Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

SPK’dan bankaları kurtarmak için yeni hamle: Para piyasası fonlarından 15 milyar TL bankalara kaydırılacak

SPK'nın yeni düzenlemesi, para piyasası fonlarının yüzde 50'sinin banka mevduatı olarak tutulmasını zorunlu kılıyor. Bu da bankalara zorunlu kaynak aktarılacağı anlamına geliyor.

Para piyasası fonları, yeni düzenleme ile birikimlerinin yüzde 50’sini banka mevduatı olarak tutmak zorunda kaldı. Para piyasası fonlarının yüzde 50’si olan yaklaşık 15 milyar TL bankalara aktarılacak.

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) ilginç adımlar gelmeye devam ediyor. Yatırım fonlarının kurucular tarafından geri alınabilme sınırını kaldıran ve Varlık Finansman Fonuna sınırsız yatırıma imkan veren düzenlemenin ardından dünkü bültende yer alan ilke kararı ile likit fonlar olarak bilinen para piyasası fonlarında asgari yüzde 50 banka mevduatı zorunluluğu getirildi.

Daha önce yatırım fonlarında azami yüzde 10 olarak uygulanan bu oran para piyasası fonlarında artık portföyünün en az yarısının mevduata yatırılması şeklinde uygulanacak. Bu fonlar son zamanlarda repo ve Takasbank piyasalarında gecelik faizlerin TCMB faizine yakın yüzde 23-24 civarında seyretmesi nedeni ile buralarda işlem yapıyordu. Banka mevduat oranları ise daha düşük.

BANKALARA 15 MİLYAR TL ZORUNLU KAYNAK AKTARILACAK

Hükümet de bir yandan mevduat diğer taraftan kredi faizlerini düşürmek istiyor. Şimdi fonların repo ve Takasbank Para Piyasasından bankalara kaynak aktarması zorunlu olacak.

Son dönemde TL mevduattan para piyasası fonlarına doğru bir kaçış görülüyordu. Bu düzenleme ile 29,5 milyar TL olan para piyasası fonlarının yüzde 50’si olan yaklaşık 15 milyar TL’nin banka mevduatlarına kaydırılması söz konusu olacak. Ancak uzmanlar bunun faizi düşürmek için hükümetin bulduğu ve etkisinin kısıtlı olacağı yöntemlerden bir diğeri olduğunu düşünüyor.

Diğer bir düzenleme ise portföy yönetim şirketlerince para piyasası fonlarına uygulanan yönetim ücretlerinin yarıya indirilmesi oldu. Her kurum halihazırda ne alıyorsa yarısını alacak.

Para piyasası fonlarında yıllık yüzde 1,1 civarında bulunan yönetim ücretleri, portföy yönetim şirketi ile fon dağıtımını yapan banka arasında paylaştırılıyordu. Para Piyasaları fonları sektörünün büyüklüğü 29,5 milyar TL olduğu düşünüldüğünde banka ve şirketler için yıllık 147 milyon TL gelir kaybı olacak.

Kamu portföy yönetim şirketi Ziraat Portföy’ün 6,5 milyar TL büyüklük ile yüzde 22 pazar payına sahip olduğu para piyasası fonlarında bu değişikliğin maliyeti Ziraat dolayısı ile kamu için yıllık 32,5 milyon TL olarak hesaplanıyor. Değişiklik 15 Mart itibariyle uygulamaya konacak.

Ekonomi

Türk tipi ‘Başkanlık’ en çok ekonomiyi vurdu

Cumhurbaşkanlık sistemine geçişin adından son iki yıldaki bütçe açığı, parlamenter sistemdeki 4 yıllık açıktan 125 milyar lira fazla olduğu ortaya çıktı.

BOLD – AKP ve Tayyip Erdoğan’ın Başkanlık sistemiyle birlikte vaat ettiği ekonomik kalkınma söylemden öteye geçemedi.

Referandum sonrası Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin ardından hazırlanan bütçeler hedeflerin çok uzağında kaldı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ilk 2019, ikinci 2020, üçüncü olarak 2021 bütçesi hazırlandı. AKP’nin hazırladığı bütçedeki sapmalar tarihi rekorlar kırdı.

Cumhurbaşkanlığının hazırladığı 2019’daki ilk bütçede gelir gider dengesindeki açık hedefi 80,6 milyar lira olarak belirlendi. Yıl sonunda bütçenin verdiği açık 43,1 milyar lira artarak 123,7 milyar liraya fırladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ikinci bütçesi 2020 yılı açık hedefi 138,8 milyar lira olarak belirlendi. Ancak hedefler yine tutmadı. 33,9 milyar lira artan bütçe açıkları 172,2 milyar liraya ulaştı. Böylece sadece 2 yılda 296,4 milyar lira bütçe açığı ortaya çıktı.

MUHALEFET SARAY BÜTÇESİ DİYE ELEŞTİRİYOR

Parlamenter Sistem dönemindeki bütçe açıkları 4 yılda toplam 171,9 milyar lira iken Türk tipi başkanlık sisteminde yapılan iki bütçenin açıklarının büyüklüğü ise 296,4 milyar liraya fırladı. Muhalefet gerçekçi bulmadığı bütçeleri Saray bütçesi diyerek eleştiriyor.

İşte AKP’li trol gazeteciler TOP 10 listesi

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Marketler de darbeci oldu

Yüksek kur ve ekonomik krizin etkisiyle raflardaki ürünlere gelen zamlar nedeniyle marketleri darbecilikle suçlayan Mevlüt Tezel’in yazısı sosyal medyada dalga konusu oldu.

BOLD – Sabah yazarı Mevlüt Tezel’in köşe yazısı sosyal medyada gündem oldu. Tezel, ‘Marketler darbe mi yapıyor?’ başlıklı yazısında raflardaki dövizden etkilenmeyen ürünlerin bile etkilenmiş gibi zamlı satıldığını iddia etti.

Tezel, tarlada 1 liraya alınan ürünün markette 7-8 liraya satıldığını ileri sürerek, “Düşünün Türkiye’de operasyon yapmak isteyen mihraklar, ana ihtiyaç maddelerini stoklamak ve fahiş fiyatlarla satmak suretiyle halkı canından bezdirir ise, seçmen üzerinde etki oluşturabilir. Bunu yapmak için organize olmak ve para gücü yeterlidir” ifadelerini kullandı. Tezel, çözüm için ise tanzim marketleri gösterdi.

Tezel’in marketlerin darbeci ilan eden yazısı sosyal medya kullanıcılarının da gündemindeydi. Çeşitli havuz sitelerinin de paylaştığı Tezel’in yazısıyla dalga geçen yorumları Onedio Editörü Aburoski derledi.

AİHM’den dilenci kararı: Dilenme hakkı engellenemez

 

Okumaya devam et

Ekonomi

İmam hatipten arkadaşını köşklerle yaşatıyor: 125 milyon yetmedi 99 milyon daha verecek

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 25 Ağustos 2020’de açılışını yaptığı Ahlat Köşkü için 99 milyon TL daha harcanacak. Bugüne kadar 125 milyon TL harcanan köşkü Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı yapıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan 2021 Yılı Yatırım Programı’nda Ahlat Köşkü ayrıntısı dikkat çekti. Geçen yıl açılışı yapılan köşk için milyonlarca lira daha harcanacak.

İLK YATIRIM ÖDENEĞİ 30 MİLYON LİRA

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre Anayasa Mahkemesi’nin kıyı kanununu ihlal edildiği gerekçesiyle projesine iptal kararı verdiği Ahlat Köşkü için 2019 Yılı Yatırım Programı’nda ödeneği 30 milyon TL olarak belirlenmesine karşın 2019 yılı sonuna kadar 100 milyon TL harcandı. Geçen yıl da 25 milyon TL’lik harcama ile köşkün maliyetinin 125 milyon TL’ye ulaştı.

99 MİLYON LİRA DAHA HARCANACAK

2021 Yılı Yatırım Programı’nda “Ahlat Köşkü ile Devlet Adamları Konukevi Projesi” adı altında 99 milyon TL’lik bir bütçe ayrıldı. Bu bütçenin 89 milyon TL’sinin ise bu yıl kullanılacağı açıkladı. Milyonlarca liralık harcamanın, “Donanım, etüt-proje, makine-teçhizat, 52 bin metrekarelik peyzaj ve 5 bin metrekarelik sosyal tesis” için gerçekleştirileceği belirtildi.

KÖŞKÜ ERDOĞAN’IN ARKADAŞI YAPIYOR

Köşkü, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı Hasan Gürsoy’un Güryapı Taahhüt Şirketi yapıyor. Çamlıca Cami projesini, Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü, Süleymaniye Camii, Galatasaray Üniversitesi, Arkeoloji Müzesi ve Topkapı Sarayı’nın restorasyon işleri ile Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Okçular Vakfı tarafından da kullanılan Okçular Tekkesi’nin restorasyonu da Hasan Gürsoy’un şirketleri tarafından yapıldı.

Mahmud’a özel akademik ilan

 

 

Okumaya devam et

Popular