Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Gaziantep’teki askeri alan imara açılacak

31 Mart seçimleri kapsamında Gaziantep’te düzenlenen mitinge katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehir merkezindeki askeri birliğin taşınarak söz konusu alana millet bahçesi ve konut inşa edileceğini söyledi. Gaziantep’in eski stadının yerine millet bahçesi yapılıyor olması, askeri alanın iktidar tarafından ranta dönüştürülerek konut amaçlı kullanılacağı ifade ediliyor.

11 MİLYON METREKARE ALANA SAHİP

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Millet Bahçesi Projesi kapsamında değerlendirilecek olan Gaziantep 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın bulunduğu 10 milyon 700 bin metrekare büyüklüğündeki General Hüseyin Ataman Kışlası, iktidar partisi AKP’nin iştahını kabartıyor.

AKP’NİN İŞTAHINI KABARTIYOR

15 Temmuz sonrası dönemin Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Gaziantep şehir merkezinde kalan askeri alanların belediyelere devredilmesi noktasında proje geliştireceklerini söylemişti. Gaziantep’te Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) seçim mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tugay Komutanlığı’nın bulunduğu arazinin imara açılacağını ve millet bahçesi yapılacağını ifade etti.

AKP’li seçmene hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “10 milyon 700 bin metrekare büyüklüğündeki askeri alanın yarısını gül bahçeleriyle, ıhlamurlarıyla, çınarlarıyla bir millet bahçesi haline dönüştüreceğiz. Kalan kısmına da Antep’in tarihi, kültürü ve mimarisine uygun bir medeniyet şehri kuracağız” dedi.

General Hüseyin Ataman Kıçlası, 10 milyon 700 bin metrekare alana sahip

ŞEHRİN EN GÜZEL ALANINA SAHİP

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği askeri arazi, şehir merkezindeki en büyük alan sahip. Gaziantep Adliye Sarayı’nın yanında bulunan 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı, 10 milyon 700 bin metrekare alanda bulunuyor. Askeri arazi, Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı’ndan başlayıp, Gaziantep Arena’ya kadar devam ediyor. Şehrin büyümesiyle birlikte arazisi dikkat çeken Tugay Komutanlığı’nın, şehrin dışında başka bir alana taşınması amaçlanıyor.

Mega projeler için imara açılan arazi AKP’lilere aitmiş

Gündem

Saray’da Rus füzeleri Marmaris’te 2 gemi… 15 Temmuz’da Rusya’nın rolü!

Gazeteciler Fatih Akalan ve Levent Kenez Türkiye’nin ve dünyanın gündemini ve en sıcak gelişmelerini Bold canlı yayınında değerlendiriyor.

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Londra piyasasında Türk Lirası işlemleri Nisan ayında yüzde 40 düştü

İngiltere Merkez Bankası, Londra piyasasında Türk Lirası işlemlerinin Nisan ayında ortalam günlük işlem hacminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 düştüğünü açıkladı.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimler öncesi AKP hükümeti, doların yükselmesini önlemek için Türk kamu ve özel finans kuruluşlarının Londra piyasasında yabancılara Türk Lirası satışını yasaklamıştı.

BOLD-İngltere Merkez Bankası, 2019 yılı ilk 6 ayı için dünyanın en büyük döviz piyasası konumundaki Londra piyasasında yapılan yabancı para cinsinden işlemlere ilişkin verileri açıkladı.

Türk Lirası – ABD döviz işlemleri geçen yıl Nisan ayında günlük 56.2 milyar dolar civarında gerçekleşti. Bu rakam Ekim 2018’de 35.2 milyar dolara ve bu yıl Nisan ayında 33.5milyar dolara düştü.

Böylece TL-ABD Doları döviz işlemlerinin Londra piyasasında yapılan bütün yabancı para işlemlerindeki payı da yüzde 2.1’den yüzde 1.2’ye düştü.

Bu ani düşüşte geçen yıl Ağustos ayında Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısında aşırı değer kaybetmesinin önemli payı oldu.

TÜRK LİRASI AŞIRI DALGALI VE YÜKSEK RİSK TAŞIYOR

Uluslararası yatırımcılar, özellikle son bir yıldır artan enflasyon ve ekonomideki kötüye gidişle mücadele edecek Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda ciddi endişeler taşıyor.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimler öncesi AKP hükümeti, doların yükselmesini önlemek için Türk kamu ve özel finans kuruluşlarının Londra piyasasında yabancılara Türk Lirası satışını yasaklamıştı. O dönemde Türk Lirasının offshore piyasalarında alım maliyeti yüzde binlere çıkmıştı.

Londra piyasasında konuyu yakından takip eden uzmanlar, bazı uluslararası bankaların aşırı dalgalanan ve yüksek risk taşıyan Türk Lirası işlemleri yapmayı offshore piyasasında bıraktığını belirtiyor.

Deniz Bank Genel Müdürü: Merkez Bankası faizi 9 puan indirebilir

Okumaya devam et

Gündem

Ahmet Nesin’in başına gelenler, babası Aziz Nesin’in romanlarını aratmıyor

Oğlu Ahmet Nesin’in yaşadıkları babası Aziz Nesin yazdığı trajikomik hikayeleri aratmıyor. Türk yargı sisteminin bezdirdiği Ahmet Nesin vatandaşlıktan çıkma başvurusu yapacak.

BOLD- Aziz Nesin’in romanlarındaki trajikomik hayat hikayelerinden biri bugünlerde oğlu Ahmet Aziz Nesin’in başından geçiyor. Gazetecilik yapan ve Artı Gerçekler adlı haber sitesinde köşe yazısı yazan Ahmet Nesin sosyal medya hesabından Türk yargı sistemi yüzünden nasıl mağdur edildiğini anlattı.

Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldığı için ‘örgüt propagandası’ suçundan yargılanan ve 2 yıl önce beraat eden Nesin bu yüzden pasaport alamadığını belirtti.

Ahmet Nesin, yaşadığı  tüm olumsuzluklar nedeniyle vatandaşlıktan çıkma başvurusu yapacağını duyurdu.Nesin’in sosyal medyadan yaptığı paylaşımı şöyle, ”Özgür Gündem Gazetesi’nde 1 günlük genel yayın müdürlüğü yaptım diye önce tutuklandım, sonra da beraat ettim. Ona rağmen hâlâ pasaport verilmiyor. Demokratik Faşizm diye yazdığım bu olsa gerek. Yarın dilekçeyle vatandaşlıktan çıkma başvurusu yapacağım” dedi.

Nesin, Erol Önderoğlu ve Şebnem Korur Fincancı ile birlikte Özgür Gündem’de nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldığı için ‘örgüt propagandası’ suçundan yargılanmış ve 17 Temmuz 2019’da beraat etmişti.

Küçük ortak MHP’den AKP’li Başkanın 30 Ağustos skandalına günler sonra tepki

Okumaya devam et

Popular