Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

James Bond Elektrikli Aston Martin Kullanacak

Sinemanın en uzun soluklu karakteri 007 James Bond’un yeni filminde kullanacağı Aston Martin markalı aracın modeli de kesinleşti. Her zaman en yeni teknoloji, yüksek hacimli benzinli araçlar kullanan Bond bu sefer elektrikli bir Aston Martin kullanacak.

En sevilen Bond Sean Connery ve Aston Martin

BOND ARTIK ÇEVRECİ OLACAK
James Bond serisinde başrol oyuncuları genellikle Aston Martin markalı otomobiller kullanır. Bu gelenek serinin son filminde de değişmeyecek. Ancak, çevre konusunda gelişen duyarlılık Bond’un araç tercihine de etki edecek gibi.

Son Bond Daniel Craig ve Aston Martin

Başrolde yine Daniel Craig’in yer alacağı James Bond filminde kullanılacak Aston Martin modeli için yönetmen Cary Joji Fukunaga, bir talepte bulundu. Filmin yönetmeni serinin son filminde tamamen elektrikli Aston Martin Rapide E modelinin olmasını istiyor.

Yeni elektrikli Aston Martin Rapide E

İngiltere merkezli şirketin ilk elektrikli otomobil modelinden yalnızca 155 adet üretilecek. Fukunaga’nın filmde yer alması için bir adedi Aston Martin’den özellikle istettiği belirtiliyor.

Aston Martin Rapide E

2019 sonunda 250 bin sterlin fiyatla satışa sunulması beklenen Aston Martin Rapide E’nin 2020 yılındaki filmde boy göstermesi muhtemel. Serinin yeni filmi önümüzdeki yıl nisan ayında gösterime girecek.

Kültür

Bakanlık restorasyon rezaletini böyle savundu: Tuvalet yine tuvalet

Selçuklu mirası 800 yıllık kervansaraya kalorifer ve klozet eklenmesini savunan bakanlık klozetlerin yapının inşa edildiği dönemde tuvalet olarak kullanılan bölümlerine eklendiğini belirtti.

BOLD – Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubad tarafından 1229 yılında başkent Konya ile Kayseri arasına inşa ettirilen Aksaray’daki Sultanhanı Kervansarayı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Sultanhanı’nın AKP’li belediyesine 29 yıllığına kiralandı.

Belediye yılda ortalama 500 bin ziyaretçiyi ağırlayan tarihi kervansarayda 2017 yılında restorasyon çalışması başlatmıştı. Restorasyon çalışmalarında sona geliniyor.

Sultanhanı Kervansarayı yeni görüntüsü ile Ekim 2019’da hizmete açılacak. Sözleşme bedeli 9 milyon lira olan restorasyon çalışmalarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı finanse ediyor.

EKLEMELER TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından AKP’li Sultanhanı Belediyesine 29 yıllığına kiralanan tarihi yapıda 2017 yılında restorasyon çalışmaları başlatılmıştı.

Çalışmalar kapsamında eklenen kalorifer sistemi ve klozetler tepki çekmişti. Ayrıca iş makineleri ile tarihi yapının zeminin kazılmış, hatta revaklı kısımları da camekanlarla kapatılmaya başlanmıştı.

TUVALET YİNE TUVALET

Restorasyon skandalına yönelik tepkiler sürerken Çevre ve Şehircilik Bakanlığından konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Bakanlık yetkilileri, klozetlerin bulunduğu bölümün yapının inşa edildiği dönemde de tuvalet olarak kullanıldığından Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayladığı projeye göre restore edildiğini açıkladı.

Bakanlık açıklamasında iş makinelerinin yapının restorasyonu ile ilgisinin bulunmadığını sadece çevre düzenlemesinde kullanıldıklarını belirtti.

Okumaya devam et

Kültür

“Savaş karşıtı” başyapıt “Madde 22” İstanbul’da sahnede

Joseph Heller’in 1960’lı yılların savaş karşıtı ortamında yayınlandığında 10 milyondan fazla satan eseri “Madde 22” Işıl Kasapoğlu yönetmenliğinde Semaver Kumpanya tarafından sahneye aktarıldı.

BOLD– Kara komedide bir klasik kabul edilen ve 2. Dünya Savaşı sırasında geçen traji-komik bir öyküyü anlatan Madde 22, 6 Ağustos’ta ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

FAŞİZM NE KADAR SAÇMA OLABİLİR?
Yossarian, 2. Dünya Savaşı sırasında İtalya’da görev yapan bir ABD’li savaş pilotudur ve tek isteği sağ salim eve dönmektir. Bu isteğinin gerçekleşmesini sağlama almak için türlü bahanelerle revire gittiği seferlerin birinde “Madde 22” kuralını keşfeder. “Madde 22” akılcı Yossarian için çarpıcı ve yıldırıcı bir sürecin başlangıcı olur:

“Bu maddeye göre yakınındaki gerçek bir tehlike karşısında kişinin kendi güvenliğini düşünmesi rasyonel bir insan davranışıydı. Yossarian deliydi ve görevden alınabilirdi. Tek yapması gereken bunu istemekti; ama bunu istediği an, deli olduğu kabul edilmeyecek ve daha fazla görev uçuşuna çıkması gerekecekti. Yosarian, daha fazla görev uçuşu yaptığı takdirde deli, bunu yapmadığı takdirde ise akıllı kabul edilecekti, fakat akıllıysa uçmak zorundaydı. Eğer görev uçuşuna çıkıyorsa deli olmalıydı ve bunu yapmak zorunda değildi; fakat göreve çıkmak istemiyorsa, akıllı olmalıydı ve uçmak zorundaydı.”

Okumaya devam et

Gündem

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliya Çelebi’ye “Kürdistan” sansürü

Yapı Kredi Yayınları, Türk edebiyatının en önemli klasik eserlerinden olan Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde “Kürdistan” kelimesini sansürleyerek “Kürt diyarı” şeklinde verdi.

BOLD– 17. yüzyıl Türk Edebiyatı’nın en önemli düzyazı eserlerinden olan “Seyahatname” bu güne dek birçok kez basıldı. Latin harfleriyle ilk baskısı 1935’te yapılan eserin YKY için ilk olarak 2006 yılında Seyit Ali Kahraman ve Yücel Dağlı hazırlanan baskısında “Kürdistan” ifadesi “Kürt diyarı” olarak değiştirildi.

Seyahatname’nin YKY baskısı ve orijinal metin

CAN YAYINLARI DA AYNI SANSÜRÜ YAPMIŞTI

YKY’nin klasik bir metinde yaptığı bu değişiklik okurların tepkisine neden olurken akıllara Can Yayınları’nın dünyaca ünlü yazar Paulo Coelho’nun “11 Dakika” isimli romanındaki “Kürdistan” ifadesinin sansürlenmesini getirdi.

Can Yayınları, sosyal medyada yükselen tepkiler üzerine kitabı toplatacağını ve yeni baskıda söz konusu durumun düzeltileceğini açıklamıştı.

Okumaya devam et

Popular