Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Türkiye’de oyun konsolları yüzde 120 zamlandı

Türkiye'de oyun konsollarının ortalama fiyatı son bir yılda yüzde 120 arttı.

Oyun konsolu fiyatlarının uçuşa geçtiği Türkiye’de markalar önce yılbaşı, ardından da yarıyıl kampanyaları yaptı ama geçen yıldan bu yana yaklaşık yüzde 120 fiyat artışı yaşandı.

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre, Türkiye’de şubat ayında yüzde 20’nin altına gerileyen enflasyon, teknolojide ise rekor üstüne rekor kırmaya devam etti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun ( TÜİK) bugün açıkladığı rakamlara göre TÜFE şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0.16, bir önceki yılın aynı ayına göre ise 19.67 arttı. Ancak TÜFE’deki yakın zaman önceye göre bu genel düşüş eğilimi, teknoloji kategorisini ‘es’ geçti.

Ne yılbaşı öncesi ne de sömestr (yarıyıl tatili) döneminde düzenlenen indirim kampanyalarının etkisinin görül(e)mediği oyun konsollarının son bir yıldaki ortalama fiyat artışı yüzde 120’ye dayandı.

TÜİK’in veri tabanından elde edilen rakamlara göre 2018 yılının şubat ayında 1.478 TL olan ortalama oyun konsolu fiyatları, geçen ay 3.244 TL’ye kadar fırladı.

Böylece Türkiye’de oyun konsolu fiyatlarındaki son bir yıllık (Şubat 2018 ile Şubat 2018 arasında) artış yüzde 119.5 oldu.

Özellikle son birkaç ayda zam üstüne zam gören oyun konsolu fiyatları, son bir yılda 1.766 TL arttı. Aralık 2018’de 2.366 TL olan ortalama oyun konsolu fiyatındaki sadece son iki aylık artış yüzde 37’yi aştı.

TÜİK’in enflasyon sepetinde yer alan teknoloji kategorisindeki diğer ürünlere bakıldığında, yıllık en fazla fiyat artışında oyun konsolunu yüzde 83’lük artışla tablet bilgisayar, yüzde 47’lik artışla bilgisayar izledi.

Ürün  Şubat 2018 Ort. Fiyatı (TL) Şubat 2019 Ort. Fiyatı (TL) Yıllık Artış
Oyun Konsolu 1478 3244 119.5%
Tablet 598 1092 82.6%
Bilgisayar 2781 4085 46.9%
Televizyon 2194 2516 14.7%
Telefon 2030 2152 6.0%
Fotoğraf Makinesi 1426 1251 -12.3%

Son bir yılda Türkiye’de ortalama televizyon fiyatlarındaki artış yüzde 15, akıllı telefon fiyatlarındaki artış ise yüzde 6 oldu.

Özellikle telefon fiyatlarındaki bu nispeten düşük gelen artış oranında, tüketicilerin artık daha fazla oranda orta ve orta-altı segmentteki akıllı telefonlara yönelmesi etkili oldu.

TÜİK’in verilerine göre enflasyon sepetinde yer alan teknoloji ürünlerinden fiyatı gerileyen tek ürün ise fotoğraf makinesi (yüzde 12.2 düşüş) olarak kayıtlara geçti.

Ekonomi

Vatandaşa soğan patates, Erdoğan’a 5 milyonluk 2. Mercedes

Erdoğan’ın talimatıyla ihtiyaç sahiplerine 1 milyon 250 bin ton patates ile 300 bin ton soğan dağıtımına başlanırken, CHP’li Yavuzyılmaz da Erdoğan için  sipariş edilen 5 milyonluk 2. makam aracının bilgilerini paylaştı.

BOLD – Geçen hafta içi CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Almanya’dan sipariş edilen ultra lüks Cumhurbaşkanlığı makam aracının fiyatını ifşa etti. Sosyal medya üzerinden makam aracının faturasını paylaşan Yavuzyılmaz, “Cumhurbaşkanlığında bu makam araçlarından acaba kaç tane var?” ifadelerini kullandı.

İKİNCİ MAKAM ARACINI DA PAYLAŞTI

Yavuzyılmaz paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Cumhurbaşkanlığında bu makam araçlarından acaba kaç tane var? Marka: Mercedes Benz S600 Guard Fiyatı: 474.950,00 Avro Fatura adresi: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Belgesi: Fatura, İrsaliye.” Yavuzyılmaz, Erdoğan için alınan birebir aynı 2. makam aracının faturasını da bugün paylaştı. Yavuzyılmaz paylaşımıda, “Asgari ücretli bir vatandaşın bu aracı satın alması için 135 yıl çalışması gerekiyor” dedi.

Türkiye’de ekonomik kriz her geçen gün daha da derinleşiyor. Ülke bir yandan Erdoğan’ın milyonluk makam araçları siparişini, bir yandan da taneyle satılan domatesi konuşuyor.

SEFALETTE 4. OLDUK

Öte yandan, Amerikalı iktisatçı Arthur Okun tarafından geliştirilen, işsizlik oranıyla enflasyon oranının toplanmasından oluşan bir gösterge olarak ortaya konulan Sefalet Endeksi’nde Türkiye 40 ülke arasında 4’üncü sıraya yerleşti.

İşsizlik ve enflasyon verilerinin toplamıyla oluşturulan endekste Türkiye 29.3 puan ile Arjantin (51.7), Nijerya (50.6) ve Güney Afrika’nın (35.4) ardından dördüncü sıraya yerleşti.

HÜKUMET PATATES SOĞAN DAĞITACAK

Pandemiyle daha da derinleşen ekonomik kriz vatandaşın alım gücünü de düşürdü. Marketler tane domates satışına başladı. Durumun farkında olan hükumet daha önce fiyat patlaması yaşayan ve tanzim satışlarla halka ulaştırılan patates ve soğan için de artık para bile istemiyor. Erdoğan’ın talimatıyla 1 milyon 250 bin ton patates ve 300 bin ton soğan ihtiyaç sahiplerine bedelsiz olarak dağıtılmaya başlandı.

10. büyük ekonomi hayalinden domatesi taneyle satış dönemine

Okumaya devam et

Ekonomi

10. büyük ekonomi hayalinden domatesi taneyle satış dönemine

Şubat ayında Erdoğan Türkiye’yi dünyanın 10. büyük ekonomisi yapmak istediklerini söyledi. Ekonomik kriz ve pandemi sürecinde büyüyen gelir adaletsizliği vatandaşın alım gücünü düşürürken marketlerin taneyle domates satışı sosyal medyada viral oldu.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen Şubat ayında Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek için büyük projelere ve büyük yatırımlara yöneldiklerini söyledi.

Ekonomik kriz ve pandemi döneminde gelir adaletsizliğinin artması, maaşların asgari ücret ve etrafında kümelenmesi sonucu satın alma gücü düştü.

MİGROS’TAN TANE DOMATES SATIŞI

Süpermarket zinciri Migros’ta domateslerin tekli halde paketlenip satışa sunulması sosyal medyada viral oldu.
Ülke genelinde yükselen enflasyona bağlı artan hayat pahalılığı nedeniyle Migros’ta domatesler plastik ambalajlarda tekli halde 2 ve 3 liradan satışa sunuyor.

GIDA İÇİN MAAŞIN YÜZDE 40’INI HARCIYORUZ

Sözcü gazetesinin haberine göre, gıda fiyatlarında yıllık yüzde 20.6 artışla Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nde (OECD) şampiyonu olan Türkiye’de vatandaşların alım gücü giderek eriyor. 259 lira tutarındaki 10 temel gıda ürünü için bizde asgari ücretlinin 20.6 saat çalışması gerekirken, İngiliz’in 2.27, Alman’ın ise 2.8 saat çalışması yeterli.

Ayda 2 bin 826 lira alan Türk asgari ücretli maaşının yüzde 40’ını gıdaya ayırmak zorunda kalırken, İngiltere ve Almanya’daki asgari ücretlilerin ayırdıkları pay ise yüzde 5-10 civarında.

Almanya’daki bir asgari ücretli maaşı ile 264 kilo kıyma, 2 bin 640 litre süt veya 13 bin 620 adet yumurta alabiliyor. Türkiye’de ise asgari ücretle ailesini geçindiren bir kişi Et ve Süt Kurumu’ndan 76 kilo veya marketten 64 kilo kıyma alabiliyor. Aynı şekilde 470 litre süt 3 bin 700 adet yumurta alabiliyor.

İngiltere’de oturum ve iş kurma danışmanlığı şirketi Plusture’un kurucusu Enis Behar Menda’ya göre, Londra’da market alışverişinin maaş içindeki payının yüzde 5, en fazla yüzde 10 olduğunu söyledi. Haftalık market alışverişinin 25-35 sterlin (254.5-356 TL) tuttuğu belirtildi.

Aşılamada zengin yoksul farkı: 25 kat fark var

 

Okumaya devam et

Ekonomi

AA’nın patates soğan verileri yanlış çıktı

Anadolu Ajansı’nın servis ettiği çiftçinin elinde kalan patates, soğan ve çeltik rakamlarının yanlış olduğu ortaya çıktı. Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, “Haberdeki verilerin tamamı yanlış. Doğrusu şöyle olacak. Patates 300 bin ton, soğan 50 bin ton, çeltik 50 bin ton” dedi.

BOLD – Devletin resmi ajansı AA, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) çiftçinin elinde kalan 1 milyon 200 bin ton patates, 250 bin ton soğan ve 750 bin ton çeltiği satın alacağını haber yaptı.

TMO’nun çiftçiden satın alacağı ürünlerin yurttaşa ücretsiz dağıtılacağı belirtildi.

Tarım haberleri yazan gazeteci Ali Ekber Yıldırım, rakamların gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Türkiye’de toplamda 900 bin ton çeltik üretimi yapıldığını kaydeden Yıldırım, “Çiftçinin elinde nasıl 750 bin ton olur?” diye sordu.

“128 milyar dolar nerede?” afişine Erdoğan’a hakaretten soruşturma

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0