Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“Boeing ve FAA, kazadan dört gün önce güvenlik sorunlarından haberdardı”

Boeing ve ABD Havacılık İdaresi'nin (FAA), 157 kişinin öldüğü uçak kazasından 4 günce MCAS ile ilgili güvenlik sorunundan haberdar olduğu iddia edildi.

The Seattle Times’ın ortaya attığı iddiaya göre, Boeing ve ABD Havacılık İdaresi’nin (Federal Aviator Administration-FAA) eline, kazadan dört günce Manevra Karakteristiği Artırılmış Sistem’le (MCAS) ilgili güvenlik raporu geçti.

Pazar günü yayınlanan haberde, Ethiopian Airlines’ın yaşadığı ölümcül kazadan dört gün önce Boeing’de kullanılan MCAS yazılımındaki güvenlik sorunlarının şirkete ve FAA’e sunulduğu belirtildi.

Gazete, uçak modelinin FAA sertifikasyonunun bir parçası olarak kullanılan bir iç güvenlik raporuyla ilgili sorunları tespit ettiğini söyledi. Bu sonuca ise eskiden çalışmış ve şu anda çalışan mühendislerin MCAS yazılımı üzerindeki analizlerden vardı.

MCAS yazılımının amacı, uçağın hızının düştüğü yerlerde uçağın burnunu aşağıya doğru indirmek. Bu özelliğin eklenmesinin sebebi ise yeni 737 Max’lerin büyük, daha yakıt tasarruflu motorlarının, uçağın ağırlık merkezini bozması.

Gazete, raporun “yeni uçuş kontrol sisteminin gücü yetersiz” dediğini ve sistem hatasının şiddetini “tek bir sensörden gelen giriş bazlı sistemin aktivasyonu engellenmelidir” olarak seviyelendirdiğini yazdı.

Bu arada Ethiopian Airlines ve Lion Air’ın geçirdiği kazaların sebebi henüz net değil ancak kanıtlara göre iki uçağın pilotunun da kazadan dakikalar önce MCAS sistemiyle mücadele ettiğini gösteriyor. Sistem tek bir sensöre bağlı ve gözlemcilere göre bu sorunun sebebi sensörde meydana gelen sorunlar.

Boeing ve ulusal yetkililer ise güncellemenin ilk olarak ekimde yaşanan kazadan sonra başlatıldığını ve en erken nisan ayında yayınlanacağıyla ilgili raporları reddetti.

CEO Dennis Muilenburg, araştırmacıların kesin sonuçlara varabilmek için çalışmaya devam ettiğini, Boeing’in daha önceden duyurduğu yazılım güncelleme geliştirmesini sonuçlandırdığını ve pilot eğitimlerinde revizyon yapıldığını söyledi.

Boeing ve FAA, kazadan dört gün önce ellerine bir güvenlik raporu geçtiği iddialarına ise henüz bir yanıt vermedi.

Dünya

Yargıç Richard Berman, Halkbank’ın talebini reddetti

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden Halkbank davasında, kurumun ABD’de danışmanlığını yapan hukuk firmasının talep ettiği özel statüde yargılanma talebi reddedildi.

BOLD-New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde ön duruşma süreci devam eden Halkbank davasında, hâkim Richard Berman, bankanın hukuk danışmanı King & Spalding firmasından Halkbank’ın sınırlı ve özel katılım mahkeme talebinin ayrıntılarının yer aldığı bir başvuru dilekçesini 19 Kasım tarihine kadar kendisine sunmasını istemişti.

King & Spalding firması adına avukat Andrew C. Hruska, 21 Kasım’da mahkemeye sunduğu 20 sayfalık başvuru dilekçesinde bir kez daha bankanın sınırlı ve özel yargılanma talebini iletmişti.

HALKBANK’A YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR NEDİR?

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, 15 Ekim’de Halkbank hakkında ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları paravan şirketler aracılığıyla delmek, banka dolandırmak için komplo kurmak, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı ihlal etmek için komplo kurmak, kara para aklamak, kara para aklamak amacıyla komplo kurmak gibi altı ayrı suçlamanın yer aldığı iddianame hazırlamıştı. İddianamede Halkbank’ın yaklaşık 20 milyar dolarlık usulsüz para transferi ve finansal işlem gerçekleştirdiği öne sürülmüştü.

Oy oranları düşen AKP’de 3’üncü ortak arayışı!

Okumaya devam et

Dünya

Nijerya’da süper tankerin 1’i Türk 19 mürettebatı kaçırıldı

Nijerya’da korsanların saldırısına uğrayan Hong Kong bandralı bir petrol tankerinde görevli mürettebattan 19’u kaçırıldı. Kaçırılanlardan birinin Türk olduğu bildirildi.

BOLD Kaçırılan mürettebattan 18’inin Hindistanlı birinin de Türk vatandaşı olduğu kaydedildi. Gemiyi işleten şirketin açıklamasında, saldırının 3 Aralık günü Bonny Adasına 77 deniz mili mesafede gerçekleşti. Şirket yetkilileri, ne geminin ne de yüklü olan kargonun zarar görmediği ve gemide 7 kişinin daha bulunduğunu kaydetti.

Yaklaşık 2 milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip süper tanker Nave Constellation’ın Yunan nakliye şirketi Navios Tanker Management tarafından işletildiği ifade edildi.

Saldırı sonrası konuşan şirket yetkilileri, mürettebatın ailelerinin bilgilendirildiğini belirterek, “19 kişinin güvenli şekilde geri dönmesini sağlamak için gereken her şeyi yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Batı Afrika bölgesindeki denizlerdeki korsan saldırıları son aylarda artmış durumda.

Moritanya’da göçmen teknesi faciası: 60’a yakın ölü

Okumaya devam et

Dünya

ABD, İran’a ait olduğundan şüphelenilen bir gemideki silahlara el koydu

ABD donanmasına ait bir savaş gemisi, Umman Denizi’nde seyir halindeki bir yük gemisinde İran’a ait olduğu öne sürülen çok sayıda silah ve füze parçası ele geçirdi.

BOLD – ABD Savunma Bakanlığı, uluslararası sularda seyreden geminin birden fazla ülkenin bayrağını taşıyan gemiler için de kullanılan “vatansız gemi” statüsünde olduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada gemide ele geçirilen güdümlü füze parçalarına Yemen’deki iç savaşta kullanılması ihtimaline karşın el konulduğu bildirildi.

İran, Yemen’deki Şii Husi isyancıları destekliyor ve silah yardımı yapıyor.

Yemen’de 2015 yılında patlak veren iç savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ile İran destekli Şii Husi isyancılar arasındaki çatışmalarda çoğu sivil on binlerce insan hayatını kaybetti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti, Rusya’yı ülkeye paralı savaşçı göndermekle suçladı

Okumaya devam et

Popular