Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Şener: Davutoğlu ve ekibi yeni oluşum için test yapıyor

Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı öne sürülen, yeni parti faaliyetlerini doğrulayan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, “Bunlar Erdoğan’ın sopasına ne kadar dayanabilirler veya havucuna ne kadar uzakta durabilirler tam ölçemiyorum. Bir hareket başlatma testleri yapıyorlar” dedi.

Yerel seçimlerden sonra AKP içinden “merkez sağ” bir partinin kurulacağı konuşuluyor. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı öne sürülen partide eski bakanlardan Ali Babacan, Mehmet Şimşek, Nihat Ergün gibi isimlerin yer alacağı ileri sürülüyor. Partinin Eylül ayında kurulacağı, bazı AKP’li milletvekilleriyle de dirsek temaslarının olduğu iddia ediliyor.

PARTİLEŞMEYE DÖNÜŞÜR MÜ EMİN DEĞİLİM!

Söz konusu iddiaları AKP’nin kurucularından olan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, MA’ya değerlendirdi. Şener, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan gibi isimlerin yeni parti kurma gibi bir takım faaliyetler içerisinde olduklarını bildiğini söyledi. “Ama bu faaliyetlerin partileşmeye dönüşeceğinden emin değilim” dedi.

Şener, gerekçesini ise şu sözlerle açıkladı: “Çünkü başından beri çok çekingen davranmışlardı. Erdoğan’a karşı özgür bir irade ortaya koyup, çıkacak cesarete sahip olduklarından emin değilim. Daha önceki karamsar haller nedeniyle böyle düşünüyorum. Ama olmaz diye bir şey yok. Olabilir tabii.”

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE HAZIRLIK

Şener, kurulacak yeni bir partinin yerel seçim sonrası yasallaşabileceğini dile getirerek, “Önlerinde de sadece milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleri olur. Dolayısıyla cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir hazırlık olabilir. Yerel seçime girmeden, yerel seçimleri pas geçerek doğrudan milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelmiş olmak, stratejik olarak doğrudur. Ama nasıl bir oluşum ortaya çıkacak, hangi cesareti gösterecekler, hangi karar ve tutumu sergileyecekler, Erdoğan’ın bir işaretiyle vazgeçecekler mi, vazgeçmeyecekler mi? Bunların hiç birinden emin değilim” dedi.

AKP’Yİ AİLE PARTİSİNE ÇEVİRMEK İÇİN ÖNE ÇIKAN İSİMLERİ TASFİYE ETTİ

AKP’den kopan birçok ismin olduğunu vurgulayan Şener, bu isimlerin Erdoğan tarafından “tasfiye” edildiğini söyledi. Erdoğan’ın giderken partisini ailesinden birilerine devretmek için parti içinde öne çıkan isimleri tasfiye ettiğini savunan Şener, “Bu isimlerin çoğu da Türkiye de siyaseti takip eden çevrelerde önemli görünen isimler. Bu isimler Erdoğan tarafından sürekli dışlanmış. Partinin kuruluş safhasında var olan isimlerin hemen hemen hiç biri kalmamıştır” şeklinde konuştu.

ERDOĞAN KENDİSİNDEN BAŞKA İSİM İSTEMİYOR

Şener şunları söyledi: “Kendisinden başka hafızalarda kalan bir isim bırakmamak için çaba harcamıştır. Bu dışarıda kalanlar da sürekli bir birikim oluşturmuşlardır. Bunun neticesinde yeni bir partinin ortaya çıkma potansiyeli de var. Ama Erdoğan’ın sürekli partiye vücut vermiş isimleri dışlaması veya biraz pirim yapmış isimleri siyasetin dışına iterek toplumda hatırlanamaz hale getirme çabasının bir temel mantığı da var. Artık kesin olarak anlaşılıyor ki kendisi bırakıp giderken partisini ailesinden birine devretmek istiyor. Bunu 16 yıldır yapıyor zaten.”

ERDOĞAN’IN SOPASINA VEYA HAVUCUNA DAYANABİLECEKLER Mİ?

Şener, Erdoğan’ın tasfiye ettiği “dışarda birikenlerin” potansiyel yeni bir hareketin fitilini ateşleyecek duruma geldiğini belirterek, Erdoğan’ın bunu engelleyecek bazı çıkışlarda bulunabileceğini söyledi. Şener, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erdoğan’ın yeni bir atağıyla bağımsız ortaya çıkma iradelerini göstermekte zorlanabilirler. Erdoğan bir taraftan havuç bir taraftan sopa gösteriyor. Bunlar Erdoğan’ın sopasına ne kadar dayanabilirler veya havucuna ne kadar tamah etmeden uzakta durabilirler tam ölçemiyorum.”

AKP ÇIKARKEN FAZİLET PARTİSİ KAPANMIŞTI

Şener, “AKP’nin ortaya çıkışında Fazilet Partisi yasal olarak kapatılmıştı ve parti kapandıktan sonra milletvekillerinden bir kısmı AKP’yi bir kısmı Saadet Partisi’ni kurmuştu. Şimdi böyle bir durum yok. Şimdi güçlü bir iktidar var. Devlete, yargıya, basına hakim; ülkenin tüm parasını kontrol eden bir iktidar var. Anti demokratik bir yönetim tarzı kurmuş AKP ve Erdoğan var. Ve güçlü halen. Buna karşı bir hareket başlatma testleri yapıyorlar. Böyle bir ortamda ne kadar dirençli olacaklar bundan emin değilim” dedi.

GÜL DAVUTOĞLU’NA SICAK BAKMIYOR

Şener, oluşacak yeni parti içinde bazı anlaşmazlıkların da olduğunu dile getirdi. Ahmet Davutoğlu’nun kurulacak yeni partinin Genel Başkanı olmak istediği ancak Abdullah Gül’ün, Davutoğlu’nun Genel Başkanı olmasına sıcak bakmadığını söyledi.

Politika

Osman Kavala bildirisi yayınlayan Büyükelçi’den Gül’e ziyaret

Osman Kavala bildirisi yayınlandığı için AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tepkisini çeken büyükelçi Abdullah Gül’ü ziyaret etti. Finlandiya Ankara Büyükelçisi Ari Maki 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü.

BOLD – 11. Cumhurbaşkanı Gül, Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan 10 büyükelçi arasında yer alan Finlandiya’nın Ankara Büyükelçisi Ari Maki’yle görüşme gerçekleştirdi.

Büyükelçi Mari, Abdullah Gül’le yaptığı görüşmeye ilişkin fotoğrafını resmi sosyal medya hesabından paylaşarak “Eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bugün Türkiye üzerine iyi bir konuşma gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

BUNLARI ÜLKEMİZDE AĞIRLAMA LÜKSÜMÜZ OLAMAZ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına rağmen tutuklu bulunan iş insanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala’nın serbest bırakılması için ABD, Almanya, Fransa, Finlandiya, Danimarka’nın da aralarında bulunduğu 10 ülkenin büyükelçisi ortak bir bildiri yayınlamıştı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyükelçileri ‘istenmeyen adam’ ilan etme sinyali vermişti. Erdoğan, “Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz. Türkiye’ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin? Kimsiniz siz?” tepkisi göstermişti.

Okumaya devam et

Politika

Cemil Çiçek, Erdoğan’la çay toplamaya giden yüksek yargı başkanlarını 5 yıl sonra eleştirdi

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, yargının içinde bulunduğu durumu eleştirerek, “Baksanıza şimdi kimlerle fotoğrafları çıkıyor, çay toplamaya, zeytin toplamaya bile gidiyorlar” dedi. Çiçek, yargıdaki en önemli sorunun kaliteli hakim ihtiyacı olduğuna işaret etti.

BOLD – Eski TBMM Başkanı ve eski Adalet Bakanı Çiçek, bazı savcı ve yargıçlar hakkında “Baksanıza şimdi kimlerle fotoğrafları çıkıyor, çay toplamaya, zeytin toplamaya bile gidiyorlar” dedi.

Karar gazetesinden İsmet Berkan yargı konusunda kaleme aldığı yazıdan sonra kendisini arayan Çiçek’in “Yargı bağımsızlığı güzel bir slogan ama yargıç kalitesi olmadan içi boş bir laf” dediğini aktardı.

Çiçek’in açıklamalarını Berkan şöyle aktardı:

YARGIÇ ATAMALARINDAKİ HAL KAĞIDI UYGULAMASI KALDIRILDI

“Eskiden hal kağıdı vardı” diye hatırlatıyor, bu uygulama Ak Parti döneminde kaldırıldı. Yargıç ve savcılar için müfettişler onların özel hayatlarına, ilişkilerine vs de bakarak kanaat notu verirdi. Bu uygulama kuşkusuz subjektifti, kişisel garezler veya siyasi saikler bu raporlarda ciddi rol oynuyordu ama biz uygulamayı düzeltmek yerine onu toptan kaldırdık.

“Yargıçlık, savcılık mesleğini seçen kişi, hayatının kısıtlanmasını da kabul etmiş demektir. Öyle herkesle düşüp kalkamaz, birlikte sosyal ortamlar dahil vakit geçirdiği herkese dikkat etmelidir. Hal kağıdı bunun içindi. Ama baksanıza şimdi kimlerle fotoğrafları çıkıyor, çay toplamaya, zeytin toplamaya bile gidiyorlar” diyor Cemil Çiçek. Kastettiği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte çay toplayan Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay Başkanları.

TECRÜBESİZ AVUKATLAR HAKİM OLDU

Cemil Çiçek’in yargıya 15 Temmuz sonrası avukatlıktan hakimliğe yapılan atamaları eleştirdiğini belirten Berkan, Çiçek’in “Bir sürü arkadaş avukatlıktan geldi, tecrübesi ve bilgisi eksik” ifadesini kullandı. Berkan, “Çiçek açıkça söylemiyor ama belli ki bu atamalarda siyasetin ve siyasi yakınlığın rol oynamış olmasından, yargıdaki cemaatleşmeden çok da memnun değil.

Çiçek’e göre, yargı hizmetlerini aksatmadan, çağın teknolojik imkanlarıyla yargıç ve savcıları meslek içi eğitime almak, bu eğitimde elde edilecek başarıyı atamalarda bir kıstas haline getirmek mümkün.

Bir de, yargıç ve savcı atamalarında bir puanlama sisteminden söz ediyor Çiçek. “Torpilin, siyasi etkinin atamalarda oynadığı rolü azaltmak için bir objektif puanlama sistemi kurulmalı” diyor.

BAĞIMSIZ YARGI BİR HAYAL

Çiçek’in başka eleştiri ve önerileri de olduğunu ifade eden Berkan, “Meselenin özü şu: Yargıçlarımızın ve savcılarımızın kalitesini arttırmadığımız, onları hukuk bilimiyle donatmadığımız sürece, yargıçlarımız bilimle yükselip kendi fikri bağımsızlıklarını oluşturmadıkları sürece bizim için bağımsız yargı bir hayal” yorumunu yaptı.

Oyları yüzde 4,7’ye çıkan Ali Babacan, Ak trol saldırısına uğradı

Okumaya devam et

Politika

Oyları yüzde 4,7’ye çıkan Ali Babacan, Ak trol saldırısına uğradı

AKP’ye yakın anket şirketi ORC’nin araştırmasında oyları yüzde 4,7’ye yükselen DEVA Partisi, trol saldırısına uğradı. Babacan’ın Ankara’nın Kazan ilçesi ziyaretinden montajlanarak hazırlanan görüntülerde AKP seçmeninin, Babacan’a “Nankör olma. Yüzde 1’le AK Parti’yi indireceksiniz. Sen git çarşaf sat” sözleri yayınlandı.

BOLD – Babacan’ın Kazan ziyaretinden kesilerek hazırlanan görüntüler sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıldı.

SEN ANCA ÇARŞAF SATMAYI BİLİN

Bir vatandaş Babacan’a, “Allah akıl fikir versin. Seni davar çobanı tutan olmadı davar çobanı. Sen anca çarşaf satmayı bilin. Sen git çarşaf sat.” diyor.  Babacan ise memleketi yönetmeye talip olduğunu söylüyor.

YÜZDE 1 OYLA AK PARTİYİ İNDİRECEKSİNİZ

Başka bir vatandaş ise “Şimdi yüzde 1 oyla AK Parti’yi indireceksiniz.” Derken başka bir vatandaş,  “Siz sayın Kılıçdaroğlu’na payanda mı olacaksınız tek başınıza mı geleceksiniz?” diye soruyor.

NANKÖR OLMA SENİ ERDOĞAN GETİRDİ

Başörtülü bir kadın ise Babacan’a “Nankör olmayın. Seni bu hale getiren Tayyip Erdoğan.” dedi. Babacan ise “Biz bu ülkeye sadığız. Olur mu ya ben Ali Babacan’dım ya. Nankör değiliz.” karşılığı verdi.

Bazı vatandaşlar ise Babacan’ın AK Parti’deyken konuşmamasını eleştirdi.

Bülent Arınç’ın ‘kodes’ fıkrası ve Erdoğan Rejimi’nin korku iklimi

Okumaya devam et

Popular

Shares