Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Game of Thrones Ejderhaları Nasıl Yapılıyor?

Game of Thrones’un meşhur ejderhaları nasıl yaratıldı, nelerden ilham alınarak tasarlandı? Görsel efekt uzmanı Sven Martin, adım adım ejderhaların hazırlık sürecini, dizinin sezonlarına göre ejderha tasarımlarında ne gibi değişiklikler yaptıklarını anlattı.

Game of Thrones dizisinde ejderhaların annesi Daenerys Targaryen olsa da onların asıl ebeveyni Almanya’daki görsel efekt şirketi Pixomondo. Şirketin görsel efekt uzmanı Sven Martin ejderhaların bilgisayar ortamında yaratılma evrelerini Entertainment Weekly’ye anlattı.

Martin, birinci sezonda gerçek bir şablon yarattıklarını söyledi. “Şablonların keskin hatlara sahip olduğunu söyleyen Martin, bilgisayar ortamında ejderhaların daha şirin gösterilmesi için şekillendirildiğini söyledi.


Başta ejderhaların açık ve cilt görünümü mat olarak tasarlandı.


Bir sonraki adımda ejderhalar daha koyu hale getirildi, ciltleri daha parlak yapıldı.


Martin, ejderhaların daha gerçekçi canlılar olarak görünmesi için yarasalardan ve kuşlardan ilham aldıklarını anlattı.


“3. sezonda ejderhalara yeni bir özellik getirdik” diyen Martin, “Ejderhalar öfkelendiklerinde ve asıl amaçları korumak olduğundan solungaçlarını boyunlarından dışarı atıyorlar. Bu fikir aynı şeyi yapan kertenkelelerden geliyor” şeklinde konuştu.


Martin, “Ejderhaları her sezon değiştirmek zorundaydık. Her yeni sezonda yeni tasarım için kafa patlattık. Dizinin sezonu tasarımı etkiledi. Her sezon ejderhalar büyütülmüyordu. Her defasında onları yeniden yapıyorduk” dedi.


Ejderhaların kanatlarını daha büyük yaptıklarını, göğüs kafesini değiştirdiklerini” söyleyen Martin, bu görünüm için kuş iskeletinden ilham aldıklarını belirtti.


“Emilia Clarke (Daenerys Targaryen) ilk kez ejderhanın sırtına çıkmaya başlayacağı zaman sivri uçlarını yeniden tasarladık” diyen Martin, “Emilia’nın tutamaçlara ihtiyacı vardı. Bu tasarım 7. sezonda daha fazla kişinin ejderhalara tırmanması gerektiğinde tekrar değiştirildi” ifadesini kullandı.


“Emilia’nın güvenli bir şekilde ejderhaya bindiğini göstermeliydik ama onu bir tırmanma uzmanı gibi de göstermemeliydik. O bir kraliçe ve zorluğa meydan okuyor” diyen Martin, ejderhanın sırt görünümünü tasarlarken zorluk konusunda dengeyi sağlamaya çalıştıklarını belirtti.


Ejderhaları tasarlama işini aldıklarında Game of Thrones’un uyarlandığı kitapları okumadığını, dizinin nasıl bir şey olacağını tahmin edemediğini söyleyen Martin, “Bunun nasıl bir fenomene dönüşeceği konusunda bir fikrim yoktu” dedi. “Oysa bir ejderhalar gibi ikonik varlıkları yaratıyorduk” ifadesini kullandı.

Kültür

Zack Snyder’ın yeni filmi Army of the Dead’den ilk fragman yayınlandı

Dawn of Justice Zack Snyder Cut merakla beklenirken 21 Mayıs’ta izleyiciyle buluşacak yeni filmi Army of the Dead’den de ilk fragman yayınlandı.

BOLD– 21 Mayıs’ta Netflix’te izleyiciye sunulacak olan Army of Dead; 300, Man of Steel ve Watchmen gibi filmlerle tanınan Zack Snyder’ın bu yıl seyirciye sunacağı ikinci filmi. Yönetmenin bu yıl izleyeceğimiz diğer filmi ise uğruna kampanyalar düzenlenen Dawn of Justice Zack Snyder Cut.

ZOMBİ İSTİLASINDA SOYGUN

Las Vegas’da gerçekleşen zombi istilası sırasında kaostan faydalanarak karantina alanında büyük bir soygun yapmayı planlayan ve eski askerlerden oluşan bir grubu konu alan filmin oyuncu kadrosunda; Dave Bautista, Ella Purnell, Ana De La Reguera, Theo Rossi, Huma Qureshi, Omari Hardwick, Tig Notaro, Hiroyuki Sanada, Garret Dillahunt, Matthias Schweighöfer, Raúl Castillo, Nora Arnezeder ve Samantha Win gibi isimler yer alıyor.

Army of The Dead’in ardından anime bir spin-off dizisi ve filmdeki asker grubunun geçmişine ışık tutacak bir prequel filminin de yapılması bekleniyor. Bu açıdan bakıldığında bir franchise başlatmaya hazırlanan yapımın Prequel filminin başrolünü aynı zamanda yönetmenliğini de yapacak olan Matthias Schweighöfer üstlenecek.

Okumaya devam et

Kültür

Van Gogh’un 135 yıl önce yaptığı resim ilk kez görüntülendi

Vincent van Gogh’un 135 yıl önce Paris’te yaptığı bir resim, 100 yıl boyunca bir koleksiyonda kapalı kaldıktan sonra ilk defa görüntülendi.

BOLD– Ünlü ressamın “Montmartre’da Bir Sokak Manzarası” adlı çalışması çizildiği 1887’den sonra 100 yıldan fazla bir süre tek bir Fransız ailesinin koleksiyonunda yer aldı. Müzayede evi Sotheby’s tarafından önümüzdeki ay mezata çıkarılacak resmin 7 milyon sterlin civarında bir bedele satılabileceği tahmin ediliyor.

VAN GOGH’UN SANATINDA ÖNEMLİ BİR YERİ VAR

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Van Gogh uzmanı Martin Bailey “Bu resmi ilk defa doğru düzgün görebiliyoruz. Daha önce resmin yalnızca birkaç tane, çoğu siyah beyaz reprodüksiyonu yapılmıştı. Hep özelkoleksiyonlardaydı, yalnızca sahipleri ve arkadaşları görebiliyordu. Bu önemli bir sanat eseri çünkü Van Gogh’un koyu, toprak renkli resimler yaptığı Hollanda döneminden Provence’teki coşkun resimlere geçiş döneminde çizilen bir geçiş dönemi resmi. Van Gogh Paris’e gittikten sonra izlenimcileri keşfetmiş ve daha fazla renk kullanmaya başlamıştı.” sözleriyle resmin önemini aktardı.

Söz konusu resmin Van Gogh’un 1886-87 yıllarında kardeşi Theo’da kalırken yaptığı bir dizi resimden biri olduğu ve kardeşinin evine yakın bir sokağı betimlediği belirtildi.

Resmi 25 Mart’a kadar Paris, Amsterdam ve Hong Kong’daki müzayede evlerinde sergileyecek olan Sotheby’s mezatla ilgili olarak “Bu kadar ikonik bir seriden çıkmış bu kalibrede bir eserin piyasaya çıkması kesinlikle büyük bir olay.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Kültür

Netflix yeni Sherlock Holmes dizisi The Irregulars’tan fragman yayınladı

Yeni bir Sherlock Holmes dizisi geliyor. Netflix’in ünlü dedektiften esinlenen yeni dizisi “The Irregulars”tan yayınlanan ilk tanıtım fragmanı dikkatleri çekmeyi başardı.

BOLD– 19. yüzyıl dönem dizisi olarak çekilen yapımda, Dr. Watson ve pek ortalarda görünmeyen ortağı Sherlock Holmes doğaüstü suçları sıra dışı bir ekiple birlikte çözmeye çalışacak.

YENİ SHERLOCK 26 MART’TA YAYINDA

Daha önce My Mad Fat Diary (2013) ve Watership Down gibi yapımlara imza atan Tom Bidwell’in yazdığı dizide Henry Lloyd-Hughes (Sherlock Holmes), Royce Pierreson (John Watson), Thaddea Graham (Bea), Darci Shaw (Jessie), Jojo Macari (Billy) ve Harrison Osterfield (Leopold) gibi oyuncular rol alıyor.

Johnny Allan, Joss Agnew ve Weronika Tofilska’nın yönettiği sekiz bölümden oluşan ilk sezon 26 Mart’ta yayımlanmaya başlayacak.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0