Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Hedef gösterilen HDP’li adaylar: AA’nın haberi Soylu’dan bağımsız değildir

HDP’li belediye başkan adayları, Anadolu Ajansı’nın hedef gösterdiği 25 HDP’li adayla ilgili haberin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan bağımsız olmadığını söylediler.

Anadolu Ajansı’nın (AA) “HDP terör suçlarından mahkemelik isimlerle seçimlere giriyor” başlığıyla 25 belediye başkan adayını hedef gösteren haber servis etmesine tepkiler sürüyor. AA’nın hedef gösterdiği Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Bedia Özgökçe Ertan, Tuşba Belediyesi Eşbaşkan adayı Yılmaz Berki ve Erciş Belediye Eşbaşkan adayı Yıldız Çetin yapılan haberin algı yaratma operasyonu olduğunu söyledi.

ÇOK DETAYLI ÇALIŞILMIŞ BİR DOSYA

MA’nın haberine göre, HDP’nin Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe Ertan, haber için “Çok detaylı çalışılmış bir dosya” derken Erdoğan ve bakanlar tarafından dile getirilen “Kayyum atarız” sözlerinin ardından geldiğini hatırlattı.

SEÇMENİMİZİ UMUTSUZLUĞA SEVK ETME ÇABASI

Özgökçe şöyle devam etti: “Doğrusu kayyumlar demokrasiye vurulan en büyük darbelerden bir oldu. Bize karşı yönelttikleri kampanyanın sadece bir tehdit olduğunu, özellikle tarafsız seçmeni AKP’ye yönlendirmek, bizim seçmenimizi umutsuzluğa sevk etmek ve kendilerince seçim kazanma argümanı olarak kullandıklarını düşünüyorum. Ama kayyum atamanın hiçbir meşru tarafı yoktur. Hem dış kamuoyuna hem de iç kamuoyuna karşı çok büyük bir meşruluk kaybettiklerini kendileri de biliyorlar.”

KAYYUM ATAMANIN HALKTA KARŞILIĞI YOK

31 Mart’ta kayyum atanan belediyeleri almanın, yeni belediyeler kazanmanın çok değerli olduğunu dile getiren Özgökçe, “Özellikle Türkiye demokrasisi açısından bir kazanım olacağını düşünüyorum. Kayyumları göndererek elbette işe başlayacağız. Bunun mücadelesini veriyoruz. Bugün kayyum atama sözünün halk nezdinde de bir karşılığı yoktur. Bunu en iyi onlar biliyorlar. Kayyumlar gidecek halkımız kazanacak” dedi.

HAKKIMDA AÇILAN BİR DAVA YOK

Hakkında “Örgüte üye olmak suçundan Van 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada yargılanması sürüyor” başlıklı haber servis edilen HDP’nin Tuşba Belediyesi Eşbaşkan adayı Yılmaz Berki de öyle bir davanın olmadığını belirtti. Berki, hakkında açılan tek davadan ise devleti tazminata mahkûm ettiğini belirtti.

YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIZ

AA’nın sürekli bilinçli bir algı yaratmaya çalıştığını ifade eden Berki, “Benim hakkımda açılan davada mahkeme ‘Kovuşturmaya yer yoktur’ kararı verdi. AA benim 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 yılla yargılandığımı yazmış. Bu bilinçli, bir yerlerden servis edilen haber. Süleyman Soylu’nun söylemi ne ise AA’nın da söylemi de aynıdır. Soylu yasal ve demokratik olan bir partiyi yasadışı ilan edebiliyor. AA’da bizi bir algı üzerinden hedef gösteriyor ve algı yaratmaya çalışıyor. Biz bunun için gerekli yasal yollara başvuracağız” ifadelerini kullandı.

TEKZİP METNİ GÖNDERDİM

Berki şunları dile getirdi: “Ben zaten kendilerine tekzip metni de gönderdim. Gözaltı davası ile ilgili ‘kovuşturmaya yer yoktur’ kararı var.Kendilerine tazminat davası açtım ve kazanmama rağmen sanki ben 15 yılla yargılanıyormuşum gibi algı yaratılmaya çalışılıyor. Fakat bunun halkta artık bir karşılığı yok. Halkımız her şeyin farkında ve bilincindedir.”

GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

AA’nın hedef gösterdiği Erciş Beyediyesi Eşbaşkan adayı Yıldız Çetin ise haberi algı operasyonu olarak nitelendirdi. Haber başlığının bile trajikomik olduğunu ifade eden Çetin, “Bu bir psikolojik algı yaratma girişimidir. Biz bu tür haberlere itibar etmiyoruz, önemsemiyoruz. Bu tür haberler ve operasyonlar bizi haklı mücadelemizden asla geri adım attırmayacaktır. Hükümet kayyum atamayı meşrulaştırmak için bu tür haberleri yayıyor. Hakkımda kesinleşmiş hiçbir ceza olmamasına rağmen böyle bir haber yapmak ve hedef göstermek ahlaki değildir” diye konuştu.

Politika

CHP’den 15 Temmuz açıklaması: Böyle bir töreni kabul etmiyoruz

CHP Meclis Grubu, yarın TBMM’de düzenlenecek 15 Temmuz Anma Töreni’ne katılmayacağını açıkladı. 15 Temmuz gazilerinin davet edilmediği ve milletvekillerine Kovid-19 testinin zorunlu kılındığı bir törenin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

BOLD – CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, yaptıkları yazılı açıklamada 15 Temmuz’un 4’üncü yılında 251 şehidi andı. 15 Temmuz gazilerinin davet edilmediği ve milletvekillerine Kovid-19 testinin zorunlu kılındığı bir törenin CHP Grubu olarak kabul edilemeyeceği belirtildi. Törenin daha önce olduğu gibi TBMM Genel Kurulunda özel gündemle yapılması ve muhalefete söz hakkı verilmesi gerektiği savunuldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şehit ve gazilerimiz için toplanan paranın ne olduğunun sorulmasından korkan saray düzeni, milletin tüm temsilcilerini kapsayan bir töreni yok etmiştir. Buna bizim katılmamız mümkün değildir. Bugün, Cumhurbaşkanı ile sınırlanan tören anlayışı şehitlerimizin ruhunu, aziz hatırasını zedeler. Ayrıca gazilerimize karşı kabul edilemez bir tutumdur. Gazileri dışlayan bir töreni, 2 bin 196 gazimize karşı hakaret sayıyoruz. CHP Grubu olarak denetimli, 15 Temmuz gazilerinin çağrılmadığı, Kovid-19 testi yaptırmayan milletvekillerinin alınmayacağı ve Meclis bahçesiyle sınırlanan bir törene katılmayacağız.”

Okumaya devam et

Politika

Hulusi Akar TSK’dan ihraç edilen 20 bin asker için ‘terörist’ tanımlaması yaptı

Savunma Bakanı Hulusi Akar, 15 Temmuz’dan bugüne TSK’dan 20 bin 77 personelin ihraç edildiğini açıkladı. “Teröristler içimizden temizlenmiş, ihraç edilmiştir” ifadesini kullandı.

BOLD – Hulusi Akar, kuvvet komutanları ile gerçekleştirdiği haftalık video konferans toplantısında Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan gerginlikle ilgili konuştu. Akar “Yıllardır saldırgan tutum sergileyen Ermenistan’a karşı Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin yanında durmaya, Azerbaycanlı kardeşlerimize destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Akar, 15 Temmuz sonrası TSK’dan ihraç edilen personelle ilgili, “Bugüne kadar 20 bin 77 terörist içimizden temizlenmiş, ihraç edilmiştir. Emekli olanların dahi peşleri bırakılmamış 1243 kişinin rütbesi geri alınmış, OHAL sonrası Bakan kararıyla ihraç edilenlerin sayısı 5 bin 71 olmuştur” şeklinde konuştu.

Anayasa Mahkemesinden skandal karar: AİHM’i tanımadı

Okumaya devam et

Politika

Kılıçdaroğlu’na Man Adası cezası: Erdoğan ve akrabalarına 197 bin lira tazminat ödeyecek

İstinaf’ın bozma kararı üzerine yeniden görülen Man Adası belgeleri davasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve akrabalarına 197 bin TL tazminat ödemesine karar verildi.

BOLD – Duruşmaya Kılıçdaroğlu’nun temsilen çok sayıda avukat katıldı. Davacılar Tayyip Erdoğan, Ahmet Burak Erdoğan, Ziya İlgen, Mustafa Erdoğan ve Osman Ketenci’yi Avukat Ferah Yıldız temsil etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve bazı partililer de duruşmayı takip etti.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, reddi hakim talebinde bulundu. Erdoğan ve diğer davacıların avukatı Ferah Yıldız ise, reddi hakim talebinin reddini istedi. Mahkeme, ret sebebine ilişkin inandırıcı delil ve emarelerin bulunmadığını, talebin davayı uzatmaya yönelik olduğunu gerekçe göstererek reddi hakim talebinin reddine karar verdi. Erdoğan ve yakınlarının avukatı Ferah Yıldız, Kılıçdaroğlu’nun 28 Kasım 2017 tarihinde grup toplantısında müvekkillerine yönelik sözleri gerekçesiyle davanın kabulüne karar verilmesini talep etti. Avukat Çelik ise, müvekkili tarafından ileri sürülen tüm iddiaların gerçek olduğunu belirtti.

Karar için kısa bir ara veren mahkeme, 7 Haziran 2018 tarihli ilk kararında direnerek Kılıçdaroğlu’nun Tayyip Erdoğan’a 110 bin TL, Ahmet Burak Erdoğan’a 15 bin TL, Ziya İlgen’e 17 bin TL, Mustafa Erdoğan’a 25 bin TL, Osman Ketenci’ye 20 bin TL, Mustafa Gündoğan’a ise 10 bin TL olmak üzere toplam 197 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

BANKA DEKONTLARI DELİL SAYILMADI

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında, Erdoğan’ın oğlu, kardeşi, eniştesi, dünürü ve eski özel kalem müdürünün vergi cenneti olarak bahsedilen Man Adası’ndaki şirkete 2011 yılında gönderdiği 15 milyon doları tek tek sıraladıktan sonra swift mesajlarını ve dekontlarını göstermişti. İstanbul İstinaf Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, Man Adası belgelerine ilişkin sözleri nedeniyle Kılıçdaroğlu’nu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesine 3 ayrı davada toplam 694 bin lira tazminat ödemeye mahkum eden yerel mahkeme kararını bozmuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu: Erdoğan Marmaris’te niye saklandı?

Okumaya devam et

Popular