçlamalar konusunda ise itiraf niteliğinde açıklamaları bulunan Arınç’ın sözleri hukukçulara göre başlı başına delil.

BÖYLE BİR TEHDİT YOKTU

Hukukçu Gökhan Güneş, 2016 yılına kadar katıldığı Milli Güvelik Kurulu (MGK) toplantılarında böyle bir terör örgütü tehlikesinden hiç bahsedilmediğini açıklayan Arınç’ın sözlerinin tarihi bir itiraf olduğunu ve güncel yargılamaların hukuki bir karşılığı olmadığının delili olduğunu söyledi.

ENTEL MAGANDA

Son olarak Arınç, yaptığı adaylık açıklamasıyla gündeme geldi. “Erdoğan’a rakip olmam ama beni zorlamasınlar” diyen Arınç, Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan ile de polemiğe girdi.

Ahmet Hakan’ın köşesinden, “Fazla zorlarlarsa Erdoğan’a karşı rakip olabilirmiş! Kimler zorlayacaklarsa Allah billah aşkına, zorlasınlar şu Bülent Arınç’ı… Zorlasınlar da… Alsın boyunun ölçüsünü!” sarf ettiği sözlere tepki gösteren Arınç, ünlü gazeteciye “Entel maganda” benzetmesi yaptı.

ERDOĞAN – ARINÇ GÖRÜŞMESİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan son günlerde gündemden düşmeyen Arınç’ı Saray’a çağırdı. Erdoğan ile Arınç yaklaşık 1,5 saatlik bir görüşme yaptı. Görüşme Erdoğan’ın daveti sonucu gerçekleşti. Görüşmeye dair henüz bir açıklama yapılmadı. Sürpriz buluşmayı HaberTürk programcısı Mehmet Akif Ersoy, sosyal medya hesabından duyurdu.

Sedat Peker nereye gidebilir?

Okumaya devam et

Analiz

AKP’de gaf yarışı sürüyor: Halk, ekmek kuyruğuna fotoğraf için giriyor

Kur krizi sonrası başlayan gaf yarışına bir AKP’li daha ortak oldu. AKP İBB Meclis Üyesi Muhammet Kaynar, halk ekmek büfeleri önünde oluşan kuyrukların gerçek olmadığını savundu.

BOLD – Döviz krizi sonrası birbirinden ilginç açıklamalarla kamuoyunun gündemine gelen AKP’lilere bir yenisi daha eklendi.

CNN Türk canlı yayınına katılan AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Meclis Üyesi Muhammet Kaynar’ın ekmek büfeleri önündeki kuyruğa ilişkin yorumu, stüdyodakileri çileden çıkardı.

Kaynar, halk ekmek büfeleri önünde oluşan kuyrukların gerçek olmadığını savundu.

CHP’li Dursun Çiçek’in ekmek kuyruklarını hatırlatması üzerine Kaynar, “Halk Ekmek kuyruklarında bekleyenlerin gerçekten ekmek beklediğinden emin misiniz?” diyerek karşılık verdi.

Sırada bekleyen vatandaşların fotoğraf verebilmek için sıraya girdiğini savunan Kaynar’ın yorumu stüdyodakilere ‘pes’ dedirtti.

DOMATES YEMEYİZ

AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ da artan gıda fiyatlarına karşı ekonomik krizle boğuşan vatandaşlara dikkat çeken önerilerde bulunmuş, “Normal şartlarda ayda iki kilo et yiyorsak yarım kilo yeriz. Domatesi iki kilo yerine iki tane alırız. Biber alacaksak bir kilo yerine üç tane alırız” demişti.

ABD’DE ENFLASYON 7 KAT ARTTI

Yüksek enflasyon ve gıda fiyatlarından herkes şikayet ediyor. Konuyu Erzincan’daki bir etkinlikte ele alan AKP’li Binali Yıldırım, ABD’de yüzde 7 artan enflasyonu “7 kat artmış” diyerek partisini savunmuştu. Yıldırım sözlerinin ardından ekonomistlerin ağır eleştirilerine maruz kaldı.

DÜNYANIN 3.BÜYÜK EKONOMİSİYLE KARŞILAŞTIRDI

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın Türkiye’yi dünyanın 3. büyük ekonomisine sahip Japonya ile karşılaştırması da çok konuşuldu. Kur atağının başladığı ilk günlerde konuşan Özkan’ın “Türkiye dolardaki değer kaybını bin lira aşağı çekmek suretiyle 6 kat bir artış var. Doların değeri ile ilgili Japonya bir mukayese yapıyor mu? Japonya 114 yen olan dolar kurunu göstererek kendi ekonomisini değerlendiriyor mu?” sözleri alay konusu oldu.

AKP’nin akıl küpleri

Okumaya devam et

Popular

Shares