Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Haftanın filmi: City of Ember

Distopik eserlerin bazı ortak özellikleri vardır. Zor zamanlardan geçmiş ya da geçmekte olan bir toplum, öne çıkan bir lider, hayatta kalma uğruna en temel hak ve özgürlüklerden yapılan fedakârlıklar…

Jean DuPrau’nun 2003 yılında yayınlanan kitabı City of Ember’dan aynı isimle uyarlanan film de bu ortak özellikleri sergiliyor.

City of Ember Jean DuPrau’nun romanından uyarlandı

‘İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ OLAĞÜNÜSTÜ ŞARTLAR’
2008’de Bil Murray ve Tim Robbins gibi önemli oyuncularla yapılan film yer altındaki bir şehrin öyküsüdür. Yeryüzünün yaşamı imkânsız kılacak şekilde tahrip olması üzerine “kurucu” mühendisler yer altında bir şehir inşa ederler: Ember… Şehri, geçici bir mekân olarak tasarlayan kurucular 200 yıl sonra açılacak bir kutuyu da belediye başkanına verirler. Kutu, nesilden nesile aktarılır. İki asır sonraki nesil bu kutuyu kullanarak artık kendini yenilemiş olan yeryüzüne çıkacaktır.

Ancak, daha önceki normal ve güzel hayatın söylencesini bile hatırlayanlar kalmayınca kutu unutuluverir. Başka bir hayatın varlığını bilmeyen yeni kuşaklar yer altındaki bu yaşamı tek “mümkün” olarak benimser. “Böyle gelmiş böyle gider.” Yeniliğin ve gelişmenin katili devrededir artık.

Bill Murray, kitleyi ustalıkla yöneten yozlaşmış başkan Cole rolünde

KİTLE NASIL YÖNETİLİR

Yedinci başkanın iş başında olduğu döneme gelindiğinde şehir aslında geçici bir durak olduğunun işaretlerini vermeye başlamıştır. Tek enerji kaynağı olan dev jeneratör sık sık arızalanmaktadır. Toprağın giderek verimsizleştiği şehir kıtlık tehlikesi ile de karşı karşıyadır.

Film uyarlamasında Bil Murray’in müthiş bir performansla canlandırdığı başkanın bu esnadaki en önemli derdi ise “Şarkı Günü” vb. şenlikleridir. Elektrik kesintilerinin giderek sıklaşması üzerine yaptığı konuşmalarda bile şenliklerin mutlaka yapılacağını vurgulamaktan çekinmez. İnsan ister istemez İspanya diktatörü Francisco Franco’nun futbolu kastederek söylediği “Milyonları yüz binlik beşiklerde uyuttum.” sözünü hatırlıyor.

Bıkkınlık ve korku içindeki kitleleri mutlaka meşgul etmelisiniz. Bunun için ya daha büyük korkuları kullanırsınız ya da uyuşturan eğlenceleri. Umut ve “büyük işler yapma isteği” yok oluncaya dek bunu sürdürmek şarttır. Ta ki öldürücü alışkanlık ve öğrenilmiş çaresizlik iyice yerleşsin.

Daha sonra Altın Küre ödülü alan ve Oscar’a aday gösterilen Saorsie Ronan ve Mr. Mercedes dizisi ile dikkat çeken Harry Treadaway

BOŞUNA DİRENMİYOR BU GENÇLER

Fakat bütün kötü yönetimlerin bir baş belası vardır: Alışkanlık ve öğrenilmiş çaresizlik tarafından kirletilmemiş olan gençler… Bir torbanın içinden hayatlarının geri kalanı boyunca yapacakları işi seçen gençlerin çoğu talihinden şikâyetçidir aslında.

Filmi izledikçe; otorite, yolsuzluk, korku, uyutulmuş toplum, umutsuzluk gibi bir toplumu içten tüketen birçok tanıdık unsura denk geleceksiniz. Bunca kötülüğün karşısında ise sadece “umut” vardır. Genç, saf ama korkusuz iki çocuğun umudu… Zaten hep öyle değil midir?

Kültür

Cem Yılmaz yardım önerisine gelen yorumlara isyan etti: Siz bildiğiniz gibi yapın kardeşim

Pandemide fedakarlık yapan sağlık çalışanları için Sağlık Bakanlığına ücretsiz gösteri yapma önerisi sunan Cem Yılmaz, teklifini beğenmeyenlere, “Siz bildiğiniz gibi yapın” dedi.

BOLD – Oyuncu ve Komedyen Cem Yılmaz, sosyal medya hesabından koronavirüs salgını nedeniyle zor şartlarda çalışan sağlıkçılar için Sağlık Bakanlığına gösteri önerisinde bulundu. Cem Yılmaz, sağlık çalışanları için moral toplantıları düzenlenirse ücret almamak kaydıyla katılabileceğini söyledi.

Ünlü komedyen paylaşımında “Pandemi boyunca sorumluluğu en yüksek seviyede olan Sağlık Bakanlığımıza önerimdir. Tüm ülkede, sağlık personeline, canıyla kanıyla mücadele eden bütün savaşçılarımıza moral toplantıları söyleşiler organize ederlerse hiç bir ücret almamak kaydıyla katılmayı görev bilirim” ifadelerini kullandı.

Yılmaz’ın paylaşımı 25 bine yakın beğeni alırken, bazı sosyal medya kullanıcıları ise ünlü komedyenin nakit yardım yerine gösteri önerisi yapmasını eleştirdi. Eleştirileri de hesabından paylaşan Cem Yılmaz’ın tepkilere cevabı kendi üslubunca oldu. Yılmaz paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Sanıyorum bu kadarı yeter. Siz bildiğiniz gibi yapın kardeşim. Teşekkürler.”

Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücretlik zam!

Okumaya devam et

Sinema

HBO Max dizilerden sonra orijinal film atağına geçti

Steven Soderbergh’in Meryl Streep ve Gemma Chan’i bir araya getiren yeni filmi Let Them All Talk, aralık ayında HBO Max’te izleyici ile buluşacak.

BOLDTraffic ile Oscar alan Soderbergh’in komedi türündeki yeni filminin senaryosunu, Deborah Eisenberg kaleme aldı. Filmlerinde yeni teknikler denemesiyle bilinen Soderberg’in bu yapımda da sınırlı imkanlar kullandığı biliniyor.

Daha önce iPhone ile film çeken ünlü yönetmen Let Them All Talk için ses ekipmanları dışında alışıldık film ekipmanlarının çoğunu kullanmamış ve hareketli sahnelerin birçoğunu eline kamera alıp tekerlekli sandalyede çekmiş.

Filme dair bir diğer ilginç bilgide senaryo ile ilgili. Gelen bilgilere göre yapımın senaryosu sadece olayları temel çizgileriyle ele almış ve oyuncuların doğaçlama performanslarıyla tamamlanmış.

Let Them All Talk yakın tarihte HBO Max’te izleyeceğimiz tek yapım değil. Raised by Wolves ile dizi alanında ilk ciddi yapımını sunan ve daha önce de Seth Rogen’ın An American Pickle filmini yayınlayan platform, önümüzdeki günlerde de Robert Zemeckis’in The Witches filmini izleyici karşısına çıkaracak.

Okumaya devam et

Gündem

Müjde Ar, aldığı ödülü Kavala ve tutuklu gazetecilere ithaf etti

6. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konuğu olan Müjde Ar, ödülünü 3 yıldır cezaevinde bulunan Osman Kavala’ya ve tutuklu gazetecilere ithaf etti.

BOLD– Birgün’ün haberine göre Türkiye sinemasının deneyimli ismi Müjde Ar, bu yıl 6. Kez düzenlenen Balkan Panorama Film Festivali‘nin Onur Konuğu oldu. Müjde Ar kendisine takdim edilen Onur Ödülü’nü 2017 yılından beri cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala ile tutuklu gazetecilere ithaf etti.

Pandemik salgın nedeniyle festivale katılamayan Müjde Ar’ın yayınladığı video mesaj şöyle:

“Bana verilen bu ödülü yaptığı haberlerden ötürü hapishanede olan gazetecilere ve hakkında hiçbir delil olmadan, AİHM kararlarına rağmen 3 yıldır cezaevinde tutulan dostum, gerçek bir kültür-sanat dostu Osman Kavala’ya ithaf ediyorum.”

Okumaya devam et

Popular