Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Hafızalardan silinmeyen 10 otomobil reklamı

Otomobil üreticilerinin en az tasarım ve üretim kadar üzerinde durduğu reklam stratejileri, hem modellerin dünya çapında tanınması hem de satış rakamlarının artırılması için kritik önem taşıyor.

Piyasaya sürülecek yeni araçları için dev reklam yatırımları yapan şirketlerin geçmişte yayınladığı efsane reklam filmleri unutulmuyor.

Yakın geçmişte yalnızca televizyon ve basılı medyada kendine yer bulan reklamlar, günümüzde internetin yaygınlaşmasıyla birlikte artık hayatımızın olağan bir parçası haline geldi.

Akıllı telefonlardan tabletlere, bilgisayarlardan metrodaki elektronik duyuru panolarına kadar her yerde karşımıza çıkan reklamlar, dünya çapındaki büyük şirketlerin yeni ürünlerini tanıtmak için kullandıkları en etkili araç durumunda.

Her yıl birçok aracın tanıtımına ev sahipliği yapan otomotiv endüstrisi, reklam şirketlerine para kazandıran endüstrilerin başında geliyor.

Dev otomobil üreticileri, yaptıkları büyük yatırımlarla reklamların gücünü kullanarak araçlarını tanıtmayı ve satışlarını artırmayı hedefliyor. Otomobil tanıtımları için çekilen reklam filmleri de tanıtım süreçlerinin en önemli parçası.

Birçok otomobil reklamı arasından sıyrılarak akılda kalıcı olmak için farklı senaryolar üzerine çalışan otomobil üreticileri ve reklam ajansları, kimi zaman oldukça başarılı işler ortaya koyabiliyor.

Webtekno, otomobil reklamları arasından en başarılı 10 reklam filmini derledi. İşte yakın geçmişin hafızalara kazınan 10 efsane otomobil reklam filmi:

1. Honda / Accord

2003 yılında Honda Accord için çekilen reklam filmi, Rube Goldberg makinesi teması ile yayınlandığı dönemde izleyenleri ekrana kilitlemişti. Yaklaşık 2 dakika uzunluğunda olan reklam filminin çekimleri, yapılan açıklamalara göre tam 4 gün sürmüş ve 605 deneme sonrasında tamamlanmıştı.

2. Audi / R8

Alman otomobil üreticisi Audi, yayınladığı reklam filmleriyle her dönem adından söz ettiren bir firma. 2008 yılında Audi R8’i tanıtmak amacıyla çekilen bu reklam filmi, The Godfather filminin ünlü sahnesini bizlere yeniden yaşatıyor. R8’in o dönemki satışları göz önüne alındığında bu reklam filminin oldukça etkili olduğu söylenebilir.

3. Citroen / C4

2007 yılındaki Transformers filminden önce yayınlanan Citroen C4 reklamı, otomobil reklamlarının en sevileni olabilir. Citroen’in faaliyet gösterdiği neredeyse her ülkede yayınlanan bu reklam, aracın dünya çapında bir ün kazanmasını sağlamıştı.

4. Land Rover / Discovery 4

İngiliz arazi aracı üreticisi Land Rover, Discovery 4 isimli aracını oldukça iyi düşünülmüş bir reklamla tanıtmıştı. 2012 yılında televizyonlarda yayınlanan reklamda Discovery 4 ile yapılabilecek keşifler, akıllıca kurgulanmış bir konsept ile seyircilere anlatılmıştı.

5. Audi / A6

Alman otomobil üreticisi Audi, R8’den sonra ikinci bir reklam filmiyle daha karşımızda. 2009 yılında yayınlanan reklam filminde Taşıyıcı’yla birlikte ismi Audi ile özdeşleşen Jason Statham rol almıştı. Adeta kısa bir aksiyon filmini andıran reklam filmi, tüm dünyada büyük ilgi görmüş ve bu ilgi satışlara da yansımıştı.

6. Shell ve Ferrari

Formula 1 tarihinin en uzun süren ortaklıklarından biri olan Shell ve Ferrari ortaklığını kutlamak için 2007 yılında yayınlanan reklam filmi, özellikle kurgusuyla büyük beğeni toplamıştı. Geçmişteki Ferrari yarış otomobillerini sırasıyla gösteren reklam filmi, bir Shell istasyonunda sonlanmıştı. Bu reklam filmi, herhangi bir aracı tanıtmasa da otomotiv endüstrisindeki en başarılı reklamlardan biri olduğu için listede yer alıyor.

7. Peugeot / 206

Hikayesiyle, müzikleriyle ve özgünlüğüyle otomotiv endüstrisinin en efsane reklam filmlerinden biri olan Peugeot 206 reklamı, 2003 yılında yayınlanmış ve izleyen herkesin beğenisini kazanmıştı. Türkiye’de de oldukça popüler olan bu reklam filmi, 1998 ile 2008 yılları arasında satılan Peugeot 206’nın satışlarını önemli derecede etkilemişti.

8. General Motors

Toyota’dan sonra dünyanın ikinci büyük otomobil üreticisi olan General Motors, 2007 yılında yayınladığı bir reklam filmiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Şirketin yeni nesil robotlarından birinin başından geçenleri konu alan reklam filmi, başlarda hüzünlendirse de finaliyle durumu toparlamıştı.

9. Audi

Audi’nin listedeki 3. reklam filmi olan bu reklam, yeni bir araç tanıtmaktan ziyade firmanın rakiplerine karşı verdiği bir gözdağıydı. Audi’nin logosundan yola çıkarak hazırlanmış harika reklam filmi, içinde araba olmadan da başarılı reklam filmleri üretilebileceğini göstermişti.

10. BMW / M5

394 beygir gücüyle piyasaya sürüldüğü dönem dünyanın en hızlı sedan aracı unvanını elinde bulunduran BMW M5 için oldukça iyi düşünülmüş bir reklam filmi çekilmişti. 1998 yılında yayınlanan bu reklam filmi, finalindeki sürprizle izleyicilerden tam not almıştı. BMW M5 reklamı, birçok otorite tarafından hala otomobil tarihinin en başarılı reklamı olarak gösteriliyor.

Teknoloji

Koronavirüs Facebook’un kalitesini düşürdü

Sosyal medya platformları Facebook ve Instagram, koronavirüs sebebiyle internet kullanımındaki atış yüzünden, videoların görüntü kalitelerini düşürme kararı aldı

BOLD – Koronavirüs salgını hızla yayılırken, ülkelerin aldıkları önlemler sonucu dünyada 3 milyar insan evlerine kapandı. Yakınlarıyla internet üzerinden görüşen insanların en çok kullandığı sosyal medya platformları Facebook ve Instagram da yoğunluk ciddi şekilde arttı.

YOUTUBE, AMAZON, NETFLİX DE DÜŞÜRMÜŞTÜ

Facebook ve Instagram, koronavirüs sebebiyle internet kullanımındaki atış yüzünden, videoların görüntü kalitelerini düşürme kararı aldı. Geçtiğimiz günlerde, YouTube, Amazon ve Netflix bu konuda çalışmalar yaparak video kalitesini düşüreceklerini açıklamıştı.

“Millet can derdindeyken birilerinin Kanal İstanbul derdine düşmesi akıl alır gibi değil”

Okumaya devam et

Teknoloji

KKTC de yerli otomobil yaptı

Türkiye’den sonra KKTC de yerli otomobilini tanıttı. Adı ‘GÜNSEL’… Otomobilin Yakın Doğu Üniversitesi tarafından geliştirildiği belirtildi. 2016’da prototipi yapıldığı açıklandı.

BOLD – Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Ar-Ge ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği Bölümü tarafından uzun yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan, 2016’de prototip üretimi tamamlanan Kuzey Kıbrıs’ın yerli ve elektrikli otomobili ‘GÜNSEL’in ilk modeli ‘B9’ ile ikinci modeli SUV tipi ‘J9’un tanıtımı yapıldı.

Girne’de bir otelde düzenlenen programa, Başbakan Tatar’ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bakanlar, milletvekilleri, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kuzey Kıbrıs’ın 3’ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel ve ailesi, yerli ve yabancı iş insanı ile çok sayıda davetli katıldı.

Tanıtım programı, ‘GÜNSEL’in tanıtım videosu ve İrfan Günsel’in aracın teknik özelliklerini anlattığı sunumla başladı.

Başbakan Tatar, burada yaptığı konuşmada “KKTC adına sevindirici bir olaya tanıklık ediyoruz ve bu güzelliği ortaya koyanları tebrik etmek istiyorum” dedi.

YDÜ ailesinin başarılı, çalışkan ve yetenekli olduğunu belirten Tatar, hep birlikte Kuzey Kıbrıs’ın başarılarına imza attıklarını söyledi.

Başbakan Tatar, “Doğu Akdeniz’de, Mavi Vatan’da KKTC ile çok olumsuzluklar konuşulmaktadır. Bu başarı öyküsü, bütün konuşanları mahcup etmektedir. Çünkü biz başarılıyız, devletimize sahip çıkan ve devletimizi yücelten, başarılı bir milletin evlatlarıyız” diye konuştu.

‘Mutluluk duyuyoruz’
Büyükelçi Başçeri, YDÜ ve Günsel ailesinin Kuzey Kıbrıs’a kazandırdığı başarı hikayesinde emeği geçen herkesi kutladı.

Dünya otomotiv sanayisinin büyük bir yol ayrımında olduğuna dikkati çeken Başçeri, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Aralık 2019’da Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun üzerinde çalıştığı, yerli otomobilin (TOGG) tanıtımında da yaptığı konuşmada ifade ettiği gibi, şu an bu yarışta herkes eşit şartlarda” dedi.

Elektrikli otonom ve ağ bağlantılı teknolojilerin liderliğinde yeni üretilen modellerin yavaş yavaş ortaya çıktığını aktaran Başçeri, “Bu anlamda aynı çabanın GÜNSEL markası çerçevesinde ortaya konulduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Söz konusu marka için gösterilen kararlılığının Kuzey Kıbrıs’da Ar-Ge ekosisteminin nitelik ve nicelik olarak geliştirilmesinde bir fırsat olacağına işaret eden Başçeri, bunun çoğu firmaya da ilham vereceğini söyledi.

Başçeri, teknoparklarda Ar-Ge ve inovasyon alanında yapılacak çalışmalarla üretimin, Kuzey Kıbrıs’ın geleceğinin temel taşlarını oluşturacağını ifade ederek, bu çabanın her türlü politik engellere rağmen tüm kısıtlamaraları ortadan kaldıracağını vurguladı.

‘Bu gurur, bu araba bizim’
YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Günsel, yerli otomobilin ülke için büyük bir dönüm noktası olacağını belirterek, söz konusu markanın heyecanını hep birlikte yaşadıklarını söyledi.

“GÜNSEL”in KKTC’nin her bir bireyinin gurur duyması gereken bir proje olduğuna belirten İrfan Günsel, “Bu gurur, bu araba bizim. Bu gurur, bu araba sizin” dedi.

Konuşmaların ardından görücüye çıkan ‘GÜNSEL’in seri üretimi ise 2021’de başlayacak.

Okumaya devam et

Teknoloji

Apple’dan tüm zamanların satış rekoru

ABD’li teknoloji devi Apple, 2019’un son çeyreğinde 91,8 milyar dolarlık satış ile tüm zamanların en yüksek 3 aylık satış rakamına ulaştıklarını açıkladı.

BOLD – Apple, 2019’un Ekim-Aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre satışların yüzde 8 artarak 91,8 milyar dolara çıktığını açıkladı. Net karın da 22,2 milyar doları bulduğu belirtilen açıklamada, tüm zamanların en yüksek 3 aylık satış rakamlarına ulaşıldığı vurgulandı. iPod, iPad, iMac gibi bir çok elektronik ürün de satan şirketin, iPhone satışlarından elde ettiği gelir bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artarak 55,9 milyar dolara ulaştı.

YENİ TELEFON MODELLERİ İLGİYİ ARTTIRDI

Akıllı telefonun öncüsü Apple’ın Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook, yeni telefon modellerinin ilgiyi arttırdığını belirterek, “iPhone 11 ve iPhone 11Pro modellerine olan güçlü talepten kaynaklanan, tüm zamanların en iyi çeyrek dönem gelirini açıklamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Manisa ve Elazığ depremleri bilen isimden Silivri uyarısı: “Birkaç gün içinde 5 veya 6 şiddetinde deprem olabilir”

Okumaya devam et

Popular