Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Tunceli Valisi kayyum dönemini savundu, Hürriyet sahip çıktı

Tunceli Valisi Tuncay Sonel, kayyum olarak yönettiği belediyenin 68 milyon borcu olduğu yönündeki haberlere yönelik yazılı bir açıklama yaptı. Vali Sonel, kayyım dönemini savunarak Tunceli’yi herkesin imrendiği bir şehir haline getirdiklerini ileri sürdü.

Tunceli Valisi Tuncay Sonel’in açıklamasını son dakika olarak servis eden Hürriyet, “Tunceli’ye 18 ayda 625 milyon liralık yatırım” başlığı ile haber yapması dikkat çekti.

KOMÜNİST BAŞKANIN SÖZLERİ RAHATSIZ ETTİ

Tunceli Valisi Tuncay Sonel, mazbatasını alarak görevine başlayan Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun iddialarına cevap verdi. Yaptığı yazılı açıklamada Sonel, Maçoğlu’nun göreve geldiği ilk günde, kayyım dönemi ile ilgili söylediklerine tepki gösterdi. Tunceli Belediye Başkanlığı’nda kayyım olarak görev yaptığı sürede, belediyenin tüm kaynaklarının yöre insanının huzuru için kullanıldığını ve teröre gitmediğini anlattı.

Türkiye Kominist Partili (TKP) Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, 5 Nisan da mazbatasını alarak Belediye Başkanlığı görevine başladı.

Sosyal Medya hesabı twitterden yaptığı paylaşımda, Tunceli Belediyesini 68 milyon TL borç ile devraldıklarını duyuran Maçoğlu’na hala Tunceli Valisi olan ve yerel seçimler öncesinde Belediye Başkanlığını Kayyum olarak yürüten Tuncey Sonel’den tepki geldi.

Vali Sonel, yazılı bir açıklama yaparak Maçoğlu’nun belediyenin borçları konusundaki sözleri ile ilgili iddialara cevap verdi. İlk görev gününden kayyım dönemini eleştiren yeni başkan Maçoğlu’nun ifadelerini “kendisini tehdit eden Kandil ile uzlaşma çabası “olarak değerlendiren Sonel, Tunceli’nin çehresini değiştirdiklerini, teröre hizmet eden bir şehirden huzurun hâkim olduğu, imrenilen bir şehir çıktığını söyledi.

VALİ SONEL, “29 MİLYON BORÇ İLE DEVRALDIM” DEDİ

İçişleri Bakanlığı tarafından 30 Haziran 2017’de Tunceli Belediyesine kayyım olarak atanan Sonel, görev yaptığı 21 aylık sürede birçok önemli projeyi hayata geçirdiklerini savundu.

“Kayyım öncesi 29 milyon TL borç var iken bu borcu görev yaptığımız dönem içinde 16 milyon liraya düşürdük.” diyen Vali Sonel,  “Bu borcu düşürürken görev yaptığımız sürede 31,7 milyon lira kredi ile 625 milyon lira tutarında, yıllardır konuşulan ama yapılmayan projeleri hayata geçirdik.” dedi.

Kayyum öncesi belediyenin tüm kaynaklarının şehirde yaşayanlara değil teröre gittiğini iddia eden Sonel, kaynakların yöre insanının huzuru için kullanıldığını ifade etti. Tunceli’nin huzur ve güven, eğitim ve turizm şehrine dönüşmesi için önemli adımlar attıklarını belirten Sonel, “Tunceli istihdamda son sırada iken ilk sıralara yükseldi” dedi.

Vali Sonel’in yazılı açıklamasını son dakika olarak manşetten duyuran Hürriyet, “Tunceli’ye 18 ayda 625 milyon liralık yatırım” haber yaptı. Haberde Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun açıklamalarına yer verilmezken belediye bültenini andıran haber ise okuyucuların dikkatini çekti.

Mazbatayı alan ‘Komünist Başkan’a kasa şoku: Kayyum 68 milyon borç bıraktı

Genel

Demirören: Devran döndüğünde bizi yok ederler

AKP döneminin yıldızı Demirören ailesinde Tayyip Erdoğan krizi patlak verdi. Tayfun Demirören, “Devran döndüğünda üzerimizden silindirle geçerler” dedi.

BOLD  – Demirören Ailesi içinde, kardeşler Tayfun Demirören ve Yıldırım Demirören arasında AKP ile yakınlaşma nedeniyle kriz yaşandığı iddia edildi. Gazeteci Sabahattin Önkibar, ‘ailenin yakın çevresinden aldığı bilgilere’ göre, Tayfun Demirören’in abisine “Devran döndüğünde, AKP ve Tayyip Erdoğan gittiğinde bizi yok ederler” diye çıkıştığını öne sürdü.

Gazeteci Sabahattin Önkibar, Youtube üzerinden paylaştığı videoda Demirören Ailesi’ne ilişkin oldukça dikkat çekici iddialarda bulundu.

Demirören Ailesi’nde kardeşler arasında büyük anlaşmazlık çıktığını ifade eden Önkibar, bunun büyük kardeş Yıldırım Demirören’in AKP iktidaryla girdiği yakın ilişkiden kaynaklandığını söyledi.

Önkibar’ın YouTube yayınında dile getirdiği iddialara göre, Yıldırım Demirören’in AKP iktidarına verdiği destek kardeşleri, Tayfun Demirören ve Meltem Demirören Oktay’ı ciddi anlamda rahatsız etti.

Kendilerinin bir ‘iş ailesi olduklarını’ ve ‘daha tarafsız konumlanmaları’ gerektiğini abileri Yıldırım Demirören’e defalarca anlatan iki kardeş, AKP sonrası dönemde Demirören Grubu’nun hedef tahtasına koyulabileceğini vurguladı.

demiroren-ailesi-nde-akp-tartismasi-devran-donerse-bizi-yok-ederler-738620-1.

Önkibar videosunda bu durumla ilgili şu ifadeleri kullandı:

‘ÜZERİMİZDEN SİLİNDİR GİBİ GEÇERLER’

“Yıldırım Demirören artık AKP iktidarıyla hısım bile oldu. Kızını Sabah Grubu’na gelin verdi. Hürriyet Gazetesi operasyonunda da bildiğiniz gibi Demirören var. Gene şans oyunları ihalesi, TOTAL’in OYAK’a satılması gibi birçok konuda Demirören var. Doğan Medya’yı alırken bile 690 milyon dolar Ziraat Bankası’ndan kredi kullandı. İşte tüm bu durumlar sonrası Tayfun Demirören abisine çıkışmış ve ‘devran döndüğünde, AKP ve Tayyip Erdoğan gittiğinde bizi yok ederler. Üzerimizden silindir gibi geçerler. Ne hakkın var böyle bir kumarı oynamaya’ demiş. İki kardeş artık kanlı bıçaklı. Bu bana yakın çevresinden gelen bilgi.”

AKP DÖNEMİNİN YÜKSELEN ‘DEĞERİ’

1956 yılında Erdoğan Demirören tarafından kurulan Demirören Holding, özellikle son yıllarda AKP iktidarı ve Recep Tayyip Erdoğan’a olan yakın ilişkisiyle dikkat çekiyor.

Demirörenler, bir süre önce Hürriyet ve CNN Türk gibi, Doğan Medya grubuna ait yayın organlarını satın aldı ve bu kurumların iktidar yanlısı çizgisini daha da keskinleştirdi.

Türkiye tarihinin en büyük medya sahipliği değişimini ifade eden bu el değişimi sırasında, bir kamu bankası olan Ziraat, Demirören Holding’e 2 yıl geri ödemesiz şekilde 10 yıl vadeyle 675 milyon dolar kredi sağladı. Medyaya yansıyanlara göre, kredi faizinin de düşük tutulduğu iddia edildi.

Demirören Holding daha 2011’de de Doğan Holding’e ait Milliyet ve Vatan gazetelerini satın almıştı.

Ailenin üyesi Yıldırım Demirören’in Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanlığı yaptığı sırada, Demirörenler’in İddaa ihalesini alması da büyük tepki çekti. Yıldırım Demirören, ihalenin alınmasından sonra TFF Başkanlığı görevinden istifa etti.

Demirören Holding’in ağırlıklı olarak enerji, sanayi, gayrimenkul, inşaat, medya ve eğitim alanlarında yatırımları bulunuyor.

Holdingin mermer, gayrimenkul, liman, inşaat, petrol ve medya sektörlerine açılması, AKP iktidarıyla birlikte gerçekleşti.

Okumaya devam et

Genel

TCDD yeni tren kazalarının olabileceğini itiraf etti

TCDD, menfez ve köprülerde tadilat yapmak için 3 yıla ihtiyaç olduğunu belirterek, bu zamanın uzun olduğu için menfez ve köprülerde yol bekçilerinin görevlendirilmesini talep etti. Personel eksikliği nedeniyle bu talep yerine getirilmedi.

BOLD – Çorlu’da 22 ay önce meydana gelen tren kazasının bir benzerinin her an yaşanabileceği TCDD tarafından itiraf edildi. TCDD, menfez ve köprülerde tadilat yapmak için 3 yıla ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

HER AN YENİ BİR KAZA YAŞANABİLİR

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre TCDD Genel Müdürlüğü, köprü ve menfezlerin ne durumda olduklarını bilmediğini itiraf etti. 25 Aralık 2019 TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Demiryolu Bakım Servisine gönderdiği resmi yazıda şiddetli bir yağışta ortaya çıkacak debiye karşın köprü ve menfezlerin uygun olup olmadığının bilinmediği belirtildi. Değişen iklim koşullarının, ani sel ve taşkınların ise demiryolu işletmeciliği ile can ve mal güvenliğinin tehlikeye düşebileceği aktarıldı. Köprü ve menfezlerde onarım yapmanın 1-3 yıl arasında zaman alacağının belirtildiği yazıda bu bölgelerin personel tarafından gözlem altında tutulması istendi.

HATTI GÖZETİM ALTINDA TUTACAK PERSONEL YOK

Bu yazıya yanıt ise 15 Ocak 2020 tarihinde TCDD 1. Bölge Müdürlüğü tarafından yanıt verildi. Bölge müdürlüğü muayene ve kontrollerin düzenli bir şekilde yapılmasına yönelik gerekli titizliğin gösterilmesi, hattın gözetim altında tutulması için gerekli personelin görevlendirilmesi, eksik olan personelin tamamlanması için gerekli işlemlerin Bölge Müdürlüğünce yapılması ve ihtiyaç duyulması halinde 3. şahıslardan hizmet alınması gerektiğini belirtti. Böylelikle TCDD 1. Bölge Müdürlüğü yolları kontrol edecek olan personel eksikliğinin tamamlanmasını istedi.

71 BEKÇİ YERİNE SADECE 4 BEKÇİ GÖREV YAPIYOR

TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’nün yazısına ise cevap 8 Mayıs 2020 tarihinde verildi. Yüzlerce km demiryolu hattında 4 adet yol geçit bekçisinin olduğunun belirtildiği yazıda 67 personele daha ihtiyaç olduğu için personel alımının yapılması gerektiği kaydedildi. Gerekli personel alımının yapılıp yapılmadığı ise henüz bilinmiyor.

AİHM’in yeni Başkanı Spano’dan 15 Temmuz davalarına ilişkin Anayasa Mahkemesi açıklaması

Okumaya devam et

Genel

Futbol Federasyonu maç protokolünü açıkladı: Dezenfekte edilmiş en az 15 top

TFF,  Süper Lig, 1. Lig ve Ziraat Türkiye Kupası maçlarına ilişkin talimat yayımlandı. Maçlarda kurallar nasıl olacak? Futbolcular nasıl davranacak?

BOLD – Türkiye Futbol Federasyonu(TFF) 12 Haziran’da başlayacak liglerle ilgili maç talimatı yayınladı. Takımların stada gelişi 15 dakika aralıklarla olacak. 6 top toplayıcı görev yapacak. En az 15 top olacak ve hepsi dezenfekte edilecek. Yedek kulübesinde en az 1 metre mesafe bulunacak. Herkesin ateşi ölçülecek ve ateşi 37,8’den fazla olan stada alınmayacak. Maçtan önce basın mensupları da dahil herkes test yaptırmış olacak. İşte Federasyonun açıkladığı talimat:

15 DAKİKA ZAMAN FARKI

“Takım araçları ve hakem araçları stadyuma en az 15 dakika zaman farkı ile giriş yapmalı ve aynı zaman farkı ile stadyumu terk etmelidir. Takım otobüsleri, takım malzeme araçları, hakem araçlarının birbirlerine uzak mesafede park etmeleri gerekmektedir.”

6 TOP TOPLAYICI GÖREV YAPACAK

“Müsabakada taç çizgilerinde 2’şer, kale arkalarında 1’er olmak üzere 6 top toplayıcı görev yapar. Top toplayıcıların yaşları 20 ile 30 yaş arasında olmalıdır. Top toplayıcılar eldiven ve maske takmalıdır. Her top toplayıcı da  topları dezenfekte etmek için dezenfektan ile hijyenik tek kullanımlık bez bulunmalıdır”

EN AZ 15 TOP OLACAK VE DEZENFEKTE EDİLECEK

Okumaya devam et

Popular