Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İktisatçı Sönmez: Nisan’da ağır fatura geliyor

“İktidarın derdi ekonomik kriz değil. Dertleri bundan sonraki durumlarının ne olacağıdır. Yani seçimleri kaybetmemektir. Ağır fatura Nisan’da gelecek.”

İktidarın her seçim öncesi ekonomik anlamda bir takım vaatlerde bulunduğunu hatırlatan İktisatçı Mustafa Sönmez, seçimleri kaybetmemek için arada bir alt sınıfların ağzına bir parmak bal çaldığını belirterek, “2019’un Nisan ayından itibaren çok ağır bir fatura olarak toplumun önüne gelecek” dedi.

İktisatçı Mustafa Sönmez, ekonomide yaşanan son gelişmeleri Mezopotamya Ajansı’na değerlendirdi.

İNSANLAR TÜKETEMİYORLAR ÇÜNKÜ GELİRLERİ ENFLASYONUN GERİSİNDE KALDI

“Bundan önceki çeyrekten başlayarak Türkiye ekonomisi üç çeyrektir inişe geçmiş durumda. 2019’da da bunun devam etme ihtimali var. Çünkü bunu tersine çevirecek bir rüzgâr yok. Yani talep yönünden bakarsak iç talep büzülmüş durumda. İçeride insanlar tüketemiyorlar. Çünkü gelirleri enflasyonun çok gerisinde kaldı. Kredi kullanma ise konusunda hem bankalar kredi vermiyor hem de faizler yüksek. İç talep büzüldüğü için geriye ihracat yani dış talep kalıyor. Ama dış talepte de Türkiye sanayisinin rekabet gücü çok zayıflamış durumda. Yabancılar eskisi gibi borç para vermeye, yatırım yapmaya gelmiyorlar. Türkiye’yi riskli buluyorlar. Dolayısıyla oradan da bir rüzgar gelmediği için bu küçülmenin 2019’un iki üç çeyreğinde devam etme ihtimali var”

İNSANLAR REEL KRİZİ HİSSETMEYE BAŞLADI

“Enflasyon son 15 yılda görünmeyen boyutlara çıktı. İktidar başta gıda olmak üzere enflasyonu kontrol edemiyo. İktidar döviz fiyatlarını kontrol edemedi. Döviz fiyatlarından dolayı dışarıdan ithal edilen girdilerin maliyeti arttı. O maliyetler sanayi ürünlerine yansıdı. Sanayi ürünlerindeki maliyet de piyasaya yansıdı. Enflasyon yüzde 20 ila 25’lere çıktı. Fiyatlar bu kadar artmışken asgari ücreti sadece yüzde 20 arttırabildiler. Asgari ücretin dışında kalan kesimlerin ücretleri yeterince artamadı. Türkiye’de insanlar uzun yıllardır bütçelerini sadece gelir üzerinden değil borçlanarak yani geleceklerini borçlandırarak idame ettirmeye çalışıyorlar. Banka kredisi kullanma, kredi kartı üstünden ya da ihtiyaç kredisi olarak kaynak kullanmada da belli sınırlar olunca insanlar krizi iyice hissetmeye başladı. İnsanların hem reel olarak gelirleri geriledi hem de bunu takviye edecek borçlanmadan da yoksun kaldılar.”

UCUZ SEBZENİN ZARARI HALKTAN TAHSİL EDİLECEK

“Hükümet ‘pahalılığa karşı mücadele ediyorum’ diyor ama koca koca çadırların içinde birkaç kasadan başka bir şey yok. Ama dışında çadırların üzerinde koca koca enflasyonla mücadele yazıyor. Bunların hepsi seçim şovu ve bunun da fiyatlara etkisi olduğu söylenemez. Kaldı ki burada ucuza satılmış sebze meyvenin ortaya çıkardığı zararlar da bütçeye yazıldı. Yani bu toplumdan tahsis edilecek. Fiyatlardaki artışın temel nedeni tarımın yılları bulan ihmalidir. Ondan sonra insanlara tarım ve hayvancılık yaptırmama üzerine izledikleri özellikle Güneydoğu’daki güvenlikçi politikalardır. Bütün bunların sonucunda Türkiye kendisini doyuramaz hale gelmiştir. Bu kadar derin nedenleri vardır”

NİSAN’DAN İTİBAREN ÇOK AĞIR BİR TABLO ORTAYA ÇIKACAK

“İktidarın derdi ekonomik kriz değil. Dertleri bundan sonraki durumlarının ne olacağıdır. Yani seçimleri kaybetmemektir. Seçimleri kaybetmemek için de arada bir alt sınıfların ağzına bir parmak bal çalıyor. İktidar seçimlerde bir kayba uğramak istemiyor. Hatta kayba uğramamak için bazı yapmaması gereken şeyleri de yapıyor. Dolayısıyla yaptıkları şey ekonomideki sorunları çözmek değil sorunların üstünü örtmektir. Yani sorunları kısa bir süreliğine halının altına süpürmektir. Bunlar 2019’un Nisan ayından itibaren çok ağır bir fatura olarak toplumun önüne gelecek.”

Ekonomi

İş adamlarından çağrı: Seçim bitti, ekonomiye odaklanın

İhracatçılar ve iş adamları, seçimleri artık geride kaldığını hatırlatarak, artık gerçek gündem olan ekonomi ve reformlara odaklanılması gerektiğini belirtti.

BOLD – 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri yapıldı. İş adamları, seçim gündeminin örttüğü ekonomiye dikkat çekerek, artık ekonominin daha iyi bir noktaya gelmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini kaydetti.

EKONOMİ ZORLU BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türk halkının demokrasiye sahip çıktığını, seçimin kazananın Türk demokrasisi olduğunu kaydetti. Türkiye’de siyasilerin bundan sonraki süreçte kutuplaştırıcı dilden uzaklaşarak, birleştirici bir dille hareket etmesini beklediklerini dile getiren Eskinazi, “Türk ekonomisi zorlu bir süreçten geçiyor. Katma değerli üretime yoğunlaşacağımız, enflasyon ve yüksek faizle mücadele edeceğimiz, 2023 hedeflerine ulaşmak için çalışacağımız seçimsiz bir 4 yıl var önümüzde. Bu 4 yıllık zaman dilimini hep birlikte çok iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

GENÇ İŞADAMLARI: ŞİMDİ EKONOMİYE ODAKLANMA ZAMANI

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu da “Uzun soluklu demokrasi tarihimiz bir sınavı daha başarıyla vermiştir. Tüm tarafların bu akşam gösterdikleri olgunluk da takdire şayandır. En büyük beklentimiz ekonomimiz başta olmak üzere asıl sorunlarımıza öncelik verilmesidir. Bu seçimle birlikte önümüzdeki seçimsiz 4 yılın her günü daha fazla çalışarak ekonomik alanda iyi sonuçlar elde edeceğimizi ümit ediyoruz. Şimdi tüm enerjimizle birlik ve beraberlikle ekonomiye ve reformlara odaklanma zamanı” dedi.

TÜSİAD’dan İmamoğlu’na destek açıklaması: İş dünyası olarak üzerimize düşeni yapacağız

Okumaya devam et

Ekonomi

Seçim bitti zamlar başladı: Motorine 29 kuruş zam

İstanbul’da yenide yapılan Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin ardından zamlar gelmeye başladı. Bu gece yarısından itibaren motorine 29 kuruş zam yapılacak. Artış pompaya yansıyacak.

BOLD – Motorinin litre fiyatına 29 kuruş zam yapıldı. Zam, pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren 22 kuruş olarak yansıyacak. Kalan 7 kuruşluk artış ise ÖTV’den karşılanacak.

22 KURUŞ POMPAYA YANSIYACAK

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) açıkladığına göre, motorin fiyatlarındaki artışın ardından, zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı ‘eşel mobil sistemi’ devreye alındı. Buna göre, motorin fiyatlarındaki 29 kuruşluk artışın 22 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 7 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

LİTRESİ 6.52 TL’YE ÇIKACAK

Ankara’da ortalama 6.30 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6.52 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul’da 6.25 liradan 6.47 liraya, İzmir’de 6.31 liradan 6.53 liraya yükselecek.

Okumaya devam et

Ekonomi

THY’nin 17 yöneticisine bir yılda 19.6 milyon lira ödendi

Geçen yıl Türk Hava Yolları yönetim kadrosunda yer alan 17 kişiye, 19.6 milyon lira ödeme yapıldığı ortaya çıktı. Ancak kime ne kadar ödendiği bilinmiyor.

BOLD – Sözcü Gazetesi yazarı Çiğdem Toker, bugünkü yazısında THY’nin yönetici kadrolarına ne kadar ücret ödendiğine dair bilgilere yer verdi. 1 Ocak-31 Aralık 2018 dönemine ilişkin yönetim kurulu faaliyet raporundaki bilgiyi aktardı. Toker, “2018 yılında yönetim kurulu üyeleri, genel müdür ve genel müdür yardımcılarına ödenen ücret ve ikramiye dahil tüm maddi menfaatlerin toplamı 19 milyon 659 bin 981 lira olarak gerçekleşmiştir” ifadesini kullandı.

Toker söz konusu tutarın 17 kişiye ödendiğini belirterek şunları söyledi: “THY yönetiminde başkanla birlikte 9 yönetim kurulu üyesi görev yapmakta. Başkanvekili Bilal Ekşi, aynı zamanda genel müdür. Ekşi’nin yardımcı sayısı 8. Dolayısıyla bu 19.6 milyon lira yıllık toplam ödemenin 17 kişiyi kapsadığını söyleyebiliriz. Bu tutarın tek tek kime, ne kadarı ücret, ne kadarı ikramiye vs. ayrıntı yer almıyor.”

AKP’Lİ OLMASAYDINIZ BU MAKAMLARA ERİŞEBİLİR MİYDİNİZ­?

Kamu gücü kullanılan koltuklarda görev yapan ve ayrıcalıklı pozisyonları, yüksek maaşları ‘tabii ki yetenekleri ve birikimiyle’ hak ettiğini düşünen herkese, arkadaşlar şu soruyu sormalı” diyen Toker, yazısını şöyle bitirdi: “AKP ile hiçbir bağınız olmasaydı, sadece eğitimle, birikiminle, kişisel niteliklerinle ve eşit koşullarda bu pozisyona erişebilir miydin?”

Okumaya devam et

Popular