Connect with us

Ekonomi

“Washington yönetimi, Türkiye’ye F-35 teslimatını askıya almayı düşünüyor”

ABD'li yetkililer, Washington yönetiminin Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarının verilmesi hazırlıklarını yakında askıya alabileceği yönündeki iddiaları doğruladı.

ABD’li yetkililer, henüz bir karar alınmış olmamasına rağmen Washington yönetiminin Türkiye’ye F-35 verilmesi hazırlıklarını askıya almayı düşündüğünü doğruladı. ABD tarafı ayrıca Türkiye’ye alternatif tedarikçi arayışına da başladı.

ABD’li yetkililer Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının verilmesi hazırlıklarının yakında askıya alınabileceğini belirtti.

“EN GÜÇLÜ SİNYAL”

Atılması halinde bu adım, Washington’ın Ankara’nın hem F-35 uçaklarına hem de Rusya’nın S-400 hava savunma sistemine sahip olamayacağına dair şimdiye kadar verdiği en güçlü sinyal olacak.

ABD’nin uluslararası güvenlik ilişkilerinden sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Vekili Katie Wheelbarger, Reuters’a yaptığı açıklamada, “S-400 bir bilgisayar. F-35 bir bilgisayar. Bilgisayarınızı düşmanınızın bilgisayarına bağlamazsınız ve en basit şekilde bunu yapmış olacağız” dedi.

ABD’li yetkililer, henüz bir karar alınmış olmamasına rağmen Washington’In Türkiye’yi F-35’i teslim almaya hazırlamak üzere atılan adımları askıya almayı düşündüğünü doğruladı.

Wheelbarger, “Uçakların muhafazasının nihayetinde onlara verileceği varsayımıyla bu süreçte mütemadiyen bazı kararlar alınıyor… Yani (bu konuda ciddi olduğumuz) sinyalini vermek üzere askıya alınabilecek birçok şey var” dedi, ancak atılabilecek adımlar hakkında ayrıntı vermedi.

“F-35 BAKIM DEPOSU, ESKİŞEHİR YERİNE BATI AVRUPA’DA BİR YERDE KURULABİLİR”

Başka bir ABD’li yetkili ise Eskişehir’de F-35 motorları için kurulan bakım deposuna alternatif aradıklarını söyledi. Yetkili, bu deponun Eskişehir yerine Batı Avrupa’da bir yerde kurulabileceğini ifade etti.

“EN CİDDİ KRİZ OLACAK”

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde Türkiye projesi direktörü Bülent Alirıza’ya göre, Türkiye F-35 programından çıkarılırsa, bu onlarca yıldır iki müttefik arasındaki ilişkide en ciddi kriz olacak.

Alirıza, “Bu (F-35 gerilimi) iki ülke arasındaki sorunun nedeni değil, gerçekten bir işareti” değerlendirmesinde bulundu.

Adının açıklanmasını istemeyen pek çok ABD’li yetkili, Türkiye’nin NATO’dan uzaklaştığından kaygı duyuyor ve Ankara ile Moskova arasındaki ilişkileri endişeyle izliyor. Gerilim daha da yükselebilir. S-400 hava savunma sistemini alması halinde Türkiye ABD yaptırımlarıyla da karşılaşabilir.

ABD, Türkiye’nin hala S-400’den vazgeçebileceğini ummasına rağmen Erdoğan, S-400 konusunda Türkiye’nin geri dönüşünün olamayacağını belirtmişti. Erdoğan ayrıca defalarca S-400 konusundaki yaklaşımını değiştirmeyeceğini dile getirmişti.

Ankara iniş takımlarının bileşenleri, kokpit göstergeleri ve uçak motorları dahil uçak parçaları üretmeye yardımcı olduğu için Türkiye’yi F-35 programından çıkarma kararı daha geniş yankı bulacak.

Wheelbarger, Pentagon’un yaşanan bu gerilim ışığında diğer NATO ülkeleri de dahil olmak üzere F-35 parçaları için olası alternatif tedarikçileri “kapsamlı olarak” değerlendirdiğini kabul etti.

Türkiye’nin programdan çıkarılabileceği hakkında tahminde bulunmayan Wheelbarger, “Bu tedarik zincirinde istikrarı sağlamak için temkinli bir program planlaması” açıklamasını yaptı.

TÜRKİYE-ABD KONGRESİ ARASINDA GERİLİM TIRMANABİLİR

Washington, Türkiye’yi S-400’ler yerine Amerikan yapımı Patriot savunma sistemini satın almaya ikna etmeye çalıştı. Erdoğan, yalnızca şartların uygun olması durumunda Türkiye’nin ABD’den Patriot sistemlerini satın almaya hala açık olduğunu söyledi.

Pentagon sözcüsü Eric Pahon, Patriot hava savunma sistemine ek olarak Amerika’nın teklifinin “ilerlemiş sistem geliştirme konusunda hükümetler arasındaki önemli bir işbirliğini kapsadığını” söyledi.

Türkiye hem S-400 hem de Patriot sistemi satın alma konusunda ısrarlı olmasına rağmen ABD Türkiye’yi kararını değiştirmediği sürece Patriot teklifini masadan kaldıracağı konusunda uyardı.

Türkiye’nin S-400 alımı, ABD Kongresi ile de gerilimi tetikleyebilir. S-400 beklenirken, Kongre Ankara’ya bütün silah satışlarını zaten engellemişti. ABD Kongre üyeleri Trump yönetiminin Türkiye’nin S-400’leri alması durumunda F-35 savaş uçaklarını almasını hukuki olarak engelleyecek tasarılar sunma girişimlerini yeniden gündeme getirebilir.

Ekonomi

Şirketlere 1.3 trilyon liralık kur şoku

Merkez Bankası’nın 6 ayda bir yayımladığı Finansal İstikrar Raporu’nda dikkat çeken rakamlara yer verildi. Merkez Bankası’nın faizi 500 puan indirmesiyle ortaya çıkan kur şokunun şirketlere 1.3 trilyon lira ek borç yükü getirdiği hesaplandı.

BOLD – Finansal İstikrar Raporu’nda yer alan veriler hem şirketlerin hem vatandaşın borç yükünün artarak büyüdüğünü gösterdi.

Hanehalkı borcu Mart 2022 itibarıyla 6 aylık (yıllıklandırılmış) yüzde 25.1 büyüme ile 1 trilyon 137,8 milyar liraya ulaşırken, reel sektör borcu yüzde 107.5 artışla 5 trilyon 343,2 milyar liraya çıktı.

DOLAR 18 LİRAYA FIRLAYINCA ŞİRKETLERİN BORCU KATLANDI

Avrasya Yatırım’ın analizine göre, hanehalkı gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 14.6’sı kadar borç yükünü taşırken, şirketlerin, gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 67.7’si kadar yurtiçi ve yurtdışı kredi borçları bulunuyor. Reel sektörün finansal borçlarına ilişkin Ağustos 2021 – Şubat 2022 tarihleri arasındaki 6 aylık değişimi raporlayan Merkez Bankası, 2021 yılı son çeyreğinde gerçekleşen kur artışının borç yüküne etkisini de gösteriyor.

Raporda, Merkez Bankası’nın Eylül 2021’den itibaren politika faizinde 500 puan indirime gitmesiyle ortaya çıkan kur şokunun şirketlere 1.3 trilyon lira ek borç yükü yarattığı hesaplanıyor.

KREDİ KARTI BORCU 240.7 MİLYAR LİRA

Mart 2022 itibarıyla 1.137 trilyon liraya çıkan hanehalkı borcunun 6 aylık yıllıklandırılmış büyüme oranı yüzde 25.1 oldu. Borçların artışında kredi kartları başrolü oynadı. Kredi kartı borç stoku yüzde 54.3 artışla 240.7 milyar lira, konut kredileri yüzde 19 artışla 338.3 milyar liraya çıktı.

Taşıt kedilerinde ise yüzde 11.3 düşüş gözlendi, borç stoku 25.4 milyar liraya geriledi. İhtiyaç kredileri ise yüzde 20.5 artışla 500.5 milyar liraya ulaştı. Varlık yönetim şirketlerinin vatandaştan alacağı ise yüzde 15 artışla 32.9 milyar liraya çıktı.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Geçinemeyen halkı hedef alan Erdoğan: Birileri çıkıp ‘aç kaldık’ diyor, aç kalan yok

Sokak röportajlarında geçinemediğini, aç olduğunu belirtenleri hedef alan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birileri çıkıp ‘aç kaldık’ diyor. Vicdansızlık yapmayın. Aç kalan falan yok” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Birileri çıkıp ‘aç kaldık’ diyor. Vicdansızlık yapmayın. Aç kalan falan yok” dedi. Erdoğan, AKP iktidarında iş dünyasının şaha kalktığını öne sürdü.

VİCDANSIZLIK YAPMA NE AÇ KALMASI

İstanbul’da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Merkez Ofisi Açılışı ve Ustalara Saygı Ödül Töreni’nde konuşan Erdoğan, “Birileri çıkıp ‘aç kaldık’ diyor, vicdansızlık yapma ne aç kalması. Aç kalan filan yok yeter ki bu noktada dürüst ol, samimi ol. Sürekli olarak yapmış olduğumuz zamlarla, parasal düzenlemelerle vatandaşın imkanlarını nereden nereye getirdiğimiz ortada” dedi.

GEMİ SU ALIRSA SONUÇLARINI HEPİMİZ YAŞAYACAĞIZ

Erdoğan, “Unutmayın hepimiz aynı gemideyiz. Şayet Türkiye gemisi su alırsa bunun sonuçlarını hepimiz yaşayacağız. Biz tüm dikkatimizi Türkiye’nin aydınlık geleceğine yöneltmiş durumdayız. Üretim tarafında istihdamda, ihracatta gayet iyi durumdayız. Cari açıktaki ve bütçe dengelerindeki bozulmasının tek sebebi, tüm dünyada olduğu gibi artan enerji giderleridir” diye konuştu.

İŞ DÜNYAMIZ ŞAHA KALKTI

Önce güven iklimini tesis ettiklerini ileri süren Erdoğan, “Devletine güvenen iş dünyamız bir anda şaha kalktı. İlk önemli adımlar olarak bir Marmaray’ın yapılışı rastgele bir olay değildi. Bütün engellemelere rağmen, her türlü takozu koymalarına rağmen bizim için olmaz denilen Marmaray’ı denizin altından girip denizin altından çıkmak suretiyle milletimizin hizmetine sunduk” dedi.

PARA AKTARDIĞINI KABUL ETTİ

Erdoğan, “Paralardan bahsediyor, Amerika’ya şuraya buraya. Evet 150 bin lira tazminat kazandım, bir 100 bin lira daha kazandım. Bu paraları o iftira attığı TÜRGEV ve Ensar vakıflarına Bay Kemal adına veriyorum. Hiç olmazsa hayra vesile olsun” ifadesini kullandı.

 

Kriz derinleşiyor: Aylık 20 bin lira geliri olmayan artık yoksul

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Kriz derinleşiyor: Aylık 20 bin lira geliri olmayan artık yoksul

Türk-İş, açlık sınırı ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Açlık sınırı 6 bin lirayı aşarken, yoksulluk sınırı da 20 bin liraya yaklaştı.

BOLD – Ekonomik kriz giderek derinleşirken artan enflasyon nedeniyle halk hızla yoksullaşıyor. Türk-İş araştırmasına göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 6 bin 18 liraya, yoksulluk sınırı ise 19 bin 602 liraya yükseldi. Gıda fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 108 oldu.

FİYAT ARTIŞLARININ ÖNÜ ALINAMIYOR

Türk-İş’ten yapılan açıklamada, “Üretim ve tedarik maliyetlerinin artmasıyla arz etkisi ve her gün düşen alım gücünü korumak için öne çekilmiş talep etkisi nedeniyle başta gıdada olmak üzere fiyat artışlarının önü alınamıyor. Ne enflasyon yavaşlıyor, ne de alım gücü yükseliyor. İşçi, memur, emekli, öğrenci, esnaf nefes alamıyor” denildi.

BEKAR ÇALIŞANIN YAŞAM MALİYETİ 8 BİN LİRA

Türk-İş’in açıkladığı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”sonuçlarına göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 6.017,85 TL’ye, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 19.602,14 TL’ye, bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 7.836,46 TL’ye yükseldi.

GIDA FİYATLARI BİR YILDA İKİYE KATLANDI

Araştırmaya göre mutfak enflasyonu son bir yılda iki kat arttı. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 13,04 oranında gerçekleşti. Son on iki aydaki artış oranı yüzde 107,76 olarak hesaplandı. Beş aylık değişim oranı yüzde 46,85 oranında oldu.

Yargı mensuplarına işkence rapor haline getirildi

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar