Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“Boeing ve FAA, kazadan dört gün önce güvenlik sorunlarından haberdardı”

Boeing ve ABD Havacılık İdaresi'nin (FAA), 157 kişinin öldüğü uçak kazasından 4 günce MCAS ile ilgili güvenlik sorunundan haberdar olduğu iddia edildi.

The Seattle Times’ın ortaya attığı iddiaya göre, Boeing ve ABD Havacılık İdaresi’nin (Federal Aviator Administration-FAA) eline, kazadan dört günce Manevra Karakteristiği Artırılmış Sistem’le (MCAS) ilgili güvenlik raporu geçti.

Pazar günü yayınlanan haberde, Ethiopian Airlines’ın yaşadığı ölümcül kazadan dört gün önce Boeing’de kullanılan MCAS yazılımındaki güvenlik sorunlarının şirkete ve FAA’e sunulduğu belirtildi.

Gazete, uçak modelinin FAA sertifikasyonunun bir parçası olarak kullanılan bir iç güvenlik raporuyla ilgili sorunları tespit ettiğini söyledi. Bu sonuca ise eskiden çalışmış ve şu anda çalışan mühendislerin MCAS yazılımı üzerindeki analizlerden vardı.

MCAS yazılımının amacı, uçağın hızının düştüğü yerlerde uçağın burnunu aşağıya doğru indirmek. Bu özelliğin eklenmesinin sebebi ise yeni 737 Max’lerin büyük, daha yakıt tasarruflu motorlarının, uçağın ağırlık merkezini bozması.

Gazete, raporun “yeni uçuş kontrol sisteminin gücü yetersiz” dediğini ve sistem hatasının şiddetini “tek bir sensörden gelen giriş bazlı sistemin aktivasyonu engellenmelidir” olarak seviyelendirdiğini yazdı.

Bu arada Ethiopian Airlines ve Lion Air’ın geçirdiği kazaların sebebi henüz net değil ancak kanıtlara göre iki uçağın pilotunun da kazadan dakikalar önce MCAS sistemiyle mücadele ettiğini gösteriyor. Sistem tek bir sensöre bağlı ve gözlemcilere göre bu sorunun sebebi sensörde meydana gelen sorunlar.

Boeing ve ulusal yetkililer ise güncellemenin ilk olarak ekimde yaşanan kazadan sonra başlatıldığını ve en erken nisan ayında yayınlanacağıyla ilgili raporları reddetti.

CEO Dennis Muilenburg, araştırmacıların kesin sonuçlara varabilmek için çalışmaya devam ettiğini, Boeing’in daha önceden duyurduğu yazılım güncelleme geliştirmesini sonuçlandırdığını ve pilot eğitimlerinde revizyon yapıldığını söyledi.

Boeing ve FAA, kazadan dört gün önce ellerine bir güvenlik raporu geçtiği iddialarına ise henüz bir yanıt vermedi.

Dünya

New York’ta göstericiler Apple mağazasını böyle yağmaladılar

ABD’de, protestoların sıçradığı dünya ekonomisinin kalbi New York’da, yağmaya başlayan bazı göstericiler kapısını kırarak girdikleri teknoloji devi Apple mağazasını soyup soğana çevirdi.

BOLD- Siyahi George Floyd’un ölümüne neden olan polis şiddeti sonrası ABD’nin Minneapolis kentinde başlayarak, geniş katılımlı hükumet protestolarına dönüşen gösteriler dünya ekonomisinin başkenti sayılan New York’a da sıçradı. Sokakları ateşe veren protestocular bazı işyerlerinin de camlarını kırdı.

APPLE MAĞAZASINI YAĞMALADILAR

ABD’li teknoloji devi Apple da eylemcilerin öfkesinden nasibini aldı. Camları kırılan New York’taki mağazanın içi onlarca protestocu tarafından yağmalanarak boşaltıldı. Bir ABD’li de yağmayı sosyal medya hesabından canlı paylaştı. Görüntülerde, kapısı kırılan mağazaya dalan eylemcilerin kucaklarına doldurdukları binlerce dolarlık elektronik aletlerle mağazayı boşalttığı görülüyor.

ABD gösterilere katılan ‘Batman’ı konuşuyor

 

Okumaya devam et

Dünya

ABD gösterilere katılan ‘Batman’ı konuşuyor

ABD’deki polis şiddeti sonrası başlayan eylemlerden sosyal medyaya yansıyan bir görüntüde, fantastik kahraman Batman kılığındaki bir ABD’li göstericilerin arasında dolaşması Hollywood sahnelerini aratmadı

BOLD- Koronavirüs pandemisini dünya gündeminin ikinci sırasına iten, ABD’deki polis şiddeti sonrası başlayan protesto gösterileri tam gaz devam ediyor. Gösterilerde çekilen ilginç videolar da, sosyal medya aracılığıyla tüm dünyada yankı buluyor. O videolardan biri de Hollywood’un fantastik film kahramanı Batman yer alıyor. Batman kılığındaki bir ABD’li de göstericiler arasında boy gösterdi. Film sahnesini andıran görüntülerde, göstericiler arasında yürüyen Batman’ı görenler kısa süreli şaşkınlığa uğruyor.

Anonymous , Amişler ve cadılardan sonra Batman’ın da kendi taraflarında yer aldığını söyleyen göstericilerden sosyal medyada birbirinden esprili paylaşımlar geldi. Görüntüler sosyal medyanın yanı sıra ABD medyasında da geniş yer buldu.

Eylemcilere ok atan ABD’linin hazin sonu

Okumaya devam et

Dünya

Eylemcilere ok atan ABD’linin hazin sonu

Okunu ve yayını alarak Minneapolis’deki göstericilerin karşısına dikilen, orta yaşlı beyaz bir Amerikalı, onlarca göstericiden yediği dayak sonrası hastanelik oldu.

BOLD- ABD’nin Minneapolis kentinde, siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan olaylar hız kesmeden devam ediyor. Eylemcilere tepki gösteren bir ABD vatandaşı okunu ve yayını alarak eylemcilerin karşısına çıktı. Yürüyüş yapanlara ok atan adam bir anda onlarca eylemcinin arasında kaldı. Eylemcilerden dayak yiyen kan içindeki ABD’li soluğu hastanede aldı. Hastane önünde Kanal 13 muhabirine konuşan adam, başına gelenler yüzünden göstericileri suçladı.

ABD’de ‘George Floyd’ protestosu: 25 kentte sokağa çıkma yasağı kararı

Okumaya devam et

Popular